Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Adsense in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
E mare clocotire, dar sunt si incurcaturi, pt ca cei din Romania nu prea par sa se sincronizeze cu cei din SUA.

Din pacate, pe pagina oficiala Google nu a intervenit nici o schimbare in numarul limbilor oficiale suportate:

https://www.google.c....py?answer=9727

Abia cand acolo apare Romania ar fi oficial suportul pentru limba romana.

Iata comunicatele de presa al agentiei ce se ocupa cu imaginea Google in Romania.

Quote

Bucuresti - 17 aprilie 2007. Google Inc. anuntă lansarea produselor Google AdSense pentru
Căutare si Adsense pentru Continut, dedicate website-urilor si portalurilor din România.
Adsense pentru Căutare este un program gratuit care permite website-urilor din România să
pună la dispozitia vizitatorilor care realizează căutări din paginile acestora rezultatele oferite de
motorul de căutare Google. De asemenea, programul afisează anunturi relevante sub formă de
text, selectate automat în functie de termenii de căutare. AdSense pentru Continut oferă
proprietarilor de website-uri posibilitatea de a afisa pe propriile pagini de web anunturi Google
relevante si neagresive, selectate automat în functie de continutul acestor pagini si, totodată,
oportunitatea de a câstiga bani în acest mod.

Attached Files



#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Un test de o secunda pe forum

Attached Files



#3
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006

View PostCourage, on Apr 17 2007, 13:48, said:

Un test de o secunda pe forum
Si ce parere aveti?
O sa puneti reclame adsense pe forum?

#4
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Da, era de asteptat!
Probabil in 2 , 3 zile o sa apara si pe pagina cu limbile suportate.
Insa trebuie sa creasca numarul de advertiseri, personal nu duc lipsa de clickuri sau vizitatori,  dar sunt sectiuni unde nu apare inca reclama relevanta. In aceste sectiuni clickul nu are momentan o valoare mare.

Sper sa se ocupe bine cei care trebuie sa promoveze adsense in Romania, iar numarul celor care investesc in adsene sa creasca.

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Mda, momentan CPC-ul e cam mic pt reclamele romanesti dar era de asteptat.

#6
negreanovidiu

negreanovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.03.2007
Ciudat ... eu am aplicat de 2 saptamani si inca nu am primit nici un raspuns ... desi acolo scrie ca tre sa astepti maxim o saptamana ...  :nonobad:

#7
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Eu de 10 zile.

#8
orixweb

orixweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.12.2006
Eu nu prea am inteles care este treaba cu campaniile CPM de la AdSense, imi puteti explica ?

#9
SpectraWave

SpectraWave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2007
am si eu o problema cu un account de adsense banat cu 68$ in el ... banat pt ``wrong placement of ads`` am pus adurile aiurea

ce tre` sa fac sa mil debaneze?

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostSpectraWave, on Apr 17 2007, 17:37, said:

am si eu o problema cu un account de adsense banat cu 68$ in el ... banat pt ``wrong placement of ads`` am pus adurile aiurea

ce tre` sa fac sa mil debaneze?

Incearca sa le explici ca a fost greseala, ca ai fost sfatuit prost de cei care se ocupau cu optimizarea site-ului, ca tu esti pur ca un ingeras si nu o sa mai faci in veci asa ceva. Poate te cred.

#11
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Nu stiu daca are legatura, dar de cand adsense a intrat oficial in Romania pretul/click pentru site-ul meu (lb. romana) a scazut cu 50%. Adica de vreo 2 zile am un nr. super mare de click-uri si vizitatori, si super mic de $...

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nu sunt prea multi advertiseri, asa ca este clar ca va urma o explozie a afisarilor => se vor epuiza instantaneu bugetele alocate :)

Nu va asteptati la minuni pe contentul in lb romana; in orice caz nu curand :(

#13
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Da.. probabil asta e explicatia. A aflat lumea > upgrade la adsense > bugete epuizate rapid.

Observ ca am scazut progresiv din data de 15-16. Ieri am avut un nr. mare de click-uri iar veniturile au scazut sub 50%... Azi ma astept sa fie o pierdere si mai mare.

Edited by fellow, 17 April 2007 - 19:44.


#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
CTR-ul creste continuu, eCPM scade pe zi ce trece. Advertiserii s-au prins ca nu exista concurenta si au scazut max bid-ul. Ca atare, acum banii le ajung pentru campanii de o zi dar noi incasam momentan bani de seminte. Pana nu o sa existe concurenta si aici, AdSense Romania are ca avantaj doar faptul ca serveste reclame contextuale si pierde avantajul concurentei pe cuvinte cheie.

#15
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Limba romana este oficial acceptata!

Quote

Ήρθαμε! Am sosit!
We're happy to announce that we've just expanded our product offerings for two long-awaited languages: Greek and Romanian. Starting today, Greek and Romanian publishers can monetize their content by displaying targeted AdSense for content ads on their pages. As an added bonus, Romanian publishers can now implement AdSense for search as well.

If you're ready to get started with these languages, just log in to your AdSense account and follow the wizard located under the AdSense Setup tab. You can also contact the Greek team at [email protected] and the Romanian team at [email protected] with additional questions.

Sursa: blogul adsense

#16
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Si update la limbile suportate: https://www.google.c....py?answer=9727

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
traducerile in limba romana observa ca nu au fost facute si pentru Referali

#18
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu avem decat AdSense for content si for Search. Pt referali nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate