Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#163
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Nu am citit tot threadul dar vreau sa stiu si eu daca in august ma duc cu taica-miu in Ungaria pot sa intru sau trebuie si ceva care sa arate ca e de acord si mama ca eu sa ies din tara ?
Mersi

#164
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View PostDarkEnemy, on 27th June 2009, 20:40, said:

Nu am citit tot threadul dar vreau sa stiu si eu daca in august ma duc cu taica-miu in Ungaria pot sa intru sau trebuie si ceva care sa arate ca e de acord si mama ca eu sa ies din tara ?
Mersi
depinde de varsta

#165
Flawless69

Flawless69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.06.2009

View Postcristibistrita, on 24th May 2009, 11:21, said:

Buna am 15 ani si duresc vara aceasta sa merg in spania cu avionul (as dori wizz air ) .Dar problema este ca este permis sa zbor eu neinsotit ? Daca da ce acte trebuie ?Am mai fost anul trecut  cu un parinte si mi-a trebuit un act di partea celuilalt parinte .


Salut! Si eu is minor(16 ani) si ma duc in Italia in 17 iulie cu WizzAir. S-au interesat parintii mei, si fara insotitor nu poti sa treci granita, iar WizzAir nu are insotitor de bord. Trebuie sa vb cu cineva cunoscut cu care sa mergi, eu asa am rezolvat problema.
Pe scurt iti trebe declaratia parintilor de la notar, cazierul persoanei(insotitorul) cu care mergi si buletinul tau.

=======================================================================
Cateva lucruri importante despre transportul minorilor in strainatate. Sper sa va fie de ajutor! De pe Politia de Frontiera
=======================================================================

INSOTITORII MINORILOR, ALTII DECAT PARINTII, TREBUIE SA DETINA CAZIER JUDICIAR PENTRU A LI SE PERMITE IESIREA DIN ROMANIA - 05 Iunie 2008
Persoanele adulte - altele decât părinții - care însoțesc cetățeni români minori într-o călătorie în străinătate, trebuie să dețină, la ieșirea din România, pe lângă celelalte documente prevăzute de Legea nr. 248/2005, și cazierul judiciar, informează un comunicat de presă al IGPR, remis AMOS News.

În condițiile în care, se apropie vacanța de vară a elevilor, mulți dintre aceștia urmând să se deplaseze în diverse excursii în străinătate însoțiți de profesori, antrenori etc., Poliția de Frontieră Română recomandă persoanelor însoțitoare să se documenteze din timp cu privire la actele necesare pentru ieșirea din țară împreună cu minorii.

Astfel, precizăm că polițiștii de frontieră vor permite ieșirea din țară a minorilor însoțiți de o persoană fizică majoră (alta decât unul dintre părinți), numai dacă însoțitorul prezintă :o declarație - a ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia minorul i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă, a părintelui supraviețuitor ori a reprezentantului său legal ? din care să rezulte acordul cu privire la efectuarea călătoriei în străinătate a minorului, statul/statele de destinație, perioada în care se efectuează călătoria și datele de identitate ale însoțitorului;extrasul de cazier judiciar.

Prezentarea extrasului de cazier judiciar este necesară pentru a demonstra faptul că însoțitorul nu a săvârșit anterior una dintre infracțiunile : omor, omor calificat, omor deosebit de grav, infracțiuni privitoare la viața sexuală, cerșetorie, lipsire de libertate în mod ilegal, sclavie, prostituție, proxenetism, infracțiuni privind traficul de droguri sau precursori, infracțiuni privind traficul de persoane și infracțiuni în legătură cu traficul de persoane, trafic de migranți, trafic de țesuturi sau organe umane, infracțiuni de terorism (cu excepția cazului în care a fost reabilitat pentru această infracțiune).

Obținerea certificatului de cazier judiciar
Potrivit prevederilor art. 21 din Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, persoanele fizice care au un interes legitim pot obține propriul certificat de cazier judiciar, adresându-se fie personal, fie prin împuternicit, cu o cerere-tip, datele complete de stare civilă și motivarea cererii, la unitatea de poliție de la locul de naștere ori de domiciliu.

Certificatul de cazier judiciar se eliberează persoanelor fizice în cel mult 10 zile de la data solicitării, în cazul în care s-au adresat unității de poliție de la locul de naștere ori de domiciliu sau în cel mult 30 de zile de la data solicitării, în cazul persoanelor domiciliate în străinătate și care s-au adresat misiunilor diplomatice sau oficiilor consulare ale României.
Certificatul de cazier judiciar este valabil 6 luni de la data eliberării și numai în scopul pentru care a fost eliberat.

Edited by Flawless69, 05 July 2009 - 22:09.


#166
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009
Salutare tuturor,
Am citit in mare parte acest topic si din pacate n-am gasit ce cautam.Iata ce m-ar interesa sa aflu: o data ce am trecut -impreuna cu minorulde 15 ani care are si C.I si procura/acord legalizata de la celalalt parinte-de cei de la frontiera din romania, ma pot astepta ca in UK  , politzistii si toti ceilalti in uniforme din aeroportul Heathrow sa-mi ceara acea procura/accord in limba engleza?
Multumesc anticipat celor care ma pot scoate din aceasta dilema

#167
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Din cate tin eu minte procura respectiva este interesanta NUMAI pentru autoritatile romane, si oricum ti-o opreste in aeroport la iesire. Cel putin asa se intampla de fiecare data cand vine fiica-mea pe la mine.
Deci nu cred ca politistii englezi sunt interesati de modul in care a iesit din tara persoana aia, atata timp cat are in regula actele de intrare.

#168
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009

View Postbuntzi, on 28th October 2009, 09:07, said:

Deci nu cred ca politistii englezi sunt interesati de modul in care a iesit din tara persoana aia, atata timp cat are in regula actele de intrare.
Mersi de raspuns,....problema e daca politistii englezi sunt indreptatilti (proceduri,etc) sa verifice intr-un fel aparte minorii care le intra in UK. La noi sunt convins ca politistii de frontiera interpreteaza  regulamentele dupa cum vrea cascheta lor...
Inca o data,, mersi de raspuns

#169
phee2k9

phee2k9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.10.2008
In primul rand va rog sa ma scuzati daca am postat gresit, daca nu am gasit ceea ce-mi trebuie chiar daca era scris sau daca am greseli gramaticale, e aproape 4 si sunt putin pe fuga, pentru ca am nevoie urgent de ajutorul vostru !

Asadar, am 16 ani [ pe 28 ianuarie implinesc 17ani ] si in vacanta dintre semestrele scolare [ 29ianuarie 2010 - 8februarie ] as dori sa calatoresc in italia cu avionul neinsotit de nimeni [ Perioada : ~27ianuarie - ~6februarie ] . Mama mea lucreaza in Italia iar eu locuiesc cu tatal meu in iasi , dar nu sunt divortati . Am cautat in destule threaduri de pe acest forum iar unele posturi cu ceea ce-mi trebuie sunt destul de vechi 2007-2008 .

Deci, ce acte imi trebuie cu exactitate pentru o calatorie cu avionul ?

Sper sa ma puteti ajuta repede, am nevoie imediat de informatii

Va multumesc frumos si o zi placuta ! [ chiar daca e ora 4 dimineata :D ... ]

Edited by me_and_myself, 22 November 2009 - 06:07.


#170
phee2k9

phee2k9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.10.2008
up la ceea ce am scris mai sus ? :(

#171
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postphee2k9, on 24th November 2009, 15:50, said:

up la ceea ce am scris mai sus ? :(
Cea mai corecta informatie o poti obtine de la Politia de Frontiera: http://www.politiadefrontiera.ro/
In partea de jos e linkul de "contact". Suna-i si intreaba-i. E pacat sa ne dam noi cu parerea si sa te punem pe drumuri aiurea cu vreo informatie eronata.

#172
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postphee2k9, on 22nd November 2009, 03:41, said:

In primul rand va rog sa ma scuzati daca am postat gresit, daca nu am gasit ceea ce-mi trebuie chiar daca era scris sau daca am greseli gramaticale, e aproape 4 si sunt putin pe fuga, pentru ca am nevoie urgent de ajutorul vostru !

Asadar, am 16 ani [ pe 28 ianuarie implinesc 17ani ] si in vacanta dintre semestrele scolare [ 29ianuarie 2010 - 8februarie ] as dori sa calatoresc in italia cu avionul neinsotit de nimeni [ Perioada : ~27ianuarie - ~6februarie ] . Mama mea lucreaza in Italia iar eu locuiesc cu tatal meu in iasi , dar nu sunt divortati . Am cautat in destule threaduri de pe acest forum iar unele posturi cu ceea ce-mi trebuie sunt destul de vechi 2007-2008 .

Deci, ce acte imi trebuie cu exactitate pentru o calatorie cu avionul ?

Sper sa ma puteti ajuta repede, am nevoie imediat de informatii

Va multumesc frumos si o zi placuta ! [ chiar daca e ora 4 dimineata :D ... ]


In Legea 248/2005, art.30 se prevede ca:

(5) Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.


Trebuie sa te adresezi companiei aeriene de la care vei cumpara biletul, pentru ca ea iti poate face si serviciul de "insotire minori".

#173
tornada

tornada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2009
Am si eu o nelamurire daca poate sa ma ajute cineva.
Am 16 ani si locuiesc in bucuresti si acuma in vacanta de iarna vreau sa plec in Spania mai precis in Malaga ,si nu stiu sigur daca pot calatorii neinsotit (bineinteles am fost la notar si am facut aceea foaie la notar prin care parintii mei isi dau acordu ca eu sa calatoresc neinsotit in strainatate,si pe foaia aceea de la notar scrie ca,,calatoresc cu insotitorul de la bord (asa m-i sa spus la telefon de la blue air)).Pe site-ul companiei scrie ceva pe site-ul politiei de frontiera scrie altceva .Daca stie cineva mai sigur daca pot sau nu va rog frumos sa-mi raspundeti aici sau la id de messenger tornada_cs sau prin pm va multumesc frumos!
Tin sa precizez ca ,atunci cand am cumparat biletul pe site-ul companiei blue air ma punea sa aleg Adult,UM,Copil,infant iar varsta mea nu apare in nici unul dintre cazuri!
"UM* - (Minor care calatoreste neinsotit). Cu varsta cuprinsa intre 6 si 14 ani.

Copil** - Intre 2 ani si 12 ani. Copilul trebuie sa fie insotit de cel putin un adult.

Infant*** - Copil cu varsta cuprinsa intre 1 luna si 23 de luni. Unui infant nu i se atribuie un loc, acesta trebuie sa fie intotdeauna insotit de un adult. Un adult poateinsoti un singur infant"

Edited by tornada, 02 December 2009 - 18:34.


#174
eXxxx

eXxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 15.07.2007
Aș avea și eu o întrebare... Părinții sunt divorțați, fiul încredințat mamei(tatăl este în străinătate) prin Sentință Definitivă de Divorț(de la Tribunal), minorul de 17 ani are dreptul să călătorească în străinătate(spațiul UE) cu mama lui, ambii având CI și pașaport, arătând la graniță Sentința? Trebuie tradusă într-o limbă de circulație internațională(engleză) sau în limba statului în care urmează a se călători?

     Mulțumesc.

#175
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007
Salut!
Ma poate si pe mine lamuri cineva cu problema asta? Sunt minor, cetatean Roman, am 16 ani si vreau sa plec cu buncii la o ruda in Spania, si ca sa ajung direct la ruda respectiva schimb avionul in Italia, aceeasi companie doar ca merge dintr-un oras din Italia in altul din Spania, cum trebuie procedat? Inafara de faptul ca unul dintre bunici trebuie sa ia cazierul si actul de la notar din care sa reiese ca este imputernicit de catre parintii mei sa imi fie insotitor in aceasta calatorie si buletinul meu mai trebuie ceva? Adica, acel document este retinut la plecarea din Romania, iar prima oprire este in Italia. Cand voi pleca din Italia spre Spania nu va trebui sa arat decat buletinul?
Va rog, daca se poate un fragment din legea in acest sens sau cineva care chiar a fost intr-o situatie asemanatoare sa ma ajute si pe mine.
Mentionez ca am citit toate cele 10 pagini si nu am gasit o situatie asemanatoare.
Multumesc!

#176
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007
Am citit cele 10 pagini dar cum n-am gasit raspuns la intrebarea mea, o scriu aici:

Imi expira pasaportul la sfarsitul lunii iulie 2010, pasaport pe care am inclusi copiii. Vrem sa plecam in vacanta in Bulgaria la inceputul lunii iulie2010, cel tarziu pe 12 iulie ne vom intoarce. Pot folosi actualul pasaport sau trebuie facute altele, ptr copii?
Stiu ca anul trecut au fost persoane in situatia mea, s-au informat daca mai e valabila chestia aia cu 6 luni minim valabilitatea pasaportului la data cand iesi din tara si raspunsul dat de autoritati a fost ca in tarile membre UE nu mai e valabila, iar tara noastra nu prevede asa ceva, adica pasaportul poate fi folosit pana la data la care isi pierde valabilitatea.  S-a schimbat ceva de atunci?

#177
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postroana71, on 1st February 2010, 22:01, said:

Am citit cele 10 pagini dar cum n-am gasit raspuns la intrebarea mea, o scriu aici:

Imi expira pasaportul la sfarsitul lunii iulie 2010, pasaport pe care am inclusi copiii. Vrem sa plecam in vacanta in Bulgaria la inceputul lunii iulie2010, cel tarziu pe 12 iulie ne vom intoarce. Pot folosi actualul pasaport sau trebuie facute altele, ptr copii?
Stiu ca anul trecut au fost persoane in situatia mea, s-au informat daca mai e valabila chestia aia cu 6 luni minim valabilitatea pasaportului la data cand iesi din tara si raspunsul dat de autoritati a fost ca in tarile membre UE nu mai e valabila, iar tara noastra nu prevede asa ceva, adica pasaportul poate fi folosit pana la data la care isi pierde valabilitatea.  S-a schimbat ceva de atunci?


M.A.E. spune:

"Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Bulgaria.

Intrarea în Bulgaria este permisă cu pașaportul sau cartea de identitate valabile cel puțin 6 luni de la data intrării pe teritoriul acestui stat."


http://www.mae.ro/in...de=doc&id=29691

#178
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007
Am sunat la Politia de frontiera. Mi-au raspuns ca nu se mai pune conditia cu cele 6 luni valabilitate a pasaportului, de cand am intrat in UE. Depinde totusi de tara unde mergi, e bine sa te informezi si acolo. Asa ca am sunat si la Consulatul Bulgariei, unde mi s-a spus ca daca ai nostri n-au nimic impotriva...nici ei n-au.

Spunea cineva ca ptr copii nu se fac pasapoarte biometrice. Ei bine, gresit! Pasapoarte vechi nu se mai fac. acum sunt 2 posibilitati: pasaport biometric- costa 300 ron si e gata in 30 de zile sau pasaport de urgenta - costa 165 ron+100 taxa de urgenta, adica 265 in total si se elibereaza in 3 zile, dar are valabilitate doar 1 an.

#179
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Si dumneavoastra ce varianta alegeti?

#180
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007

View Posto_dor, on 5th February 2010, 09:39, said:

Si dumneavoastra ce varianta alegeti?


Pe cea mai ieftina: alegem sejurul a.i. sa ne intoarcem pana la expirarea pasaportului, iar anul viitor fac pasapoarte ptr 2 copii, al 3-lea implineste 14 ani si va avea C.I.

Oricum astept si raspuns pe mail, ca sa-l pot printa si sa-l am la mine in caz de vreun vames mai plin de zel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate