Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Qmail trouble

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
yotis

yotis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.05.2006
Salut.

De curand am instalat pe un Slack un server de mail (Qmail+Vpopmail+Squirrelmail+Clamav+Spamassassin).
S-a instalat totul perfect, functioneaza, dar intalnesc mai nou o problema pe server.
Cand incerc sa trimit un mail (Webmail, Outlook, alt client...) in momentul in care apas Trimite/Send, trimite mailul si ramane "agatat" procesul.Mailul este trimis cu success dar procesul ramane agatat in Send...si cred ca aceasta este cauza pentru care la destinatia e-mailului se receptioneaza mai multe copii ale aceluiasi e-mail.Consider ca in acest timp cat sta "agatat" se trimite acelasi mail de x ori, pana ca il deconectez manual, etc.
Ati intalnit careva aceasta problema? Este vreun patch,fix, etc?

Multumesc!

Cu respect,
Calin Chiorean

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Nu exista asa ceva, ai instalat ceva aiurea pe acolo. Da mai multe detalii, daca il lasi de capul lui (nu apesi send decit o singura data) se trimite de mai multe ori? Ce server de imap/pop folosesti? (din experienta merg bine courier si dovecot)

#3
yotis

yotis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.05.2006
Salut!

Folosesc courier pentru imap.
Am dezactivat clamav-ul din a scana mailurile si acum merge ok.
Se misca un pic cam greu dar merge.Acum incerc sa imi dau seama ce problema are clamav-ul.
Am instalat dupa instructiunile de la qmailrock...
Pana acum le-am instalat de capul meu si a mers super...dar am zis sa fiu mai "destept" si sa instalez cu zic aia.
Si doar probleme am.Ceva fac gresit...sau e explicat acolo gresit.
Mersi.

#4
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Nu e explicat gresit acolo. Am folosit si eu acel tutorial si mi-a luat 20 de minute sa am serverul up. Mai putin clamav pe care nu il folosesc pt ca nu e cazul deocamdata. Cauta prin loguri mesajele clamav-ului (clamd.log) sau vezi ca poti sa le ai chiar pe mailul root-ului erorile (daca ai configurat asa ceva).

Edited by cianura, 20 April 2007 - 19:55.


#5
yotis

yotis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.05.2006
Salut!

Folosesc courier pentru imap.
Am dezactivat clamav-ul din a scana mailurile si acum merge ok.
Se misca un pic cam greu dar merge.Acum incerc sa imi dau seama ce problema are clamav-ul.
Am instalat dupa instructiunile de la qmailrock...
Pana acum le-am instalat de capul meu si a mers super...dar am zis sa fiu mai "destept" si sa instalez cu zic aia.
Si doar probleme am.Ceva fac gresit...sau e explicat acolo gresit.
Mersi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate