Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Dupa vreo 5ani de testari

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Eu personal am ajuns la concluzia ca "topul" (daca se poate spune asa) AV arata astfel: 1.Panda 2.Norton 3.McAfee 4.Kaspersky . Am luat in calcul atat eficacitatea AV,cat si impactul(gradul de incetinire) cat mai mic asupra sistemului. Singurul care nu si-a facut treaba si care m-a dezamagit a fost BIT  Defender, imi pare rau pt romanasii nostrii,dar acest program detecteaza virusii numai pt a te informa ca exista,nu ii poate sterge (defect observat la mai mult PC "protejate" cu BIT).

#2
gili

gili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.03.2004
nu inteleg ce criterii ai folosit pentru a face acest "top" dar mai incearca f-secure rav8 poate iti schimbi parerea iar bit defender daca nu este vreo versiune sparta este destul de bun.

#3
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
iar incepe binecunoscuta cearta "care e mai bun"? La soft nu merge cum merge la hardware... acesta scoate un anumite punctaj in  teste si cu asta basta... la soft depinde de gustul omului  si de banii de care dispune :drac:

#4
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Se punea problema fara bani :)

#5
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Am precizat clar, "eu PERSONAL". Daca nu aveti capacitatea de a vedea asta(sau poate de a intelege) eu nu-mi bat capul. Am folosit criteriile "mele", nu sfatuiesc pe nimeni sa foloseasca vreun program din cele postate de mine. Din partea mea...

#6
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Nu vreau sa ma repet, dar nod32 ai testat, Twister?

#7
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Daca norton este pe 2 si rav nu se afla in primele patru eu zic ca ai avut prea putin timp la dispozitie pt. teste.

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Dupa vreo 5ani de testari
:rolleyes:
@Twister, tare domnule experimentul tau... :D
Cum de obicei afirmatiile nu se sustin nici macar cu minime (si plauzibile) detalii care sa ofere credibilitate "experimentului" mentionat, pot sa presupun ca ai folosit un calculator, poate cu win95, care sta de 5 ani intr-un colt de camera, asteptind conectarea la internet pe dial-up si ca in acest timp programele testate au avut ca rezultat clasamentul prezentat. :D  :D  :D
Afla ca eu am un experiment de acest gen de 10 ani, deci mult mai "tare" ca al tau si ca invingator este F-prot, varianta pentru DOS... ca la vremea aia era tare si sistemul mai asteapta si acum sa-l conectez la retea... adica 220V. :D  
Gluma e gluma dar daca cineva  doreste sa ne comunice experienta personala, ar trebui intii sa se limiteze la afirmatii pur personale fara valoare de "top", "clasament" sau "cel mai...", pentru ca la nivel de end-user nu numai ca nu conteaza pe cite calculatoare se face experimentul dar nu sint nici macar  indeplinite conditiile minime pentru un test corect.( O conditie de exemplu este accesul la o baza de "date" cu virusi pe care sa testeze in conditii similare antivirusii respectivi.)
Si poate ca am lasat la urma un factor important care influenteaza destul de mult experimentul in sine, "factorul uman"   si atunci ne intrebam cum si cine ofera valoarea  de lege  unui clasament de acest gen?  :)
P.S. Pe cind si un clasament al sistemelor de operare?

#9
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Ma repet, fiti atenti la detalii, am precizat "un top al AV,DACA SE POATE SPUNE ASA". Nici eu nu cred in clasamente,desi sunt la moda mai ales in domenii care nu suporta topuri (arta,muzica de ex). Testarea respectiva nu am facut-o in conditii de laborator, ci involuntar,navigand pe Internet, pur si simplu am rulat pe mai multe PC o gama larga de AV. Sisteme de operare: WIn2000, Millenium, XP sp1; am avut instalate si Linux&Lindows,dar aia e alta mancare de peste. Sigur ca mai pot exista AV performante pe care le-am omis si RAV este unul dintre ele,il consider la nivelul lui McAfee. Stim cu totii cine se afla in spatele RAV...

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Off topic:
Si chiar navighezi de 5 ani pe internet? E un record, nu-i asa?!
Tare testul cu internetul... :cool:
Mai ales ca este facut in conditii speciale... citez:

Quote

involuntar
  :D  :
On topic:
Nici macar un "top" realizat cu participarea tuturor userilor de pe  acest forum nu este relevant, asa ca...  :)

#11
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Cata inteligenta dom'le... Aveam pretentii la tine mister_rf, ce draqu,esti om cu liceu!   :mad:

#12
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Ce parere aveti despre AVG si Nod32? Am inteles ca is bune.. AVG am "testat" dar era enervant ca nu are posibilitatea sa faca anumite lucruri in caz ca gaseste ceva (cel putin eu nu am gasit nimic in genul). Ma enerveaza cand apare o fereastra in care ma informeaza ce a "pescuit" :) Nod32 inca nu am testat, dar am auzit ca e bun si asta.. Ma lamuresc si cu el imediat. Pana acuma imi "place" Norton Antivirus 7.0 (adica 2000.. parca..) 2003 sau 2004 mi se par prea mari consumatoare de resurse.

#13
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
twister.... cred ca te inseli....
printre primi 4 ar trebui sa fie RAV si nu e...

imi pare rau ca mai are doar o luna de viatza (asta daca nu se intampla vreo minune de la Micro$oft)

un antivirus bun e unul care isi face treaba... indeferent cum arata

#14
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
De unde sti ca mai are doar o luna ?
La ei pe site spune asa :
GeCAD will continue to provide technical support as usual.
si
GeCAD will continue to provide virus signatures updates as usual.
Fara nici o data cand acestea vor inceta.

#15
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
unul dintre cei mai buni antivirusi este un firewall bine configurat.

#16
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Fiecare cu treaba lui.
Un firewall oricum l-as configura nu ma poate apara de exemplu cand eu descarc o subtitrare infectata.

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da' asa e. tokmai am descarcat 4 jpg'uri... 3 aveau virus...

ieri, la un prieten.. play o piesa in mp3.... la un moment dat a inceput sa chitzaie... cand se uita omu' ... tot pisiu' formatat...

zic io' .. ei comedie (cu accentul pe "d")  si bag 4 firewaluri....

cum stau si ma uit.. zic io.. ia sa deskak ceva.. trag si io ca tot omu... o subtitrare....

cum pun fimu' ... aud un chitzait... cand ma uit.. tot pisiu' formatat...

acu' scriu de la masina de spalat....

#18
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Vai saracu ce ghinion.
Si daca ma iei la misto ce rezolvi ?
Eu am dat ca exemplu subtitrarea referindu-ma ca iei ceva arhivat .zip

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate