Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Un secol de NESIMTIRE

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Un secol de Nesimtire? (77 member(s) have cast votes)

Considerati ca este adevarat?

  1. Nu (22 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  2. Da (55 votes [71.43%])

    Percentage of vote: 71.43%

Vote Guests cannot vote

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Englezii spun ca un gentleman veritabil este acel om care iese din baie pentru a face pipi la closet.

Am votat DA.

Edited by tomaso, 16 April 2007 - 20:09.


#20
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDana_H, on Apr 17 2007, 07:04, said:

Educatia copiilor...frumos zis. Si ce te faci dupa cei 7 ani petrecuti acasa, cand intra in scoala, diverse cercuri de 'prieteni', etc etc etc ? :huh:
care e primul act educational pe care il face parintele cand duce copilul la scoala : "bah, sa dai capete in gura la muciosii aia de la tine din clasa , ca nu dau ca prostu spaga la invatatoare sa iei tu bataie aiurea "

de parca in educatie nu e tot romani  :D

#21
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Asadar, avem o explicatie pentru ca suntem asa cum suntem.
In timp, din defensiva, unii dintre noi au iesit la atac - intr-un mod disproportionat, desigur.
Ni se cere sa avem echilibrul celor ce nu au fost nevoiti sa traiasca aceste experiente. Chiar ni se reproseaza ca nu il avem. Acest echilibru trebuia atins in cativa ani.
Credeti ca este o cerinta rezonabila? E posibil?

#22
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Pentru toti cei care au raspuns "Nu", i-as invita sa comenteze si acest articol, original posted by user duculeana aici.

Un raspuns ar fi ca la iarba verde ies numai cei NEcivilizati?
Alt raspuns ar fi ca este de datoria organizatorilor sa puna la dispozitie cosuri de gunoi si sa-l stranga, ca doar romanul a iesit la iarba verde sa se distreze si sa se simta bine!?! Asa este! Si daca stau bine sa ma gandesc mereu a fost altcineva de vina: turcii, comunistii, tranzitia, guvernantii... samd.
Io n-am mancat ceapa si nici gura nu-mi pute...

#23
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
aricolelul ala a uitat 2 chestiii esentiale:

mandria de a fi roman derivata dintr-un ego de genul : eu sunt cel mai smecher . sunt roman deci toti romanii e smecheri.

si confruntat cu realitatea trista ca tara e de rahat fiindca e locuita si neputand a renunta la mandrie rezulta o concluzie clara: turcii, dacii , romanii, ungurii, nemtii, evreii, rusii , americanii sunt de vina pentru tot ce e in tara asta. teoria conspiratiei se vinde engros in romanica.

noi suntem un popor imaculat. fara pacate si numai calitati.

LE: vad ca BIR a fost oleaca mai rapida sau netul in sua mere oleaca mai bine. neah , nu se poate, netul merge cel mai bine in romania  :rolleyes:

Edited by turbo trabannt, 16 April 2007 - 20:16.


#24
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ hobbysat : Daca te referi la perioada comunismului, please don't, sunt satula de aceleasi argumente. Raul e mai adanc de atat.

Exact ce-a scris BiR voiam sa te intreb si eu: ofera-mi o explicatie pentru care toate campurile si muntii din Ro sunt pline de gunoaie, in timp ce la vecini (Bulgaria, Ungaria, etc), nici vorba de asa ceva. Cat efort 'de echilibru' trebuie sa faci ca sa mentii curatenia in jurul tau ? Si la ce imi foloseste mie sa arunc gunoaiele la cos, daca vine un 'jmecher' in urma si arde un sut cosului ala, numai pentru a arata ce valente fotbalistice zac in el ? :death:

LE: daca ma gandesc bine, pentru aspectele superficiale (gen lasatul gunoiului vraiste) comunismul ne-a desavarsit. In perioada interbelica, taranii veniti la oras (si nu folosesc aici termenul de 'tarani' peiorativ) se adaptau ei la oras, nu transformau orasul intr-un sat. E drept ca la oras ajungeau aia ambitiosi, decisi sa reuseasca. :)

In schimb, pentru superficialitate, neseriozitate etc, nu putem da vina doar pe comunism...

Edited by Dana_H, 16 April 2007 - 20:22.


#25
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006
si eu tot da am votat.
si tot sper sa se schimbe mentalitatea romanului in ceasul al 12-lea.
sa nu mai puna botul la toata propaganda asta cu romanul e cel mai destept, talentat, descurcaret bla bla bla.
sa se destepte precum ii sugereaza imnul si sa faca ceva sa se schimbe.
si sa uzeze mai mult de modestie si mai putin de infatuarea de a fi roman.

#26
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postnettoyeur, on Apr 17 2007, 07:17, said:

si eu tot da am votat.
si tot sper sa se schimbe mentalitatea romanului in ceasul al 12-lea.
sa nu mai puna botul la toata propaganda asta cu romanul e cel mai destept, talentat, descurcaret bla bla bla.
sa se destepte precum ii sugereaza imnul si sa faca ceva sa se schimbe.
si sa uzeze mai mult de modestie si mai putin de infatuarea de a fi roman.
aproape in fiecare romanas zace un mic dictator. ce nu ati vazut cazuri de recent promovati cum isi trateaza fostii egali ? sau la bloc cum se bat sa fie administratori pe 200 RON?

nu ne vom schimba in veci.

#27
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View PostDana_H, on Apr 16 2007, 21:04, said:

Educatia copiilor...frumos zis. Si ce te faci dupa cei 7 ani petrecuti acasa, cand intra in scoala, diverse cercuri de 'prieteni', etc etc etc ? :huh:
Daca majoritatea parintilor si-ar educa bine copii, nu ar mai exista cercuri de prieteni "dubiosi".Cei cu o educatie proasta ar fi izolati.

#28
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Cea mai adevărată parte din articol e că așteptăm să ne facă alții educația.  Și mai devreme sau mai tîrziu ne-o vor face, sau ne vor lua la șuturi, așa cum sîntem obișnuiți.

#29
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Delano, nu e vorba doar de educatie, ca e simplu sa-i explici binele si raul. Explica-i tu insa de ce unul are nu stiu ce telefon de fite sau e adus la scoala cu masina... :huh: Scara valorilor se deformeaza de la varste fragede, din pacate. Si nu imi spune ca la 6-7 ani, un copil are suficienta maturitate si discernamant sa stie el singur sa separe graul de neghina.

#30
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View PostDana_H, on Apr 16 2007, 21:17, said:

@ hobbysat : Daca te referi la perioada comunismului, please don't, sunt satula de aceleasi argumente. Raul e mai adanc de atat.

Exact ce-a scris BiR voiam sa te intreb si eu: ofera-mi o explicatie pentru care toate campurile si muntii din Ro sunt pline de gunoaie, in timp ce la vecini (Bulgaria, Ungaria, etc), nici vorba de asa ceva. Cat efort 'de echilibru' trebuie sa faci ca sa mentii curatenia in jurul tau ? Si la ce imi foloseste mie sa arunc gunoaiele la cos, daca vine un 'jmecher' in urma si arde un sut cosului ala, numai pentru a arata ce valente fotbalistice zac in el ? :death:

LE: daca ma gandesc bine, pentru aspectele superficiale (gen lasatul gunoiului vraiste) comunismul ne-a desavarsit. In perioada interbelica, taranii veniti la oras (si nu folosesc aici termenul de 'tarani' peiorativ) se adaptau ei la oras, nu transformau orasul intr-un sat. E drept ca la oras ajungeau aia ambitiosi, decisi sa reuseasca. :)

In schimb, pentru superficialitate, neseriozitate etc, nu putem da vina doar pe comunism...

Nu m-am referit deloc la perioada comunismului. Primul post pleaca de  la observatii facute inca de la 1900 si se lega de turci si de fanarioti si intr-adevar acea mostenire mi se pare determinanta.

#31
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Nu cred ca ne fac altii educatia, pur si simplu unii din noi isi schimba obiceiurile ca sa nu mai fie izolati de restul - indiferent in ce directie e acel "rest"!

#32
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
era sa uit: dorinta de a epata.

oo mici  => ego marit . ego intra in contradictie cu realitatea de luzar => epatare. punem folii si abtibilde pe logan , ghiuluri si lanturi. asta dupa ce am facut rata la ghiuluri  si lanturi .

mobil ultimul tip chit ca nu stim sa il folosim. trening adibas

#33
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View PostBitch_in_Red, on Apr 16 2007, 21:14, said:

Si daca stau bine sa ma gandesc mereu a fost altcineva de vina: turcii, comunistii, tranzitia, guvernantii... samd.
Io n-am mancat ceapa si nici gura nu-mi pute...
O trasatura de baza a romanului - altii sunt de vina!Ar trebui sa ne uitam fiecare in ograda noastra, :rolleyes:

#34
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
In Ungaria nu sunt munti.
Si momentan,slava UE pentru posibilitatea de emigrare.

#35
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View PostDana_H, on Apr 16 2007, 21:27, said:

Delano, nu e vorba doar de educatie, ca e simplu sa-i explici binele si raul. Explica-i tu insa de ce unul are nu stiu ce telefon de fite sau e adus la scoala cu masina... :huh: Scara valorilor se deformeaza de la varste fragede, din pacate. Si nu imi spune ca la 6-7 ani, un copil are suficienta maturitate si discernamant sa stie el singur sa separe graul de neghina.
Ai sa fii surprinsa, dar inca de la 4-5 ani, daca te ocupi, copilul va avea discernamant in a separa binele de rau. El poate intelege cu usurinta de ce alti copii au tzoale si jucarii de fitze. In primul rand trebuie invatat sa nu fie invidios, sa-i explici care sunt adevaratele valori. Sigur, trebuie in permanenta sa-i raspunzi la intrebarile incomode :D

#36
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Posthobbysat, on Apr 16 2007, 14:27, said:

Nu m-am referit deloc la perioada comunismului. Primul post pleaca de  la observatii facute inca de la 1900 si se lega de turci si de fanarioti si intr-adevar acea mostenire mi se pare determinanta.
Daca tie iti pare determinant faptul ca o natie inca mai poarta o mostenire capatata cu mai bine de un secol in urma suntem doomed, dar vin si intreb: care sunt sansele ca aceasta stare de fapt sa se schimbe si mai ales in cat timp de acum incolo????

Sau alta intrebare: de ce n-am ramas noi frumos cu mostenirea (din pacate nedeterminanta) din perioada interbelica??? Micul Paris, Grânarul Europei & shit like that...

View PostILoveMyBunny, on Apr 16 2007, 14:31, said:

In Ungaria nu sunt munti.
Si momentan,slava UE pentru posibilitatea de emigrare.
Aia nu ar mai trebui numita emigrare, ci doar mutatie, relocare...

Edited by Bitch_in_Red, 16 April 2007 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate