Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#19
blk

blk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.07.2006

View Postiozefini, on Jan 21 2007, 00:43, said:

ma esti tu cu prieteni tai.nu cu mine.pune mana si cauta si ai sa vezi ca minori nu pot iesi din tara asa cum iesi din bloc de la tine.
daca te ducea mintea aia seaca cautai  si aflai ca probabil te-au mintit pe tine altii

politia de frontiera
ba cap sec vorbeste frumos,io vorbesc cu tine cum vreau nu ma obligi tu pe mine sa iti spun domnule sau..etc !

am acordul ambilor parinti facut totul frumos la notar si eu ca minor ies din tara doar cu buletinul am sunat la aeroport  la otopeni si asa mi sa confirmat si am cumparat deja si biletele mai plec cu un prieten care e tot minor!

Edited by blk, 30 January 2007 - 22:34.


#20
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007

View Postblk, on Jan 30 2007, 22:33, said:

ba cap sec vorbeste frumos,io vorbesc cu tine cum vreau nu ma obligi tu pe mine sa iti spun domnule sau..etc !

am acordul ambilor parinti facut totul frumos la notar si eu ca minor ies din tara doar cu buletinul am sunat la aeroport  la otopeni si asa mi sa confirmat si am cumparat deja si biletele mai plec cu un prieten care e tot minor!

Prietene minor,

Poti vorbi cum vrei tu la tine la scoala, pe scara blocului sau acolo unde ti se permite asta. Daca observi, pe aici toata lumea vorbeste civilizat. Asa ca daca tot ai intrat sa ceri o informatie de care TU ai nevoie, ar trebui sa te comporti frumos. E ca si cum ai intra in casa cuiva si ai incepe sa il injuri. Pai, e frumos ???

Hai sa iti spun eu cum poate un minor sa iasa din tara in scop turistic fara pasaport, numai cu cartea de identitate :
-  insotit de ambii parinti
sau
- insotit de unul dintre parinti, dar avand si o declaratie notariala a celuilalt parinte din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei
sau
- insotit de o alta persoana majora (!!!) , dar in acest caz, pe langa declaratiile notariale ale ambilor parinti, mai trebuie si cazier judiciar al insotitorului major.

Astea sunt cele 3 posibilitati. Alta nu mai e decat in cazuri speciale ( tratamente medicale, concursuri, studii ).
Daca vrei sa te convingi, intra pe www.politiadefrontiera.ro si gasesti acolo detaliat "Conditiile de calatorie in strainatate pentru minori, cetateni romani". Sau suna non-stop la 0219590 (Dispeceratul general al Politiei de Frontiera).

Sper totusi sa te convingi singur. Daca nu, ... asta e.

Eu iti doresc calatorie placuta, dar asa cum vrei tu sa pleci, nu o sa te poti plimba decat cel mult pana la Otopeni.

#21
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
@Black Daniel
e inutil sa ii explici.nu merita.
cu respect.

#22
blk

blk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.07.2006

View PostBlack Daniel, on Jan 30 2007, 23:50, said:

Prietene minor,

Poti vorbi cum vrei tu la tine la scoala, pe scara blocului sau acolo unde ti se permite asta. Daca observi, pe aici toata lumea vorbeste civilizat. Asa ca daca tot ai intrat sa ceri o informatie de care TU ai nevoie, ar trebui sa te comporti frumos. E ca si cum ai intra in casa cuiva si ai incepe sa il injuri. Pai, e frumos ???

Hai sa iti spun eu cum poate un minor sa iasa din tara in scop turistic fara pasaport, numai cu cartea de identitate :
-  insotit de ambii parinti
sau
- insotit de unul dintre parinti, dar avand si o declaratie notariala a celuilalt parinte din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei
sau
- insotit de o alta persoana majora (!!!) , dar in acest caz, pe langa declaratiile notariale ale ambilor parinti, mai trebuie si cazier judiciar al insotitorului major.

Astea sunt cele 3 posibilitati. Alta nu mai e decat in cazuri speciale ( tratamente medicale, concursuri, studii ).
Daca vrei sa te convingi, intra pe www.politiadefrontiera.ro si gasesti acolo detaliat "Conditiile de calatorie in strainatate pentru minori, cetateni romani". Sau suna non-stop la 0219590 (Dispeceratul general al Politiei de Frontiera).

Sper totusi sa te convingi singur. Daca nu, ... asta e.

Eu iti doresc calatorie placuta, dar asa cum vrei tu sa pleci, nu o sa te poti plimba decat cel mult pana la Otopeni.
m-am intors din vacanta si am iesit din tara neinsotit de nici o persoana majora! ambii mei parinti au facut declaratiile la notar si acolo unde scrie de cine voi fi insotit scrie BLUE AIR compania de avion,chiar vrei sa fac poza la declaratii sa iti arat? si tot pe declaratii scrie ca de la aeroportul ciampino din roma voi fi preluat de "vasilica mihaela" si in tot acest timp voi sta la ea acasa si voi si in grija ei! deci din tara orice minor de la 14 ani in sus poate sa iasa din tara neinsotit de o persoana majora.e lege !

Edited by blk, 21 February 2007 - 16:36.


#23
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
Ma bucur sincer pentru tine. Desi exista niste reglementari legale foarte clare si foarte restrictive, din ceea ce ne spui tu, se pare ca unele dintre acestea functioneaza doar pe hartie.
Nu vreau sa ma pronunt daca asta e bine sau e rau.
Pentru tine sigur a fost bine. :naughty:

P.S. Vezi ca se poate si sa vorbesti frumos ?!? Bravo.

#24
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
si eu am iesit cu declaratie de la notar, in grup organizat ;)

#25
TheSuper

TheSuper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.12.2006
In situatii de urgenta o spaga mica nu strica. Pe la 17 ani m-am dus la mare 2 saptamani in Turcia doar cu pasaport, cu un amic tot minor, fara declaratii si ai mei au aflat abia dupa 8 luni din greseala. Alti prieteni s-au plimbat prin mai multe tari din europa de vest pe vremea cand erau minori fara declaratii si de cele mai multe ori fara spaga, daca nu te simti cu musca pe caciula nu se ia nimeni de tine. Mai greu e cand iti trebuie viza de la ambasada.

#26
andrei_tj

andrei_tj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 26.01.2007

View PostTheSuper, on Mar 3 2007, 12:05, said:

In situatii de urgenta o spaga mica nu strica. Pe la 17 ani m-am dus la mare 2 saptamani in Turcia doar cu pasaport, cu un amic tot minor, fara declaratii si ai mei au aflat abia dupa 8 luni din greseala. Alti prieteni s-au plimbat prin mai multe tari din europa de vest pe vremea cand erau minori fara declaratii si de cele mai multe ori fara spaga, daca nu te simti cu musca pe caciula nu se ia nimeni de tine. Mai greu e cand iti trebuie viza de la ambasada.


SI te ai gandit vreodata ca parintii tai sau parintii prietenilor tai ar putea face ani grei de puscarie daca ar fi aflat autoritarile ca nu aveai aviz sa iesi din tara instotit de un adult. Iti spun eu... nu te ai gandit. Esti inconstient. Ce asa mare branza sa faci rost de niste hartii semnate si un prieten adult cu care sa mergi?

#27
eliseykid

eliseykid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.03.2007
salut am si eu o problema ... deci un copil de 15ani care face 16ani pe 28aprilie , pe data de 25aprilie trebuie sa paraseasca tara impreuna cu mama sa de pe aeroportul Otopeni(Bucuresti) cu destinatia Bucuresti-Frankfurt(escala)-Dublin(Irlanda).
acuma problema este in felul urmator ... cei doi pot parasi tara doar cu buletinu de identitate ? adica vreau sa stiu ce acte trebuie pt a parasi tara in regula !
va rog sa ma ajutati !
later edit : si am cumparat si biletele numai ca mi-au dat niste foi A4 cred care 100% nu reprezinta biletul . Ei , cu alea mi-au spus sa ne prezentam in aeroport la compania respectiva.
puteti sa-mi explicati si treaba asta ?

Edited by eliseykid, 24 March 2007 - 16:51.


#28
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View Posteliseykid, on Mar 24 2007, 15:48, said:

salut am si eu o problema ... deci un copil de 15ani care face 16ani pe 28aprilie , pe data de 25aprilie trebuie sa paraseasca tara impreuna cu mama sa de pe aeroportul Otopeni(Bucuresti) cu destinatia Bucuresti-Frankfurt(escala)-Dublin(Irlanda).
acuma problema este in felul urmator ... cei doi pot parasi tara doar cu buletinu de identitate ? adica vreau sa stiu ce acte trebuie pt a parasi tara in regula !
va rog sa ma ajutati !
later edit : si am cumparat si biletele numai ca mi-au dat niste foi A4 cred care 100% nu reprezinta biletul . Ei , cu alea mi-au spus sa ne prezentam in aeroport la compania respectiva.
puteti sa-mi explicati si treaba asta ?

Legat de foile A4 - ai cumparat un bilet electronic. Nu ai nevoie decat sa te prezinti cu actul (actele) de identitate la ghiseul companiei aeriene cu care vei zbura si acolo ti se va da "boarding pass", tichetul de imbarcare.

Legat de calatoria cu un minor ai toate informatiile in functie de caz pe site-ul Politiei de Frontiera. Click AICI

Sper sa iti fie de ajutor.

Calatorie placuta

#29
eliseykid

eliseykid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.03.2007

View Posthoneybunny, on Mar 24 2007, 17:16, said:

Legat de foile A4 - ai cumparat un bilet electronic. Nu ai nevoie decat sa te prezinti cu actul (actele) de identitate la ghiseul companiei aeriene cu care vei zbura si acolo ti se va da "boarding pass", tichetul de imbarcare.

Legat de calatoria cu un minor ai toate informatiile in functie de caz pe site-ul Politiei de Frontiera. Click AICI

Sper sa iti fie de ajutor.

Calatorie placuta
multumesc frumos honey dar mai ramane totusi o intrebare ...
ar fi mai bine sa-mi fac si pasaport ca sa-l am la mine ?
nu de alta dar daca o sa-mi fie cerut si pasaportul ? desi nu prea cred din ce am citit acolo este ok doar cu buletinul.

#30
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View Posteliseykid, on Mar 24 2007, 16:33, said:

multumesc frumos honey dar mai ramane totusi o intrebare ...
ar fi mai bine sa-mi fac si pasaport ca sa-l am la mine ?
nu de alta dar daca o sa-mi fie cerut si pasaportul ? desi nu prea cred din ce am citit acolo este ok doar cu buletinul.

DPV legal in orice tara UE poti calatori cu CI.
Eu personal de la 1 ian anul acesta am calatorit cu avionul la Zurich, Bucuresti, Nisa si Dublin. De fiecare data am avut doar pasaport, chiar daca nu este obligatoriu dpv legal. La Zurich este, Elvetia nefiind membra a UE. Este mai bine sa ai si pasaport, parerea mea.
Poate la intoarcere sau la un moment dat ai nevoie sa faci escala la Zurich cum a fost cazul meu.

#31
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
se poate pleca in Irlanda doar cu buletinul fara nici o problema.

#32
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Vreau sa plec in Spania o perioada.Sunt minor,am 17ani...Daca plec o fac singur.Nu am reusit sa aflu exact ce anume imi trebuie,ce acte...se face actul la notariat ca am voie sa ies singur din tara si atat? Avionul ar fi mijlocul de transport,cum se face ca sa ies singur din tara? Se rezolva totul cu un bilet dus-intors ? mai trebuiesc alte taxe,alte acte si de la persoana la care voi locui...pana acum am iesit din tara doar insotit,si cu masina,asa ca nu am idee cum e ceea ce vreau sa fac acum.

#33
lolek4u

lolek4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 23.03.2007
Pot să îți spun cu certitudine că pentru ieșirea din țară ai nevoie de delarații  autentificate notarial din partea ambilor părinți, prin care aceștia își exprimă acordul ca tu să călătorești spre o anumită destinație, specificată, în afara țării. În rest, ai nevoie de ce au și majorii . Dacă mai aflu ceva, revin cu detalii.

#34
lolek4u

lolek4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 23.03.2007
Vezi și mai bine www.politiadefrontiera.ro la condiții de călătorie pentru minori.

#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postlolek4u, on Apr 5 2007, 00:06, said:

Vezi și mai bine www.politiadefrontiera.ro la condiții de călătorie pentru minori.

Mersi. Declaratiile nu sunt o problema iar pe site la politia de frontiera m-am uitat insa..la conditiile pentru minori scrie decat cum poti calatorii insotit,din cate am vazut,pe cand eu trebuie sa plec neinsotit,si motivul nu este vreo urgenta medicala,bursa de studii sau lucruri de genu. Am inteles ca trebuie sa aiba compania aeriana persoana care "ingrijeste" minorii singuri  :P si aici ma intreb,in plus,o costa ceva?

#36
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Nu trebuie asa ceva pentru o persoana de 17 ani. Si oricum astea sunt optionale in cazul in care pleaca copii singuri (varsta pana in 11 ani). Sub anumite varste (mici mici) companiile nici nu accepta copii neinsotiti (trafic de copii si alte cele).
Tu trebuie doar sa ai hartiile notariale in original la vama si atat.
Acel insotitor de care zici tu se ofera de obicei la persoane in varsta , cu probleme locomotorii de ex si este contra cost si on request tot timpul.
Plecand singur ti-as recomanda doar varianta unei curse directe (daca exista pentru orasul in care te duci)..ca sa nu bantui prin aeroport mai ales ca nu ai mai fost plecat asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate