Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teren - drum de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Eu de aia ti-am zis de foaia colectiva de la cadastru, situatia e destul de dubioasa din ce zici tu, nu am intele, din ce ai scris am inteles ca cel cu terenul cu rosu iti cere un drum de 6 m, ? nu vad scopul, cat ptiveste terenul din spate cu mov, nu are acces din alta parte ?, ideea e sa ai un plan sa sti ce vrei sa faci cu terenul si sa incepi cu o identificare a terenului, un plan de situatie, un certificat de informare sa vezi ce lucrari ti se cer ...

#20
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Da, dorește un drum de 6 m să lăsam noi.
Actele pe care le avem spun așa:
- dreptul de proprietate
- oficiul cadastral / extras carte funciară
- descrierea imobilului / teren extravilan 5000mp
- înscrieri privitoare la sarcini / fără sarcini
- date referitoare la teren / categoria de folosință A

#21
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Indreptatit ar fi sa ceara cel cu terenul mov, pana una alta poti pune porumb pe el fiind extravinal sau infintezi o livada frumoasa de pomi fructiferi si il poti ingradi (cu gard in stil american) Posted Image
-si eu as dori terenul de langa mine "moca " daca este posibil Posted Image + numerele la loto 6/49, daca vrea drum acolo sa va faca o oferta sa cumpere de la voi .
Important e ce vrei tu sau voi sa faceti cu terenul Posted Image

#22
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Hai ca tot stresez si mulțumesc pt răspunsuri.
Noi toți dorim să parcelăm terenul la 500 mp lotul, să construim pe el cat poate fiecare si când poate.
Lotul are 4 moștenitori și dorim sa facem 8 parcele care nu dorim sa le vindem, toți vrem sa construim.
La drum ( este asfaltat) avem gaze si curent , este păcat sa facem livadă :)

Mă gândesc ca este avantajos si sa unim terenul fiindcă împărțim drumul si parcelele devin mai bune pt construit. Problema este la împărțire, noi avem deja ordinea stabilită si nici nu știm cam cat ar costa actele pt a lipi loturile.
Daca costurile ar fi rezonabile 1000-1500 ( total) euro ar merita

#23
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image  nu ai pus bine problema, costurile si daca sunt 5 k de euro merita, fiinf vorba de o mostenire , am am dat 12 k de euro pe un teren de 1000 mp ca si idee. Tu acuma ai un teren extravilan pe care practic nu prea poti contrui cam ce vrei tu
Eu zic ca nu rezolvi nimic daca ai un lot mare si un pot aferent
5000 mp  cu pot de 40% pe cand impartind terenul in 8 parcele imparti si procentul de ocupare (aceiasi marie cu alta palarie)
-de ce nu 4 parcele ? daca tot nu vrei sa le vinzi sau 6 ?
oricum vei imparti va trebui sa faci un drum de minim 3,5 m pentru a putea sa aiba acces masina de pompieri (astea sunt reglile deobicei)

#24
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Deci pe lotul de 5000 mp sunt 4 frați, 3 au cate 2 copii iar al 4-lea are 3. De aici ideia să fie împărțit in 8.
Toți vor pământul sa își facă casă, dar numai eu împing lucrurile, fiindcă eu nu mai vreau sa stau la bloc.
Din cei 4 frați doar 2 vor sa dea bani, restul spun ca nu au. Partea de "pomana" pe care cei 2 frați ( copii) vor sa o facă este de 1000-1500 euro total. Nici nu vreau sa dau eu 5mii fiindcă mai bine ma strâng si îmi cumpăr un lot pe care dau 15 mii si acolo pun grau :)
PS: eu sunt unul dintre copii

#25
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image  faza cu 5 k  euro e data ca exemplu in comparatie cu cat am dat achizitionat eu terenul si da daca vrei casa si teren merita sa te lupti, probabl cu vreo 2000 euro rezolvi totul (zic eu),
-mostenirea e pe cote parti in idee. corect ar fi sa fie 4 parcele (poate uni copiii nu dorec casa ) acuma tu sti mai bine discutiile interne

#26
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Acum adaug niste poze cu google maps
Terenul cu rosu este in discutie.
Mai pun niste intrebari, poate ma repet dar vreau sa fiu sigur ce pot cere prin acte sau ce mai sap pe net Posted Image
Terenul avand o lungime mare ( 213m) trebuie sa lasam un drum de servitute cu latimea de ( 7m ), ne mai raman  16.36 m . Primaria vrea ca terenul sa aiba o deschidere la drum de 18 m pentru a putea construi.
In desen am impartit lotul nostru exact cum dorim sa il parcelam si cu drumul pe care il doreste primaria.  Nu inteleg de ce dupa ce lasam drumul de 7 metri nu se poate construi ??? Noi nu dorim ca prima parcela sa aiba intrare din strada principala, intrarea o facem din drumul pe care il lasam noi

In a doua poza dupa google maps se poate vedea ca terenul galben este prins la mijloc si nu se poate lipi decat de noi. Terenul cu roz deja are casa construita si cu drum lasat, iar in spate dupa cum este arat se pare ca cine are terenul dimensiunea lotului este cat toate cele trei loturi colorate.
Concret eu trebuie sa ma duc la primarie sau unde si ce sa cer ??? doresc sa depun cerere inregistrata si sa primesc un raspuns oficial la :
- cine detine stalpii de curent ?
- canalizarea a cui este ?
- teava de gaze ?
- cum pot sa impart terenul pentru construire ?
- ce pot construii , bloc , casa , hala ???
Cine poate face aceste cereri ? un mostenitor care este prins in acte sau ori ce cetatean roman ??
Multumesc

Attached Files


Edited by dl_dr25, 22 April 2015 - 09:40.


#27
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
daca am inteles bine, terenul este extravilan. deci nu poti construi nimic sau aproape nimic, legal.
de pe alta parte, cine spune ca pe 16 m latime nu se poate construi? cumva vecinul cu terenul galben, care chiar nu poate construi daca mai lasa si un drum de acces din cei 11 m care ii are?

#28
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
In planul de amplasament si delimitare la mențiuni spune " teren intravilan fara împrejmuiri"
Când a fost cineva din marea mea familie la primărie sa întrebe de pământ, acolo la biroul de " construcții"  a dat peste proprietarul parcelei galbene. Acesta a spus ca ițit trebuie o deschidere de 18 m la drumul principal al terenului.
De aceea întreb pe unde sa ma duc sa iau hârtii oficiale si ce fel de hârtii ? Cine poate depune aceste cereri, persoana trecută in acte sau oricine din familie?? Fiindcă nu vrem sa meargă părinții pt ca ii păcălește :) iar noi ne pupam mai greu cu ei la program.
Multumesc

#29
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
ok. daca terenul e intravilan, informatii oficiale poate cere doar o persoana trecuta in acte, nu oricine.
poti incepe prin a cere un certificat de urbanism si asa vei avea un raspuns oficial

Edited by blackiesasha, 22 April 2015 - 11:12.


#30
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ce vrei sa faci acolo este o lucrare de puz, iti repet din nou drumul respectiv este drum privat (adica canalizarea , curentul, utilitatile + asfaltul il vei platii tu cu restul familiei). Ai incercat sa discuti cu un urbanist sa iti intocmeasca un plan de parcelare sa faci parcelarea la cadastru pentru a putea cere C.U. sa vezi ce reguli ai.
-la parcelare fie ca e intravilan sau extravilan la mai mult de 3 parcele iti trebuie puz
-as lasa doar 4 -4,5 m drumul de servitute cu posibilitate de intoarece in capat
-chiar daca lasi 7 metri drum respectiv, vecinul tau nu are ce cauta pe drumul tau in idee Posted Image , cu ce drept ?
-personal as face doar 4 parcele de 5-600 mp cu case tip duplex si as lasa in capat un teren agricol pentru pomi fructiferi,  daca in idee peste 20 de ani daca se dezvolta localitatea terenul respectiv va fi aur curat daca va fi o strada prin spate
Poti face si ceva constructie pana in 100 mp la sol ca si anexa la exploatatie agricola.
Solutii sunt trebuie sa discuti cu oameni de specialitate

#31
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Fiind atâți moștenitori (4) nimeni nu sa implicat si interesat. Acum cei mici de la cei 4 au dorințe :) si vor sa împingă lucrurile in față.
Vroiam păreri si informații pt a ști de unde sa începem.
Va mulțumesc pt tot timpul acordat si informații.

#32
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In locul tau, daca tu esti singurul interesat de a construi ceva acolo as cumpara in faza asta de la neamuri (as discuta in prealabil cu un urbanist)  si as face un puz si o casa (o singura casa pe tot locul, si as pastra arabil in proportir de 75% in ideea ca zona se va dezvolta in 10-15 ani.
Multa bafta !

#33
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Sa aibă acte 2 mari ( doua parcele de 1250mp )si de construit 2 mici ( o parcela de 1250mp). De vândut nu vrea nimeni :)
De cumpărat este greu din punct de vedere financiar, este undeva la 25-30 euro mp.
Multmesc

#34
Abodi

Abodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.12.2013
Buna ziua tuturor.

Am si eu o intrebare :

Terenul, din vecinetatea a fost vandut ,recent, noul proprietar a construit un drum ,asa zis "privat" ,

Intrebarea mea este ,ca poate sa faca asemenea drum , fara acorduri vecini ??.
Mentionezi, ca cu drumul respectiv toate lumea ,care foloseste , o sa aiba accees la gradinile vecini,pentru ca avem gradin mari (40-50 ari) si nu sunt inconjurat cu gard

#35
Ardelean1987

Ardelean1987

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2020
Buna,am si eu o intrebare,am achizitionat un teren de 1000mp,in vederea constructiei unei case,terenul are drump privat de 4m(suntem vreo 5 vecini cu case la rosu),intrebarea e:la latimea asta de drum ca sa primesc autorizatie de constructie de la ISU trebuie sa avem alveole din 25 in 25 de m(3mx7m)???Daca vecinii din fata mea care au construit dupa PUG-ul vechi(unde nu era necesar asa ceva)nu sunt deacord?Va multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate