Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce stiti despre fondurile de pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Am citit azi articolul asta: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=300808
Mi-am dat seama ca stiu foarte putine despre aceste fonduri de pensii private. Dupa ce explicatii ne da tanti de la comisia aia cu nume pompos ("un fond de pensii nu poate fi declarat in faliment"), atunci e clar ca exista o sansa macar teoretica sa nu mai iti iei banii niciodata. Se coace un nou SAFI, un nou FNA?
De ce a fost nevoie de asigurare privata obligatorie? Stiu ca in alte tari exista fonduri de pensie private, dar nu sint obligatorii.

#2
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006

View Postundesignus, on Apr 17 2007, 15:14, said:

Am citit azi articolul asta: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=300808
Mi-am dat seama ca stiu foarte putine despre aceste fonduri de pensii private. Dupa ce explicatii ne da tanti de la comisia aia cu nume pompos ("un fond de pensii nu poate fi declarat in faliment"), atunci e clar ca exista o sansa macar teoretica sa nu mai iti iei banii niciodata. Se coace un nou SAFI, un nou FNA?
De ce a fost nevoie de asigurare privata obligatorie? Stiu ca in alte tari exista fonduri de pensie private, dar nu sint obligatorii.

salutare

o probabilitate ca un eveniment sa urmeze una din mai multe posibile cursuri viitoare exista intotdeauna; singura certitudine din viata noastra este ca pe termen lung TOTI VOM FI MORTI; am lucrat 5 ani jumate in asigurari, si am invatat ca nu exista evenimente certe, ci numai evenimente cu o probabilitate mai mare sau mai mica de aparitie

nu se coace niciun SAFI sau FNA; este adevarat ca in linkul pe care l-ai dat, si chiar in lege, scrie ca un fond de pensii obligatorii administrate privat nu poate fi declarat in faliment ... insa eu cred ca trebuie sa facem distinctia intre a ajunge in starea de faliment, si declararea falimentului; legea pensiilor si normele date de CSSPP fac referire la multe elemente de siguranta a investitiilor si functionarii fondurilor, care ar trebui sa impiedice ajungerea in faliment... deci daca starea de faliment nu poate fi atinsa, atunci nici falimentul nu poate fi declarat de o instanta judecatoreasca; promit sa mai citesc legile si normele si sa mai dau clarificari in acest sens

de ce sunt obligatorii ... asta necesita o intreaga argumentatie; in esenta se intampla urmatorul lucru: populatia romaniei imbatraneste intr-un ritm mai rapid decat rata nasterilor - deci vor fi mai multi pensionari decat contribuabili la sistemul de asig sociale - deci povara (taxele) pe umerii contribuabililor ar fi mult prea mare... banuiesc ca toti muncim pentru a avea bani pt a ne cumpara ce vrem cu ei, nu pentru a plati taxe catre stat... si atunci statul a zis "ok, reducem contributia de asig sociale catre stat, care se varsa la batranete in pensia de stat, si introducem o contributie crescatoare catre fonduri de pensii private, astfel incat oamenii sa isi economiseasca proprii bani pentru pensionare" - astfel se reduce din povara de care vorbeam mai sus

in alte tari, la fel ca la noi, exista diversi "piloni" de pensii, dupa cum urmeaza:
1. pilonul pensiei obligatorii de stat (bazat pe principiul redistribuirii)
2. pilonul pensiilor obligatorii administrate privat (o contributie obligatorie prin lege, care va constitui un fond individual privat de pensie)
3. pilonul pensiilor facultative (o contributie facultativa la un fond de pensii, care va constitui un fond individual de pensie)
4. asigurarile de pensie oferite de companiile de asigurari (uneori, acest pilon este inclus in 3. de mai sus, si reprezinta cam acelasi lucru)

in concluzie: noi, cand vom fi batrani, vom primi pensie de la pilonii 1 si 2 (care sunt obligatorii), si daca am contribuit si la 3 si 4, o sa primim si de acolo

la mine, personal, treaba sta asa:
- am deja o pensie privata la o companie de asigurari (deci pilonul 4)
- contribui la asig sociale, deci voi primi pensie de la pilonul 1
- sunt obligat prin lege sa contribui si la 2, deci voi primi si de acolo
- intentionez sa vb cu angajatorul meu sa imi verse o contributie, in limita plafonului deductibil din venit (200 eur/an) la pilonul 3

deci: la batranete (deie Domnul sa o prind) voi primi 4 pensii ...

bafta si la buna recitire

Adi

#3
Daniel I.

Daniel I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 21.03.2007
Si daca exista interes printre cei prezenti sa faca bani frumosi cand va incepe alergatura dupa clienti, va pot oferi comisioane destul de mari pe care le vom negocia in curand!!! Ramaneti pe faza, am echipa mare... deci o sa dau comisioane foarte mari!
Astept mesaj de la cei interesati!

#4
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Multumesc pentru raspunsuri.
As vrea niste recomandari de asemenea fonduri de pensie.

#5
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
pai pana azi - 9 mai 2007 - pe fondurile obligatorii nu s-a acreditat decat ING; urmareste www.csspp.ro ca sa vezi cine se acrediteaza si de cand poti sa iti declari adeziunea (din cate stiu io, vom putea adera la un fond de pensii obligatoriu din 1 august) ... iar la alea facultative, cica chiar de acum, din mai, dar nu vad nicio miscare in acest sens

#6
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

View Postadispan, on May 9 2007, 16:17, said:

pai pana azi - 9 mai 2007 - pe fondurile obligatorii nu s-a acreditat decat ING; urmareste www.csspp.ro ca sa vezi cine se acrediteaza si de cand poti sa iti declari adeziunea (din cate stiu io, vom putea adera la un fond de pensii obligatoriu din 1 august) ... iar la alea facultative, cica chiar de acum, din mai, dar nu vad nicio miscare in acest sens

Eu stiam ca de la 1 iulie, dar oricum mersi pentru site. Acolo scrie ca ING a depus cererea, nu si ca s-a aprobat.

#7
infrastructura.haos

infrastructura.haos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.06.2006
OKAZIE UNICA IN VIATA

Daca doriti sa faceti bani frumosi din reforma sistemului de pensii

ALTII au facut-o. TU ce maiastepti??

Edited by infrastructura.haos, 10 May 2007 - 13:38.


#8
GolfOwner

GolfOwner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2007
Si daca am deja pensie privata platita de firma la care lucrez?Mai am ceva obligatii?

#9
infrastructura.haos

infrastructura.haos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.06.2006
Prin reforma pensiilor private, practic, se redirectioneaza 2% din contributie (pentru inceput) spre o firma agreata de tine. Nu te costa nimic nici pe tine, nici pe angajator. Daca ai deja o pensie privata, atunci vei avea una in plus. Cea pe care deja o ai este facultativa. Aceasta va fii obligatorie prin lege. Daca nu optezi tu pentru o firma, atunci vei fii repratizat aleator.

#10
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

View PostDaniel I., on Apr 28 2007, 17:17, said:

Si daca exista interes printre cei prezenti sa faca bani frumosi cand va incepe alergatura dupa clienti, va pot oferi comisioane destul de mari pe care le vom negocia in curand!!! Ramaneti pe faza, am echipa mare... deci o sa dau comisioane foarte mari!
Astept mesaj de la cei interesati!


Bravo! Gandul sa-ti fie la comision! Nu iti pasa ca bietii fraieri din care vei face parte si tu vor ramane la vremea pensiei cu ochii in soare.

Uite, 100 USD era o avere acum 7 ani cand am vrut sa imi fac o astfel de asigurare. Era 200 marci, si erau bani. Cu 10.000 marci, adica circa 5-6.000 USD luai un apartament.

Azi, 100 USD e nimic, e 70 Euro, iar un apartament e 40.000 Euro. Adica 60.000 USD aprox.

Nu apartamentele s-au scumpit, ci dolarul s-a devalorizat.

In conditiile in care ERA (SI INCA MAI ESTE) MONEDA DE REFERINTA.

Si asta in numai 7 ani! Iar un plan de pensie privata e pentru 30 de ani!!! Cat va mai valora dolarul, leul sau Euro peste 30 de ani? Cam cat leul vechi, probabil.

O simpla criza de petrol schimba fata lumii, si dolarul devine la fel ca leul in 1991. Volatil.

Noroc cu desteptii care se gandesc la comision. Fondurile de pensii dau comision cam 40-70% din valoarea primelor incasate in primii trei ani, ceea ce nu imi miroase a bine.

Daca si dealerii de masini ar primi ca si comision valoarea ratelor masinii pe un an intreg... mi-as pune intrebarea daca masina aia merita sau nu cumparata.

#11
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

View Postinfrastructura.haos, on May 10 2007, 14:36, said:

OKAZIE UNICA IN VIATA

Daca doriti sa faceti bani frumosi din reforma sistemului de pensii

ALTII au facut-o. TU ce maiastepti??


Ocazie unica pentru voi, care nu aveti decat un scop, comisionul: daca vindeti heroina, castigati mai mult de 5 - 10ori. Iar problemele de constiinta sunt la fel.

Cata vreme iti iei com, restul nu conteaza.

#12
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

View Postundesignus, on May 9 2007, 14:33, said:

Multumesc pentru raspunsuri.
As vrea niste recomandari de asemenea fonduri de pensie.


SAFI, FNI si altele ca ele. Toate sunt la fel. In SUA in fiecare saptamana dau faliment cateva astfel de fonduri. Doar 2-3 sau 6-7 din cele cateva mii. Deci nu se pune.

Din cateva zeci de milioane, doar cateva mii/zeci de mii de pensionari saptamanal raman cu ochii in soare. NU se pune, majoritatea e multumita, ca lor le va veni randul peste x ani...

Intre timp, cererea de yahturi de lux creste mai mult ca niciodata, si administratorii fondurilor sunt printre clientii principali. Directorii mai sunt arestati, mai scapa... si ei sunt vinovati, nu sistemul. Nu se recunoaste ca fondurile nu sunt viabile.

Nu suna cunoscut cliseul? Firma de stat da faliment, concediaza mii de angajati si inchide portile, in timp ce echipa manageriala se scalda in bani.

E la fel, din pacate, peste tot. Mecanismul e simplu: fondul ruleaza banii si raporteaza intotdeauna cifre UMFLATE CU POMPA. Ca sa atraga clienti, sa doboare concurentza.

Fondurile din SUA mai au o gura de oxigen de la romani (de aia scade dolarul, ca intra prea multi in tara si e supraoferta), unde afacerile imobiliare prospera. Cumpara azi teren agricol, sa vanda maine locuri de casa.

Ale noastre vor cumpara mine de diamante din Africa sau sonde dezafectate din Irak peste cativa ani. Din lipsa de alta alternativa.

#13
ciobanasul

ciobanasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.04.2005
Deci vrei, nu vrei trebuie sa aderi la un fond privat.
Da?

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
e obligatoriu ...

#15
ChristianG

ChristianG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 24.01.2005

View PostGiliolala, on May 10 2007, 20:55, said:

Nu apartamentele s-au scumpit, ci dolarul s-a devalorizat.

Ba se cam scumpesc anual ... iar valoarea cresterii are vreo 2 cifre...  :rolleyes:


In alta ordine de idei : stie cineva daca se poate face transfer de la un fond de pensii private obligatoirii la altul ? La  facultative am vazut ca se poate , dar la obligatorii nu am gasit nicaieri .

LE: Gata , am gasit !

Edited by ChristianG, 09 July 2007 - 00:51.


#16
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

View PostChristianG, on Jul 9 2007, 01:46, said:

Ba se cam scumpesc anual ... iar valoarea cresterii are vreo 2 cifre...  :rolleyes:
In alta ordine de idei : stie cineva daca se poate face transfer de la un fond de pensii private obligatoirii la altul ? La  facultative am vazut ca se poate , dar la obligatorii nu am gasit nicaieri .

LE: Gata , am gasit !

Exact se poate face oricind dar dupa 2 ani se face gratuit fara nici un comision...

#17
Daniel I.

Daniel I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 21.03.2007

View PostGiliolala, on May 10 2007, 20:55, said:

Bravo! Gandul sa-ti fie la comision! Nu iti pasa ca bietii fraieri din care vei face parte si tu vor ramane la vremea pensiei cu ochii in soare.

Uite, 100 USD era o avere acum 7 ani cand am vrut sa imi fac o astfel de asigurare. Era 200 marci, si erau bani. Cu 10.000 marci, adica circa 5-6.000 USD luai un apartament.

Azi, 100 USD e nimic, e 70 Euro, iar un apartament e 40.000 Euro. Adica 60.000 USD aprox.

Nu apartamentele s-au scumpit, ci dolarul s-a devalorizat.

In conditiile in care ERA (SI INCA MAI ESTE) MONEDA DE REFERINTA.

Si asta in numai 7 ani! Iar un plan de pensie privata e pentru 30 de ani!!! Cat va mai valora dolarul, leul sau Euro peste 30 de ani? Cam cat leul vechi, probabil.

O simpla criza de petrol schimba fata lumii, si dolarul devine la fel ca leul in 1991. Volatil.

Noroc cu desteptii care se gandesc la comision. Fondurile de pensii dau comision cam 40-70% din valoarea primelor incasate in primii trei ani, ceea ce nu imi miroase a bine.

Daca si dealerii de masini ar primi ca si comision valoarea ratelor masinii pe un an intreg... mi-as pune intrebarea daca masina aia merita sau nu cumparata.


Traiesti intr-o mare eroare ... si o mare saracie!!! Garsoniera numai are gandacei si plosnite sa-ti tina companie??? Aaaaaa... saracu!!! Saracie placuta! Si daca era asa cum zici tu... eu numai faceam profit din investitii pe imobiliare 100.000 de euro in 2 ani!!! Spitalu 9... nu-ti mai lasa pacientii pe Forum, te rugam noi!!!

#18
Daniel I.

Daniel I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 21.03.2007

View PostGiliolala, on May 10 2007, 21:13, said:

SAFI, FNI si altele ca ele. Toate sunt la fel. In SUA in fiecare saptamana dau faliment cateva astfel de fonduri. Doar 2-3 sau 6-7 din cele cateva mii. Deci nu se pune.

Din cateva zeci de milioane, doar cateva mii/zeci de mii de pensionari saptamanal raman cu ochii in soare. NU se pune, majoritatea e multumita, ca lor le va veni randul peste x ani...

Intre timp, cererea de yahturi de lux creste mai mult ca niciodata, si administratorii fondurilor sunt printre clientii principali. Directorii mai sunt arestati, mai scapa... si ei sunt vinovati, nu sistemul. Nu se recunoaste ca fondurile nu sunt viabile.

Nu suna cunoscut cliseul? Firma de stat da faliment, concediaza mii de angajati si inchide portile, in timp ce echipa manageriala se scalda in bani.

E la fel, din pacate, peste tot. Mecanismul e simplu: fondul ruleaza banii si raporteaza intotdeauna cifre UMFLATE CU POMPA. Ca sa atraga clienti, sa doboare concurentza.

Fondurile din SUA mai au o gura de oxigen de la romani (de aia scade dolarul, ca intra prea multi in tara si e supraoferta), unde afacerile imobiliare prospera. Cumpara azi teren agricol, sa vanda maine locuri de casa.

Ale noastre vor cumpara mine de diamante din Africa sau sonde dezafectate din Irak peste cativa ani. Din lipsa de alta alternativa.



Iti fac o recomandare! Ai o singura solutie la frustrarea ta: :death: Lasa-ne!!!  :tomato:  :finger:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate