Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BCA sau BCU, avantaje si dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
flavia_udroiu

flavia_udroiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007
Buna ziua,
Am si eu ca toata lumea o problema. Nu stiu ce sa folosesc in constructia casei - BCA sau BCU. Avantajul pentru BCU este ca e mult mai ieftin decat BCA. As vrea sa aflu care sunt dezavantajele din punct de vedere calitativ, daca ma poate ajuta cineva. Din cate am citit in acest forum, am inteles ca BCA este mai bun izolator termic decat BCU. Dar vreau sa izolez casa si la interior si la exterior si ma gandesc ca nu ar mai fi asta o problema.
Astept raspunsul dumneavoastra, daca ma puteti ajuta.

#2
vladoius

vladoius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2007
intai de toate, calitate-pret.
materialul este de aceiasi calitate ca BCA dar e mult mai ieftin.
se pot folosi caramizi dar recomandat-a este turnarea direct in cofrag.
o puteti face in regie proprie, aparatura fiind acum accesibila si producatorilor mici.
accesibila deoarece o linie costa pana in 2000 lei.
aproape ca la 15 metri cubi scoti bani.
dupa aia este avantajul turnarii in cofrag de perete cu polistiren in cofrag.
se elimina adezivul nu prea ieftin.
un perete monolit nu mai necesita tencuire, ci doar glet.
cofraje puteti inchiria.

#3
Brascoyahoo

Brascoyahoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2007

 vladoius, on May 1 2007, 10:27, said:

intai de toate, calitate-pret.
materialul este de aceiasi calitate ca BCA dar e mult mai ieftin.
se pot folosi caramizi dar recomandat-a este turnarea direct in cofrag.
o puteti face in regie proprie, aparatura fiind acum accesibila si producatorilor mici.
accesibila deoarece o linie costa pana in 2000 lei.
aproape ca la 15 metri cubi scoti bani.
dupa aia este avantajul turnarii in cofrag de perete cu polistiren in cofrag.
se elimina adezivul nu prea ieftin.
un perete monolit nu mai necesita tencuire, ci doar glet.
cofraje puteti inchiria.


Buna,

asa fac si eu casa dupa cum am vorbit, (cred ca esti din Ploiesti).
si nu inteleg de ce asa de multi oameni folosesc sistemul asa cunoscut in Ro " AMVIC", platesc oameni niste bani ca eu cu salariul meu din Franta nu mi-as permite.

Faci cofrag, iti montezi toate instalatiile apa, gaz, elec, cablu, conducte de aerisire si ce mai vrei, pui si polistirenul, torni BCU si ai simplificat treaba, peretele este gata cu izolatie si toate instalatiile, ramane finisarea, eu nu stiu un mod mai rapid si mai ieftin decat asta.

Instalatiile BCU se pot revinde, sant multi care le cauta, la fel ca toate utilajele pe care le folosesti, betoniera, etc, daca ai grija si nu distrugi cofragele sant sigur ca poti sa le revinzi cel putin la pretul lemnului.

Scuze la gramatica pt ca nu ma pre stiu.


Brasco

#4
general construction

general construction

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2007
zidarie cu izolatie incorporata
-   5 cm polistiren exterior
- 20 cm beton celular usor
-   3 cm polistiren interior
- plasa de armare 100 x 100 x 4 mm
zidaria se realizeaza intr-un interval scurt de timp, pentru o suprafata de circa 50 mp se lucreaza 2-3 zile

DIFERENTA FATA DE ZIDARIA CLASICA
pret ~35 - 40 % mai ieftin in comparatie cu zidaria clasica
calitati - grad mare de izolare fonica si termica
            - zidaria se comporta ca un zid monolit datorita turnarii in cofrag si a insertiei de plasa
            - se elimina manoperele de zidarie, montare termosistem, tencuire, etc.
            - datorita modului de executare se garanteaza o priza de minim 95 % din suprafata a polistirenului din termosistem
BOGDAN cimpalau sef care nu respect regulamentu' SP  07542121545851513165131315655616165131 / caca maca si cucu bau ca nu am citit regulamentu SP

Attached Files


Edited by punkt, 24 May 2007 - 15:17.


#5
Brascoyahoo

Brascoyahoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2007

 general construction, on May 24 2007, 13:46, said:

zidarie cu izolatie incorporata
-   5 cm polistiren exterior
- 20 cm beton celular usor
-   3 cm polistiren interior
- plasa de armare 100 x 100 x 4 mm
zidaria se realizeaza intr-un interval scurt de timp, pentru o suprafata de circa 50 mp se lucreaza 2-3 zile

DIFERENTA FATA DE ZIDARIA CLASICA
pret ~35 - 40 % mai ieftin in comparatie cu zidaria clasica
calitati - grad mare de izolare fonica si termica
            - zidaria se comporta ca un zid monolit datorita turnarii in cofrag si a insertiei de plasa
            - se elimina manoperele de zidarie, montare termosistem, tencuire, etc.
            - datorita modului de executare se garanteaza o priza de minim 95 % din suprafata a polistirenului din termosistem
BOGDAN cimpalau sef care nu respect regulamentu' SP  07542121545851513165131315655616165131 / caca maca si cucu bau ca nu am citit regulamentu SP


heheheh, spune-mi un pret la metru patrat pt o constructie din BCU, +/- doar aproximatia ta, sau experienca, eu chiar acum imi fac calculez la o casa de 250 M2

salut la toata lumea

brasco

#6
onyx-20

onyx-20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.11.2006
adica plecam de la placile de ciment de la blocuri ca sa stam tot in placi de ciment? nu trebuie sa privim doar partea economica a peretilor

#7
vladoius

vladoius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2007

 onyx-20, on May 26 2007, 21:35, said:

adica plecam de la placile de ciment de la blocuri ca sa stam tot in placi de ciment? nu trebuie sa privim doar partea economica a peretilor
nu sunt placi de ciment
sunt betoane aerate, de 700-900 kg/metru cub, cu izolatie termica buna.
www.utilaje-bcu.ro
sau foam concrete pe google, sau calcestrutza cellulare sau mousse beton si-l vezi in toata lumea.

#8
ralu76

ralu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.09.2007
BCU este acelasi lucru cu boltari?

#9
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
ma folosesc de acest topic pentru a va pune urmatoarea intrebare:

ce parere aveti de BCA Ytong, daca il cunoasteti ? banuiesc ca exista mai multe tipuri de BCA, asa cum exista mai multe tipuri de caramida.

eu am citit datele tehnice la ytong si m-au incantat, dar nefiind de specialitate as vrea sa aflu si alte opinii. stiu ca in general BCA-ul nu este prea bine vazut, insa acest produs "pare interesant":

-lambda ytong =0.13 vs lambda porotherm 0.25 (la 30 cm grosime)
-sistem de prindere "nut si feder" care permite utilizarea unui adeziv de prindere subtire (de cativa mm) eliminand puntile termice catre exterior
-absorbtie a apei mai mica la ytong decat la caramida
-producatorul pretinde ca nu mai este nevoie de izolatie exterioara. pentru mine este important. nu vreau polistiren pe casa si cu asta basta. de aici decurg si urmatoarele avantaje
- rezistenta la foc pare mai buna la ytong decat la caramida+polistiren
- rezistenta in timp pare mai buna la ytong decat la caramida + polistiren

as aprecia pareri obiective, bazate pe experienta personala si , eventual, calcule

multumesc

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 Brascoyahoo, on May 25 2007, 16:38, said:

heheheh, spune-mi un pret la metru patrat pt o constructie din BCU, +/- doar aproximatia ta, sau experienca, eu chiar acum imi fac calculez la o casa de 250 M2

salut la toata lumea

brasco

Cat ti-a iesit calculul? Cat e de mare eficienta termica la BCU, fata de BCA, caramida, etc? Ce se intampla daca ai probleme cu instalatiile, care, in sistemul asta, sunt inglobate in zid? Spargi zidul? Cat sunt de rezistente aceste ziduri, la apa, greutate, etc.?

#11
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007
Ca sa mai deschid un nou thread, ii rog pe cei care au ales sa construiasca pe sistemul cu caramida Porotherm (de 30 sau 38)
sa-mi spuna ce i-a facut sa aleaga aceasta solutie in detrimentul BCA-ului.

am avut sambata o intalnire cu arhitectul pentru viitoarea mea casa si m-a sfatuit sa fac pe BCA pentru ca :1

1. e mai bun termo-izolant decat caramida(nu mai trebuie pus polistiren la exterior)
2. e mai ieftin
3. caramida porotherm e casanta


Voi de ce ati ales caramida , please?


Multumesc,

A.

#12
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 jihadu, on Mar 2 2008, 18:08, said:

Ca sa mai deschid un nou thread, ii rog pe cei care au ales sa construiasca pe sistemul cu caramida Porotherm (de 30 sau 38)
sa-mi spuna ce i-a facut sa aleaga aceasta solutie in detrimentul BCA-ului.

am avut sambata o intalnire cu arhitectul pentru viitoarea mea casa si m-a sfatuit sa fac pe BCA pentru ca :1

1. e mai bun termo-izolant decat caramida(nu mai trebuie pus polistiren la exterior)
E mai bun termoizolant, dar daca nu faci un zid exterior de 35cm grosime tot trebuie termoizolatie suplimentara la exterior - una peste alta iesi mai bine la pret cu bca-ul, dar mai depinde si de structura casei fiindca s-ar putea ca, ce iei pe mere sa dai pe pere.

 jihadu, on Mar 2 2008, 18:08, said:

2. e mai ieftin
Corect! fiind si mai usor si blocurile avand dimensiuni mai mari se poate executa o zidarie mai rapid cu bca decat cu caramida. Are totusi si dezavantaje: absoarbe apa foarte usor, tencuiala adera mai prost pe bca decat pe caramida, are capacitate portanta mai mica si nu poate fi folosit in solutiile de zidarie portanta la mai mult de P (P+1 in zonele cu risc seismic mai scazut).

 jihadu, on Mar 2 2008, 18:08, said:

3. caramida porotherm e casanta
Din nou corect! Comparativ cu bca-ul e preferabil cel din urma. Alte avantaje (decat cele ale bca-ului fata de caramida traditionala) porothermul nu are.

 jihadu, on Mar 2 2008, 18:08, said:

Voi de ce ati ales caramida , please?
Probabil cei care au ales caramida pur si simplu doresc o casa din caramida, sau solutia constructiva pentru partiul ales era potrivita a fi pe zidarie portanta iar casa era mai inalta de P.

 jihadu, on Mar 2 2008, 18:08, said:

Multumesc,

A.
Cu placere

#13
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 gecs, on Mar 2 2008, 18:38, said:

E mai bun termoizolant, dar daca nu faci un zid exterior de 35cm grosime tot trebuie termoizolatie suplimentara la exterior - una peste alta iesi mai bine la pret cu bca-ul, dar mai depinde si de structura casei fiindca s-ar putea ca, ce iei pe mere sa dai pe pere.

Corect! fiind si mai usor si blocurile avand dimensiuni mai mari se poate executa o zidarie mai rapid cu bca decat cu caramida. Are totusi si dezavantaje: absoarbe apa foarte usor, tencuiala adera mai prost pe bca decat pe caramida, are capacitate portanta mai mica si nu poate fi folosit in solutiile de zidarie portanta la mai mult de P (P+1 in zonele cu risc seismic mai scazut).

Din nou corect! Comparativ cu bca-ul e preferabil cel din urma. Alte avantaje (decat cele ale bca-ului fata de caramida traditionala) porothermul nu are.

Probabil cei care au ales caramida pur si simplu doresc o casa din caramida, sau solutia constructiva pentru partiul ales era potrivita a fi pe zidarie portanta iar casa era mai inalta de P.

Cu placere


Multumesc de raspunsuri.

Eu as vrea sa construiesc P+1, in Snagov(nu stiu in ce fel de zona seismica este inclus).

#14
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Eu am construit cu BCU. Dezavantaje mari: nu sint uniformi ca si volumetri si prin urmare sint abateri mari la fatade , trebuie sa incarci mult tencuiala sau daca pui ploistiren trebuie sa ai mare grija ca poate iesi neuniform.
Alt dezavantaj: nu poti atarna de un cui un tablou decat daca pui diblu cu adeziv sau faci diblu special.
Avantaj: nu retine apa, izolator termic si fonic mai bun decat orice alt material traditional, la aceeasi latime. EU am lucar cu pereti de 20 dar erau echivalenti termic si acustic unora de BCA de 30. Peste am pus si polistirean de 15 asa ca...dar pe 4 luni de iarna am consumat gaz de 4 mil la 23.5 temp medie zilnica (22.5 nopatea si 24.5 ziua).

#15
cataman___

cataman___

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.05.2006
Salut,

Eu sunt in faza de prospectare a pietei dpdv al solutiei de zidarie, pana acum cel mai bine ma "coafeaza" BCA-ul.

Insa si BCA-ul asta am vazut ca e de mai multe feluri, eu ce vreau este unul de buna calitate dpdv al uniformitatii dimensiunilor; dau un ban in plus da sa imi iasa peretii drepti, fara abateri.

Pana acum, am consultat oferta de la Ytong - BCA profilat; ce alti producatori de BCA profilat mai cunoasteti?

Mersik!

#16
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Buna ziua tuturor, n-am mai intrat pe forum de foooarte multa vreme retinut pe santier dar vad ca subiectele raman aprinse in continuare in privinta BCA-ului,BCU-ului si a Caramizii,parerea mea ramane de nezdruncinat caramida ramane pe primul deoarece  are cele mai bune proprietati ex:portanta,izolator fonic,izolator termic,usor de construit etc ,celelalte doua materiale sunt de fapt niste izolatori de o mai buna sau o mai proasta calitate.
Daca vreti sa vedeti cum se comporta caramida fata de bca,bcu faceti un zid din fiecare si vedeti defectele fiecaruia dintre cele trei materiale poentru ca asta cred ca ne intereseaza,un alt experiment este sa observati cum se comporta un zid,,ma refer la un zid la rosu adica doar zidit fara tencuiala,,de caramida fata de unul de bca,bcu sub razele soareleui.
   In tarile spre care vrem sa tindem si pe care le numim civilizate si in care activitatea seismica este mai mica ca la noi oameni construiesc casele din caramida oare de ce ?,, si sa nu aduceti argumentul banilor ca m-am saturat,,
Este adevarat ca nu toate caramizile sunt de buna calitate dar asta nu te inpiedica sa te interesezi si daca faci lucru asta ai sa vezi ca o sa achizitionezi caramida mai ieftina decit un bca,bcu asta depinde de tine de cat de bun ,,afacerist esti,,.numai bine,,come to the darkforce end get a free cooki,, :coolspeak:

#17
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Exista un mit care spune ca BCA-ul nu este sanatos.
Si anume ca in procesul de fabricatie se foloseste pasta de aluminiu care dauneaza sanatatii si naturii.

Stie careva de asa ceva?

Eu am captusit peretele de la toate camerele pe interior cu BCA de mai mult de 15ani si inca nu am probleme.
Eu vreau sa folosesc BCA pentru ca e mai bun izolator si nu se sparge daca dai gauri in el, dar altii vor sa ma convinga ca nu este sanatos.

#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
BCA-ul nu este cancerigen. Asta era un mit de pe vremea lui Ceausescu. Toti producatorii romani au certificate de calitate care atesta incadrarea in normative. Astea sunt niste aberatii spuse de vanzatorii de alte tipuri de materiale de constructie. Citeam pe alte forumuri ca exista producatori romani care au atestate prin care pot vinde BCA pe orice piata europeana, dar nici un producator de caramida sau BCU nu poate face acest lucru. Eu mi-am facut casa cu BCA si structura de beton (BCA-ul nu este portant) si sunt foarte multumit de ceea ce a iesit. Caramida este un material foarte bun, dar depinde mult de producator, iar cea facuta in romanika (inclusiv P...rm) nu are calitatea celei produse afara. Despre BCU nu are rost sa vorbim, practic s-a vrut initial sa devin un inlocuitor pentru BCA usor de produs si realizat si in sistem home made, dar eu cred ca a fost un esec.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate