Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Investitie!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
Ce investitie (afacere) as putea sa fac cu 50.000Euro?
Astept sugesti, dar si confirmate ca ies bani (nu multi dar sa iasa ca sa itzi recuperezi si ce ai bagat)

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
orice investitie are si un grad de risc depinde cat de mare ai vrea sa fie si in ce domeniu ai fi interesat sa investesti pt ca nu cred ca esti interesat de orice domeniu

#3
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
sunt interesat de mai multe domeni, cum ar fi: calculatoare, agricultura (inclusic cresterea animalelor), patiserie etc, oricum undeva in care potzi sa ai un castig chiar daca este mic dar sa fie cat de cat sigur pana la amortizare

#4
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
1.software clar, dar sunt subiectiv recunosc, cu suma asta in 5 ani atingi 1mil euro cifra de afaceri DACA nu te bagi in RO shi lucrezi numai cu clienti de afara, pe care trebuie sa ii ai. urmareste trend-ul industriei de software shi cum arata previziunile pe urmatorii 10 ani shi fa-ti o idee.
2.ecoturism, adik iei o casa (sau mai multe adiacente) darapanata shi bagi bani in ea pe undeva pe la munte DAR sa fie accesibila zona shi de preferat NU in Moldova, o inscrii la niste agentii de turism shi gasesti pe cineva de incredere sa administreze local treaba.

cam asta as face eu,  la ambele trebuie sa te pricepi cat de cat, pt. ca succesul sta in detalii, bafta

#5
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
merci pentru informatii, este o idee. Astept totusi si alte optiuni ca sa ma decid.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca nu este o urgenta, ii poti baga pe toti in terenuri intravilane (sa fie in zona de vile), si astepti aprox. 2 ani.
In timpul asta te gandesti ce ai putea face in viitorul apropiat cu 80.000-100.000)

P.S. In BV au fost cresteri de 100% pe an la terenuri!
Ce a fost anul trecut cu 6Euro acum e cu 12Euro...

#7
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
multumesc pentru acest sfat, dar acesti bani ii-am obtinut prin vanzarea unui teren de 4000mp de pe langa Craiova

#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
practic poti sa ai succes in orice domeniu daca esti capabil
pt agricultura este un pic mai complicat dar nu imposibil

eu ce vreau sa ma bag sunt cresterea de taurasi, ii iei cu 10-15 mil si ii dai in 2 ani maxim foarte bine
si cu oile le fel dar trebuie sa ai si oameni de incredere si dispozitie sa stai in zona rurala dar nu departe de oras
la computere nu mapricep aproape de loc
patiserie este banoasa dar este extrem de multa munca trebuie sa te trezesti la 4-4,30 ca sa fie gata produsele pana dimineata si ca sa le distibui de la primele ore pt ca dupa aia nu mai sunt proaspete
ceea ce este greu - inceputul pana iti faci clientela si a doaua problema majora este increderea pe care trebuie sa o ai in anumite persoane angajate.
mai poti face ceva cumperi o inventie si incerci sa o produci stiu pare cam riscant
ce mai simplu este sa cumperi obligatiuni titluri de stat si astepti rascumpararea

#9
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
multumesc foarte mult. Stiti cumva care sunt taxele vamale pentru laptopuri noi aduse din USA?

#10
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
imense.. eu pt un sony vaio p4 2ghz 256ddr 40gb radeon 16mb putin folosit am platit 13 milioane aproximativ taxe vamale.

morala: mai bine cumperi din EU.

a fost trimis cu dhl.

#11
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
ti-a calculat cu 30% din valoare?

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
dunno.. cert e ca ala a fost cadou (si declarat si in realitate), si ei mi-au zis ca mai putin de atat nu imi pot scoate vama..asta desi se vedea ca era folosit, desi era scrisoare in colet, desi avea actele si se vedea ca era produs in urma cu un an si ceva atunci..

daca vrei sa te apuci de importat diverse incearca sa iei numai din UE

#13
tinny

tinny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.08.2003
mersi pentru informatzie. Am sa tzin cont de ea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate