Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Epilepsie

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
detectez nitica frustrare in postul tau (nitel cam multa, si te-as sfatui s-o controlezi), si-as vrea ca oricine sa se gandeasca cum s-ar simti sa stie ca soferul din fata lui (sau din spate, sau de pe contrasens, cum vreti si cum vi se pare mai "palpitant") isi poate pierde oricand cunostinta. l-ar mai interesa daca a avut ultima criza acum juma de an sau acum doi ani?

ps: foloseste editul cand mai ai ceva de adaugat, nu musca. posturile consecutive se vor sterge.

#20
mihast

mihast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2007
ironia ta e cel putin deplasata.
sfaturile tale despre cum se scrie pe forum nu ma intereseaza, nu obisnuiesc sa imi pierd vremea cu forumuri pe care se scriu atatea ineptii. si de asemenea sfaturile tale despre emotiile mele ma intereseaza si mai putin.
mesajul meu nu contine nici o urma de frustrare. furie da. din plin. la capatul unei zile in care am aflat ca medici neurologi se ghideaza dupa informatii gasite pe net cum e si acest forum al vostru consider potrivit sa imi exprim furia pe acest forum.
consider de asemenea ca in calitatea ta de moderator, ai face mult mai bine, sa verifici calitatea informatiilor care apar pe acest forum. din pacate sunt oameni in tara asta care citesc continutul acestor forumuri si considera informatiile ca veritabile pentru ca nu intervine nimeni sa le catalogheze ca ineptii. mie mi s-a parut relevant sa o fac astazi in conditiile in care lucrez cu persoane cu epilepsie si stiu cate ceva despre aceasta boala.
iar legat de parerea ta despre persoanele cu epilepsie, asta e ..... sunt multi idioti pe lumea asta (daca ma dai afara de pe forum mi-e absolut egal, oricum nu dau doi bani pe el). eu imi doresc din tot sufletul ca intr-o buna zi si in romania, acele persoane cu epilepsie care indeplinesc conditiile legii pentru a obtine permis de conducere sa il obtina intr-adevar si sa conduca atat cat isi doresc. pentru ca stiu ca sunt capabili, pentru ca sunt persoane si nu bolnavi indiferent ce cred "persoanele" ca si tine. asa ca da, sper sa fie in fata mea, in spatele meu, pe contrasens, paralel, perpendicular si in orice directie a naturii persoane cu epilepsie care conduc (in termenii legii, repet). nu m-as simti mai mult in pericol decat acum, cand stiu ca cei "sanatosi" conduc pe drumurile publice si fac atatea accidente cate vedem in presa. am condus cateva zeci de mii de km in cei cativa ani de cand am permisul de conducere si am vazut suficienti soferi sanatosi facand greseli impardonabile. asadar ..... cred ca mi-am pledat cazul.

daca vei sterge acest mesaj pentru ca este prea elocvent sper ca macar tu sa retii urarile mele de bine.
"numai bine" tuturor celor ce gandesc ca si tine. sper sa nu fiti niciodata bolnavi

View PostThagar, on Apr 15 2007, 16:22, said:

Presupunand ca ai epilepsie si vrei permis auto, imagineaza-ti urmatoarea scena:
Convingi un medic iresponsabil sa iti dea avizul, iei permisul, iti plimbi familia cu masina, prin oras.
La un moment dat iti pierzi cunostinta, din cauza unei crize, masina continua sa mearga si intra in plin intr-un grup de copii care asteapta tramvaiul pe un refugiu, dupa care se opreste intr-un stalp. Moare familia, mor copiii din statie, tu scapi nevatamat...
(Sa mai adaugam ca medicul care ti-a dat avizul raspunde penal in acest caz.)

Cred ca iti este suficient necazul cu boala, nu vrei sa adaugi la el si pe cel al unei constiinte incarcate. Exista lucruri mult mai rele decat acela de a nu avea dreptul sa conduci masina.

In alta ordine de idei, exista si forme de epilepsie care se vindeca. Si, cu siguranta, in viitor se vor vindeca si multe dintre cele considerate azi incurabile.

PS Fumatul nu ajuta, in nici un caz.



Si cu riscul de a va supara pe toti, imaginati-va va rog urmatorul scenariu: o familie tanara - mama, tata si bebele in carucior - se plimba linistita pe trotuar. din senin o masina intra in plin in ei, cu totii sunt azvarliti cativa metri, mama moare pe loc, tatal si bebele raniti grav cu traumatisme severe, soferul scapa nevatamat.
In caz ca nu v-ati uitat la stiri in ultima vreme e caz real. soferul? nici bolnav, nici beat. sanatos tun. se batea cu o albina.
nu mai are sens sa comentez mai departe.

Edited by mianna, 09 August 2007 - 11:02.


#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmihast, on Aug 8 2007, 21:47, said:

ironia ta e cel putin deplasata.
sfaturile tale despre cum se scrie pe forum nu ma intereseaza, nu obisnuiesc sa imi pierd vremea cu forumuri pe care se scriu atatea ineptii. si de asemenea sfaturile tale despre emotiile mele ma intereseaza si mai putin.


ba mie mi se pare ca obisnuiesti. doar esti aici, si nu te-a adus nimeni cu forta :)

si nu, nu ma intereseaza cum te exprimi in viata reala, incercam doar sa-ti sugerez sa-ti controlezi limbajul pe forum - asta doar daca doresti sa ne mai onorezi cu prezenta, fireste.

#22
mihast

mihast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2007

View Postmianna, on Aug 9 2007, 12:04, said:

ba mie mi se pare ca obisnuiesti. doar esti aici, si nu te-a adus nimeni cu forta :)

si nu, nu ma intereseaza cum te exprimi in viata reala, incercam doar sa-ti sugerez sa-ti controlezi limbajul pe forum - asta doar daca doresti sa ne mai onorezi cu prezenta, fireste.

am intrat pe acest forum din simplul motiv ca un medic neurolog mi-a spus ce anume a citit pe acest forum si am vrut sa vad cu ochii mei daca este adevarat. din pacate este si am considerat corect sa raspund pe masura. nimic mai mult.
evident nu m-a adus nimeni cu forta, dar asta nu spune nimic despre obisnuintele mele. cred ca e bine ca pe viitor cand formulezi o concluzie, aceasta sa fie intemeiata pe argumente logice si nu pe generalizari nefondate.
iar motivul pentru care inca mai urmaresc acest forum este ca speram la mai multe reactii la mesajele mele. evident nu din partea moderatorilor, care au acest rol.
iar ca o concluzie personala, nu, nu mai doresc sa onorez acest forum cu prezenta mea.

"numai bine"

#23
Rir

Rir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2007
Trebuie sa fiu de acord cu Mihast in legatura cu cateva chestii. Cei carora le e frica de cei cu epilepsie fac o MARE greseala. Nu este nicidecum asa de periculoasa cum o credeti.
Stiu pe cineva care are de 13 ani aceasta boala si nu a facut nimic rau nimanui niciodata datorita acestei boli.
Va e frica de ei si ii descrieti de parca ar fi niste retardati... ei bine nu. Aceeasi persoana a terminat o facultate cu brio, este la master si e directoare...
Asa ca daca reuseste sa conduca o companie de ce ar fi o problema cu masina??? Doar, cum au zis si ceilalti, sunt atatia oameni sanatosi tun care fac mai multe pagube decat acesti oameni.
Just think about it! Si mai cititi si voi si altceva decat doar forumuri. Nu doare...

#24
alchimistul

alchimistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007
www.epilepsie.ro

#25
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View PostRir, on Aug 13 2007, 16:01, said:

Trebuie sa fiu de acord cu Mihast in legatura cu cateva chestii. Cei carora le e frica de cei cu epilepsie fac o MARE greseala. Nu este nicidecum asa de periculoasa cum o credeti.
Stiu pe cineva care are de 13 ani aceasta boala si nu a facut nimic rau nimanui niciodata datorita acestei boli.
Va e frica de ei si ii descrieti de parca ar fi niste retardati... ei bine nu. Aceeasi persoana a terminat o facultate cu brio, este la master si e directoare...
Asa ca daca reuseste sa conduca o companie de ce ar fi o problema cu masina??? Doar, cum au zis si ceilalti, sunt atatia oameni sanatosi tun care fac mai multe pagube decat acesti oameni.
Just think about it! Si mai cititi si voi si altceva decat doar forumuri. Nu doare...

Nu pari a sti mare lucru despre epilepsie, de fapt, daca pui o asemenea intrebare.
Oamenii acestia au o boala pe care nu o pot controla, si din cauza careia isi pierd (o parte dintre ei cel putin) brusc constiinta. Din acest motiv isi pot face rau lor insisi sau celorlalti, in anumite circumstante, una dintre ele fiind aceea cand conduc masini, trenuri, avioane, vapoare sau Dumnezeu mai stie ce.
Sunt curios daca ai merge cu o masina sau, de ce nu, cu un avion condus de o persoana suferind de epilepsie.

Este important ca ei sa inteleaga si sa accepte un lucru, si anume ca nu ii condamna nimeni pentru boala lor, iar interdictia de a conduce nu este o pedeapsa, ci o sanatoasa masura de precautie pentru toata lumea.

Edited by Woland, 28 August 2007 - 23:37.


#26
alchimistul

alchimistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007

View PostWoland, on Aug 29 2007, 00:37, said:

Nu pari a sti mare lucru despre epilepsie, de fapt, daca pui o asemenea intrebare.
Oamenii acestia au o boala pe care nu o pot controla, si din cauza careia isi pierd (o parte dintre ei cel putin) brusc constiinta. Din acest motiv isi pot face rau lor insisi sau celorlalti, in anumite circumstante, una dintre ele fiind aceea cand conduc masini, trenuri, avioane, vapoare sau Dumnezeu mai stie ce.
Sunt curios daca ai merge cu o masina sau, de ce nu, cu un avion condus de o persoana suferind de epilepsie.

Este important ca ei sa inteleaga si sa accepte un lucru, si anume ca nu ii condamna nimeni pentru boala lor, iar interdictia de a conduce nu este o pedeapsa, ci o sanatoasa masura de precautie pentru toata lumea.


Nici tu nu pari a sti foarte multe despre epilepsie. Epilepsia este intr-adevar caracterizata de natura impredictibila a crizelor. Insa cu un tratament adecvat frecventa crizelor se poate reduce foarte mult chiar pana la remisie. In aceste conditii mie mi se pare ca este intr-adevar o pedeapsa penru o persoana cu epilepsie faptul de a nu fi lasata sa conduca.
Si haideti sa nu exageram. Nu cred ca cineva de aici discuta despre calitatea de sofer profesionist (trenuri, avioane, vapoare si alte lucruri la care te refereai) si oricum acolo sunt cu totul alte reguli pentru toate bolile nu numai epilepsie.
Si nu vad de ce cei cu epilepsie ar trebui sa accepte o regula numai pentru ca ea exista. Poate regula nu e buna si trebuie schimbata.
Insa nu are sens sa discutam noi acest lucru. Parlamentul european a desemnat in 2003 o comisie care sa se ocupe de "fitness to drive" si abordau atunci trei domenii cheie: tulburarile de vedere, epilepsia si diabetul. In 2005 aceasta comisie a produs un raport foarte exhaustiv care prevede printre altele ca intervalul de la utima criza de epilepsie si pana la momentul in care se poate acorda permisul de conducere persoanei cu epilepsie sa fie de 1 an . In cazul in care criza survine dupa modificarea unui tratament dupa o perioada de lipsa de crize se recomanda ca persoana respectiva sa nu conduca timp de 3 luni cu conditia ca tratamentul anterior sa fie reintordus. Desigur raportul prevede multe alte lucruri, il puteti gasi pe net daca doriti http://ec.europa.eu/...eport_v2_en.pdf
Ceea ce mi se pare remarcabil este faptul ca ei iau in calcul costul socio-economic al persoanei cu epilepsie careia i se interzice sa conduca.
Mai important mi se pare ca raportul era insotit de recomandarea ca concluziile raportului sa fie implementate in toate tarile UE, ceea ce se pare ca suntem si noi.
In acest raport se arata, contrar celor scrise de cineva in acest topic, ca cu cat intervalul de la ultima criza creste, cu atat sansele de reaparitie ale crizelor scad. De aceea ei au considerat ca a pastra intervalul anterior (dat de o directiva a UE din '91) de 2 ani este inutil sub aspectul sigurantei rutiere, a numarului de accidente si a costului de vieti omenesti si au considerat ca intervalul de 1 an este suficient. Recomand tuturor interesati de aceasta discutie sa citeasca acel raport pentru ca este o adevarata lectie despre profunzimea acestei probleme.

#27
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalchimistul, on Aug 29 2007, 11:27, said:

Nici tu nu pari a sti foarte multe despre epilepsie. Epilepsia este intr-adevar caracterizata de natura impredictibila a crizelor. Insa cu un tratament adecvat frecventa crizelor se poate reduce foarte mult chiar pana la remisie. In aceste conditii mie mi se pare ca este intr-adevar o pedeapsa penru o persoana cu epilepsie faptul de a nu fi lasata sa conduca.
Si haideti sa nu exageram. Nu cred ca cineva de aici discuta despre calitatea de sofer profesionist (trenuri, avioane, vapoare si alte lucruri la care te refereai) si oricum acolo sunt cu totul alte reguli pentru toate bolile nu numai epilepsie.
Si nu vad de ce cei cu epilepsie ar trebui sa accepte o regula numai pentru ca ea exista. Poate regula nu e buna si trebuie schimbata.
Insa nu are sens sa discutam noi acest lucru. Parlamentul european a desemnat in 2003 o comisie care sa se ocupe de "fitness to drive" si abordau atunci trei domenii cheie: tulburarile de vedere, epilepsia si diabetul. In 2005 aceasta comisie a produs un raport foarte exhaustiv care prevede printre altele ca intervalul de la utima criza de epilepsie si pana la momentul in care se poate acorda permisul de conducere persoanei cu epilepsie sa fie de 1 an . In cazul in care criza survine dupa modificarea unui tratament dupa o perioada de lipsa de crize se recomanda ca persoana respectiva sa nu conduca timp de 3 luni cu conditia ca tratamentul anterior sa fie reintordus. Desigur raportul prevede multe alte lucruri, il puteti gasi pe net daca doriti http://ec.europa.eu/...eport_v2_en.pdf
Ceea ce mi se pare remarcabil este faptul ca ei iau in calcul costul socio-economic al persoanei cu epilepsie careia i se interzice sa conduca.
Mai important mi se pare ca raportul era insotit de recomandarea ca concluziile raportului sa fie implementate in toate tarile UE, ceea ce se pare ca suntem si noi.
In acest raport se arata, contrar celor scrise de cineva in acest topic, ca cu cat intervalul de la ultima criza creste, cu atat sansele de reaparitie ale crizelor scad. De aceea ei au considerat ca a pastra intervalul anterior (dat de o directiva a UE din '91) de 2 ani este inutil sub aspectul sigurantei rutiere, a numarului de accidente si a costului de vieti omenesti si au considerat ca intervalul de 1 an este suficient. Recomand tuturor interesati de aceasta discutie sa citeasca acel raport pentru ca este o adevarata lectie despre profunzimea acestei probleme.

"foarte exhaustiv" este o exprimare improprie, agramata.

"De aceea ei au considerat ca a pastra intervalul anterior (dat de o directiva a UE din '91) de 2 ani este inutil sub aspectul sigurantei rutiere, a numarului de accidente si a costului de vieti omenesti si au considerat ca intervalul de 1 an este suficient. "
Directivele cu pricina au o obordare statistica a problemei. Cand tu, Ionescu, epileptic, mori ca prostul intr-un accident din cauza unei crize (declansate, sa spunem, de imaginea repetitiva monotona a scandurilor unui gard lung de pe marginea soselei, care provoca descarcari de impulsuri cerebrale sincrone cu punct de plecare centrii optici)  pentru ca te incapatanezi sa conduci bolnav fiind, mori intai tu, Ionescu. Plus cei de langa tine. Plus cei nevinovati in care intri cu masina.
Abia mai la vale moare si procentajul de 0,0001% pe care il reprezinti.

Da-mi un raspuns la intrebarea mea anterioara: ai merge cu o masina sau, de ce nu, cu un avion condus de o persoana suferind de epilepsie?

Edited by Woland, 01 September 2007 - 20:42.


#28
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostWoland, on Aug 28 2007, 23:37, said:

constiinta.
Nu.

Edited by LoveDemon, 01 September 2007 - 22:54.


#29
alchimistul

alchimistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007

View PostWoland, on Sep 1 2007, 21:40, said:

"foarte exhaustiv" este o exprimare improprie, agramata.

"De aceea ei au considerat ca a pastra intervalul anterior (dat de o directiva a UE din '91) de 2 ani este inutil sub aspectul sigurantei rutiere, a numarului de accidente si a costului de vieti omenesti si au considerat ca intervalul de 1 an este suficient. "
Directivele cu pricina au o obordare statistica a problemei. Cand tu, Ionescu, epileptic, mori ca prostul intr-un accident din cauza unei crize (declansate, sa spunem, de imaginea repetitiva monotona a scandurilor unui gard lung de pe marginea soselei, care provoca descarcari de impulsuri cerebrale sincrone cu punct de plecare centrii optici)  pentru ca te incapatanezi sa conduci bolnav fiind, mori intai tu, Ionescu. Plus cei de langa tine. Plus cei nevinovati in care intri cu masina.
Abia mai la vale moare si procentajul de 0,0001% pe care il reprezinti.

Da-mi un raspuns la intrebarea mea anterioara: ai merge cu o masina sau, de ce nu, cu un avion condus de o persoana suferind de epilepsie?


In primul rand multumesc pentru comentariul referitor la exprimarea mea. A fost o greseala, generata probabil de starea de spirit de la momentul respectiv. Oricum, sa nu deviem de la problema in discutie.
In al doilea rand, ca sa iti raspund la intrebare, nici nu se pune problema ca o persoana cu epilepsie sa piloteze un avion. Si aceasta activitate nu facea obiectul discutiei de pe acest forum. Era vorba de condusul masinii in calitate de amator, deci permis cat. B. Daca vorbim de soferi profesionisti regulile sunt total diferite, iar despre a pilota avioane ... nu exista nici un fel de legislatie si nici nu cred ca si-a pus cineva problema sa reglementeze asa ceva. Dar daca as merge intr-o masina condusa de o persoana cu epilepsie? Cu siguranta da, daca permisul a fost obtinut in conditii legale si nu pe ascuns.
Iar legat de comentariul tau cu privire la abordarea statistica ... in momentul in care trebuie stabilite reguli la nivel de populatie nu poti sa abordezi lucrurile altfel decat statistic.
Si din nou, ma deranjeaza cand oamenii vorbesc despre lucruri fara sa le cunoasca in totalitate, dar dau altora impresia ca stiu despre ce vorbesc (foarte multi oameni se informeaza de pe astfel de forumuri si din pacate isi formeaza pareri gresite). Exemplul pe care il dai tu mai sus (pentru ca ne legam mereu de cazuri singulare, nu-i asa?) se potriveste unei persoane cu epilepsie fotosensibila. Dar aceasta este doar una dintre foarte multe forme de epilepsie, iar daca ai citit raportul pe care l-am mentionat ai vazut ca intervalele de timp de la ultima criza pana la a obtine permisul de conducere sunt diferite in functie de tipul de criza si de epilepsie.
Nu stiu de ce voi sustineti atat de mult ca persoanele cu epilepsie nu ar trebui sa conduca. Poate pentru ca voi nu stiti ca acei norocosi carora li se pune un diagnostic corect si un tratament adecvat si nu au crize ani de zile la rand ( si poate nu vor mai avea niciodata) pot functiona ca oameni perfect sanatosi ... dar nu li se permite pentru ca au primit o eticheta pe frunte din cauza careia nu sunt angajati iar daca sunt angajati li se arunca destul de curand in fata limitarea pe care o au, aceea ca nu pot conduce o masina. Imi pare rau ca romanii nu au invatat inca sa judece lucrurile in context ci doar sa descrie cat mai plastic exemple singulare si inexistente din cate stim, exemple care ii sperie pe cei mai slabi de inger cum sunt si unii medici neurologi care refuza apoi sa dea acordul pentru condus persoanelor cu epilepsie, fara sa mai tina cont de legislatie ci doar de puterea pe care o au si care le permite sa spuna nu.
Suntem o societate foarte intoleranta. Zilele trecute mi s-a povestit un caz al unei persoane cu dizabilitati motorii care isi putea folosi membrele doar partial, dar era inteligenta, putea munci, se deplasa doar in carucior  si si-ar fi dorit sa conduca o masina ca sa nu mai suporte umilinta din partea trecatorilor care ii puneau bani in brate pe strada, crezand ca cerseste. Desi indeplinea conditiile legii si desi avea o masina adaptata pentru dizabilitatile ei nu a primit permis de conducere. Satula de umilinta de aici a plecat in afara tarii. Acolo unde a ajuns a primit un loc de munca onorabil si permis de conducere si conduce deja de ani de zile fara probleme, fericita fiind ca nu trebuie sa se mai chinuie in a se deplasa cu un scaun cu rotile.
Mai lasati din intoleranta si priviti si partea cealalta a problemei. Nu mai puneti toi oamenii la gramada pentru ca nu sunt toti la fel. Nu exista doua cazuri de epilepsie identice, asa ca sa nu credeti ca exemplele pe care le dati ar trebui sa ne edifice in aceasta problema.
Puneti-va si voi in situatia de a fi un om in putere, capabil sa conduca dar caruia i se interzice sa faca acest lucru din cauza unei prejudecati. In alte tari europene intervalul este de 1 an sau chiar de 6 luni de la ultima criza. De ce acei oameni au acceptat si aici nu se poate? Nu vorbim oare despre acelasi lucru?
Se spune ca toti oamenii buni pleaca din tara pentru ca si-au gasit o viata mai buna in alta parte. In scurta vreme si cei mai "rai", asa cum ii vedeti voi, vor pleca in alte tari pentru ca acolo oamenii au reusit sa treaca peste prejudecati si le ofera acolo un viitor mai bun. Poate ca asta e singura solutie. Dar e extrem de trist. Extrem de trist.

#30
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalchimistul, on Sep 4 2007, 10:04, said:

In primul rand multumesc pentru comentariul referitor la exprimarea mea. A fost o greseala, generata probabil de starea de spirit de la momentul respectiv. Oricum, sa nu deviem de la problema in discutie.
In al doilea rand, ca sa iti raspund la intrebare, nici nu se pune problema ca o persoana cu epilepsie sa piloteze un avion. Si aceasta activitate nu facea obiectul discutiei de pe acest forum. Era vorba de condusul masinii in calitate de amator, deci permis cat. B. Daca vorbim ...

Te contrazici flagrant.
Adica de ce persoanele cu epilepsie nu pot conduce un avion, dar ar trebui sa poata conduce masini in trafic?
Conteaza doar numarul eventualelor victime, ordinul de masura e cel care iti modeleaza convingerea?
Adica interzicem masacrele, dar putem permite cate o crima, doua acolo, asa, pentru ruperea monotoniei cotidiene?

PS Ce spui de un raspuns la intrebarea din postul meu anterior?

Edited by Woland, 04 September 2007 - 19:43.


#31
alchimistul

alchimistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007
Imi pare rau, dar tu esti cel care nu are nici cea mai vaga idee despre ce vorbim aici. Nu ma contrazic deloc in ceea ce spun, tu esti cel care nu pricepe. Nu vorbeste nimeni de masacre si de crime, vorbim despre validitatea unei interdictii in vigoare. Habar n-ai despre ce vorbesti. Si nu intelegi deloc complexitatea problemei. Te limitezi la a face judecati.
Eu ti-am raspuns deja la intrebare.
Tu esti cel care nu stie sa raspunda la argumentele expuse.

#32
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalchimistul, on Sep 4 2007, 21:55, said:

Imi pare rau, dar tu esti cel care nu are nici cea mai vaga idee despre ce vorbim aici. Nu ma contrazic deloc in ceea ce spun, tu esti cel care nu pricepe. Nu vorbeste nimeni de masacre si de crime, vorbim despre validitatea unei interdictii in vigoare. Habar n-ai despre ce vorbesti. Si nu intelegi deloc complexitatea problemei. Te limitezi la a face judecati.
Eu ti-am raspuns deja la intrebare.
Tu esti cel care nu stie sa raspunda la argumentele expuse.

Tafna si suficienta fudula nu pot tine loc de argumente.

Adica de ce persoanele cu epilepsie nu pot conduce un avion, dar ar trebui sa poata conduce masini in trafic?
Nu cred ca pot formula mai simplu intrebarea, dar daca trebuie, ma voi stradui.

#33
alchimistul

alchimistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007
Nu vad de ce ti-as raspunde eu la intrebari, cand tu nu ai raspuns la nici unul din argumentele mele. Sustin in continuare ca nu stii despre ce vorbesti, ca mi-am prezentat argumentele si ca astept cu placere raspunsuri coerente la acele argumente. Nu ma cobor sa raspund la acuzatii.
Dar ca sa nu te straduiesti prea mult sa iti reformulezi intrebarea, am sa iti raspund. Pentru ca a pilota un avion nu face parte din viata cotidiana a celor mai multi oameni, pe cand condusul unei masini da. Cel putin asa e la oras. Nu stiu de unde esti tu.

#34
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalchimistul, on Sep 4 2007, 22:29, said:

Nu vad de ce ti-as raspunde eu la intrebari, cand tu nu ai raspuns la nici unul din argumentele mele. Sustin in continuare ca nu stii despre ce vorbesti, ca mi-am prezentat argumentele si ca astept cu placere raspunsuri coerente la acele argumente. Nu ma cobor sa raspund la acuzatii.
Dar ca sa nu te straduiesti prea mult sa iti reformulezi intrebarea, am sa iti raspund. Pentru ca a pilota un avion nu face parte din viata cotidiana a celor mai multi oameni, pe cand condusul unei masini da. Cel putin asa e la oras. Nu stiu de unde esti tu.

Raspunsul tau se constituie in suprema aiureala. "Vreau sa conduc pentru ca asa fac toti vecinii mei de cartier. Nu conteaza ca ei au capacitatea biologica de a o face in conditii de siguranta, iar eu nu."
(Desi ar trebui sa inlocuiesc sintagma "suprema aiureala" cu alta mai... decisa, renunt, pentru moment.)

#35
alchimistul

alchimistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2007
Cred ca a fost o greseala din partea mea sa ma implic intr-o discutie serioasa pe un forum.
Nu esti capabil sa intelegi complexitatea problemei. De aceea minimalizezi totul si in loc sa raspunzi la argumente te limitezi la a folosi epitete. Daca asta iti satisface ego-ul, continua tot asa. Insa nu cred ca esti tu cel mai potrivit sa vorbeasca despre capacitatea biologica a unora si altora; pentru ca nu stii prea multe despre epilepsie, desi pretinzi ca stii, si pentru ca tu nu poti intelege ca unii oameni cu epilepsie sunt capabili sa conduca, pe cand altii nu. Eu nu am sustinut altceva, dar tu nu poti sau nu vrei sa intelegi ca exista o astfel de diferenta.
A fost totusi un exercitiu bun. Am vazut cum vad unii oameni problema. Ma multumesc cu atat si ma retrag. Poate doresti sa discuti tu mai departe problema. Desi nu cred ca esti capabil.

#36
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalchimistul, on Sep 5 2007, 09:16, said:

Cred ca a fost o greseala din partea mea sa ma implic intr-o discutie serioasa pe un forum.
Nu esti capabil sa intelegi complexitatea problemei. De aceea minimalizezi totul si in loc sa raspunzi la argumente te limitezi la a folosi epitete. Daca asta iti satisface ego-ul, continua tot asa. Insa nu cred ca esti tu cel mai potrivit sa vorbeasca despre capacitatea biologica a unora si altora; pentru ca nu stii prea multe despre epilepsie, desi pretinzi ca stii, si pentru ca tu nu poti intelege ca unii oameni cu epilepsie sunt capabili sa conduca, pe cand altii nu. Eu nu am sustinut altceva, dar tu nu poti sau nu vrei sa intelegi ca exista o astfel de diferenta.
A fost totusi un exercitiu bun. Am vazut cum vad unii oameni problema. Ma multumesc cu atat si ma retrag. Poate doresti sa discuti tu mai departe problema. Desi nu cred ca esti capabil.

Nici lamentarea autovictimizatoare nu poate servi drept argument.
Pana la urma, si incapacitatea de a accepta realitatea reprezinta un drept natural al individului.

Edited by Woland, 05 September 2007 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate