Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Teren - drum de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
L.E.O.N.

L.E.O.N.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare. Am cateva intrebari si as fi recunoscator daca m-ar putea sfatui cineva cel putin in ce directie sa merg intrucat nu am cunostinte in domeniu.

Detin un teren de 1500mp pe care l-am cumparat acum cativa ani, inconjurat de un teren mult mai mare cu un singur proprietar si cu un drum de acces din drumul principal de 2m. Drumul principal are cam 2metri latime. Poteca(drumul  de acces) este in panta , drepata, si are cam 25 de metri lungime pana cand terenul se deschide.

A existat un drum de acces cu auto in alta parte a terenului ceva de exploatare cand au fost construite anumite cladiri in zona de catre stat, drum pe care cineva l-a inchis ( a pus gard si poarta :) si nu se mai poate folosi. Apare in schimb in schitele terenului care le am de la primarie, intrucat fiind pe o latura a terenului 50% din latime este in proprietatea mea probabil cedat la vremea respectiva pentru drum.

Pe teren exista si o casa din care detin o parte.

Problema mea este ca valoarea terenului fara drum auto de acces este cam 25% din valoarea lui reala. Am inteles ca daca vreau sa construiesc ceva nu o sa obtin autorizatii pentru ca nu exista acces auto si nici spatiu de parcare in drumul principal care este foarte ingust.  Poate au fost doar presiuni pentru a ceda terenul la o valoare mai mica.

1) Presupun ca daca exista deja o constructie (casa) nu mai am nevoie de autorizatie de constructie ca si cum ar fi fost gradina si vreau sa fac ceva, poate doar autorizatie de extindere, imbunatatire etc caz in care materialele s-ar putea transporta pe drumul de 2 metri (cu imaginatie :D) ?
2) Pot deschide proces pentru redeschiderea drumului de pe cealalata parte a terenului ?
3) Daca am doar dumul de 2 metri se pot face 2 parcele si pe o parcela sa se construiasca o cladire noua ?


4) Utilitati gaz, apa exista. Canalizare nu exista, este o groapa in care se aduna tot :) sunt curios pe unde ar putea intra vidanja pentru a o goli, casa nefiind locuita nu am avut problema aceasta inca.  Se autorizeaza constructia de case cu fosa septica ?


Ideea finala este ca doresc sa obtin cat mai aproape de 100% din valoarea terenului raportat la valoarea terenurilor din jur.

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
pt. a reglementa situatia, este nevoie de intocmirea unei documentatii PUD.

Spui ca exista o servitute de 2 m?. 2m este mult prea putin. Chiar daca exista un singur sens de circulatie, atunci este nevoie de realizarea unor alveole delungu' drumului, astfel incit exista posibilitatea unui refugiu daca doua masini dau "nas in nas". Vezi atasamentul.

Nu stiu cine vrea sa mearga pe jos 25 de m, pina la accesul in prprietate, iar 2 m este insuficient pt. acces auto. 3m este limita.

Cit despre terenul cu fostul drum inchis si ingradit. Daca proprietarul are deja cadastru intabulat pe acel drum, atunci are tot dreptu' sa'l inchida si sa faca parte din lotul lui.

Attached Files


Edited by punkt, 13 April 2007 - 09:11.


#3
adyt

adyt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2007
Salut,

Sunt nou pe aici, dar mi-a atras atentia ca am si eu o problema (mai mult sau mai putin) asemanatoare.
Am cumparat un teren de 500mp (pe care ma voi apuca sa construiesc in curand) cu drum de 3 m latime.
In lotul respectiv sunt 12 parcele si 8 proprietari.

Toate bune si frumoase pana cand a iesit un scandal cu vecinii. FIecare revendica...drumul nostru de servitute...
Solutia scandalului a fost sa renunte fiecare la 0.5 m...
A doua zi vecinul a ingradit parcela lui...SI ne-am dat seama de amploare dezastrului: ca sa bagi masina pe acolo (spre ex. Ford Focus, nu Jeep) trebuie si fi maestru (masina are 2 m latime cu tot cu oglinzi), avand in vedere ca din loc in loc sunt si stalpii de curent.

Ca urmare nici nu se pune problema sa intre betoniera, basculanta, etc..De fapt, nu intra nici o masina peste clasa compacta, hai medie. Prezupunad ca depasesti stadiul constructiei, mai trebuie sa intre vidanja la fosa, care e tot camion.

Acuma, o sa cumparam si parcela vecinului (desi nu aveam chef) si sa facem drum civilizat adica de 4.75m - 5.

Am inteles ca minimum la drum de de 3 m. Daca sunt intrari in curti pe ambele parti ale drumului, minimum este 6m. In ambele cazuri, conditia este ca drumul sa nu se infunde (adica sa ai iesire in alt drum la ambele capete). Cerinta vine de la pompieri, care nu pot sa intoarca autocisterna si nici sa dea cu spatele...Daca drumul sa infunda, latimea minima este de 4 (sau 6, nu mai stiu)

Sper sa nu ma aberez, dar cam asta a rezultat din analiza. Te sfatuiesc sa consideri bine problema, pt ca o sa existe probleme la (re)vanzare (eu unul nu as mai cumpara parcela mea acum), la constructie dar si in exploatare...

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Pun si eu o intrebare: drumul ala de servitute cine trebuie sa-l faca (ma refer la pavat, pietruit, asfaltat sau ce trebuie facut la el)? Vecinii, la mica intelegere, sau primaria? Exista conditii (tipul de piatra, asfalt sau nu etc), trebuie facute cereri la primarie, la urbanism, aprobari, paraaprobari?

Intreb pentru ca vreau si eu sa ma apuc de casa, si deocamdata drumul ala e un drum de tractoare, daca ploua nu mai intri nici cu 4x4, daramite cu cifa!

#5
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Drumul de servitute apartine in totalitate proprietarilor, si trebuie facut / administrat de acestia. Trebuiesc o gramada de acte, fiindca daca nu ma insel intra in PUD si trebuie stabilit la parcelarea terenului (apropos, latimea minima legala este de 4m). Eu stiu ca doar daca are o latime minima (parca era 7m) si daca "ungi" cum trebuie pe la primarie, atunci acest drum poate trece in administrarea statului si se ocupa ei de intretinere.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Vially, on Apr 23 2007, 12:34, said:

Drumul de servitute apartine in totalitate proprietarilor, si trebuie facut / administrat de acestia. Trebuiesc o gramada de acte, fiindca daca nu ma insel intra in PUD si trebuie stabilit la parcelarea terenului (apropos, latimea minima legala este de 4m). Eu stiu ca doar daca are o latime minima (parca era 7m) si daca "ungi" cum trebuie pe la primarie, atunci acest drum poate trece in administrarea statului si se ocupa ei de intretinere.
Este in PUD, are 7m latimea, si e parcela separata. Sa inteleg ca asta e cazul meu? Atunci trebuie sa merg la primarie si sa cer sa-l pietruiasca, sau ce ar trebui?

Si multumesc mult!

#7
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Am intrebat cadastristul exact de acest lucru si in aceleasi conditii, respectiv 7m latime. Raspunsul a fost foarte clar: terenul poate intra in proprietatea primariei, dar numai daca si atunci cand decide aceasta. Asadar, pana primaria se " milostiveste" arunca ceva basculante de pietris, si apuca-te de treaba. Spor.

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Vially, on Apr 23 2007, 16:22, said:

Am intrebat cadastristul exact de acest lucru si in aceleasi conditii, respectiv 7m latime. Raspunsul a fost foarte clar: terenul poate intra in proprietatea primariei, dar numai daca si atunci cand decide aceasta. Asadar, pana primaria se " milostiveste" arunca ceva basculante de pietris, si apuca-te de treaba. Spor.
Clar. Exact asa-mi inchipuiam si eu. Multumesc.

#9
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Ok, ala problema, alt drum: am cumparat un teren cu latura de la drum de 80 ml. Legea, la momentul cumpararii, spunea ca drumul trebuie sa aiba 7m latime, dar de anul trecut, din toamna, latimea minima a devenit 9m, cei de la primarie, spunandu-mi ca nu voi obtine autorizatia de constructie pentru gard decat daca ma retrag la 4.5m de la axul drumului. Asta inseamna pentru mine 80mp pirduti din proprietate si, calculat in bani la pretul zonei, undeva pe la 8000 eur.
E cineva la curent cu legislatia in vigoare, de ce trebuie sa cedez un teren pe care am dat bani din buzunar?... Nu ar trebui ca primaria sa despagubeasca cumva pe cei care patesc ca mine?... Ce ar face cineva care-si cumpara un teren cu adancimea de 12m dupa ce primaria l-ar obliga in 2-3 ani sa se retraga cu 3-4m (ajungand la o latime pe care nu mai construiesti nici un cotet de gaini) in caz ca legile se schimba iar si latimea minima ar deveni 14m (sa zicem...)?

Cheers.

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Sunt in aceeasi situatie, din fericire cu teren mai putin "mancat". Cei de la primarie se prevaleaza de legea exproprierii pentru motive de utilitate publica (cred ca e Legea 33/1994, cauta si tu pe net), asa ca - daca vrei AC - nu ai de ales. Urmeaza, in ordine:
- cerere primarie pentru despagubiri (asta doar dupa ce ai un certificat de urbanism in care sa se specifice clar retragerea de la aliniamentul actual).
- primaria, daca e amabila, iti va oferi o despagubire modica (vezi exproprierile de la Pasajul Basarab din Bucuresti - 20.000 EUR/casa :naughty: )
- tu zici @#$%^, angajezi expert, proces cu primaria
- .....

Alternativa: zici ca ei si faci ca tine. :D Ei iti dau urbanismul cu retragere, tu faci gardul pe locul pe care l-ai cumparat.
Riscuri la alternativa : amenzi si / sau demolat gardul catre cei de la primarie.

Edited by Dana_H, 12 May 2007 - 21:01.


#11
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
si eu am o situatie dar mai grava asa zice. am cumparat un teren mai demult si acuma ma trezesc ca drumul a fost inchis fiind proprietate privata. iar vecinii nu vor sa auda de acces nici cu despagubiri. se poate face ceva?
ar fi nasol desi deocamdata nu vreau sa construiesc dar in perspectiva da. ca si mine mai sunt inca 6 proprietari in acea zona.
culmea este ca drum exista si se foloseste dar au inchis accesul pe langa el.

#12
grigoremihai

grigoremihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2010
Va salut, apelez la acest forum intrucat doar aici observ o problema asemanatoare cu a mea.

Vreau sa iau un teren in suprafata totala de 1250 m, dispusi astfel:
- terenul unde vreau sa construiesc o casa + garaje, are 950mp (33mx26m)
- terenul de acces, de 300 mp (60mx5m) care se deschide pe mijlocul terenului de 950. Practic are o forma de T (piciorul T-ului fiind terenul ingust). Acest teren face legatura dintre drum si terenul in cauza (situat in "spatele" caselor). Nu este trecut ca drum de acces/servitute, dar asta se vrea a fii scopul lui. Utilitatile sunt la drumul principal si vor trebui trase de-a lungul celor 60m.

Intrebarea mea este: Pot avea vreo restrictie de constructie datorita acestui fapt ? In cazul asta cum este gandita deschiderea terenului ?
Momentan terenul este intravilan arabil, cu posibilitate de trecere in construibil.
Atasez si un desen.
Astept un raspuns cat de curand ! Multumesc anticipat !

Attached File  t.JPG   17.15K   29 downloads

#13
aalinalex

aalinalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2009

 grigoremihai, on 06 septembrie 2012 - 06:16, said:

Va salut, apelez la acest forum intrucat doar aici observ o problema asemanatoare cu a mea.

Vreau sa iau un teren in suprafata totala de 1250 m, dispusi astfel:
- terenul unde vreau sa construiesc o casa + garaje, are 950mp (33mx26m)
- terenul de acces, de 300 mp (60mx5m) care se deschide pe mijlocul terenului de 950. Practic are o forma de T (piciorul T-ului fiind terenul ingust). Acest teren face legatura dintre drum si terenul in cauza (situat in "spatele" caselor). Nu este trecut ca drum de acces/servitute, dar asta se vrea a fii scopul lui. Utilitatile sunt la drumul principal si vor trebui trase de-a lungul celor 60m.

Intrebarea mea este: Pot avea vreo restrictie de constructie datorita acestui fapt ? In cazul asta cum este gandita deschiderea terenului ?
Momentan terenul este intravilan arabil, cu posibilitate de trecere in construibil.
Atasez si un desen.
Astept un raspuns cat de curand ! Multumesc anticipat !

t.JPG


Buna,

Am o situatie similara legata de proprietatea drumului de acces, o parte din loturile din care s-a constituit sunt intabulate ca servituti iar unele au ramas ca proprietate ale riveranilor, desi in prezent sunt folosite ca servitute de catre toti riveranii.

Cum ai rezolvat situatia?

Multumesc si Paste fericit!
Alin

#14
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Trezesc la viata subiectul :)
Este vorba despre terenul cu stea, doresc sa știu ce fel de drum sunt obligat sa las ( lățimea lui ). Terenul de lângă, este al unei persoane din primărie care am impresia sa umbla cu șopârla cu noi, doreste sa unim terenurile ( spune ca altfel nu se poate construi) dar spune ca nu are bani si noi sa punem tot :(  . Locația Olteni/Clinceni/Ilfov , poate are cineva un sfat.
Multumesc

Attached Files



#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Terenul cu steluta are 4 mostenitori ?
-unde este un drum carosabil in situatia respectiva ?
-terenul cu steluta cata suprafata are ?
-detii un cf prin care sa esti proprietar ?
-nu vad legatura directa de ce ai uni loturile, probabil ca el nu mai poate sa construiasca nimic avand deja pot-ul depasit asa venind cu o suprafata mai mare in cf prin unificare mai poate construi ceva si la urma sa dezlipeasca (o mica marlanie )
-poti cere foaia colectiva de la ocpi sa vezi care ce are si cum si sa identifici cu un topometrist daca nu esti in clar cu vecinul cu mov

#16
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
1. Da, terenul cu steluță are 4 moștenitori
2. Drumul este cel de jos cu albastru
3. 5000 mp
4. Terenul cu steluță este moștenire cu 4 proprietari ( înscriși in acte)
5. Proprietarul terenului alăturat ( are jumătate din suprafața noastră), spune ca nu putem construii nimic, fiindcă trebuie sa lăsam 6 metri pt drum, iar deschiderea lotului o sa fie mai mica de 18 metri si nu primim autorizație. El este prins intre noi si cel care a apucat sa construiasca .
Dorește sa unim loturile, la urma sa lassm drum si sa parcelăm.
6. Ce este ocpi??
Multumesc

#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image cele 2 pahare de vin si-au spus cuvantul
- oficiu de cadastru si publicitate imobiliara = ocpi, in faza asta de ei depinzi la parcelare.
Poroprietarul alaturat este unul din cei 4 mostenitori ? daca nu nu are nici o treaba cu voi 4 care trebuie sa parcelati terenul de 5000 de mp in asa fel incat sa aveti fiecare cota parte exacta sau procentul mostenit .
-da intradevar trebuie sa existe un drum de seritute comuna. ce nu inteleg terenul cu rosu prins intre constructia aia si terenul tau pare sa aiba acces la drumul principal este absolut irelevant se poate construi si pe terenuri de 10 ml, in oras cand ai un fs de 14 metri e deja lux .
-avand mai mult de 3 parcele va trebui sa parcelezi cu o lucrare de puz/pud si drumul de servitute comua poate sa fie si de 4 m fiind drum intre cei 4 mostenitori si e trecut pe un cf separat si va fi drum privat.
Uitate la case insiruite unde rar vei vedea fs mari. La urma urmei ce vrei sa faci acolo pe 5000 de mp  poti face un bloc si parare si drum privat  Posted Image

#18
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Proprietarul parcelei roși nu are nici o legătură cu parcela verde, amândoi avem ieșire la drum.
Ma pune acum pe gânduri la ce este in spatele nostru ( pe mov) lor nu trebuie sa le las drum ?? Sau iei trebuie sa se lege la drumul din spate ??
Mulțumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate