Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

FACULTATEA DE MEDICINA. Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#361
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postantigen, on 4th February 2012, 17:34, said:

Eu am terminat în 2008, dar mai am legături cu facultatea.

Ce-ți trebuie? :)

Te rog frumos, poti sa afli cand apar culegerile cu probleme pt admitere la biologie si chimie pt 2012 ?

Multumesc.

#362
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
O să mă interesez săptămâna viitoare.

#363
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View PostSushiDaniela, on 3rd February 2012, 13:52, said:

Buna tuturor!
As vrea sa  va cer parerea in legatura  admiterii la  Facultatea  de Medicina Generala din Iasi.
Am absolvit Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatie - Alexandru Ioan Cuza - Iasi, dar nu a fost  tocmai ce mi-am dorit sau  ce m-am asteptat sa fie.
M-am decis sa dau examenul de admitere, anul acesta, la MG. Imi este  clar ce  materie trebuie sa pregatesc dar  sunt confuza asupra bibleografiei. Am citit  diverse pareri asupra manualului de biologie de Dan Cristescu, la fel despre  compendiul de Anatomie si Fiziologia omului.
V-as  ruga, pe  cei care va pregatiti pentru admitere sau cei care au trecut de aceasta etapa sa ma lamuriti in privinta bibleografiei. Mi-ar  fi  de mare folos!

Multumesc anticipat!

Este bun compendiul? Eu am luat doar manulalul de clasa a 12 dar am gasit niste intrebari de la admitere 2008 iar in manual nu se gasea raspunsul , e prea structurat

#364
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
E prea exagerat sa ma apuc de luna viitoare de meditatii la chimie si din vara la bio, avand in vedere ca sunt a XI-a?

#365
SushiDaniela

SushiDaniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2012

View PostJuliee, on 5th February 2012, 00:00, said:

Este bun compendiul? Eu am luat doar manulalul de clasa a 12 dar am gasit niste intrebari de la admitere 2008 iar in manual nu se gasea raspunsul , e prea structurat

Manualul de clasa a 11-a de biologie , de Cristescu..:) acesta e manualul de pe care trebuie sa te pregatesti la admitere( in cazul in care dai biologie)
In privinta  compendiului nu stiu ce sa iti spun, inca.  Abia l-am comandat de pe internet, astept sa ajunga, il rasfoiesc si  te anunt:)

View Postcrank_, on 6th February 2012, 15:51, said:

E prea exagerat sa ma apuc de luna viitoare de meditatii la chimie si din vara la bio, avand in vedere ca sunt a XI-a?
Eu zic ca ai timp... concentreaza-te si pe materia  Bacalaureatului si in paralel lucreaza si  pentru admitere:)

#366
oceans_ripple_light

oceans_ripple_light

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.11.2011
De ce nu? Pari chiar interesat.
Dar, nu la noi in taraaaa.... e naspha
Bine, daca ai bani sa dai si iti convine sa inveti foarte mult dar sa dai si bani ca altfel nu treci examenul(oricat de bine ai stii), poti sa dai in tara.
Plus, s-ar putea ca la noi in tara sa se faca lucruri in plus. Sunt destule alte facultati unde se studiaza materii in plus ca sa-si scoata altii banii. De medicina nu stiu, mai intereseaza-te.(Am o prietena la stiintele comuniarii si face intr-un semestru electronica si pagini web). Eu la mate info am facut de exemplu o materie(un domeniu de mate) care se face la inginerie. Da, stiu, info se aplica in mai multe domenii, dar atunci ce-ar fi sa studiem si chimie, biologie, fizica, geografie, economie, etc. Se aplica acolo. Si, da, stiu ca se num facultatea mate info, dar pana acum am studiat doar anumite parti de mate care sunt indispensabile informaticii, nu poti sa nu stii deloc. Si cate si mai cate chestii in plus se fac in alte locuri.
Ideea e ca poate in afara nu studiezi tot atatia ani pentru ca se face ce e nevoie, sau studiezi tot atat de mult dar devi mai buni decat aici. Te mai interesezi tu.

#367
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View PostSushiDaniela, on 7th February 2012, 15:30, said:

Manualul de clasa a 11-a de biologie , de Cristescu..:) acesta e manualul de pe care trebuie sa te pregatesti la admitere( in cazul in care dai biologie)
In privinta  compendiului nu stiu ce sa iti spun, inca.  Abia l-am comandat de pe internet, astept sa ajunga, il rasfoiesc si  te anunt:)


Eu zic ca ai timp... concentreaza-te si pe materia  Bacalaureatului si in paralel lucreaza si  pentru admitere:)
Da , la biologie dau dar de ex tesuturile sunt f structurate in manualul de a 11 de cristescu..
Oricum , sper sa apara la UMF Iasi cartea cu teste ca sa pot sa invat de pe amandoua.

Ok.Ms:D :thumbup:

#368
KidHugs

KidHugs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2012

View PostApus, on 18th April 2007, 09:12, said:

va multumesc extrem de mult pentru sfaturi si vreau sa va zic ca mi-ati mai ridicat moralul.
pana la urma m-am decis ca asta este ceea ce vreau sa urmez.
m-ati ajutat foarte mult si m-ati ambitionat si mai rau...
acum depinde doar de mine.

Tot binele din lume si inca o data multumiri pentru ca ati adus in discutie si aspectele negative dar si pe cele pozitive, care in cele din urma m-au facut sa imi urmez pasiunea...
Respect pentru "halatele albe" si pentru toti cei care mi-au raspuns la intrebari... Numai bine!
Cu toata stima si tot respectul, Apus
Deci ce-ai ales?

#369
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postantigen, on 4th February 2012, 18:07, said:

O să mă interesez săptămâna viitoare.

Multumesc.

Intre-timp am reusit sa ajung la facultate (astazi) si am aflat ca zilele acestea a aparut noua carte si la biologie.
La chimie nu am apucat sa ma uit peste ea, dar am inteles ca sunt aceleasi intrebari dar corectate cele gresite.
La biologie au schimbat putin cartea. Cuprinde mai multe intrebari, intre 5 si 20 per capitol, au schimbat ordinea intrebarilor si unele raspunsuri. Aaa si coperta. :D Cartea costa acum 40 de lei.

De asemenea la TM nu se da simulare (nu stiu daca in alti ani se dadea)

Mai am totusi o nelamurire. Anul acesta am inteles ca testele de admitere se dau in zile diferite (tgm, cj, tm). Ma pot inscrie la mai multe facultati pt admitere sau doar la una ? Am inteles ca e vorba de ceva dosar care trebuie lasat in original la facultatea unde vreau sa dau admitere. :huh:

#370
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Daca este cineva de la UMF CLuj pe aici si este dispus/a sa ii adresez anumite intrebari il/o rog sa imi dea un pm.
Multumesc anticipat  :D ,

Edited by justmy, 26 March 2012 - 19:20.


#371
roxi13

roxi13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2012
Buna, stie cineva cate intrebari sunt la admitere la umf Cluj??sunt 50 -50 sau 25-25??

View PostSushiDaniela, on 7th February 2012, 16:30, said:

Manualul de clasa a 11-a de biologie , de Cristescu..:) acesta e manualul de pe care trebuie sa te pregatesti la admitere( in cazul in care dai biologie)
In privinta  compendiului nu stiu ce sa iti spun, inca.  Abia l-am comandat de pe internet, astept sa ajunga, il rasfoiesc si  te anunt:)


Eu zic ca ai timp... concentreaza-te si pe materia  Bacalaureatului si in paralel lucreaza si  pentru admitere:)

Compediul este foarte bun de rasfoit,in el este foarte multa informatie care poate sa te si incurce la admitere si eu dau admiterea in acest an la Cluj mi-am luat compediul si doar citesc din el cand ma aflu in dificultate cu anumite intrebari din cartile cu grile! eu te-asi sfatui sa iti cumperi cartile cu grile si manualul de bio, cel de Cristescu este intradevar foarte bun!Multa bafta tuturor!!!!!!

#372
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
25-25

#373
roxi13

roxi13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2012
Dragi viitori studenti la medicina Cluj, am subiectele de anul trecut care s-au dat la examenul de admitere,daca sunt doritori sa se anunte :D!!!!! Spor la invatat :)

#374
mihaelamaria

mihaelamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.04.2011

View Postlorelei20, on 14th April 2012, 20:57, said:

25-25

Eu as dori subiectul :D

#375
1anamaria

1anamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2012
buna tuturor ! eu tocmai am intrat la medicina generala  si as vrea vand cartile de teste pentru admitere pt cine e interesat . BIOLOGIE 2010 si CHIMIE ORGANICA 2009 Carol Davila Bucuresti ambele la 50 lei. chiar daca nu sunt de anul acesta ..pt ca eu nu le'am mai luat pe cele de 2012 are the same ...cel putin cartea de chimie e identica ,nu schimba nimic..decat ca mai baga ce s'a dat in anul respectiv la admitere..da poti face rost de subiecte . Eu pe astea le'am facut si am intrat la buget cu nota mare :P .
Mai am cartea de teste pt admitere Medicina Sibiu 2012 la 10 lei . cine e interesat ma poate contacta pe
idiul- angelescu.anamaria

#376
luminita-

luminita-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.04.2010
Este greu sa te mentii la medicina la buget?

#377
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Nici nu stiu cum sa incep! :))
Ma tenteaza foarte mult sa dau la medicina, dar imi apar atatea motive si pareri in fata, incat nu stiu cum sa procedez. Am aproape 23 de ani, am terminat o facultate (loc taxa, facultate particulara) si m-am inscris la o a2a, dar m-am retras (universitate de stat, am prins loc bugetar) dupa primul an. Din cate am inteles, mai am dreptul la 3 ani (cati mai aveam de facut la a2a facultate) finantati de stat, iar restul sa-i platesc singura. Sa incerc pentru anul viitor la Medicina Generala sau Facultatea de Asistente si Moase sau sa-mi vad de viata, sa continui sa-mi caut un loc de munca si sa-mi intemeiez o familie? Ce ma sfatuiti sa fac? Imi place mult, dar nu stiu daca o sa fac fata cu banii, deoarece nu am o situatie financiar foarte buna.

#378
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Ce-ai facut la cele 2?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate