Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#145
gabyioio

gabyioio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 10.06.2008

View Postgyuly, on Oct 5 2008, 15:45, said:

CI - aveti nevoie pt ca reprezinta document de calatorie (in spatiul UE si SEE)
declaratie notariala privind acordul celuilalt parinte (al mamei)

De cazier nu aveti nevoie. Cazierul este necesar numai in situatia in care persoana majora imputernicita sa calatoreasca insotita de un minor nu este unul dintre parinti.

Succes


msm!

#146
cosmin_eu06

cosmin_eu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2007
Problema mea e mai complicata.In urma divortului dintre parinti eu am fost incredintat lui tata,care a plecat in Germania.De sarbatori intentioneaza sa ma i-a la el pe durata vacantei,neinsotit desigur(eu o sa plec din tara minor si o sa ma intorc major).Cum as putea calatorii,am inteles ca e nevoie de o procura care se obtine de la notariat.De asemenea care e modalitatea de transport cea mai putin problematica,autocar sau avion?.Daca e avionul imi puteti recomanda o companie aeriana,de asemenea niste link-uri pentru calatorii catre Berlin ar fii folositoare(este prima oara cand plec din tara si nu cunosc procedurile).Am citit posturile anterioare ,insa nu le-am putut adapta la situatia mea.Va multumesc anticipat !

#147
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Fiecare copil sub 14 ani care călătorește peste hotare trebuie să aibă pașaport individual și nu mai poate fi inclus în pașaportul părinților, ca până acum.

Aceasta este una dintre noutățile aduse de Ordonanța de Urgență nr. 207 din 4 decembrie 2008, care modifică Legea nr. 248/2005. Cea de-a doua schimbare se referă la cetățenii români care doresc să obțină un nou pașaport.
http://www.libertate...lor-226958.html
intrebarea e Ce facem cu pasapoartele vechi?
Am facut pasaport in care am inclus si copilul. Trebuie sa fac pasapoarte separate acum sau astept pana expira?

#148
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am fost chiar azi sa imi fac pasaport si sa il pun si pe copil pe pasaportul meu si mi-au zis ca trebuie sa ne facem pasapoarte separate. Asta imi miroase a idei ale guvernantilor de a mai face rost de niste bani.

Va imaginati ca cel putin jumatate din turistii care pleaca in vacante in afara isi iau si copii cu ei? Acum toata lumea trebuie sa plateasca si sa faca pasapoarte la toti membrii familiei.

#149
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
ieri am plecat in Ungaria si am intrebat vamesii :legea se aplica numai pentru cei care  nu sunt deja pe un pasaport valabil

#150
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007

View Postanonima1, on Jan 17 2009, 15:30, said:

Fiecare copil sub 14 ani care călătorește peste hotare trebuie să aibă pașaport individual și nu mai poate fi inclus în pașaportul părinților, ca până acum.

Aceasta este una dintre noutățile aduse de Ordonanța de Urgență nr. 207 din 4 decembrie 2008, care modifică Legea nr. 248/2005. Cea de-a doua schimbare se referă la cetățenii români care doresc să obțină un nou pașaport.
http://www.libertate...lor-226958.html
intrebarea e Ce facem cu pasapoartele vechi?
Am facut pasaport in care am inclus si copilul. Trebuie sa fac pasapoarte separate acum sau astept pana expira?

Eu si sotia tocmai am luat bilete pentru Pasti in Bulgaria si evident il luam si pe bebe care nu are decat 6 luni. Noua ne-au expirat pasapoartele asa ca ne trebuie pasapoarte noi. Inteleg ca pe copil nu-l mai putem trece pe pasapoartele noastre... Asadar ii trebuie pasaport individual. Se procedeaza ca si la adulti? Cum o sa faca fotografie unui bebe de 6 luni si cine il va mai recunoaste dupa poza peste inca 1-2 ani cand poate mai plecam din tara? Va trebui schimbat pasaportul mai repede? Iar la granita mai trebuie vreun act, daca sunt amandoi parintii de fata, plecand cu totii in excursie?

#151
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
nu stiu cum e la bebe
sigur nu mai aveti nevoie de nici un act daca sunteti ambii parinti la granita

#152
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Poate a mai facut cineva recent un pasaport pentru bebe sa ne povesteasca ce si cum?

#153
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007

View Postgriegut, on Jan 28 2009, 14:52, said:

Poate a mai facut cineva recent un pasaport pentru bebe sa ne povesteasca ce si cum?


procedura este aceeasi, va primi un pasaport individual, diferenta este ca nu va fi amprentat si pasaportul va fi valabil doar 3 ani. fotografia se face la pasapoarte.

daca plecati un Bulgaria, voi, parintii, nu aveti nevoie de pasapoarte (circulati cu CI), doar copilul are nevoie de pasaport.

nu mai aveti nevoie de nici un alt act

drum bun si succes

#154
cristibistrita

cristibistrita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2009
Buna am 15 ani si duresc vara aceasta sa merg in spania cu avionul (as dori wizz air ) .Dar problema este ca este permis sa zbor eu neinsotit ? Daca da ce acte trebuie ?Am mai fost anul trecut  cu un parinte si mi-a trebuit un act di partea celuilalt parinte .

#155
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
pai. iti fac parintii la notar actele in care va scrie ca sunt de accord sa calatoresti insotit de compania transportoare (cum o cheama), te preda X la aeroport si te asteapta Y. simplu :)

#156
3min3m

3min3m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.01.2007
Buna, daca sunt minor si vreau sa parasesc tara cu fratele, major.. trebuie cazier ? :-?

#157
ranuma

ranuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.04.2008
Buna ziua !!

  Stiam ca minorii pot circula neinsotiti de parinti cu conditia sa anunti inainte, si in functie de varsta copilului, plateai niste taxe de insotitor sau supraveghere daca minorii aveau mai mult de 7 ani. As vrea sa stiu in ce fel s-a schimbat acest lucru pentru ca la Tarom n-am putut sa fac rezervare pt copii neinsotiti pe motiv ca legea 248/2005 nu le mai permite acest lucru si cum pot proceda in cazul in care eu vreau sa-mi trimit copiii la rude fara sa mai ma duc si eu .

  Multumesc !

#158
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Te-ai dus la agentie Tarom si ti s-a spus ca nu se poate? Pe site-ul lor spun clar ca nu se poate rezerva online bilet pentru minor neinsotit, ci trebuie mers la agentie pentru formalitati suplimentare (normale, dealtfel).

#159
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
Auziti dar daca copilul meu e minor si nu are buletin pt ca are 12 ani si vrem sa plecam in Bulgaria la mare dar eu si sotia nu avem pasaporturi ci vrem sa mergem cu buletinul. cu copilul cum fac ???

#160
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postpaunstefan, on 9th June 2009, 12:00, said:

Auziti dar daca copilul meu e minor si nu are buletin pt ca are 12 ani si vrem sa plecam in Bulgaria la mare dar eu si sotia nu avem pasaporturi ci vrem sa mergem cu buletinul. cu copilul cum fac ???
ii faci copilului pasaport individual

#161
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
si cam in cat timp se face un pasaport ?  dar ii pot face pasaport daca nu are buletin ???

Edited by paunstefan, 09 June 2009 - 14:46.


#162
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
gata m-am lamurit , i-am facut pasaport , ms

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate