Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Peisaje

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7502 replies to this topic

#6661
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Greu cu boii mici la deal... E greu să scoți un peisaj remarcabil în București. Îmi pare rău s-o spun, m-am născut aici.

#6662
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Sarichioi.

Attached Files

  • Attached File  sar.jpg   687.43K   45 downloads


#6663
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postedri, on 11 septembrie 2018 - 07:36, said:

Nu sunt de acord ca cel care critica trebuie sa fie neaparat un fotograf bun care a postat cel putin enshpemii de imagini pe softpedia.. Interesant ca nu se asociaza criticul cu curcanul atunci cand fotografiile sunt laudate...

Boala-i veche: 5-6 oameni se gratuleaza reciproc, mai intra un outsider, daca-i insistent primeste atentie. Vezi puidediavol care inunda topicurile candva, vezi lupelupino care pune orice peste tot. Tonix pune peisajele ca sa le valideze inainte sa le puna pe facebook , pe conacul fotografilor. Se vede si ca Penciuc s-a dus in alta parte...montecarlo s-a dus in blogul lui, katran nu prea pune poze aici, pune mai mult afara, stefanSC si calexe nici atat, au flickr. crokodilu mai tine in viata prafuiala aia de concurs din plictiseala, e concurs in 3 deci toata lumea e pe podium.

Aici e ca la un club de pensionari: lumea se stie de mult, n-au chef sa vina alogeni ca nu stiu pasii la dans. Te pui cu puterea obisnuintei?

#6664
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma, dacă m-ai menționat, trebuie să știi că pentru unii, și mă includ și pe mine aici, SP e loc de șuetă. Iar a pune câte o poză pentru a testa reacția unora care le mai au cu fotografia sau pentru a sugera locații interesante - astea sunt motivații cât se poate de valide. E normal că cel interesat trebuie să fie insistent dacă îl interesează ceva anume, că dacă nu vin întrebări te gândești că poate nu are sens să plictisești lumea cu detalii suplimentare. Unii sunt dispuși să dea detalii, alții cad în vedetism, ceea ce nu înseamnă că duc lipsă de pupincuriști. Și da, eu nu văd forumul ca pe o galerie personală. Pentru asta există flickr și altele asemenea. Până la urmă de la ce provine supărarea ta, că n-am priceput.

View Postschnupe, on 11 septembrie 2018 - 20:05, said:

Sarichioi.
Că veni vorba, ia zi coane ce filtre ai folosit? Nu de alta dar mi-am comandat și eu un set de filtre și mă interesează subiectul. Hai, dă tot pe goarnă!
(mersi anticipat :) )

Edited by calexe, 11 September 2018 - 23:35.


#6665
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
@calexe

Am un ND 10 stopuri de la Hoya, ca Big Stopper de la Lee e prea scump. Încă fac exerciții cu el. Atât. În rest este editare și expunere separata pentru debarcader.



#6666
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcalexe, on 11 septembrie 2018 - 18:09, said:

Greu cu boii mici la deal... E greu să scoți un peisaj remarcabil în București. Îmi pare rău s-o spun, m-am născut aici.

Topic nou : peisaje in Bucuresti  Posted Image   https://dexonline.ro/definitie/peisaj


Nu spun ca trebuie sa fi artist ca sa critici spun doar ca trebuie sa critici daca pui poze. E o regula simpla pe un forum.

Edited by mircea812, 12 September 2018 - 08:22.


#6667
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006

View Postmircea812, on 12 septembrie 2018 - 08:20, said:

Topic nou : peisaje in Bucuresti  Posted Image   https://dexonline.ro/definitie/peisaj

Exista si peisaj urban, nu? Mi s-a parut ca intra mai mult la "peisaj" decat la "street".

#6668
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
...

Attached Files



#6669
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcalexe, on 11 septembrie 2018 - 23:22, said:

... trebuie să știi că pentru unii, și mă includ și pe mine aici, SP e loc de șuetă. Iar a pune câte o poză pentru a testa reacția unora care le mai au cu fotografia sau pentru a sugera locații interesante - astea sunt motivații cât se poate de valide ... eu nu văd forumul ca pe o galerie personală. Pentru asta există flickr și altele asemenea...de la ce provine supărarea ta, că n-am priceput.

N-am nici o suparare, intru cu placere si interes pe aria foto.

Observ doar ca acum 2-3 ani StefanSC venea aproape zilnic cu fluturii, calexe si katran veneau cu pasarile, penciuc cu portretele si peisajele, nicolaie cu modelul. Si miccrya la foto de noapte. Si wur si taxon si tonix, si cristi-cost si dani.user. Crokodilu cu muste macro. DanyMC, Mircea812.

Pe atunci era fain ca vedeai poze si pozele erau comentate. Astazi tot mai rar vezi o poza, comentarii mai deloc, este suficient butonul de like.

Observ ca nu se mai pun poze "cum era odata" si nici comentarii nu mai sunt "cum era odata".

Asta-i tot.

#6670
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
like.
dupa cum ziceai.

#6671
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postflor77, on 17 septembrie 2018 - 21:25, said:


Observ ca nu se mai pun poze "cum era odata" si nici comentarii nu mai sunt "cum era odata".

Asta-i tot.
Lucrurle nu se fac singure, de ex. tu ai comentat si ai pus poze cum se punea odata?

#6672
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Lumina de azi.

Attached Files



#6673
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Taie treimea de sus și o bagi la "conceptual".

Attached File  1080_20180915_vadu_001_cristi.jpg   1.42MB   25 downloads

Edited by calexe, 20 September 2018 - 18:47.


#6674
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Frumos, dar ceva lipseste in stanga sus, poate un castel ceva, iar in dreapta e cam intunecat.

Attached File  IMGP5503.jpg   601.76K   27 downloads   Attached File  IMGP5504.jpg   703.62K   31 downloads

#6675
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
#2

#6676
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
@Calexe

Se vede " imbinarea" in dreapta. Trebuie sa folosesti clone stamp pe darken sau lighten la layere sau sa faci o selectie misto si s-o aburesti la linia de contact.

#6677
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu e îmbinare (sau nu știu la ce te referi?). E dintr-o singură expunere. Partea închisă a filtrului a acoperit o parte din stâncă și în zona aia am umblat cu o pensulă de ridicare a expunerii, aparent cam neglijent. Layere și alte minuni - nu prea cred că merită această poză ca să consum timp cu ea.
Mersi.

Edited by calexe, 20 September 2018 - 19:53.


#6678
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 20 septembrie 2018 - 19:09, said:

#2
Multumesc, rezonez si eu cu #2.
Deci pan la urma senzorul minune face ceva push cat de cat, nu? :)
Intr-adevar la pasari sau iso mare nu mai e senzational, dar la peisaj si iso 80 aproape ca nu iti trebuie GND.

Edited by crokodilu, 21 September 2018 - 08:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate