Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

iRiver

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#1
Steve9

Steve9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.01.2006
Sal,

vreau un sfat,merita cumparat mp3 player-u iRiver U10 http://www.bestcompu...-iriver-U10.htm? gasesc ceva mai bun la banii astia? Astept niste sfaturi.

Edited by Steve9, 20 January 2006 - 19:48.


#2
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Incearca sa compari iRiver cu iAudio. Eu in trecut am vrut sa-mi achizitionez un iAudio dar din pacate n-am avut de unde sa-l cumpar. Si stiu ca sunt cu mult inaintea celor de la iRiver, poti gasi mai mult functii importante la iAudio.  Fa o comparatie si eventual vezi un shop prin tara de unde il poti cumpara. De pe site de la iAudio se trimit numai in USA si Canada. Asa ca nici o sansa sa-l cumperi online, cel putin direct de pe site-ul lor.

http://eng.iaudio.com/

#3
Steve9

Steve9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.01.2006
Si pana la urma spre ce te-ai orientat? ce ti-ai luat?

#4
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Mi-am luat ce am gasit imediat la noi in shop-urile de calculatoare. Nu e nici super bun dar nici rau.

Initial eu cautam un mp3 player cu line in, sa-mi inregistreze set-uri de muzica direct din mixer. Cautam ceva cu hard disk/flash memory intern si separat slot pentru memorie expandabil, si am gasit ceva St Lab.

Il folosesc cand plec in calatorii, sau la jogging in aer liber. Foarte lejer, si stie multe.

Din pacate calitatea sunetului la care poate face inregistrari lasa de dorit, precum si lipsa EQ`ului pe fiecare frecventa si nivelului de inregistrare lipsesc cu desavarsire (fata de iAudio care le are). Insa are avantajul ca ii pot schimba cardurile, are SD Card slot (asa am si la camera digitala foto) ceea ce imi ofera multa lejeritate. Cand nu folosesc mp3 playerul, cardul il folosesc pt aparatul digital. Si lipseste si microfonul ... care nu il are. Era folositor, mai inregistram "flagrante" cu el.

Redarea este foarte buna, la fel si meniul. E cat o cutie de chibrituri iar bateria daca ai acumulatori reincarcabili, te tine pe putin 10 ore. Am facut Constanta - Timisoara cu o singura baterie. (atata foloseste)

Deci per total sunt multumit de el, am dat 6 milioane acum un an. Intre timp au ajuns aproape la 3-4 milioane. Dar pentru cei care isi doresc un mp3 player/recorder, calitatea e dezamagitoare :

Bit Rate Mode (Record)
EP - 8KHz
LP - 11KHz
SP - 22KHz

Aici poti afla mai multe despre el.

http://www.sunsway.c.../mp3-a8001.html

Edited by puiulnoptii, 01 February 2006 - 13:38.


#5
mkn

mkn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.04.2004
Am gasit acest mp3 player pe care mi-l doresc. O sa-i fac o prezentare poate primesc niste recomandari de la voi.

Iriver U10 2GB

Display :

    * 2.2", color, 260.000 culori , TFT, 320 x 240 (QVGA)

Formate audio suportate

    * ASF
    * MP3 & WMA (8 - 320 kbps)
    * OGG Vorbis (up to Q10)

Format pentru imagini

    * JPG

Format video

    * MPEG4 simple profile QVGA(320 x 240, 15fps)

Alte formate suportate :

    * Macromedia Flash Lite1.1
    * TXT

Interfete :
  * Line-in stereo prin  dock-ul optional
  * Line-out stereo prin  dock-ul optional
  * Stereo minijack pentru casti
  * USB

ID3 information       ID3 V1.1 and V2.2 to V2.4
Rated power output     30 mW (15 mW per channel) (16 Ω)
Frequency                 20 Hz – 20 kHz
Signal-to-noise ratio       up to 90 dB/A-weighted
Distortion factor         < 0.1%

Inregistrare:

   * Bit rates selectabile intre 40 ~ 128 kbps pentru inregistrari cu microfonul integrat
   *  Bit rates selectabile intre 40 ~ 320 kbps pentru inregistrari via line-in

Tuner Fm:

* Frecvente : 87.5 ~ 108.0 MHz
* Inregistrare de pe radio

Autonomia :

*Baterie Lithiu-polimer
*pana la 34  ore de playback  MP3  (64 KBps, volume 20, EQ normal)
*pana la 5  ore de playback video si foto

Greutate :
  70g

Dimensiuni :
  69 x 47 x 16 mm

Timp de incarcare :
o ora pana la 50%, si 2.5 ore incarcare totala

Pretul la magazinele noastre : 780 RON (varianta 2 GB)
Pretul la magazinele lor        :  150 $ ~ 420 RON


Transferul de muzica se face prin Windows Media Player
Transferul de Imagini se face prin iriver Picture Plus software.
Conversia fisierelor video se poate face prin Iriverter alegand din meniu modelul playerului sau cu orice alt soft de conversie respectand formatul acceptat : 320 x 240, la  15 fps , video bit-rate maxim 384Kbps  si  audio bit-rate pana la  128Kbps.
Sistem Direct Click se apasa direct pe ecran pentru navigare prin meniu.

[ http://www.iriveramerica.com/images/prod/ultra/u10/U10-1GB/U10-1GB-left.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astept sfaturi de la voi dar avand in vedere pretul nu cred ca sunt necesare comparatii cu ipod video. Poate cu nano dar si acolo sunt diferente (no video , ecran mai mic) in fine nu zic ca ipod nu e frumos dar vreau si radio si video.

#6
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Nu cred că e combinație pentru că nu mai poți să îi pui memorie. Dacă avea slot de sd, era întradevăr ceva. Așa, în rest... e foarte frumos.

Edited by Piorel, 04 October 2006 - 00:38.


#7
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
e foarte bun.

Din ce stiam bate ipod-ul bine de tot. L-am vazut testat intr-o revista si il declarau castigator. Ma rog, revistele...

Pentru 2 GB cu 420 RON e magnific.

#8
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Este excelent, i-am cumparat fratelui meu unul acum vreo 3 luni si e foarte multumit. L-am testat si eu cateva zile inainte sa i-l "livrez" si mi-a placut foarte mult. Pachetul in care vine e extrem de bine facut si de ingrijit.

Imi plac insa mai mult Sandisk-urile din seria e200; am un e250 - 2GB, exista si de 8GB (e280). Au slot microSD :)

#9
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Da, așa cu sandiskurile, e ăla de 1 giga cu slot la cca 400 ron (e140, dar nu are video, nici fm etc). Preț bun și ăla. :) Asta în RO, nu pe site-ul producătorului unde este 90 de coco...

Mkn: recomand să te uiți la TOT ce există înainte de a cumpăra. Și eu sunt în căutare, deocamdată nu am banii, dar e mai bine așa, ptr că văd tot ce trebuie, inclusiv iriver ăsta care e f posibil să bată pe iPOD.

S-auzim de bune!

Edited by Piorel, 04 October 2006 - 10:09.


#10
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostPiorel, on Oct 4 2006, 11:03, said:

Da, așa cu sandiskurile, e ăla de 1 giga cu slot la cca 400 ron (e140, dar nu are video, nici fm etc). Preț bun și ăla. :) Asta în RO, nu pe site-ul producătorului unde este 90 de coco...


E foarte mare diferenta intre seriile e100 si e200.

c100 si c200 aduc oarecum a e200... e100 sunt mult in urma.

#11
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Coretc, dar io mi-aş lua chiar şi un e140. :) Mersi de detaliile din pm.

#12
mkn

mkn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.04.2004
Din ce stiu eu la Sansa e250 pe slotul de memorie nu poti pune decat muzica adica fara poze sau video.
  M-am uitat si eu la el, e laudat destul de mult, sistemul cu wheel e super din ce am inteles.

   Ca pret se bate cu iriver U10 dar are ecran mai mic( 1.8 inch fata de 2.2 la U10 sau 2.5 la ipod video sau 3 inch la anuntatul Zune Microsoft) si bateria ceva mai slaba ca autonomie. Despre formatul video la Sansa nu stiu nimic. La iriver ar fi o mica problema ca suporta doar 15fps dar eu intentionez sa vad o videoclip sau un sitcom pe el asa ca nu m-ar deranja prea tare.

Review Sansa E250 aici

Review Iriver U10 aici

Edited by mkn, 04 October 2006 - 13:55.


#13
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postmkn, on Oct 4 2006, 14:49, said:

Din ce stiu eu la Sansa e250 pe slotul de memorie nu poti pune decat muzica adica fara poze sau video.
  M-am uitat si eu la el, e laudat destul de mult, sistemul cu wheel e super din ce am inteles.

   Ca pret se bate cu iriver U10 dar are ecran mai mic( 1.8 inch fata de 2.2 la U10 sau 2.5 la ipod video sau 3 inch la anuntatul Zune Microsoft) si bateria ceva mai slaba ca autonomie. Despre formatul video la Sansa nu stiu nimic. La iriver ar fi o mica problema ca suporta doar 15fps dar eu intentionez sa vad o videoclip sau un sitcom pe el asa ca nu m-ar deranja prea tare.

Review Sansa E250 aici

Review Iriver U10 aici

1) Nu pune prea mult pret pe autonomia anuntata de producator
2) 15fps e ok pentru ecrane atat de mici
3) Nici eu nu stiu exact formatul video (parca e quicktime), dar playerul vine cu o aplicatie PC care iti face conversia in ce trebuie (si la videos si la poze)
4) Nu am auzit de faza cu "doar mp3s pe memory card"

#14
mkn

mkn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.04.2004
'the expansion slot can be used with music only, not photos or other media or data; '
http://reviews.cnet....7-31644065.html

Despre autonomie nu pot sa zic decat ca daca ei (iriver) declara 34 de ore atunci sa tot fie 20-25 . Daca Sandisk declara 20 atunci real sunt 10-15.

#15
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postmkn, on Oct 4 2006, 17:48, said:

'the expansion slot can be used with music only, not photos or other media or data; '
http://reviews.cnet....7-31644065.html
Too bad, poate se va fixa in urmatoarele update-uri de firmware :)

View Postmkn, on Oct 4 2006, 17:48, said:

Despre autonomie nu pot sa zic decat ca daca ei (iriver) declara 34 de ore atunci sa tot fie 20-25 . Daca Sandisk declara 20 atunci real sunt 10-15.

Nu ziceam de faptul ca autonomia reala este mai mica decat cea declarata (e de asteptat), ci ca unii producatori sunt mai "laudarosi" decat altii la acest capitol.


Anyway, si Sandisk e250 si iRiver U10 sunt alegeri excelente, am cumparat cate unul din fiecare si nu regret nimic :) (sandisk eu, iriver fratele)

#16
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
la u10 tine bateria cam 25-26 ore. Problema cea mai mare este ca nu il poti incarca decat prin usb...deci la o calatorie FOARTE lunga, fara un laptop, ar putea fi o problema...(si dak ai laptop nu inteleg la ce ai mai avea nevoie de video playback) Eu stiu pe cineva care il are de doua luni, il foloseste in medie o ora pe zi
si pana acuma l-a pus la incarcat de doua ori, bateria nefiind descarcata complet (se incarca cand il conectezi la pc).

#17
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postsergiu_spooky, on Oct 4 2006, 22:10, said:

la u10 tine bateria cam 25-26 ore. Problema cea mai mare este ca nu il poti incarca decat prin usb...deci la o calatorie FOARTE lunga, fara un laptop, ar putea fi o problema...(si dak ai laptop nu inteleg la ce ai mai avea nevoie de video playback) Eu stiu pe cineva care il are de doua luni, il foloseste in medie o ora pe zi
si pana acuma l-a pus la incarcat de doua ori, bateria nefiind descarcata complet (se incarca cand il conectezi la pc).

Nu prea exista playere din "clasa" asta care sa nu aiba acumulator incorporat.. iriver, ipod, sandisk, toate sunt asa.

La sandisk se pot achizitiona acumulatori suplimentari si inlocui prin indepartarea capacului metalic de pe spatele playerului. Din pacate, nu e o operatiune la fel de simpla ca la telefoane, sunt niste suruburi care trebuie scoase :D

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postpstdgt, on Oct 4 2006, 22:06, said:

Nu ziceam de faptul ca autonomia reala este mai mica decat cea declarata (e de asteptat), ci ca unii producatori sunt mai "laudarosi" decat altii la acest capitol.
n-aș fi așa de sigur că producătorii dau date eronate în ceea ce privește autonomia, dacă cineva ține morțiș, poate să obțină aceleași valori ca cele oficiale. Autonomia depinde de modul de folosire al playerului (scade autonomia odată cu creșterea volumului audiției, folosirea radio-ului la stații de putere mică, butonarea excesivă cu aprinderea displayului, baterii proaste -în cazul playerelor care se alimentează cu așa ceva-)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate