Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#181
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

Am un copil de 3 luni si vrem sa calatorim in strainatare, eu, sotia mea si copilul. Eu si sotia mea avem pasapoarte din 2006. Copilul mai poate fi trecut in pasaportul unuia dintre parinti sau are neaparat nevoie de pasaport individual?
Daca mai este posibil, as prefera sa-l trec in pasaportul meu sau al sotiei decat sa-i fac pasaport individual din cauza costurilor si a faptului ca pentru un copil asa mic pasaportul este valabil numai 3 ani.

#182
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

 laurcj, on 8th February 2010, 15:37, said:

Salutare,

Am un copil de 3 luni si vrem sa calatorim in strainatare, eu, sotia mea si copilul. Eu si sotia mea avem pasapoarte din 2006. Copilul mai poate fi trecut in pasaportul unuia dintre parinti sau are neaparat nevoie de pasaport individual?
Daca mai este posibil, as prefera sa-l trec in pasaportul meu sau al sotiei decat sa-i fac pasaport individual din cauza costurilor si a faptului ca pentru un copil asa mic pasaportul este valabil numai 3 ani.


Din cate stiu, nu se mai pot trece copiii in pasapoartele parintilor. Verificati si dumneavoastra cu un telefon la biroul de pasapoarte.

Pana acum includerea se putea face in pasapoartele ambilor parinti sau in pasaportul unuia dintre acestia. In cazul unei includeri ulterioare eliberarii pasapoartelor parintilor, taxele erau urmatoarele:
- 3 LEI - taxa consulara - pentru titularul pasaportului
- 3 LEI - includerea - pentru fiecare minor ce urmeaza a fi inclus.






Ordonanta de urgenta nr. 207 din 4 decembrie 2008 modifica art.17 din Legii nr. 248/2005, adica cel in care era prevazut, printre altele:

(2) Minorii cetățeni români, care nu au împlinit vârsta de 14 ani, pot fi incluși în pașapoartele ambilor părinți sau, după caz, în pașaportul unuia dintre părinți, în condițiile prevăzute la alin. (1) lit. a). În cazul în care minorul este titular al unui pașaport simplu, acesta poate fi anulat la solicitarea părintelui, concomitent cu efectuarea mențiunii privind includerea în pașaportul acestuia.


Adica, art.17 se modifica și va avea urmatorul cuprins:
"Art. 17. - (1) Minorilor cetațeni români care nu se afla în una dintre situațiile de suspendare a exercitarii dreptului la libera circulație în strainatate li se elibereaza pașapoarte simple sau pașapoarte simple electronice în urmatoarele condiții:
a - în cazul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani, numai la cererea ambilor parinți, a parintelui supraviețuitor, a parintelui caruia i-a fost încredințat prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva și irevocabila sau, dupa caz, a reprezentantului legal;
b - în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul ambilor parinți, a parintelui supraviețuitor, a parintelui caruia i-a fost încredințat prin hotarâre judec. ramasa def. și irevocabila sau, dupa caz, a reprezentantului legal.
(2) Emiterea pașaportului simplu sau a pașaportului simplu electronic pentru minor, în situația în care exista neînțelegeri între parinți cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre parinți se afla în imposibilitatea de a-și exprima voința . . .






Sunt convins ca vestea pe care v-am dat-o nu va bucura.

#183
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007
Stiu ca ptr copii nu se mai face includere, dar are cineva idee daca se mai fac pasapoarte ne-biometrice ptr copii care sa aiba valabilitate 3 sau 5 ani, in functie de varsta, ma refer la cele vechi, care costa 100 lei .
Am sunat de 2 ori la serv. pasapoarte din Ploiesti si am primit 2 raspunsuri diferite, pun pariu ca daca sun a 3-a oara voi mai primi o a 3-a varianta.

#184
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

 roana71, on 10th February 2010, 10:57, said:

Stiu ca ptr copii nu se mai face includere, dar are cineva idee daca se mai fac pasapoarte ne-biometrice ptr copii care sa aiba valabilitate 3 sau 5 ani, in functie de varsta, ma refer la cele vechi, care costa 100 lei .
Am sunat de 2 ori la serv. pasapoarte din Ploiesti si am primit 2 raspunsuri diferite, pun pariu ca daca sun a 3-a oara voi mai primi o a 3-a varianta.


Raspunsul meu era pentru <laurcj>.


Pentru dumneavoastra:

"Mentiunile privind includerea minorilor in pasapoartele parintilor raman valabile si permit iesirea din tara a minorului in conditiile legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la expirarea valabilitatii acestora sau, dupa caz, pana la implinirea varstei de 14 ani."
( http://www.prefectur...tru-minori.html )


Ar trebui sa intrebati de pasaport simplu temporar. Oricum nu este vorba de 100 lei, ci de 200 lei (valabil un an). Si asta daca reusiti sa-i lamuriti ca nu ati stiut de la inceput ca luati copiii cu dumneavoastra, ca a intervenit o urgenta.


Cred ca ramane ca varianta ce spuneati dumneavoastra in 5 februarie: plecati cu ce documente aveti.

#185
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007

 o_dor, on 10th February 2010, 12:12, said:

Raspunsul meu era pentru <laurcj>.


Pentru dumneavoastra:

"Mentiunile privind includerea minorilor in pasapoartele parintilor raman valabile si permit iesirea din tara a minorului in conditiile legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la expirarea valabilitatii acestora sau, dupa caz, pana la implinirea varstei de 14 ani."
( http://www.prefectur...tru-minori.html )


Ar trebui sa intrebati de pasaport simplu temporar. Oricum nu este vorba de 100 lei, ci de 200 lei (valabil un an). Si asta daca reusiti sa-i lamuriti ca nu ati stiut de la inceput ca luati copiii cu dumneavoastra, ca a intervenit o urgenta.


Cred ca ramane ca varianta ce spuneati dumneavoastra in 5 februarie: plecati cu ce documente aveti.


Ok, multumesc ptr raspuns. Asa stiam si eu, ca acum se fac ori electronice ori din cele temporare, cu valabilitate 1 an.

#186
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Plecati cu ce documente aveti.

#187
snprzq

snprzq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.10.2009
Buna seara !Am varsta de 17 ani si vreau sa plec in Italia,dar este o problema mama este decedata iar tatal meu nu vrea sa mearga cu mine la notar sa imi fac procura exista vre'o sansa sa pot pleca prezicez ca in 6 luni implinesc 18 ani .Iar eu vreau sa plec peste 3 luni se poate face ceva?Stima

#188
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cat timp esti minor nu cred ca se poate.

#189
snprzq

snprzq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.10.2009

 Ann0nyym0us, on 14th February 2010, 22:18, said:

Cat timp esti minor nu cred ca se poate.


Eu am auzit de la un prieten ca cica ar fi da 50euro si a trecut si vroiam sa stiu concret... daca se poate face ceva..

#190
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Cred ca legea e schimbata acum. In 2004 pe cand aveam 16 ani am plecat cu niste prieteni in Franta si nu aveai nevoie  de procura de la parinti daca aveai peste 14 ani.
Acum am inteles ca e nevoie pana la 18ani. Stiu pe cineva care si-a trimis copilul ( 15ani) in Spania la rude in vacanta si a avut nevoie de procura.
Probabil ca daca treci granita cu masina e posibil sa mearga treaba cu 50euro,insa nu vreau sa incurajez aceste treceri, mai ales ca aici intra dare de mita si cred ca , trecere frauduloasa daca tatal tau face o plangere cum ca tu ai iesit din tara fara acordul lui . In cazul asta bagi mai multe persoane in necaz.
SFAT: Ori astepti inca 3 luni ori il rogi pe tatal tau sa te ajute.

Edited by ferrellroo, 14 February 2010 - 22:28.


#191
snprzq

snprzq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.10.2009

 ferrellroo, on 14th February 2010, 22:27, said:

Cred ca legea e schimbata acum. In 2004 pe cand aveam 16 ani am plecat cu niste prieteni in Franta si nu aveai nevoie  de procura de la parinti daca aveai peste 14 ani.
Acum am inteles ca e nevoie pana la 18ani. Stiu pe cineva care si-a trimis copilul ( 15ani) in Spania la rude in vacanta si a avut nevoie de procura.
Probabil ca daca treci granita cu masina e posibil sa mearga treaba cu 50euro,insa nu vreau sa incurajez aceste treceri, mai ales ca aici intra dare de mita si cred ca , trecere frauduloasa daca tatal tau face o plangere cum ca tu ai iesit din tara fara acordul lui . In cazul asta bagi mai multe persoane in necaz.
SFAT: Ori astepti inca 3 luni ori il rogi pe tatal tau sa te ajute.

Multumesc mult pentru sfat.Am sa mai astept 3 luni si sa vad ce rezolv.Stima

#192
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
`Mai mult decat sigur nu poti iesi LEGAL in cazul tau.
Dar cum noi suntem in romania...[...] sti u ce vreau sa zic:))
dai pe spache' :))

#193
snprzq

snprzq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.10.2009
Da am inteles.. dar voiram sa vad daca se poate merge adica daca a mers cineva..

#194
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Mai aveti si dumneavoastra putina rabdare!

#195
jmen00

jmen00

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.02.2008

 o_dor, on 10th February 2010, 18:30, said:

Plecati cu ce documente aveti.
Vrem sa plecam  vacanta in Bulgaria dar nici eu nici sotul meu nu avem pasapoarte valabile.Putem iesi cu doi copii de 2 ani din tara?

#196
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

 jmen00, on 20th February 2010, 18:26, said:

Vrem sa plecam  vacanta in Bulgaria dar nici eu nici sotul meu nu avem pasapoarte valabile.Putem iesi cu doi copii de 2 ani din tara?


Eu stiu ca trebuie sa aveti pasaport pentru copiii.

#197
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Stiu ca prin 1996` se faceau pasapoarte individuale pt cei sub 14 ani, cei care doreau sa emigreze prin Canada de ex. E posibil si acum sa puteti face pasaport individual. Daca legea nu mai e valabila, copiii trebuie sa fie trecuti pe pasaportul parintelui ( tata sau mama ) .

Edited by ferrellroo, 24 February 2010 - 00:40.


#198
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
In cazul de mai inainte, parintii nu au pasapoarte, asa ca nu se aplica:

"Mentiunile privind includerea minorilor in pasapoartele parintilor raman valabile si permit iesirea din tara a minorului in conditiile legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la expirarea valabilitatii acestora sau, dupa caz, pana la implinirea varstei de 14 ani."



Acum, scopul urmarit este ca, treptat, fiecare individ sa aiba pasaportul lui.

Adica si copiilor li se elibereaza pasapoarte la cerere:

"Art. 17. - (1) Minorilor cetațeni români care nu se afla în una dintre situațiile de suspendare a exercitarii dreptului la libera circulație în strainatate li se elibereaza pașapoarte simple sau pașapoarte simple electronice în urmatoarele condiții:
a - în cazul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani, numai la cererea ambilor parinți, a parintelui supraviețuitor, a parintelui caruia i-a fost încredințat prin hotarâre..."




Cred ca <jmen00> cauta o solutie ... ieftina. Sigur o alta solutie decat cele prezentate in lege sau pe forum, pentru ca altfel nu ar fi intrebat.

Ori variantele sunt doar 2 si ambele costa:
1-pasaport simplu temporar (200 lei, valabil un an).
2-pasaport electronic (270 lei, valabil 3 ani in situatia data – copii au mai putin de 6 ani)


Pentru cei interesati: Legea nr. 248/2005, Ordonanta de urgenta nr. 207/2008

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate