Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Galerii interesante de pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
stiam galeria lui Dave Nitsche - tipul e bazat pe conceptual photography

Si o galerie de la mine: http://www.photo.net...tos/mariospalla

#20
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postbsnecula, on Apr 29 2007, 14:15, said:

Vroiam sa il dau si eu pe asta!  :lol:
Il stiu demult, imi place, e stilul meu favorit: highkey-lowkey  :peacefingers:

#21
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Here I go again: Khaled Akil, un adevarat din Siria. Asta daca va place lowkey... ;)
Gagiul mi se pare cu atat mai outstanding, cu cat traieste intr-o tara islamica; nu stiu cum si-a permis sa fotografieze nuduri; din cate stiu eu, pe acolo poti fi lapidat pentru treaba asta...

Edited by qudatheo, 04 May 2007 - 16:04.


#22
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
Ultimul nu ma incanta asa tare.
Galeria tipului asta Gilad Benari contine niste fotografii superbe, daca aveti rabdare sa o vedeti toata.

#23
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
tocmai am dat de o galerie superba si nu ma pot abtine sa nu o pun si aici

Rarindra Prakarsa

#24
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
e prea tare atmosfera creata in pozele lui. a incercat cineva sa fac ceață dinaia cu rezultate decente?

#25
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Postskin311, on May 9 2007, 11:28, said:

e prea tare atmosfera creata in pozele lui. a incercat cineva sa fac ceață dinaia cu rezultate decente?

E posibil sa fie chiar ceata reala. In orice caz, am citit mai demult undeva ca fotografiile lui sunt efectiv pictate in photoshop. Oricum, nu am mai vazut la nimeni asa ceva. E artist omu'.

#26
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
1. nu stiu/nu am vazut de unde are tipul 17 ani ...
2. e bun tipul, oricat ar avea :) chiar si cu/fara efecte ... nu poti scoate poze de genul ala din nimic ;)
3. o galerie si de la mine ... fotograful meu preferat (relativ) : Neil Paskin : http://pbase.com/paskuk

#27
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
As ramane foarte dezolat daca sunt pictate in PS (ma refer Rarindra ala)... :( Pentru ca sunt foarte faine... ceata aia laptoasa...
Din pctul meu de vedere, manaritul/alteratul cu PS-ul nu stiu daca mai e arta sau ce forma de arta este, oricum NU MAI ESTE FOTOGRAFIE !

Pe langa asta mai e ceva ciudat la imaginile lui: coloritul. Are ceva nenatural, sunt suprasaturate si denaturate pe canale. In realitate ochiul nu distinge culoarea naturala in modul asta. Oricum... culorile alea au ceva - desi de mare impact - cam ne-in-regula.  :scratchchin:

Edited by qudatheo, 09 May 2007 - 23:36.


#28
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Postqudatheo, on May 9 2007, 23:30, said:

As ramane foarte dezolat daca sunt pictate in PS (ma refer Rarindra ala)...

Crezi ca exista culorile si atmosfera aia in realitate? Ca daca da acu imi iau bilet de avion si ii fac o  vizita lui nea Rarindra  :P
S-a vorbit destul de mult pe dpreview despre el la un moment dat. Daca mai gasesc posturile de acolo va dau link. Oricum, nivelul mare de prelucrare e vizibil de la o posta, dar chiar si asa eu zic ca e remarcabil.

#29
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostHann, on May 10 2007, 10:10, said:

Crezi ca exista culorile si atmosfera aia in realitate? Ca daca da acu imi iau bilet de avion si ii fac o  vizita lui nea Rarindra  :P
S-a vorbit destul de mult pe dpreview despre el la un moment dat. Daca mai gasesc posturile de acolo va dau link. Oricum, nivelul mare de prelucrare e vizibil de la o posta, dar chiar si asa eu zic ca e remarcabil.
Eu zic ca nu si pun aici si probele, ca sa imi sprijin asertiunea!  :naughty:
Prima poza e originalul, iar a doua e manarita. Este o imagine absolut oarecare, facuta in curtea casei ieri dimineata, cu o compozitie cat se poate de banala, facuta cu K10d si obiectivul din kit (amanuntele astea conteaza mai putin).
Attached File  _IGP4704_copy.jpg   210.76K   172 downloads    Attached File  _IGP4704_copy1.jpg   192.71K   179 downloads
Aseara am intrat cu Photoshopul in ea si in 10 minute am obtinut-o pe cea de-a doua. Cum? Folosind 2 layere de adjustment (Hue/Saturation si Curves) si un duplicat la backgroundului pe care am aplicat blur gaussian 25%. Saturatia e saltata cu 20%. Layerele sunt blendate toate cu overlay. Atat! Chestie facuta la intamplare fara studiu prealabil, fara sa caut netul. Inchipuiti-va ce poate scoate unul care cu asta se ocupa si si-a dus tehnica la perfectiune si lucreaza pe fiecare canal de culoare in parte si mai baga si alte cateva layere de setare (contrast, brightness, treshhold, ceva filtre, levels...)!!! Si, foooarte important, pun pariu ca proceseaza efectele pe zone, folosind layer masks.
Desigur, o sa ziceti ca nu seamana cu ale indianului aluia. Asa e, si asta pentru ca poza mea e oarecare, fara un cast special de lumini si umbre (promit ca atunci cand ma duc la padure o sa fac o varianta mai reusita), iar prelucrarea e destul de rudimentara si rapida, fara o formare, un studiu si o experinta prealabile; omul nostru probabil are deja un workflow bine stabilit. ;) Lucru care se si observa la rezultate: sunt remarcabile, de mare impact asupra ochiului.

Q.E.D.  :coolspeak:

Edited by qudatheo, 10 May 2007 - 14:13.


#30
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postqudatheo, on May 10 2007, 15:06, said:

Eu zic ca nu si pun aici si probele, ca sa imi sprijin asertiunea!  :naughty:
Prima poza e originalul, iar a doua e manarita. Este o imagine absolut oarecare, facuta in curtea casei ieri dimineata, cu o compozitie cat se poate de banala, facuta cu K10d si obiectivul din kit (amanuntele astea conteaza mai putin).
Attachment _IGP4704_copy.jpg    Attachment _IGP4704_copy1.jpg
Aseara am intrat cu Photoshopul in ea si in 10 minute am obtinut-o pe cea de-a doua. Cum? Folosind 2 layere de adjustment (Hue/Saturation si Curves) si un duplicat la backgroundului pe care am aplicat blur gaussian 25%. Saturatia e saltata cu 20%. Layerele sunt blendate toate cu overlay. Atat! Chestie facuta la intamplare fara studiu prealabil, fara sa caut netul. Inchipuiti-va ce poate scoate unul care cu asta se ocupa si si-a dus tehnica la perfectiune si lucreaza pe fiecare canal de culoare in parte si mai baga si alte cateva layere de setare (contrast, brightness, treshhold, ceva filtre, levels...)!!! Si, foooarte important, pun pariu ca proceseaza efectele pe zone, folosind layer masks.
Desigur, o sa ziceti ca nu seamana cu ale indianului aluia. Asa e, si asta pentru ca poza mea e oarecare, fara un cast special de lumini si umbre (promit ca atunci cand ma duc la padure o sa fac o varianta mai reusita), iar prelucrarea e destul de rudimentara si rapida, fara o formare, un studiu si o experinta prealabile; omul nostru probabil are deja un workflow bine stabilit. ;) Lucru care se si observa la rezultate: sunt remarcabile, de mare impact asupra ochiului.

Q.E.D.  :coolspeak:

si totusi, iti trebuie cat de cat o idee de baza (ca poza), nu poti sa scoti din orice ceva de luat ochiul ;)

si poza ta, ai putea sa tragi cu toate tunurile photoshopiste in ea ca tot n-ai scoate ceva de luat ochiul :)

#31
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Pai asta e si ideea man! El face din tantar - armasar: din niste compozitii banale - opere de arta!
Eu doar am demonstrat ca se poate. Cu o imagine care nu spune nimic: daca bagi ceva efecte in ea - isi schimba total sensul.
Am incercat astazi din nou cu poze mai inspirate si efectul este, desigur, impresionant. Nu doresc insa sa le expun pe forum; aici pun poze doar in scop pur didactic, demonstrativ etc.

Edited by qudatheo, 10 May 2007 - 23:48.


#32
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Postqudatheo, on May 10 2007, 23:39, said:

Pai asta e si ideea man! El face din tantar - armasar: din niste compozitii banale - opere de arta!
Eu doar am demonstrat ca se poate. Cu o imagine care nu spune nimic: daca bagi ceva efecte in ea - isi schimba total sensul.
Am incercat astazi din nou cu poze mai inspirate si efectul este, desigur, impresionant. Nu doresc insa sa le expun pe forum; aici pun poze doar in scop pur didactic, demonstrativ etc.

Aici, mai pe la jumatea paginii autorul explica cat de cat cum a prelucrat aceasta poza
http://photo.net/bbo...g?msg_id=00IxFh

#33
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostHann, on May 11 2007, 00:15, said:

Aici, mai pe la jumatea paginii autorul explica cat de cat cum a prelucrat aceasta poza
http://photo.net/bbo...g?msg_id=00IxFh
Bun! Deci a folosit burn-ul si un pic de alterare la culori - asta din urma era total preivizibil.
Ma rog, poza cu pescarul si plasa e un pic mai aparte. La celelalte, unde apare mult verde, sunt sigur ca foloseste din plin gaussian blur, levels si curves.
Nu am ce sa zic, e talentat!
Insa!!!! Insa as vrea sa vad si originalele (negativele digitale). Sunt sigur ca daca le-ar expune in portofoliu doar pe alea in locul prelucratelor, atunci ar avea o galerie ca oricare alta, in media a celorlalte 23000 care sunt inscrise pe PN.  :P Asta pentru ca, repet, nu cred ca are niste compozitii nemaipomenite. Compozitii adevarate sunt in galeriile altor artisti care le-am dat noi pe topicul asta. Uite de exemplu la gagiul ala care l-a dat @Shobi sau la al doilea tip care l-am dat eu, jude mc.

Edited by qudatheo, 11 May 2007 - 00:34.


#34
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Postqudatheo, on May 11 2007, 00:29, said:

Asta pentru ca, repet, nu cred ca are niste compozitii nemaipomenite.

Da, nu te da pe spate prin compozitie. Oricum, daca citesti comentariile din linkul dat de mine o sa vezi ca nu sunt foarte multi aia care sunt de acord cu ce face el. Desi arata bine eu zic ca se inscrie mai mult la digital art decat la fotografie.

#35
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostHann, on May 11 2007, 06:25, said:

Da, nu te da pe spate prin compozitie. Oricum, daca citesti comentariile din linkul dat de mine o sa vezi ca nu sunt foarte multi aia care sunt de acord cu ce face el. Desi arata bine eu zic ca se inscrie mai mult la digital art decat la fotografie.
Corect, asta e si parerea mea.

#36
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Va plac caii?
Mie nu in mod special si nici imaginile cu cai, insa aceasta galerie apartinand lui Wojtek Kwiatkowski m-a dat efectiv pe spate; desi pare destul de evident ca pozele sunt altoite un pic cu PS-ul, compozitiile, lumina si DoF-urile sunt magistral imbinate.  :w00t:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate