Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#9883
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 06 iulie 2022 - 12:07, said:

La rusaliile penticostale nu există niciun element din datinile rusaliilor păgâne!

View Postdark, on 06 iulie 2022 - 12:43, said:

Ba da, denumirea sărbătorii

Pentru noi, denumirile și formele sunt puțin importante.
Valoros este conținutul, principiul, fondul.

Atâta timp cât în rusaliile penticostale nu a intrat absolut nimic păgânesc, e aleluia.

#9884
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 07 iulie 2022 - 08:08, said:

Atâta timp cât în rusaliile penticostale nu a intrat absolut nimic păgânesc, e aleluia.

A intrat denumirea păgână! De ce ați permis asta?Posted Image
Tu când te rogi Mântuitorului, nu rostești numele lui, Isus, sau zici cumva, Belial? :huh:

#9885
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă Jake, iată ce ar trebui să faci: să te preocupe, în primul rând, faptul că fratele tău, colegul tău, ... ce mai, copilul tău, Xlander, încă nu este botezat cu Duhul sfânt! Deci, invită-l la tine, îl cazezi, și-i oferi posibilitatea să participe la câteva sesiuni de stăruință după botezul cu Duhul sfânt, organizate în cadrul bisericii tale. Colegul Xlander va pleca acasă botezat cu Duhul sfânt, voios că Duhul a vorbit prin el tainele lui Dumnezeu!

[ https://media3.giphy.com/media/dngVpFeyJ7nSU/giphy.gif?cid=ecf05e474rolgjj96jv0jl7a8aiykq9b3ux7lhlxkmzs7on5&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ajută-l deci, pe fratele tău, să fie pecetluit! Posted Image

#9886
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 11:42, said:

A intrat denumirea păgână! De ce ați permis asta?Posted Image
Ti-am mai spus, pentru că nu contează denumirea ci conținutul.

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 11:42, said:

Tu când te rogi Mântuitorului, nu rostești numele lui, Isus, sau zici cumva, Belial? Posted Image
Nu.
Dar când mă rog lui Iahve îi zic Dumnezeu.
Și nu-i nicio problemă.

Singurii care sar în sus de fund în privința denumirilor sunt iehoviștii cei fixiști.
Care strecoară țânțarul în timp ce înghit cămila.

#9887
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
Da, înțeleg că atunci când te rogi lui Iahve, îi zici Dumnezeu, dar nu-i zici Behemot! Sau îi zici? Sau consideri că nu contează, ideea este că dacă tu te gândești la Iahve, atunci nu mai contează că-i zici... Leviatan? Posted Image

#9888
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 19:38, said:

Da, înțeleg că atunci când te rogi lui Iahve, îi zici Dumnezeu
Păi vezi?
Măcar că denumirea asta NU apare în Biblie.

Iar să-i zici lui Iahve... domnul zeu poate fi socotită o adevărată blasfemie de către unii mai fixiști.

#9889
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
Zeu... zeu este un termen neutru. Până la urmă, nimeni nu a definit în ce context să se folosească termenul acesta. Dar dacă tu știi sigur că o noțiune se înscrie în sfera păgânului și a demonicului, de ce ai mai folosi termeni vrăjitorești? Cum să chemi rusaliile? Păi vrei să te pocească? Ielele acestea, când întâlnesc flăcăi frumoși ca Xlander și bărbați seniori, ca tine, ușor grizonați, trecuți de 40 de ani, cu puțină burtă (idealul oricărei femei), se răzbună, te strigă și dacă te uiți înapoi, îți provoacă o stare de leșin, cazi din picioare, sau, mai rău, devii pocit! Te strâmbă! Sunt cazuri destule în popor. Și tu, să chemi aceste ființe drăcești?Posted Image Posted Image

Penticostali chemând ielele:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GMjZSzRhy8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zice penticostalul: mai vrem rusalii. Dar când v-a dat Isus, rusalii? Când? :facepalm:

De Rusalii, oamenii de astăzi încă mai păstrează unele tradiții: își împodobesc casele cu frunze sfințite de tei sau de nuc, pentru a îndepărta duhurile rele, ung ușile cu usturoi, pentru a fi feriți de ghinion tot anul și dansează Jocul Călușarilor, pentru a alunga spiritele Ielelor care vin să facă rău. Imaginarul popular reprezenta Rusaliile ca fiind niște babe urâte și gârbovite. Alte surse amintesc că Rusaliile sunt șapte fete curate și nemăritate, pe care Dumnezeu le-a prefăcut în zâne.

[ https://mesagerulneamt.ro/wp-content/uploads/2017/06/Iele.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alții, mai sperioși, spuneau că, în aceste zile, nimeni nu trebuie să lucreze, căci ființele acestea răutăcioase se răzbună atunci și ologesc, schilodesc, scot ochii, asurzesc sau înnebunesc pe cei ce nu le țin zilele.

În această zi, nu era bine, nici iertat a se sui în arbori ori în alte locuri înalte, de unde poate cădea omul, căci se credea că ”l-au trântit Rusalele”. Nici a călători ori a întreprinde ceva nu era recomandat, căci, dacă dădea de vreun rău, se credea că ”l-au vătămat Rusalele”.
Această zi se ținea de frica pociturilor. În Duminica Mare și în cele trei zile după dânsa, nu era bine să se smulgă nicio buruiană sau să se rupă vreo frunză din pădure, căci a bate piatra semănăturile. Prin unele zone, pentru a feri holdele de grindină, se făceau cununi de sânziene, care se puneau pe casă. Vitelor li se punea tei între coarne, pentru ca fermecătoarele să nu le ia laptele.

Edited by dark, 08 July 2022 - 06:34.


#9890
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 iulie 2022 - 06:38, said:

Zeu... zeu este un termen neutru.
Nu cred!

#9891
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 iulie 2022 - 06:38, said:


Prosteli iehoviste fără nicio noimă! :yes:

#9892
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
În engleză, God, e Tatăl, dar gods, sunt idolii neamurilor. :habarnam:

prosteli iehoviste, zici? nu mai degrabă, vinul Babilonului, încă rămas, din plin, la baptiști și penticostali? :huh:

#9893
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 iulie 2022 - 08:39, said:

În engleză, God, e Tatăl, dar gods, sunt idolii neamurilor.
Păi noi vorbim aici de engleză, limbă pe care tu nu o cunoști?
Rusaliile sunt termen al limbii engleze?

Pur și simplu... miriade... :habarnam:

#9894
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
Argumentul tău, dragă Jake, că nu trebuie să vorbești cu mine, fiindcă sunt "sinistru", este unul rizibil, căci în calitate de penticostal, tu trebuie să duci lupte cu ființe mult mai "sinistre", adică demonii!
😮😮😮😮😮

Dar daca tu fugi de mine, cum vei scoate draci, în numele lui Isus! :huh:

Bob Larson

penticostal, Phoenix AZ

https://youtube.com/...g?feature=share

#9895
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 iulie 2022 - 12:41, said:

Dar daca tu fugi de mine, cum vei scoate draci, în numele lui Isus! Posted Image
La fel cum am scos și până acum.
Și n-am fugit de tine niciodată.

#9896
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 11 iulie 2022 - 18:45, said:

Am, sa stii ca am, fa acest experiment si nu-i mai raspunde acestui user care a depasit orice fel de limita in batutul campiilor si miristilor

Vei face asta, Jake? Posted Image Te va lăsa inima ta de penticostal să întrerupi total, discuțiile cu mine?Posted Image

#9897
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 08 iulie 2022 - 13:02, said:


La fel cum am scos și până acum.
Și n-am fugit de tine niciodată.

Nu ai scos draci și de mine fugi (mă refer la topicul Discrepanțe, la care am contribuit împreună 🥺)

#9898
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/fCSQwDb/Animation8.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9899
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 12 iulie 2022 - 11:58, said:

Nu ai scos draci și de mine
Nu am scos dracii și din tine pentru că nu ne-am întâlnit niciodată :habarnam:

#9900
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
Uite-mă mai sus, am vrut să vin, dar nu am găsit exact adresa! :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate