Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme reincarcare CANON PIXMA IP4300

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Bacchus

Bacchus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2007
Salut si eu am o imprimanta cannon pixma ip4300 si l-am reincarcat de mai mult ori si mergea dar acum dupa ultima reincarcare nu stiu ce sa intamplat da nu mai merg cartusele rosu si negru (le scot le bag si merge dar clipoceste iar cand inchid capacul si il redeschid nu mai merge!)
Ma poate cineva ajuta va rog din suflet!Multumesc!

#20
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Eu am o alta problema, am IP 5200, si am inteles ca trebuie sa ii  fac reset-ul la cip, ca am 2 probleme : imi scoate descentat pe disc si nu mai prezinta culorile normale la printare. Chiar daca centrez din program, tot descentart scoate. Stie cineva ce sa ii fac sau cum sa fac restartul?
Multumesc mult.

#21
ovidiu89

ovidiu89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2006
am un Canon Pixma ip4300 si ar vrea sa incarc cartusele... voi ce parere aveti de cernelurile de pe RASTERO.RO si anume setul asta de refill... daca ati gasit ceva mai bun recomanda-ti-mi si mie  :P

#22
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005

View Postgatejcalin, on Jun 8 2007, 19:33, said:

Salut
Am inteles k la cartusul de rosu(magenta)e riscant de facut refil deoarece se poate bloca capul de imprimare & am inteles k exista un cip sau un circuit care se poate distruge(imprimanta e protejata pt rosu)
Ai facut personal refil la rosu pt IP4300?
Ai putea sa-mi dai o adresa de unde iti procuri cerneala?
Eu am cumparat cerneala dar nuantele originale nu au nici o treaba cu cele cumparate,astea cumparate sunt deskise.Multumesc mult.
eu am avut la cartusul verde.....nu vreau sa va zic mi-a explodat :)
terminati cu prostiile.....
ok ok ok ok ok
dupa care apasati timp de 5 sec resume pe de imprimanta
si ura merge si cu cartuse.......reincarcate

#23
vyck5

vyck5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2007

View PostBacchus, on Sep 28 2007, 12:28, said:

Salut si eu am o imprimanta cannon pixma ip4300 si l-am reincarcat de mai mult ori si mergea dar acum dupa ultima reincarcare nu stiu ce sa intamplat da nu mai merg cartusele rosu si negru (le scot le bag si merge dar clipoceste iar cand inchid capacul si il redeschid nu mai merge!)
Ma poate cineva ajuta va rog din suflet!Multumesc!


Buna ziua la toata lumea!
Bacchus, in legatura cu problema ta cel mai probabil sau busit cartusele, nu stiu exact ce anume. In momentul in care vrei sa printezi trebuie sa primesti o eroare si un cod aferent acesteia . Scrii pe google textul sau/si codul, modelul imprimantei si sigur primul link te va ajuta sa vezi exact care este treaba. Am mai vazut o problema ca a ta la un prieten (codul de eroare era ceva de genul ca nu recunoaste cartusul respectiv) si singura metoda este sa cumperi cartuse noi pentru alea care nu merg.

Eu personal am un pixma ip4200, nu stiu cum sau unde reincarcati voi cartusele, dar eu personal le incarc singur cu cerneala  de la SKYHORSE.


Metoda de reincarcare este simpla:
-se ia cartusul se intorace  orificiul cu burete pentru printare in sus
-exact deasupra compartimentului de cerneala se afla o mica adincitura
-fac o gaura cu un burghiu mic de 1mm, sau cu ce aveti pe acasa
-cu seringa incarc compartimentul de cerneal
-pentru etansarea gaurii infiletez un surub mic (de pe la casete audio sau mai mici cind gasesc)
-cind trebuie reincarcat din nou pur si simplu scot surubul si restul este simplu.
-trebuie tinut apasat butonul 5secunde la prima reumplere cind da mesajul, sau daca cumva intre a-ti cumparat cartuse noi in momentul cind le reincarcati trebuie de asemenea butonul 5 sec.

!!! INCERCATI SA NU ATINGETI CONTACTELE DE PE CARTUS !!! parerea mea este ca ele se distrug prin descaracare electrostatica(mai bine spus cipul se distruge), dar nu garantez, iun orica caz nu atingeti contactele.

dezavantajul este ca surubele in timp se corodeaza si trebuie schimbate cu altele noi.

Daca folositi alte metode poate faceti un mic rezumat.
multumesc

#24
florinn

florinn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 27.11.2004

View Postovidiu89, on Nov 18 2007, 09:00, said:

am un Canon Pixma ip4300 si ar vrea sa incarc cartusele... voi ce parere aveti de cernelurile de pe RASTERO.RO si anume setul asta de refill... daca ati gasit ceva mai bun recomanda-ti-mi si mie  :P

Sal, stiu ca e mai vechi postul asta.

Am facut deja 2 comenzi la RASTERO, si nici acuma nu mi-a venit sistemul CISS pt un CANON IP4300.
Stiti cumva de unde mai pot cumpara?

#25
Raparul

Raparul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2007
Salut as dori si eu sa imi cumpar o imprimanta epson sau canon cu care sa pot printa cd/dvd si in special business card cd (bizcard). Ce imi recomandati ?

Multumesc pentru ajutorul oferit.

Edited by Raparul, 21 April 2008 - 19:10.


#26
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
Salut. stie cineva pe forumul asta daca exista sau nu exista o imprimanta care sa tipareasca cd biz card? cu pixma ip 4300 , desi are patratul acolo, nu recunoaste cd-ul. merci

#27
paulelys

paulelys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2009
are cineva un suport de printare CD-uri ptr pixma4300?pe al meu l-am spart,daca are cineva o imprimanta defecta,a-si dori sa cumpar suportul [email protected]

#28
papino

papino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.11.2006
Salut! Am si eu o problema! Folosesc de 3 ani de cand am cumparat un canon pixma ip4200 numai cartuse compatibile; de 3 luni am inceput sa am urmatoarea problema: cand schimb un cartus care s-a consumat ,cu acel cartus nu mai imi printeaza pentru o periaoada dupa care isi revine; in momentul de fata nu a revenit; capul de printere este ok, stiti cumva este vreo probleme cu cipurile dupa ce le folosesti de prea multe ori?

#29
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003
la aceasta imprimanta 4300 capul de printare este pe cartuse sau pe imprimanta? uneia cu cap defect i se poate pune sistem ciss?

#30
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Pe imprimanta !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate