Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Peisaje

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7502 replies to this topic

#6553
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postflor77, on 17 martie 2018 - 23:03, said:

Dar nu ne laudam, tinem poza in arhiva daca tot avem ferma de randare si 6 TB. Ca nu-i de lauda poza cu cerbi.
Doi cerbi mari care se impung nu se intalnesc chiar asa, in fiecare zi. Iar luminozitatea este doar o chestiune de editare si de preferinta. Pe mine nu ma deranjeaza deloc o fotografie putin mai intunecata ci in schimb gasesc foarte obositoare fotografiile arse, cu multa lumina si fara detalii in ea. Si apoi nu toata lume are monitoroarele calibrate la fel, iar atunci cand se trage de lumina pana la limita, inevitabil unii vor vedea fotografiile arse. Ca atare este bine de avut o marja de eroare, adica sa nu se traga prea tare la limita de luminozitate. E parerea mea personala si cel mai tare ma feresc de aspectul de imagini arse. Prefer mai intunecate decat arse.

A se vedea ce editare am primit pe privat:
https://forum.softpe...tach_id=2039836

Nu e tocmai rea, nu ? Cine are talent, are talent. Iar din rahat se poate face biciusca.

Edited by Real_NEO, 17 March 2018 - 23:28.


#6554
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Vorbim de peisaje sau de cerbi?

#6555
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Peisaje, peisaje domnu crokodilu. A fost numai asa, ca o mica paranteza.

#6556
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Eu ti-am zis si pe topicul cu obiectivul de 12.000 euro ca nu trebuie sa te necajesti. Ai Sigma C 150-600, faci poze cu el.

Sigma 150-600mm a fost laudat de StefanSC aici pe forum, din laude pare mai bun decat 300mm/f4 cu TC 1.4 II. O fi, nu o fi? Nu stiu eu. Din laude pare mai bun si decat Nikkor-ul 200-500mm f5,6, nu stiu echivalentul la Canon.

Iti bati capul cu ala de 12.000 euro  daca vrei sa-l cumperi, altfel e aflare in treaba.

Doi cerbi mari care se impung se vad rar insa un instantaneu cu ei nu te face fotograf. Nici obiectivul ala de 12.000 euro, nici Sigma de 150-600mm nu te face fotograf.

E copilarie sa tot repeti ca pozezi intr-o padure din nordul tarii si n-ai lumina buna.

#6557
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
NEO incearca sa te rupi putin de ce faci/zici, ai norocul de peisaje misto, incearca sa iesi din tiparele tale actuale, macar asa de curiozitate.

"..Si apoi nu toata lume are monitoroarele calibrate la fel, .."
Histograma nu minte oricat de decalibrat e monitorul si orice ai zice tu..

Edited by crokodilu, 17 March 2018 - 23:57.


#6558
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcrokodilu, on 17 martie 2018 - 23:54, said:

NEO  incearca sa iesi din tiparele tale actuale...

Vrea?

#6559
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Astea sunt asa, cu dedicatie pentru domnu' calexe. Toate fotografiile sunt de acum multi ani in urma de pe vremea cand nu aveam full-frame. Toate sunt realizate cu Canon 600D / CineStyle. Iar ca obiectiv de zoom domnu' calexe nu doreste sa afle ce am folosit. Observam cum imaginile sunt praf (vorbele exacte ale lui domnu' calexe) si cum 600D este o camera execrabila, incapabila de un DR bun (din nou, vorbele exacte ale lui domnu' calexe).

Asa ca haideti domnu' calexe sa vorbim in fotografii, ca de facut mac mac mac e tare usor. Asa ca astept replica fotografica din partea dv. cu fotografii scoase din 5D Mark III prin care sa faceti de ras aceste biete fotografii scoase din umilul 600D. Altfel totul ramane la nivel de mac mac mac.

PS: si domnu' calexe, ca am vazut ca va pasionaza rasariturile si apusurile, maine sa va tineti bine, da ?

View Postcalexe, on 30 noiembrie 2017 - 12:53, said:


Posted Image

Attached Files


Edited by Real_NEO, 18 March 2018 - 01:53.


#6560
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu trebuie sa demonstrezi nimic, nu e concurs, aici toti invatam din greseli, deocamdata nu am vazut poza perfecta. Scopul este sa gresim si sa tragem invataminte, pozele perfecte se posteaza pe feisbuc.

Crengi, umbre, lumina dura. 6 are insa ceva ceva.

Edited by crokodilu, 18 March 2018 - 01:52.


#6561
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Attached File  IMG_0212.JPG   351.05K   41 downloads

Bucovina, într-o dimineață..

#6562
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 17 martie 2018 - 23:54, said:

Histograma nu minte oricat de decalibrat e monitorul si orice ai zice tu..
Domnu' crokodilu, histograma nu este totul, este doar o unealta de care ne folosim, nu este scopul in sine al unei fotografii. O fotografie ce contine elemente intunecate va produce o histograma pe masura, insa histograma in sine de una singura nu este capabila de a judeca despre ce este vorba in fotografie. La o astrofoto (domeniul dv.) ce va indica histograma ? Ca aveti o scena luminata ? Nu prea cred. Iar asta ce inseamna ? Ca nu este buna fotografia ? Nu, fotografia poate fi foarte buna chiar si asa. Fara ca un om sa judece ce inseamna fotografia sa, histograma de una singura nu inseamna nimic. Poate ca asa trebuie sa fie fotografia, cu elemente intunecate, iar faptul ca histograma indica subexpunere nu inseamna automat ca ceva este in neregula cu fotografia. Eu daca fac o fotografie la amurg, cand ziua se intrepatrunde cu noaptea, nu este normal sa am o histograma ce indica subexpunere ? Ba da, este absolut normal iar acest lucru nu indica ca ar exista vreo problema cu fotografia mea.

Si v-a scapat idea de baza pe care am incercat sa o transmit. Si anume ca nu conteaza cat de bine arata imaginea pe monitorul nostru calibrat, ci conteaza cat de bine arata imaginea pe monitorul clientului, ce 99% sunt sanse sa nu fie calibrat. Observati unde bat ? Histograma nu minte, insa Gigel ce ne priveste fotografiile pe monitorul sau nencalibrat va sti sa inteleaga ca imaginea i se vede aiurea din pricina monitorului sau necalibrat, si nu din vina fotografului nepriceput ? Ia ghiciti pe cine va da vina Gigel. Nu, nu pe el, niciodata pe el. De asta un fotograf profesionist cu adevarat va sti sa ia in calcul "factorul Gigel" in modul sau de editare al fotografiilor. Nu va duce luminozitatea pana la limita absoluta a monitorului sau calibrat deoarece este constient ca un asemenea lucru va arata rau pe monitorul necalibrat al lui Gigel.

Edited by Real_NEO, 18 March 2018 - 04:26.


#6563
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Pe monitorul meu, de Gigel, necalibrat, arată subexpuse și comune dar comentariile tale mi-au reamintit de ce au renunțat mulți să mai posteze pe aici.
Attached File  img_0915_2.jpg   380.76K   55 downloads

Edited by gepres, 18 March 2018 - 09:19.


#6564
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
@real neo

Pozele de pe pagina anterioara nu au lumina buna.

View PostDizlpower, on 18 martie 2018 - 03:59, said:

Attachment IMG_0212.JPG

Bucovina, într-o dimineață..
Poti incerca o editare fara filtrul ala sau ce-o fi? Ma gandesc ca daca e dimineata ar trebui sa fie mai  optimista poza Posted Image


View Postgepres, on 18 martie 2018 - 09:11, said:

Pe monitorul meu, de Gigel, necalibrat, arată subexpuse și comune dar comentariile tale mi-au reamintit de ce au renunțat mulți să mai posteze pe aici.
Attachment img_0915_2.jpg

Boschetii aia din prim plan nu-si aveau rostul Posted Image din pacate asa e la noi, boscheti peste tot Posted Image

Apropo de peisaje. Urmariti-l pe tipul asta. Merita mai multi subscriber-i.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TqsGhldmt_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 18 March 2018 - 09:43.


#6565
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Da, n-am avut timp să aleg alt punct de stație, a apărut de după cotitură :)

#6566
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Attached File  IMG_1034.jpg   320.19K   40 downloads

Tenerife...

#6567
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
sper sa ajung si eu prin Benijo/ Tenerife

Attached Files



#6568
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.04.2006
Ce lumina, ce culori ... WOW!

Un peisaj mai minimalist din dimineata asta, la malul Dunarii

Attached File  La-faleza-46.jpg   278.65K   51 downloads

#6569
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostDizlpower, on 21 martie 2018 - 06:25, said:

Tenerife...
abia astept sa ajung si eu in vara!

View PostTonix, on 21 martie 2018 - 10:39, said:

sper sa ajung si eu prin Benijo/ Tenerife
spectaculos peisajul tau!

View PostLupeLupino, on 21 martie 2018 - 11:33, said:

Un peisaj mai minimalist din dimineata asta, la malul Dunarii
excelenta, m-as juca un pic cu un crop vertical in care si pasarea sa fie pozitionata simetric, asa cum ai facut cu copacii. Nu stiu daca-i mai bine, dar cumva simetria din fundal o simt stricata, nu evidentiata, de pasare.

#6570
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.04.2006
@glumetu: Se poate muta pasarea centrat si in cadrul asta - cam 5 ssecunde dureaza. :)

Inca una din dimineata asta, de la Dunare.

Attached File  La-faleza-31.jpg   342.43K   40 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate