Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

FACULTATEA DE MEDICINA. Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#379
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Scuza-ma, dar nu inteleg intrebarea. Reformuleaza, te rog :">
Prima facultate am terminat-o, mi-am luat licenta chiar in acelasi an in care am terminat. La a2a facultate am renuntat chiar inainte de sesiunea de vara a primului an, retragandu-mi dosarul. La asta te-ai referit?

#380
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postchloe23, on 1st August 2012, 16:46, said:

mai am dreptul la 3 ani (cati mai aveam de facut la a2a facultate) finantati de stat, iar restul sa-i platesc singura
Nu. Din cati ani are facultatea in curs scazi cat ai facut in trecut la buget.

View Postchloe23, on 1st August 2012, 16:46, said:

Sa incerc pentru anul viitor la Medicina Generala sau Facultatea de Asistente si Moase sau sa-mi vad de viata, sa continui sa-mi caut un loc de munca si sa-mi intemeiez o familie?
Ce ai terminat ? Ce meserie ai ?
Desi daca vrei medicina atunci asta urmeaza. Insa sunt multi ani de acum incolo ce trebuie sa te subventioneze cineva.

#381
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View Postchloe23, on 2nd August 2012, 21:36, said:

Scuza-ma, dar nu inteleg intrebarea. Reformuleaza, te rog :">
Prima facultate am terminat-o, mi-am luat licenta chiar in acelasi an in care am terminat. La a2a facultate am renuntat chiar inainte de sesiunea de vara a primului an, retragandu-mi dosarul. La asta te-ai referit?
Ce domenii ai ales, la cea privata si cea de stat de nu ti-a placut.

#382
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Are cineva subiectele de la admitere de anu ãsta și anu trecut de la UMF Cluj ?

#383
andr3eutza20

andr3eutza20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.11.2012
buna,dat ca se vorbeste de medicina as vrea sa va intreb ce ati alege intre radiologie si laborator clinic?
si la care se intra mai usor?
la ce materii se da admitere?

#384
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandr3eutza20, on 11 decembrie 2012 - 00:16, said:

la ce materii se da admitere?

Quote

Pentru restul specializărilor de la FMAM – Asistentă Dentară, Tehnică Dentară, Asistentă de Farmacie, Radiologie și Imagistică, Laborator clinic, Balneofiziokinetoterapie și recuperare medicală, Audiologie și protezare auditivă - teza de concurs conține un număr total de 60 de subiecte din tematicile biologie și -la alegere- fizică sau chimie, dintre care 40 subiecte biologie și 20 subiecte fizică sau chimie.
http://umf.ro/index....itere-2012.html

#385
YonutzBest6399

YonutzBest6399

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2012
Salut!Am 16 ani si ma atrage medicina.Nu am rude medici,si nici bani foarte multi.Ce ziceti?Se merita?La chimie nu sunt de olimpiada,dar ma descurc.Vreau cat mai multe pareriPosted Image

#386
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
E plin forumul aici de astfel de intrebari si raspunsuri.
Pana sa ajungi medic trebuie sa faci 6 ani facultate si inca 3~6 ani rezidentiat. Deci are cine sa te tina cel putin 10 ani pe banii lui ? Si nici imediat dupa sa nu crezi ca esti mare medic si vin pacientii la tine cu atentii substantiale. Ei se duc la doctorul cu experienta, ceea ce vei deveni si tu dupa ~20 ani de la momentul hotararii.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2013 - 21:58.


#387
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View PostYonutzBest6399, on 03 aprilie 2013 - 21:51, said:

La chimie nu sunt de olimpiada,dar ma descurc.

Vezi ca ptr. Medicina ai nevoie si de biologie.

#388
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
nuuuuuu

#389
kr0mat1k

kr0mat1k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2013
Salut! am vazut postul tau...dintr-o simpla intamplare pentru ca si eu caut acelasi raspuns la aceeasi intrebare..si vroiam sa stiu daca chiar ai reusit sa devii doctor deoarece am vazut ca postul a fost facut in 2007:D

#390
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Te referi la primul post din topic ?

#391
kr0mat1k

kr0mat1k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2013
Da ma refer la primul post chiar sunt curios daca chiar a reusit sa devina doctor:D

#392
corpse_butcher90

corpse_butcher90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2010
Buna! Voi da admitere saptamana viitoare la Umf Tg. Mures, din biologie, la medicina generala si as vrea sa stiu daca are cineva mai multe detalii despre acele 25 de intrebari la prima vedere. Pe site-ul Umf zice "25% din întrebări "la prima vedere", din bibliografia indicată mai jos. Aceste întrebări vor fi marcate cu un asterisc." . N-am inteles exact partea cu asteriscul. Bibliografia este manualul de biologie de clasa a XI-a Ed. Sigma de Ioana Arinis, iar in manual sunt ceva teme/lectii care sunt marcate cu un asterisc. La acelea se refera? In sensul ca cele 25 de intrebari vor fi din acele teme/lectii si nu din tot manualul? Sau se refera ca cele 25 de intrebari la prima vedere for fi marcate cu un asterisc pe foaia de examen? (Nu prea vad rostul sa le separe de celelalte intrebari grila, din cartea de teste de admitere, dar meh nu stiu Posted Image ). Apreciez daca ma lamureste cineva. Multumesc anticipat de raspuns(uri).

#393
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013

View Postcorpse_butcher90, on 16 iulie 2013 - 00:44, said:

Sau se refera ca cele 25 de intrebari la prima vedere for fi marcate cu un asterisc pe foaia de examen? (Nu prea vad rostul sa le separe de celelalte intrebari grila, din cartea de teste de admitere, dar meh nu stiu Posted Image ). Apreciez daca ma lamureste cineva. Multumesc anticipat de raspuns(uri).

nush ce ti se pare ciudat. in romania se incurajeaza toceala mot-a-mot. asa ca trebuie indicat clar...

#394
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
@Corpse Capitolele marcate cu asterisc din manualul de la clasa sunt ca sa faca deosebirea intre profile (de exemplu, mate-info si stiintele naturii) deoarece unele profile au 1 ora de biologie pe saptamana iar altele 2 ore. Cei care fac doar o ora pot sa sara peste partea marcata, dar tu (pentru medicina) trebuie sa inveti toti.

Quote

Pe site-ul Umf zice "25% din întrebări "la prima vedere", din bibliografia indicată mai jos. Aceste întrebări vor fi marcate cu un asterisc."
Asta inseamna ca la examen, pe foaia cu grile, cele care nu sunt din culegere (adica la prima vedere) vor fi marcate cu un asterisc ca sa deosebeasca elevii grilele la care au invatat raspunsurile de cele noi.

Edited by Corupt, 16 July 2013 - 12:55.


#395
Micka95

Micka95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2013
Buna!
Am ajuns sa vad acest post deoarece ma intereseaza acelasi lucru !
Din cate am vazut cel ce a inceput acest subiect nu a mai intrat din 2008 pe acest forum asa ca nu exista sanse sa il contactez sa aflu ce a facut pana la urma , suntem in 2013 asa ca ar fi trebuit sa si termine facultatea pana acum.
Acum, sunt in aceeasi oala ca si el, am 17 ani si sunt la profilul mate-info iar in capul meu rasuna numai '' Vreau sa fiu doctor!'' . Nu stiu ce mi-a starnit aceasta pasiune dar asta vreau sa fiu chiar daca stiu ca este foooarte greu sa imi indeplinesc aceasta pasiune.
Din comentariile ce le-am vazut pana acum toata lumea este impotriva si probabil au dreptate , dar eu una asta vreau sa fiu si nu renunt.
Totusi as vrea sa stiu daca faptul ca sunt la profilul mate info ma va afecta cu ceva , deoarece am doar o singura ora de biologie pe saptamana si 2 de chimie ,dar tin sa mentionez ca la biologie am obtinut intotdeauna nota maxima in teste si teza dar la chimie sunt mediocra , am un profesor de pe timpul dinozaurilor care preda numai pentru el ( dar totusi macar cu bazele chimiei ma descurc cat de cat), chimia a fost intotdeauna punctul meu slab si materia care mi-a scazut media considerabil deoarece semestrul acesta am avut doar doua medii de 9 ( mate si romana) si restul 10 dar la chimie 6 , pur si simplu ma doboara chimia !
As dori totusi niste sfaturi , oare asta e doar un vis al unui copil de 17 ani? sau o dorinta pe moment? Eu una nu am altceva in cap in afara de medicina , asta este ceea ce imi place si ceea ce imi doresc.

Va multumesc ca v-ati pierdut timpul citind povestea mea !

#396
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View PostMicka95, on 17 iulie 2013 - 19:15, said:

Buna!
Am ajuns sa vad acest post deoarece ma intereseaza acelasi lucru !
Din cate am vazut cel ce a inceput acest subiect nu a mai intrat din 2008 pe acest forum asa ca nu exista sanse sa il contactez sa aflu ce a facut pana la urma , suntem in 2013 asa ca ar fi trebuit sa si termine facultatea pana acum.
Acum, sunt in aceeasi oala ca si el, am 17 ani si sunt la profilul mate-info iar in capul meu rasuna numai '' Vreau sa fiu doctor!'' . Nu stiu ce mi-a starnit aceasta pasiune dar asta vreau sa fiu chiar daca stiu ca este foooarte greu sa imi indeplinesc aceasta pasiune.
Din comentariile ce le-am vazut pana acum toata lumea este impotriva si probabil au dreptate , dar eu una asta vreau sa fiu si nu renunt.
Totusi as vrea sa stiu daca faptul ca sunt la profilul mate info ma va afecta cu ceva , deoarece am doar o singura ora de biologie pe saptamana si 2 de chimie ,dar tin sa mentionez ca la biologie am obtinut intotdeauna nota maxima in teste si teza dar la chimie sunt mediocra , am un profesor de pe timpul dinozaurilor care preda numai pentru el ( dar totusi macar cu bazele chimiei ma descurc cat de cat), chimia a fost intotdeauna punctul meu slab si materia care mi-a scazut media considerabil deoarece semestrul acesta am avut doar doua medii de 9 ( mate si romana) si restul 10 dar la chimie 6 , pur si simplu ma doboara chimia !
As dori totusi niste sfaturi , oare asta e doar un vis al unui copil de 17 ani? sau o dorinta pe moment? Eu una nu am altceva in cap in afara de medicina , asta este ceea ce imi place si ceea ce imi doresc.

Va multumesc ca v-ati pierdut timpul citind povestea mea !

salut. chimia se poate invata intr-un an (ce ai nevoie pt admitere). si eu eram pe 6 la chimie pana in a 11-a dar am pus burta pe carte in a 12-a si am compensat ce pierdusem din vedere.
biologia si chimia din liceu te ajuta sa intri. ce e dupa nu are nici in clin nici in maneca cu ce inveti tu acuma in liceu.

de ce vrei medicina? e o facultate lunga, in care trebuie sa fi sustinuta de parinti financiar, e obositoare si parca uneori nu se mai termina. care e motivatia care te poate duce pe tine prin aia 6 ani plus rezi?

Edited by lorelei20, 17 July 2013 - 19:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate