Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#9685
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 15 februarie 2022 - 10:28, said:

Așa ți-a spus pastorul tău, să nu mai vorbești cu mine, fiindcă ... te smintești?
Păi parcă ziceai că pe vremuri eu eram pastor. Posted Image
Te-ai răzgândit?

View Postdark, on 15 februarie 2022 - 07:57, said:

Vreau doar literatură din biserica mea JMT și sper că această carte se va dovedi...

View Postdark, on 15 februarie 2022 - 15:57, said:

John Barton nu pare un adept JMT, cum sunt eu, dar asta nu înseamnă că...
Posted Image
Ba da, înseamnă că plângi în pumni!
Dar jemetiștii tăi cântă pe 4 voci: "Ce bine îmi pare că ai luat țeapă!".

Pentru că în biserica JMT tătuca voastră v-a spus clar: "vă dau o poruncă veche: să vă urâți unii pe alții așa cum v-am urât eu!" Posted Image


Dacă în lumea noastră nu ar fi venit Hristos, umanitatea nu ar mai fi existat, bah jemetistule! Așa să știi!
Oamenii s-ar fi mâncat unii pe alții. Și astăzi dacă încă lumea stă în picioare este exclusiv datorită fiilor lui Dumnezeu.

Ține de aici un cântec de pe vremea când încă nu căzuseși în Adânc:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y45I5gSL-4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by penticostalul, 16 February 2022 - 08:54.


#9686
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Autorul este un fost preot protestant anglican și fost profesor la Oxford. Cuprinsul cărții este interesant. Cartea este valoroasă, doar e tipărită la Humanitas. Este o carte pe care orice pastor trebuie să o aibă, după cum apreciază o recenzie, de ce, vom vedea când îi va veni rândul (sau poate că o vei citi tu înaintea mea!, așa ar fi de dorit!).

View Postpenticostalul, on 16 februarie 2022 - 08:47, said:

Păi parcă ziceai că pe vremuri eu eram pastor. Posted Image
Te-ai răzgândit?
Nu.
Mai ales că ai păstrat imaginea care dezvăluie alura ta impozantă de predicator.

View Postpenticostalul, on 16 februarie 2022 - 08:47, said:


Dacă în lumea noastră nu ar fi venit Hristos, umanitatea nu ar mai fi existat, bah jemetistule! Așa să știi!
Oamenii s-ar fi mâncat unii pe alții. Și astăzi dacă încă lumea stă în picioare este exclusiv datorită fiilor lui Dumnezeu.

Primul și al doilea război mondial au izbucnit în sânul creștinătății iar penticostalii nu au avut o problemă de a participa, într-o tabără sau alta...Posted Image

#9687
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 15 februarie 2022 - 07:57, said:

trebuie să fie ceva de calitate! adică nu...cărți popești, nu-mi trebuie,

View Postdark, on 16 februarie 2022 - 08:55, said:

Autorul este un fost preot...
Cuprinsul cărții este interesant.

Nici nu am intrat bine în scenă și ai și aruncat prosopul! :lol:
Nici nu mai intru pe debuncheala ta aiuristică pentru că te face praf profesorul Logic. :yes:

#9688
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 16 februarie 2022 - 10:18, said:

Nici nu mai intru pe debuncheala ta aiuristică pentru că te face praf profesorul Logic. Posted Image

Citindu-l pe Barton ăsta, presimt că...voi redeveni creștin! Poate chiar ... penticostal, mai știi? [ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3619.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9689
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
N-ai fost creștin niciodată, șezi blând! :)

Dacă vrei să devii creștin, intrăm pe un Zoom și îți voi arăta calea :yes:

#9690
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 16 februarie 2022 - 10:27, said:

N-ai fost creștin niciodată, șezi blând! Posted Image

Atunci, nicio pierdere, biserica penticostală poate sta liniștită, nu a pierdut nimic...și nimeni nu a câștigat, fiindcă biserica JMT este una inexistentă! Posted Image

View Postpenticostalul, on 16 februarie 2022 - 10:27, said:

Dacă vrei să devii creștin, intrăm pe un Zoom și îți voi arăta calea Posted Image
Stai să termin pe Geza Vermes și pe Barton, poate,...poate după aceea o să-mi fac ceva timp ...sunt curios de pe acuma ce ai de spus și tu...presimt că va fi interesant...[ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3620.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 16 February 2022 - 10:31.


#9691
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 16 februarie 2022 - 10:27, said:

N-ai fost creștin niciodată

Recunosc! Niciodată nu am crezut că Iehova poate fi un Prunc limitat, înfășat în scutece, orăcăitor, pișăcios, dar în același timp Dumnezeu atotputernic, nelimitat...atotștiutor, atotputernic...
Ei, lasă... și așa nu aș fi fost un penticostal bun... vezi tu, scump coleg, mie nu-mi place să cânt, să vociferez, să sar, să...bat din palme, chestii din astea... nu sunt genul meu, deci oricum nu m-aș fi integrat! :sad:

#9692
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
În data de 17 februarie, în mod contrar oricărui drept la apărare, instanța s-a întrunit de una singură, fără știrea avocaților și a părinților, și a retras toate drepturile parentale ale părinților Furdui, acordând tutelă deplină Jugendamt.

Acest lucru înseamnă că părinții nu mai au niciun drept de informare privind orice aspect al vieții copiilor, vizitele le pot fi blocate, iar copiii mutați în orice parte a Germaniei.

În loc să caute reîntregirea familiei și să îndrepte toată această situație înspre binele copiilor și al părinților Furdui, Jugendamt și instanța complotează pentru ruperea definitivă a familiei. Iar acest lucru are loc chiar înainte de finalizarea procesului de fond.

În acest mod tratează organizațiile criminale neomarxiste, anti-familie și anti-Dumnezeu!

#9693
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă penticostalule, încă ai timp, 13 minute, modifică acolo ”organizații criminale”, scoate partea asta (ce crimă s-a comis?) tu vrei să iei din nou sancțiune? Nu te juca cu astfel de afirmații!

Înțeleg că ești revoltat, te aprob, dar nu folosi astfel de invective, vrei să ne închidă forumul? Este ultimul rămas, iar eu nu am facebook, ca tine, cu 3800 contacte. Nu am facebook deloc, dacă se închide forumul, m-am ars!

Posted Image Posted Image Posted Image

#9694
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nu scot nimic!
E adevărul adevărat.

Dacă există colegi sau moderatori care susțin faptele acelor criminali, e treaba lor, să fie sănătoși!
Dar greșesc, asta e limpede!

#9695
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 21 februarie 2022 - 11:42, said:

Dacă există colegi sau moderatori care susțin faptele acelor criminali, e treaba lor, să fie sănătoși!

Nu susține nimeni acele fapte, dar limbajul folosit de tine nu se aprobă, înțelege, problema este de limbaj. Modifică în ”al doisprezecelea ceas”, acum, te rog!
Gata, timpul a expirat... s-au dus 15 minute.Posted Image
Măcar cere-ți iertare colegului moderator și roagă-l să șteargă, fără sancțiune! Poți invoca faptul că ai scris la nervi. Oamenii înțeleg, dar nu persista în această atitudine neconformă cu regulamentul forumului și legile țării!

Edited by dark, 21 February 2022 - 11:48.


#9696
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 21 februarie 2022 - 11:41, said:

Ce crimă s-a comis?
O crimă împotriva unei familii: răpirea tuturor celor șapte copii.
Tergiversarea cazului și tot felul de nelegiuiri care au culminat cu ultima descrisă mai sus.

View Postdark, on 21 februarie 2022 - 11:41, said:

Nu folosi astfel de invective, vrei să ne închidă forumul?
Ce e cu prosteala asta?
Cine să-ți închidă forumul și de ce?

Că spui despre o organizație că a

View Postdark, on 21 februarie 2022 - 11:44, said:

Măcar cere-ți iertare colegului moderator și roagă-l să șteargă, fără sancțiune!
Ție îți arde de bătăi de joc, așa-i?

#9697
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt în asentimentul tău, și eu consider ca foarte probabil un abuz asupra acelei familii Furdui să fi avut loc, dar nu trebuie să folosim expresii nelalocul lor. Crima este altceva.
De fapt, eu ce am avut de zis, am scris acum, mai mult nu mai comentez, fiindcă am alte topice pe care trebuie să fiu atent ce scriu!
Te rugasem să scoți partea cu ”criminale”, ca să nu iei sancțiune. Deci mă opresc aici, fiindcă, oricum, uneori, omul pe care vrei să-l ajuți, până la urmă consideră că vrei să-i faci rău, dacă-l sfătuiești de ceva. :sad:

Edited by dark, 21 February 2022 - 12:12.


#9698
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Interesant ca se intampla la familii penticostale foarte des.
Eu inteleg asa, ca aceste familii nu au posibilitati financiare si educatie morala incat aceste organizatii de stat  le suspenda dreptul de a detine copii. Si poate pe buna dreptate findca multi sunt familii ne-educate si copii nu invata nimic bun de la ei.
In trecut multi isi abandonau copii pe la usile bisericilor sau pe la crese, altii  au crescut copii si acum acei copii vor sa afle ce hal de parinti erau de i-au abandonat. Insa cazurile gen Furdui si altele din trecut arata altceva, parinti bolanvi care isi trateaza uneori cu dispret copii si abuzeaza de ei.
Era foasrte usor de demonstrat ca ei sunt parinti buni daca ar fi aratat ca au posibilitati suficiente de -i creste fara sa fie  constransi sau supusi la unele lipsuri.
Deci pe langa lipsurile materiale copii duc si lipsa de afectiune findca parintii sunt absenti de langa copii muncind 10-12 ore pe zi . Parerea mea e ca mai bine sa fie crescuti de autoritati.
Daca autoritatile le refuza si dreptul la vizite se poate spune ca e vorba de dorinta copiilor, findca orice avocat al acestor familii poate vizita copii si sa se convinga ca nu mai doresc contact cu parintii.
Ori avocatii si familiasunt idioti, ori e adevar in faptul ca acei parinti nu merita apelativul de parinte.

#9699
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 21 februarie 2022 - 12:07, said:

Ori avocatii si familiasunt idioti, ori e adevar in faptul ca acei parinti nu merita apelativul de parinte.
Da, așa este, ai dreptate, nu știm fiindcă nu cunoaștem îndeaproape familia și ce s-a întâmplat acolo.

Edited by dark, 21 February 2022 - 12:11.


#9700
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPacolino7, on 21 februarie 2022 - 12:07, said:

Eu inteleg asa, ca aceste familii nu au posibilitati financiare si educatie morala
multi sunt familii ne-educate si copii nu invata nimic bun de la ei.
In trecut multi isi abandonau copii pe la usile bisericilor sau pe la crese, altii  au crescut copii si acum acei copii vor sa afle ce hal de parinti erau de i-au abandonat.
parinti bolanvi care isi trateaza uneori cu dispret copii si abuzeaza de ei.â
Deci pe langa lipsurile materiale copii duc si lipsa de afectiune
acei parinti nu merita apelativul de parinte.
Ziceai o dată că din pricina copilăriei tale ai luat decizia de a nu avea niciun copil.
Îți înțeleg frustrările și traumele pe care le-ai suferit.

Dar nu-i corect să proiectezi experiențele tale asupra tuturor familiilor Posted Image
Există familii minunate care oferă dragoste, disciplină, educație și un trai îndestulat copiilor lor, așa precum familia Furdui.
Când organizațiile criminale care răpesc copii comit nelegiuiri, toți oamenii cinstiți trebuie să ridice glasul.

In această situații, tăcerea e vinovată!

View Postdark, on 21 februarie 2022 - 12:06, said:

Sunt în asentimentul tău, și eu consider ca foarte probabil un abuz asupra acelei familii Furdui să fi avut loc, dar nu trebuie să folosim expresii nelalocul lor.
Crima este altceva.
Crima NU înseamnă doar ucidere, precum este definită ea în sens restrâns.
Uite ce înseamnă crimă:

Codul Penal
PARTEA SPECIALĂ - CRIME ŞI DELICTE CONTRA PERSOANEI -
CAPITOLUL I
CRIME CONTRA UMANITĂŢII

Art. 172. -
(1) Săvârşirea în scopul de a distruge în întregime sau în parte o colectivitate sau un grup naţional, etnic, rasial sau religios a vreuneia dintre următoarele fapte:

a) uciderea membrilor colectivităţii sau grupului;

b) vătămarea gravă a integrităţii fizice sau mintale a membrilor colectivităţii sau grupului;

c) supunerea colectivităţii ori a grupului la condiţii de existenţă sau tratament de natură să ducă la distrugere fizică;

d) luarea de măsuri tinzând la împiedicarea naşterilor în sânul colectivităţii sau al grupului;

e) transferarea forţată a copiilor aparţinând unei colectivităţi sau unui grup în altă colectivitate sau în alt grup,


View Postdark, on 21 februarie 2022 - 12:06, said:

Te rugasem să scoți partea cu ”criminale”, ca să nu iei sancțiune.
Nu dau nici măcar un centimetru de hârtie igienică pe sancțiunile nedrepte.
Mă confunzi mey colegu'!
Eu nu pot fi îmblânzit prin sancțiuni arbitrare :nonobad:

Edited by penticostalul, 21 February 2022 - 14:27.


#9701
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postpenticostalul, on 21 februarie 2022 - 14:30, said:

Ziceai o dată că din pricina copilăriei tale ai luat decizia de a nu avea niciun copil.
Îți înțeleg frustrările și traumele pe care le-ai suferit.

Dar nu-i corect să proiectezi experiențele tale asupra tuturor familiilor Posted Image
Nu fac asa ceva insa autoritatile intervin cand sunt sesizate la abuzurile si indolenta parintilor .
In cazul familiei Furdui autoritatile sigur au facut si o ancheta sociala si au constatat niste abuzurui sau deficiente.
Nu le poti da ajutoare findca retarzii nu fac altceva decat sa se inmulteasca precum iepurii.
Eu vad la afmiliile de romi cum procedeaza, copii sta flamanzi si cersesc pe drumuri iar parintii ia alocatie pentru 7-8 copii si din asta traiesc fara sa munceasca.
In alte tari nu se accepta acest mod de organizare a familiilor.
Am cunoscut o familie de penticostali care se plimbau dintr-o tara in alta  in functie de nivelul de ajutor pentru cresterea copiilor, plecau din Suedia ca le-au taiat ajutoarele findca au constatat ca ei asta urmaresc, doar ajutoare financiare si fara munca.
Cand faci copii multi cu siguranta educatia lor e neglijata iar statul e atent la acest capitol.
In tari straine sunt milioane de romani, si unii din ei sunt de o nesimtire crasa crezand ca pot face acolo cum faceau in tara.
Sper sa vad mai multe cazuri in care autoritatile intervin in situatiile cu parinti inconstienti si le separa copii de un mediu familial toxic.

#9702
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Îți repet: nu trebuie să proiectezi propriile experiențe asupra unor familii de credincioși penticostali.
Diferențele sunt enorme. In biserică familiile sunt echipate la nivel de excelență să-și crească copiii.

Aici, cu familia Furdui și cu celelalte familii cărora li s-au răpit copiii, noi avem de-a face cu un atac concertat asupra familiei creștine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XRXpNQZmxK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by penticostalul, 21 February 2022 - 15:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate