Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#37
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Postremus_vanea, on Jun 1 2007, 20:45, said:

Da este. Aicea ai pentru primul model scos de 20Kw restul ramane la discutia oamenilor, lipsa de cunoastere duce la inposibil:)

Decipana la urma ar fi rentabil un astfel de motor?

#38
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Voi vreți mai mult decât perpetuum mobile, energie din nimic.
Care e sursa de energie a acestor motoare magnetice?

#39
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007

View Postlulu mob, on Jan 24 2008, 23:03, said:

Voi vreți mai mult decât perpetuum mobile, energie din nimic.
Care e sursa de energie a acestor motoare magnetice?

Cum mah adica energie din nimic? Magnetul nu are si ala o energie?

#40
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Te rog să-mi explici tu ce energie are magnetul.

#41
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postacredus, on Apr 17 2007, 13:39, said:

eu incerc de vreo 11 ani sa fac motorul asta. Problema este ca nu exista (sau nu am gasit eu pana acum) un material pe post de shield magnetic si care , la fel de important, sa nu fie atras de magneti. Am incercat sute de combinatii de materiale si degeaba.

Pai nu-ti trebuie shield, de ce nu tai pur si simplu magnetul in doua?  :roflmaofast:  Luati o carte de fizica de clasa a 6-a, ca acolo scrie ce e ala magnet permanent si cati poli are.

O sa va dau totusi o solutie la problema "shieldului" magnetic. Exista monopoli electrici permanenti (electreti - se gasesc in unele tipuri de microfoane), si s-ar putea realiza exact acelasi dispozitiv cu acesti electreti. Credeti ca in cazul asta va functiona? Macar un pic? Daca ar da macar o tura ar fi super  :lol:

P.S. Nu pot sa nu remarc entuziasmul cu care a fost primita aceasta "inventie", se vorbeste deja de sute de KW, pai debransati-va fratilor de la electrica, dati fuga la rusul/nemtii aia sa va vanda un generator pe baza de perpetuum mobile, si v-ati scos  :roflmaofast: . Pe de alta parte, mai sus e un topic despre teoria stringurilor.  :death:

#42
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005

View Postandrei_0, on Jan 25 2008, 15:39, said:

Exista monopoli electrici permanenti (electreti - se gasesc in unele tipuri de microfoane), si s-ar putea realiza exact acelasi dispozitiv cu acesti electreti.

Recomand a se citi
http://en.wikipedia.org/wiki/Electret
înainte de a mai debita asemenea enormități.

#43
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postlulu mob, on Jan 25 2008, 18:08, said:

Recomand a se citi
http://en.wikipedia.org/wiki/Electret
înainte de a mai debita asemenea enormități.

Quote

Exista monopoli electrici permanenti (electreti - se gasesc in unele tipuri de microfoane), si s-ar putea realiza exact acelasi dispozitiv cu acesti electreti.
Mestere, lumineaza-ma te rog, unde-i enormitatea in fraza de mai sus?

Edited by andrei_0, 25 January 2008 - 18:18.


#44
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Acuma, chiar meșter nu sunt eu, dar uite ce scrie acolo:

Quote

Electret (formed of elektr- from "electricity" and -et from "magnet") is a dielectric material that has a quasi-permanent electric charge or dipole polarisation. An electret generates internal and external electric fields, and is the electrostatic equivalent of a permanent magnet.
Monopol magnetic nu există, cel puțin în știința larg acceptată. Pentru lămuriri vezi
http://en.wikipedia....gnetic_monopole

PS: cred că am citit greșit, e vorba de monopol electric. Electretul e un dipol electric. În cazul ăsta trebuie să rectific; oricum e o denumire oarecum nefericit aleasă, dar rămâne neatenția mea.

Edited by lulu mob, 25 January 2008 - 18:38.


#45
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007

View Postlulu mob, on Jan 25 2008, 13:25, said:

Te rog să-mi explici tu ce energie are magnetul.

Nu are un camp magnetic care inseamna in fond o energie? Doi magneti se atrag sau se resping fara interventia unei forte exterioare. Asta nu inseamna ca cei doi magneti au o energie proprie?

#46
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postlulu mob, on Jan 25 2008, 18:29, said:

Acuma, chiar meșter nu sunt eu, dar uite ce scrie acolo:

Monopol magnetic nu există, cel puțin în știința larg acceptată. Pentru lămuriri vezi
http://en.wikipedia....gnetic_monopole

PS: cred că am citit greșit, e vorba de monopol electric. Electretul e un dipol electric. În cazul ăsta trebuie să rectific; oricum e o denumire oarecum nefericit aleasă, dar rămâne neatenția mea.
Maestre, stiu ca nu exista monopol magnetic, scrie in manualul ala de clasa a 6-a la care faceam referire. Electretul nu-i neaparat un "dipol electric" cum ai spus tu, poate fi si unipolar, scrie chiar in definitia aia pe care ai dat-o tu:

Quote

a dielectric material that has a quasi-permanent electric charge
. La fel cum un liniar de plastic frecat cu o carpa are o singura polaritate. Oricum, sa nu ne pierdem in detalii. Daca am avea in loc de magnetii aia "ecranati" niste bile care se resping, ar merge? s-ar invarti? Macar o tura mica?

View PostTipiric, on Jan 26 2008, 00:05, said:

Nu are un camp magnetic care inseamna in fond o energie? Doi magneti se atrag sau se resping fara interventia unei forte exterioare. Asta nu inseamna ca cei doi magneti au o energie proprie?
Nu chiar. Energia vine de la tine. Cand apropii 2 magneti care se resping tu consumi energie. Energia asta nu se pierde, se transforma in energie potentiala. Aceasta energie potentiala va exercita o forta care va tinde sa indeparteze magnetii unul de altul. Daca dai drumul magnetilor acestia vor fi accelerati de acea forta, se vor deplasa, si energia potentiala se va transforma treptat in energie cinetica.  

Ca sa fac o analogie, campul magnetic e ca un arc (resort). Arcul n-are nici un fel de energie cat timp asupra lui nu actioneaza nici o forta. Ca sa il comprimi insa, tu consumi energie si o transferi arcului. Daca ii dai drumul el elibereaza aceasta energie si tinde sa revina la forma initiala.

Edited by davidboy, 26 January 2008 - 10:46.


#47
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Ei, analogia de aici e foarte bună.
Deci ești de acord că proiectele astea sunt aberații.
Sper să înțeleagă toată lumea cum stau lucrurile cu 'inventatorii' de motoare magnetice...

#48
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postlulu mob, on Jan 27 2008, 21:08, said:

Ei, analogia de aici e foarte bună.
Deci ești de acord că proiectele astea sunt aberații.
Sper să înțeleagă toată lumea cum stau lucrurile cu 'inventatorii' de motoare magnetice...
Ti s-a parut vreodata ca am sustinut ca prostia asta ar fi realizabila?  :lol:

#49
isfanromeo

isfanromeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.01.2008
remus_vanea! A trecut mai bine de jumate de an si nu ai mai postat nimic legat de ce spuneai mai sus ca o sa ne ti la curent. Daca spui ca ai obtinut o miscare pe plan orizontal ... spunene ai reusit sa aplici schema in mod circular?
Lumineazane si pe noi!

Am generatoru complect functionand dar e de 11 MB si nu l-am putut uploada dar cautati pe gooagle cuvantul cheie si o sa il gasiti "TRANSGENERADOR ICYTI 2.avi"

Cateva poze mai jos......


Sa auzim de bine

Attached Files


Edited by isfanromeo, 01 February 2008 - 00:27.


#50
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Eu n-am priceput, de la ce e schema asta?
Și cine e domnul din fotografie?

#51
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Shieldurile magnetice se fac din materiale cu permeabilitate magnetica (mu) mare. De exemplu, fierul are o permeabilitate mare.

Eu nu vad motorul ala mergind. Un magnet nu e pina la jumatate "sud" si de la jumatate in sus "nord". Practic in fiecare bucatica din magnet exista o zona "nord" si una "sud". Cind se pune shieldul pe o fata, eu cred ca pe acea fata domeniile magnetice sunt anulate si efectul lor dispare inclusiv deasupra magnetului, astfel incit magnetul apare mai slab, dar se comporta exact ca un magnet neecranat.

In fine, nu am rumegat prea mult fenomenul asta, s-ar putea sa gresesc. Dar tot nu vad masina mergind.

#52
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Stai liniștit, nu merge!
Cum nu urcă apa la deal...

#53
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
poate o impinge magnetu` :w00t:

#54
isfanromeo

isfanromeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.01.2008
Imi cer scuzeca nu am postat si pagina de prima data dar ma grabeam atuncea.......

http://video.google....358947613135242 asta este fimuletul despre care vroiam sa va cer pareri

Din cate am inteles eu domnul din fotografie e cel care a realizat asa zisul motor...

Dihor eu cred ca e doar o reprezentare grafica aproximativa cu jumate nord si sud. Daca spui ca pe acea fata domeniile magnetice sunt anulate atuncea cum iti explici ca la unele difuzoare din televizoare exteriorul este total ecranat sau aproape. Din punctul meu de vedere aicea sunt 2 motive pt. ecranare 1) Sa nu se magnetizeze ecranul televizorului, 2) Concentrarea campului magnetic pentru a avea o mai mare putere la bobina.

Cat despre analogia cu arcul de mai sus nu stiu ce sa zic!!

Astept si parerile voastre

Respect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate