Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#37
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008
ajutor!!!!!
de curand am dat in folosinta o piscina;
dar imediat dupa ce am adaugat clor rapid in cantitatea indicata pe ambalaj si substanta de dedurificare, apa si-a schimbat culoare. acum arata ca si cand as fi fiert porumb in ea!
se pricepe cineva la chimie?
se pricepe cineva la apa?

#38
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008
nimeni?

#39
BENNY82

BENNY82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.07.2008
am sapat o piscina si am inteles ca trebuie sa tin cont ca trebuie sa trag tevi de apa de la centrala pana nu torn beton, sa pun schimbatoare de caldura, pompe si nu mai stiu ce. stie cineva exact ce trebuie sa iau in calcul sau trebuie sa apelez la o firma de specialitate? unde gasesc informatii? eu am avut in  vedere alimentarea cu apa si atat, dar o sa construiesc peste ea si vreau sa ma bucur si iarna de ea. mi-a mai spus cineva de dezumidificatoare. cu ce se mananca alea?

#40
yozefina

yozefina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2008

View PostBENNY82, on Aug 4 2008, 23:07, said:

am sapat o piscina si am inteles ca trebuie sa tin cont ca trebuie sa trag tevi de apa de la centrala pana nu torn beton, sa pun schimbatoare de caldura, pompe si nu mai stiu ce. stie cineva exact ce trebuie sa iau in calcul sau trebuie sa apelez la o firma de specialitate? unde gasesc informatii? eu am avut in  vedere alimentarea cu apa si atat, dar o sa construiesc peste ea si vreau sa ma bucur si iarna de ea. mi-a mai spus cineva de dezumidificatoare. cu ce se mananca alea?

O piscina nu se face usor, este bine ca ti-ai facut singur sapatura, majoritatea firmelor specializate nu fac si sapatura, dar parerea mea este ca de acum incolo sa te adresezi unei firme de specialitate in primul rand sa te ajute in alegerea tipului piscinei pe care-l doresti. Poate fi din beton, poate fi din otel galvanizat, poate fi patrata sau ovala smd. Spui ca vrei sa te bucuri si iarna de ea, asta inseamna ca va fi o piscina de interior sau cum? Daca-mi dai mai multe informatii despre ce vrei s-ar putea sa te pot ajuta cu ceva sfaturi.

#41
BENNY82

BENNY82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.07.2008
Am o piscina de 8/4/2 si o sa construiesc deasupra ei in viitorul apropiat, o sa fie inchisa, incaperea o sa aiba in jur de 120 mp, 500 mc. am inteles ca trebuie schimbatoare de caldura si pompe ca sa incalzesc apa. dezumidificatoare pentru aer, etc. poate e straniu, am bani sa-mi fac piscina dar nu am bani sa platesc o firma sau nu vreau, vreau sa-mi fac eu totul. daca ma incurc la partea de proiectare si aici e problema o sa cer asistenta. vreau o schema ceva de instalatie, orice sfat, nu cum sa fac piscina, o sa fie din beton ci ce echipamente si cum se monteaza, ce fac ele,

#42
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006

View Postoctavianser, on Jul 31 2008, 08:30, said:

nimeni?

Din cate stiu eu, sunt necesare cam 2 zile in care apa sa fie filtrata de filtrele piscinei pana sa ajunga la claritatea normala.
Apoi trebuie pus constant la cateva zile tratament "antialga".

#43
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008
gata am gasit problema
totul incepe cu stabilisea ph-ului

#44
DIN-ARO10

DIN-ARO10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.01.2007
Daca folosesti apa din fantana pt piscina ,nu este indicat sa folosesti clor.De ce?! Pt ca apa are continut ridicat de fier iar in momentul in care pui clorul se face exact cum ai spus tu.In acest caz este (apa din fantana) este recomandat sa folosesti in locul clorului ,,Oxigen activ".Eu folosesc apa din fantana proprie si clor rapid n+ pastile mari puse in dozatorul plutyitor(dozatorul automat nici nu l-am mai montat .Cu Ph-ul nu am probleme,se incadreaza natural pe ,,ideal".
Poate ai pus prea mult clor.Cu ce faci analiza apei din piscina? Eu toata vara nu am avut probleme decat cu algele moarte +praf,frunze ,insecte care se depuneau pe fundul piscinei si in lipsa unui aspirator de calitate  ...transpiram bine curatind-o.Acum doua zile am golit piscina,am curatat-o si am bagat apa.Dupa 3 luni de balaceala  cred ca ii ajunge si ei.Macar acum intru cu apa proaspata in iarna .Daca pun panourile pt incalzire poate o aduc la o temperatura sa imi permita o baie placuta ..acum sa vedem ce face si natura.Sa tre bucuri de ea.

#45
DIN-ARO10

DIN-ARO10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.01.2007

View PostBENNY82, on Aug 5 2008, 19:43, said:

Am o piscina de 8/4/2 si o sa construiesc deasupra ei in viitorul apropiat, o sa fie inchisa, incaperea o sa aiba in jur de 120 mp, 500 mc. am inteles ca trebuie schimbatoare de caldura si pompe ca sa incalzesc apa. dezumidificatoare pentru aer, etc. poate e straniu, am bani sa-mi fac piscina dar nu am bani sa platesc o firma sau nu vreau, vreau sa-mi fac eu totul. daca ma incurc la partea de proiectare si aici e problema o sa cer asistenta. vreau o schema ceva de instalatie, orice sfat, nu cum sa fac piscina, o sa fie din beton ci ce echipamente si cum se monteaza, ce fac ele,


Cauta sisteme de filtrare a apei pentru piscine .Imi merge netul prost ca iti dadeam eu ceva adrese.In principiu pt piscina iti trebuie un circuit de golire (pe fund),si circuitele care vin la ea pt recirculare  (skimer..etc)..Toate celelalte ( filtre,dozatoare,incalzire  )vin montate intr-un camin,beci..etc...

PS-sa iti faci o piscina este usor ,dar sa intretii o piscina acoperita este al naibii de costisitor (aparatura si consum de energie).
PS2- si au am avut bani de piscina dar sa dau aproape 1000 de euro doar ca sa imi lege niste tevi si sa imi monteze piscina nu am fost de acord...Dupa ce te chinui cu sapatura  vin baietii iti iau banii si tu ramai ca prostul sa torni beton pe langa ea ..ca ei nu faca asta..

Edited by DIN-ARO10, 01 September 2008 - 20:06.


#46
yozefina

yozefina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2008
Buna, .... ziceai de echipamente pentru piscina. Spuneai ca piscina va avea 8x4x2, conteaza daca adancimea de 2m este o adancime constanta sau este adancimea maxima. Si asta conteaza pentru calcularea echipamentelor necesare. In principiu iti trebuie 1 skimmer (cel ce asigura recircularea apei), 2 guri de refulare + traversari perete, un sifon de pardoseala, ar fi bine sa ai si o priza de aspirator, 1 filtru, o pompa, un schimbator de caldura (desi este optional), racorduri si conducte. Asta daca mergi pe varianta de piscina cu skimmer, pt. ca exista si varianta cu canal perimetral (overflow), adica cu luciu de apa, varianta de altfel ceva mai costisitoare. Ai mare grija si hotareste-te ce finisare alegi, daca va fi cu liner (membrana din PVC) sau va fi cu mozaic. Echipamentele difera putin de la varianta la varianta. Ce altceva sa-ti mai zic? Succes!

#47
anapoda

anapoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.07.2005
Cateva cuvinte despre intretinerea piscinei
Vara, cand temperatura apei este mai ridicata iar piscina se foloseste cu regularitate tratamentul apei se va face astfel:
filtrare 8h/zi intr-o singura transa deci nu 4h + 4h =8h spre exemplu ci 8h continuu
in fiecare  skimmer se va pune cate o tableta de 200 grame de clor (e la moda sa se foloseasca tablete de clor cu mai multe componente)
A. nivelul de clor in apa va fi clor liber: 0,5 - 1,5 ppm (se masoara cu un tester)
B. nivelul PH va fi 7,2 - 7,6
           PH - in linii mari, PH-ul mereu urca deci va trebui mereu redus.Daca PH-ul difera mult de limitele indicate anterior desi apa poate avea un continut de clor corect nu veti obtine o dezinfectie a apei .fara a face teoria PH-ului :) putem spune asa:PH-ul nu face dezinfectie a apei dar creeaza conditiile necesare pentru ca clorul si celelalte  eventuale produse sa-si faca treaba.
                 daca PH-ul scade si refuza sa mai urce de la sine ----in acest caz putem discuta cazul separat  :)
Iarna ajunge sa se faca filtrare 4h/saptamana daca piscina este acoperita.
Probleme ce pot apare:
APA VERDE:
   culoarea apei indica prezenta algelor in apa piscinei
   tratament: corecteaza nivelul PH-ului la 7,2 -7,6
                   Spala filtrul
                   foloseste o mare concentratie de clor ( functie de cat de verde e  apa) .Nu se vor folosi pastile de clor ci clor granulat - inclusiv numele produsului este de clor rapid.
                   Filtreaza apa pana dispare culoarea verde.Sanse mari ca dupa acest moment apa sa nu mai fie nici verde dar nici cristalina ci sa aiba un aspect laptos.
APA ASPECT LAPTOS (nu e cristalina deloc)
                  Spala filtrul
                  corecteaza nivelul PH-ului la 7,2 -7,6
                  pune cate o tableta de 200gr clor in fiecare skimmer
                  PUNE CATE UN SACULET DE FLOCULANTE in fiecare skimmer si filtreaza o zi intreaga
                  la finalul zilei spala din nou filtrul
                  daca apa nu e cristalina repeta tratamentul
Acestea sunt situatiile cele mai comune.Pentru situatii speciale trebuie sa discutam cazul in concret.Abia acum am vazut forumul.
Cateva indicatii despre cei care testeaza apa la mai multi indicatori,valorile indicate sunt cele recomandate:
CL - clor liber  ----0,5 -1,5 ppm
PH-----------------7,2 -7,6
CYS -acid cianuric- 30-60 (cys-ul functioneaza ca un stabilizator de clor)
TA - alcalinitate totala - 50-150
CAH - duritate calcica - 100-200
sare (numai daca se foloseste un sistem de electroliza a apei) - 3,5 -4 grame/litru

#48
creier

creier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2006
Din cate vad cu teoria stam bine, avem problemele posibile cu rezolvarile aferente si avem si substantele..... dar sa gandit cineva daca sistemul sau de filtrare este eficient? si aici ma refer la :
- viteza de filtrare (cu cat apa trece mai repede prin filtru cu atat eficienta este mai mica - se recomanda 40-50m3/h/m2)
- filtrarea trebuie realizata cu ~80% apa de la suprafata (prin skimer sau canal perimetral) si ~20% de la fund (sifon pardoseala)
- filtrul si pompa trebuie sa fie capabile sa recircule tot volumul apei in ~4-5 ore (la piscine private)
- duzele de admisie trebuiesc montate astfel incat sa se asigure un flux de apa care sa acopere o suprafata cat mai mare (sa nu existe locuri "moarte" ). In varianta cu skimere se monteaza la ~30cm sub linia apei, in varianta cu "overflow" o duza de fund acopera o raza de ~4m.

Acestea sunt doar cateva cauze posibile care conduc si ele la degradarea apei din piscina pe langa tratamentul chimic incorect.

PS: cand mai am timp liber va mai povestesc :)

#49
anapoda

anapoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.07.2005

View Postcreier, on Nov 20 2008, 23:46, said:

Din cate vad cu teoria stam bine, avem problemele posibile cu rezolvarile aferente si avem si substantele..... dar sa gandit cineva daca sistemul sau de filtrare este eficient? si aici ma refer la :
- viteza de filtrare (cu cat apa trece mai repede prin filtru cu atat eficienta este mai mica - se recomanda 40-50m3/h/m2)
- filtrarea trebuie realizata cu ~80% apa de la suprafata (prin skimer sau canal perimetral) si ~20% de la fund (sifon pardoseala)
- filtrul si pompa trebuie sa fie capabile sa recircule tot volumul apei in ~4-5 ore (la piscine private)
- duzele de admisie trebuiesc montate astfel incat sa se asigure un flux de apa care sa acopere o suprafata cat mai mare (sa nu existe locuri "moarte" ). In varianta cu skimere se monteaza la ~30cm sub linia apei, in varianta cu "overflow" o duza de fund acopera o raza de ~4m.

Acestea sunt doar cateva cauze posibile care conduc si ele la degradarea apei din piscina pe langa tratamentul chimic incorect.

PS: cand mai am timp liber va mai povestesc :)
:) Nu e vorba doar de teorie , lucrez cu piscine toata ziulica cat e anul de lung si lat.Referitor la viteza de filtrare ceea ce spui este corect iar cei care sunt curiosi sa stie cum stau ei, pot afla acest amanunt daca citesc eticheta de pe pompa care va spune spre exemplu :17.000 litri/ora  sau ceva asemanator.

#50
hed

hed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.08.2005
salutare
incep peste o saptamana constructia unei piscine din beton 6x4x1.5
vreau sa pun liner
intrebarea mea este de unde pot cumpara sistemul de prindere al linerului de peretii piscinei?

#51
anapoda

anapoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.07.2005

View Posthed, on Feb 10 2009, 14:46, said:

salutare
incep peste o saptamana constructia unei piscine din beton 6x4x1.5
vreau sa pun liner
intrebarea mea este de unde pot cumpara sistemul de prindere al linerului de peretii piscinei?
Salut, din pacate nu iti pot raspunde la aceasta intrebare deoarece eu locuiesc in Spania. Daca din tara (Romania) nu gasesti sau eu stiu,preturile sunt mari etc dami un semn.Mai indicat ar fi sa ma contactezi pe email.Iti trimit emailul pe privat. Nu stiu daca e permis sa scriu o adresa web aici pe forum sau nu dar spre finalul acestei luni (februarie 2009) firma de unde lucrez vom pune in functiune un magazin online unde se pot vedea destule produse din domeniul constructiei de piscine si toata tehnica aferenta.Desi site-ul nu va avea limba romana la prezentare, cei interesati (sa cumpere sau pur si simplu ca vor o informatie) pot scrie pe romaneste intreband despre un produs concret. Adresa va fi poolshoponline cu terminatia net.Daca moderatorii considera ca nu se poate vedea adresa ii rog, cu respect, sa o stearga.
Intrebare: daca tot faci piscina din beton de ce ai ales sa pui liner si nu modelul standard cu gresite?

#52
hed

hed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.08.2005
am ales sa fac cu liner deoarece cred ca e mai simplu  de realizat pt mine
la varianta cu gresie bazinul tb hidroizolat temeinic si iarna am vazut ca se ciobeste destul de rau gresia

groapa bazinului este sapata , in wk ma apuc sa fac cofrajul si pb ca peste 2-3 saptamani voi turna betonul

habar nu am cum se monteaza linerul (se lipeste de bazin? , se termosudeaza ca o husa?

am o gramada de intrebari la care sper sa le aflu raspunsul cat mai repede

#53
DIN-ARO10

DIN-ARO10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.01.2007

View Posthed, on Feb 12 2009, 18:16, said:

am ales sa fac cu liner deoarece cred ca e mai simplu  de realizat pt mine
la varianta cu gresie bazinul tb hidroizolat temeinic si iarna am vazut ca se ciobeste destul de rau gresia

groapa bazinului este sapata , in wk ma apuc sa fac cofrajul si pb ca peste 2-3 saptamani voi turna betonul

habar nu am cum se monteaza linerul (se lipeste de bazin? , se termosudeaza ca o husa?

am o gramada de intrebari la care sper sa le aflu raspunsul cat mai repede

Ar trebui mai intai sa consulti site-uri  specializate pe vanzarea de piscine si accesorii.Exemplu : pt piscina mea daca  vreau sa schimb linerul ma costa aprox (acum doi ani atat costa) 900 euro cu dimensiunea 7.66/4/33 cred adancime 1.50 m forma ovala.Este de preferat sa te asiguri ca se produc linere la dimensiunea dorita de tine ca sa nu fii nevoit sa faci la comanda (este mult mai scump).

Linerul nu se lipeste (cu substante,solutii etc..),nu se sudeaza..nu se ...nimic.El se lipeste  pe peretele piscinei datorita presiunii exercitate de apa si acolo ramane cuminte si frumos.La partea superioara linerul se fixeaza pe o rama sau se pliaza pe ceva cu rol de fixare...nu stiu cum sa iti explic.Eu cand am fixat peretele piscinei  (otel) am gresit  o raza intr-un capat al piscinei cu 2 cm.Acest lucru a facut ca linerul sa prezinte cateva cute in acea zona deci ..MARE ATENTIE LA TRASAT ..

Daca voi fi nevoit sa schimb linerul voi apela la placarea clasica ,mozaic..sunt atatea substante pe piata  pt hidroizolare .oricum in jurul peretelui de tabla am turnat beton armat cu fier de 6,8 si 12  asa ca m-am ales si cu o piscina din beton.


Si acum intrebare : care este cantitatea de nisip filtrant care se pune in butelia filtrului ca nu reusesc sa gasesc in documentatie nimic despre asta  iar anul trecut puneam cam un sfert de butelie si-l schimbam la luna??Deja apareau ,,bulgari"..

#54
anapoda

anapoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.07.2005

View PostDIN-ARO10, on Feb 13 2009, 18:25, said:

Ar trebui mai intai sa consulti site-uri  specializate pe vanzarea de piscine si accesorii.Exemplu : pt piscina mea daca  vreau sa schimb linerul ma costa aprox (acum doi ani atat costa) 900 euro cu dimensiunea 7.66/4/33 cred adancime 1.50 m forma ovala.Este de preferat sa te asiguri ca se produc linere la dimensiunea dorita de tine ca sa nu fii nevoit sa faci la comanda (este mult mai scump).

Linerul nu se lipeste (cu substante,solutii etc..),nu se sudeaza..nu se ...nimic.El se lipeste  pe peretele piscinei datorita presiunii exercitate de apa si acolo ramane cuminte si frumos.La partea superioara linerul se fixeaza pe o rama sau se pliaza pe ceva cu rol de fixare...nu stiu cum sa iti explic.Eu cand am fixat peretele piscinei  (otel) am gresit  o raza intr-un capat al piscinei cu 2 cm.Acest lucru a facut ca linerul sa prezinte cateva cute in acea zona deci ..MARE ATENTIE LA TRASAT ..

Daca voi fi nevoit sa schimb linerul voi apela la placarea clasica ,mozaic..sunt atatea substante pe piata  pt hidroizolare .oricum in jurul peretelui de tabla am turnat beton armat cu fier de 6,8 si 12  asa ca m-am ales si cu o piscina din beton.


Si acum intrebare : care este cantitatea de nisip filtrant care se pune in butelia filtrului ca nu reusesc sa gasesc in documentatie nimic despre asta  iar anul trecut puneam cam un sfert de butelie si-l schimbam la luna??Deja apareau ,,bulgari"..
In general cantitatea de nisip ar trebui sa fie indicata chiar pe filtru, daca aceasta indicatie lipseste pot sa iti raspund doar aproximativ (daca poti spune numele filtrului,model si diametru posibil sa gasesc datele exacte) altfel pot spune doar atat: in general un filtru cu diametru 500 mm necesita 100 kg de nisip, daca e de diametru 600 - 630 mm are nevoie de 150 kg de nisip. Daca vreodata e nevoie sa schimbi nisipul atunci schimba-l complet nu doar adauga o cantitate etc.Nisipul - presupunand ca ai o instalatie corecta - dureaza cativa ani buni si va trebui schimbat doar cand presiunea pe manometru urca si, desi speli filtrul (backwash) , presiunea refuza sa coboare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate