Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#19
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View PostThorp, on Apr 19 2007, 13:50, said:

Bineinteles ca este adevarata.
Motivul pentru care au publicat un filmulet cu un titirez rudimentar in loc sa ne arate super-motorul de 300 kw :D este necunoscut deocamdata. Noi ii credem pe cuvant, nu-i asa?
Putem afla daca chiar a patentat inventia lui(motorul magnetic)?

#20
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postender_w, on Apr 19 2007, 15:05, said:

Putem afla daca chiar a patentat inventia lui(motorul magnetic)?

Are cineva acces la Catalogul OSIM (sau cum se numește la ei) din germania?

#21
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostFr3ak, on Apr 19 2007, 15:15, said:

Are cineva acces la Catalogul OSIM (sau cum se numește la ei) din germania?

Motorul magnetic e brevetat mai mult ca sigur, problema este ca are un randament foarte mic.
Pe mine ma bate gandul sa le dau alora o comanda de cateva motoare, sa vad ce reactie au. :D

#22
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostThorp, on Apr 19 2007, 17:36, said:

Motorul magnetic e brevetat mai mult ca sigur, problema este ca are un randament foarte mic.
Pe mine ma bate gandul sa le dau alora o comanda de cateva motoare, sa vad ce reactie au. :D

Nimic. Ei se aleg cu 38000 de euro, tu te alegi cu un motor care produce 300kw, dar consumă 600  :D
Nu scrie nicăieri cât consumă sau că nu consumă nimic. Scrie doar că scoate putere continuă de 300kw :D

a-propos: cum l-au brevetat dacă nu l-au construit? sau zici că s-a construit un motor magnetic cu randament mic? ce rost ar avea? cine ar vrea să-ți fure așa ceva?

Edited by Fr3ak, 19 April 2007 - 17:10.


#23
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostFr3ak, on Apr 19 2007, 18:09, said:

a-propos: cum l-au brevetat dacă nu l-au construit? sau zici că s-a construit un motor magnetic cu randament mic? ce rost ar avea? cine ar vrea să-ți fure așa ceva?

Stai linistit, e suficient sa ai o idee generica si gata brevetul. In caz ca va realiza cineva motorul pe principiul tau, va trebui sa-ti plateasca.

Un exemplu: o mare companie, Microsoft parca, nu sunt sigur, a brevetat corpul uman ca si conductor de electricitate. Principial, este corect. Corpul uman contine atata apa incat si un copil ar fi putut redacta documentatia pentru obtinerea brevetului. Crezi ca i-a intrebat cineva cum au de gand sa foloseasca chestia asta? Sunt multe companii care incearca sa realizeze acest lucru, gandeste-te cat de mica ar putea fi o casca fara acumulator in ea (energia ar veni prin corp de la telefonul mobil tip bratara), fara antena, etc. Ai putea s-o lipesti de timpan. Compania respectiva a vazut oportunitatea de a-si asigura o felie din bucata de cascaval, cred ca nici nu-si bate capul sa dezvolte ideea. Eu n-as face-o.

#24
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostThorp, on Apr 19 2007, 18:38, said:

Stai linistit, e suficient sa ai o idee generica si gata brevetul. In caz ca va realiza cineva motorul pe principiul tau, va trebui sa-ti plateasca.

Un exemplu: o mare companie, Microsoft parca, nu sunt sigur, a brevetat corpul uman ca si conductor de electricitate. Principial, este corect. Corpul uman contine atata apa incat si un copil ar fi putut redacta documentatia pentru obtinerea brevetului. Crezi ca i-a intrebat cineva cum au de gand sa foloseasca chestia asta? Sunt multe companii care incearca sa realizeze acest lucru, gandeste-te cat de mica ar putea fi o casca fara acumulator in ea (energia ar veni prin corp de la telefonul mobil tip bratara), fara antena, etc. Ai putea s-o lipesti de timpan. Compania respectiva a vazut oportunitatea de a-si asigura o felie din bucata de cascaval, cred ca nici nu-si bate capul sa dezvolte ideea. Eu n-as face-o.

Exact de asta am zis...bănuiam că la asta te gândești.

Ia uite ce-am învățat eu anul ăsta la facultate:

Quote

Nu sunt considerate invenții brevetabile în înțelesul art. 7. ideile, descoperirile, teoriile științifice, metodele matematice, programele de calculator, soluții cu caracter economic, metode de învățământ și educație, rețete culinare, realizări cu caracter estetic.

Cu alte cuvinte, ceva-ceva trebuie să fie la mijloc, dacă e brevetat.

Edited by Fr3ak, 19 April 2007 - 18:18.


#25
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostFr3ak, on Apr 19 2007, 19:15, said:

Exact de asta am zis...bănuiam că la asta te gândești.

Ia uite ce-am învățat eu anul ăsta la facultate:
Cu alte cuvinte, ceva-ceva trebuie să fie la mijloc, dacă e brevetat.

Un avocat australian, vrand sa evidentieze lacunele legislatiei privind inventiile, a reusit sa obtina pentru fiul sau de cinci (5) ani un brevet.
Stiu foarte bine ce se breveteaza si ce nu, dar legislatia in domeniu este foarte alambicata. Poate stii ce probleme au fost in SUA cu americanul ala care s-a dus si a brevetat roata.

Ai dreptate, "ceva-ceva" este la mijloc. Eu cred ca este un brevet asemanator celui obtinut de romanul care a inventat masina electrica. :D A umplut porbagajul unei Dacii cu acumulatori si cu asta basta. L-a plimbat pe Ceausescu cativa km, noroc ca s-a plictisit ala, acumulatorii l-ar mai fi tinut foarte putin. Iti imaginezi ce greutate aveau si mai ales cat costau. :)

Edited by Thorp, 19 April 2007 - 22:23.


#26
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004
Thorp, in varianta propusa la inceputul thread-ului, nu se pune problema unui shield electromagnetic, pentru ca asa, intr-adevar randamentul ar fi foarte mic sau poate chiar deloc. Ideea e sa gasesti un shield dintr-un material care sa ecraneze undele magnetice si sa nu fie atras de magneti. In felul asta motorul ar functiona fara nici un consum (exceptand magnetii, dar asta n-ar fi o problema).
Personal, nu cred ca a gasit cineva materialul asta, iar filmuletul ala cred ca este o facatura.

#27
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
uitati-va aici http://www.overunity...ic,2234.10.html , stiu ca designul arata penibil dar zice ca in viitor va face un clip mai bun si il va publica.

#28
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View Postacredus, on Apr 20 2007, 11:06, said:

Thorp, in varianta propusa la inceputul thread-ului, nu se pune problema unui shield electromagnetic, pentru ca asa, intr-adevar randamentul ar fi foarte mic sau poate chiar deloc. Ideea e sa gasesti un shield dintr-un material care sa ecraneze undele magnetice si sa nu fie atras de magneti. In felul asta motorul ar functiona fara nici un consum (exceptand magnetii, dar asta n-ar fi o problema).
Personal, nu cred ca a gasit cineva materialul asta, iar filmuletul ala cred ca este o facatura.

Shield-ul ala va trebui fie sa genereze un camp magnetic egal si de sens opus, fie va trebui sa absoarba energie la nesfarsit. Nu cred ca se poate realiza un astfel de "material" cu elementele puse la dispozitie de domnul Mendeleev.

#29
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostThorp, on Apr 20 2007, 16:36, said:

Shield-ul ala va trebui fie sa genereze un camp magnetic egal si de sens opus, fie va trebui sa absoarba energie la nesfarsit. Nu cred ca se poate realiza un astfel de "material" cu elementele puse la dispozitie de domnul Mendeleev.

Se vorbește de un material (probabil o masă plastică sau compozit) izolator de câmp magnetic. Zicea cineva mai sus, ca și cel folosit la boxe (deși acolo eu nu știu cum e)

Edited by Fr3ak, 20 April 2007 - 20:49.


#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Kevlar? :D

#31
remus_vanea

remus_vanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.04.2007

View Postender_w, on Apr 16 2007, 15:43, said:

Nu stiu daca se poate realiza dar acest tip deja le-a scos la vanzare http://www.perendev-power.com/
Din poza atasata de mine cred ca ar fi posibi dar nu gasesc shielding pt magneti pt ca as vrea sa incerc sa construiesc unul.
Probabil ca este posibil dar intrebarea este cat timp vor rezista magnetii?
Ideea e ca daca ar merge va schimba complet problema energiei si ma intreb de ce nu a aparut deja pe piata, de ce inca ne chinuim cu termocentrale, centrale atomice etc.
http://www.eveniment...uum-mobile.html -->se pare ca si un rus a facut un motor magnetic
Voi ce credeti e posibil sau nu?
Attachment magnetic_motor.gif
Demult ti-am zis ca nu se poate face asa ceva dar consider ca este posibil acuma, am vorbit cu cei din Germania si au zis ca totul este adevarat, pe urma am vorbit cu anumiti oameni si am ajuns la concluzia ca e realizabil, poate o sa va arat si cativa pasi care trebuie urmati, iar magneti se pot remagnetiza in timpul functionari. Te vad interesat de multe, Inventia baietilor este brevetata si pe romania dar la constructia de 20Kw, am sa va dau documentatia lor. Dar multe sunt schimbate in realitate. un lucru mecanic am obtinut eu pe plan drept (liniar) acuma ramane sa-l pun in functionare circular.

Attached Files



#32
remus_vanea

remus_vanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.04.2007

View PostH725, on Apr 17 2007, 10:47, said:

Din clasa primara m-am gindit la asa un motor, cu magneti care sa se respinga.....

Cel mai ieftini magneti (dar si slabi) sint la accesorile pt mobila, magnetii care tin usile inchise.

Da, probabil ecranarea unui capat al magentului este secretul....

acei magneti poti sa-i lasi la mobila, iar cu ecranarea la un capat al magnetului uita :) iar ca sa faci asa ceva iti trebuie si atractie si respingere, si bineinteles cand vedem ceva nou!  toti am visat sa construim asa ceva, iar daca ai nevoie de magneti nu strica mobila omulee, se gasesc si iefitini.

#33
remus_vanea

remus_vanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.04.2007

View Postender_w, on Apr 17 2007, 14:36, said:

exista magneti permanenti care dureaza foarte mult timp (sute de ani) dar nu stiu care ar fi durata lor de viata daca ar fi folositi la motorul magnetic avand in vedere ca ar fi foarte mult solicitati.Sper ca cineva care stie mai multe despre magneti sa raspunda la intrebarea ta.
Incearca sa descarci 5000 de volti sub forma de impuls pe o bucata de metal si s-a magnetizat, sau cand prinzi o emisiune despre difuzoare uitate cum se fac si ai sa vezi si magnetizarea.

#34
remus_vanea

remus_vanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.04.2007

View Postender_w, on Apr 17 2007, 14:14, said:

La asta ma gandeam si eu.
Acum intreb din nou, din poza atasata de mine in primul post voi credeti ca e posibil sa construim un motor magnetic?
Daca da, atunci sa ne apucam de treaba ca nu e mare lucru desi marea problema ramane shielding-ul, daca voi stiti de unde as face rost de asa ceva, va rog sa-mi spuneti.
http://www.blockemf....roducts_id=5114 dar din pacate am inteles ca nu merge cu asa ceva.
P.S. De ce ati mutat topicul de la editoriale? cred ca acolo ar fi avut un succes mai mare

Am postat o poza cu asa ceva demult dar nu a bagat nimeni de seama, poate intr-un scurt viitor o sa va arat cum lucreaza pe plan liniar, dupa care trebuie calculat si  inchis sistemul circular.

#35
remus_vanea

remus_vanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.04.2007

View Postacredus, on Apr 17 2007, 15:09, said:

eu incerc de vreo 11 ani sa fac motorul asta. Problema este ca nu exista (sau nu am gasit eu pana acum) un material pe post de shield magnetic si care , la fel de important, sa nu fie atras de magneti. Am incercat sute de combinatii de materiale si degeaba.
Incearca teflonul desi e cam scump. Ti-am pus fisa tehnica.

Attached Files



#36
remus_vanea

remus_vanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.04.2007

View Postender_w, on Apr 19 2007, 15:35, said:

Putem afla daca chiar a patentat inventia lui(motorul magnetic)?

Da este. Aicea ai pentru primul model scos de 20Kw restul ramane la discutia oamenilor, lipsa de cunoastere duce la inposibil:)

Attached Files


Edited by remus_vanea, 01 June 2007 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate