Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12070 replies to this topic

#73
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005
Oricum ,dupa parerea mea personala e mai bine ca oamenii sa fie asemanatori cu capitanul picard ,decat sa fie ignoranti cum sunt majoritatea romanilor. Macar el se afla intro` lupta pentru aflarea adevarului si are deci 2 finalitati :
1. face remiza ,adica nu accepta faptul ca exista Dumnezeu oricate dovezi ar avea si deci merge in iad
2. pierde lupta ,si in acest caz fericit accepta existenta lui Dumnezeu si are sansa sa fie mantuit.

Posibilitatea de a castiga este exclusa prin definitie :)

Oricum cred ca e mult mai bine decat sa fi un ignorant si sa nu te intereseze cine este ,de un vii si incotro mergi.

#74
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
se cam deviaza de la subiect...

aici nu se pune problema daca este adevarata biblia sau nu , ci vorbim despre cultul penticostal, nu?

De vorbitul in limbi care apare la penticostali , ce parere aveti?

De unde le vin cuvintele acelea? si mai ales ce limba e aceea care o vorbesc?
In biblie spune de  acest lucru , mai spune de prooroci, de oameni care au daruri

daca m-as boteza  , de ce nu m-as boteza la penticostali?

#75
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Da...am observat ca se cam deviaza de la subiect.  <_<

'ionass' said:

daca m-as boteza , de ce nu m-as boteza la penticostali?

Buna intrebare, pana la urma asta te-ar apropia mai mult de mantuire, nu? Asta bineinteles daca ai accepta si doctrina, care mie personal imi pare un pic exagerata uneori, insa poate e mai bine asa. Eu nu cred ca am sa pot sa le accept vreodata doctrina in intregime, pentru ca uneori logica nu ma lasa. Pur si simplu cateodata trebuie gandit si cu capul, nu numai cu inima... ^_^

Ce parere aveti de casatoria dintre o persoana botezata la penticostali si una nebotezata, care merge la biserica si le respecta in parte dogma?  :huh:

#76
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
pai uite ce parere am eu...
- un chinez si un european, dar si un african ori un eschimos pot sa-si doneze unul altuia organe, se poate face transfuzie de sange de la oricare unul la oricare altul in conditiile existentei grupei de sange compatibile.
- pentru toti inima, plamanii, rinichii, ficatul, glandele cu secretie interna etc. functioneaza la fel. fiecare dintre ei, daca baga mana in priza, se curenteaza, indiferent de culoarea pielii sau convingerile religioase.
- toti se nasc la fel si toti mor la fel
asa ca, daca veiintalni vreun dilimache care sa tina cont de diferentele formale dintre oameni in detrimentul asemanarilor de continut, zi-i de dulce si trimite-l undeva. :)

#77
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View PostCapitanuPICARD, on Jul 12 2007, 08:15, said:

...
asa ca, daca veiintalni vreun dilimache care sa tina cont de diferentele formale dintre oameni in detrimentul asemanarilor de continut, zi-i de dulce si trimite-l undeva. :)
Din pacate, am impresia ca sunt prea multi. Sau poate ii intalnesc numai eu, pe toti... :P
Oamenii care au crescut cumva si au fost invatati cumva, de mici, asa au ramas. UNII, nu toti. Cum sunt si unii profesori, prin scoli, licee, facultati...comunisti din aia...care nu accepta schimbarea si gandesc "oblic" si mereu la fel, au impresia ca ce stiu ei e bine si altfel nu se poate... In toate religiile sunt astfel de oameni, nu putem toti sa fim la fel sau sa gandim la fel... :rolleyes:

si poate voi intalni un dilimache de genul asta...dar daca vrei sa iti urmezi inima cateodata cred ca trebuie sa faci si compromisuri, poate sa accepti ceva ce tie nu ti se pare logic pentru o persoana pe care o iubesti...:)

Edited by M_r, 12 July 2007 - 07:24.


#78
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nene, orice invat are si dezvat si orice dus are si intors, crede-ma!
nimeni nu spune sa gandeasca toti la fel dar ar fi in folosul fiecaruia sa gandeasca corect, optimist, in concordanta cu realitatea inconjuratoare.

asa ca, repet, cand vei intalni oameni care sa tine cont de balivernele religioase in detrimentul unor asemanari de continut, aplica ceea ce ti-am spus. :)

#79
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Eh...am sa incerc, poate reusesc... poate daca ar fi Nastase as reusi :lol:

#80
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Ei bine, in cazul Capitanului e mai greu sa explic(oricum nu ma crede).
Acum parerea mea este(pentru cei ce cred in Biblie):
In Biblie, mai exact in NT ati putut vedea ca dupa coborarea Duhului Sfant ucenicii au inceput sa vorbeasca in limbi, sa aiba viziuni, sa vindece oameni etc. . Unii spun ca acolo s-a oprit, la ucenici, aceste daruri. Exeplul il gasim tot in Biblie, si anume cand un grec(parca) impreuna cu familia sa primesc darul vorbirii in limbi. Nu zice nici unde in biblie ca aceste daruri nu se vor mai da. Deci, Biblia nu exclude asta. Personal, am auzit de multe ori oameni vorbind in limbi, prorocii, vindecari. Cunosc multe cazuri in care oameni cu cancer au fost vindecati iar doctorii au ramas uimiti; si multe alte boli. de exemplu, cand a fost mica, sora mea a trebuit operata si a fost dusa la spital. Dupa ce doctorul a examinat-o si a hotarat ca trebuie operata a iesit din sala pentru a lua cele necesare. Cand s-a intors sora mea era bine mersi vindecata.  :proud: .
Tatal meu a vazut niste lucruri uimitoare incat nici mie nu mi-ar veni sa cred.
Eu am vazut cum batrani care nu puteau sta in picioare sau care aveau probleme cu coloana sau o durere s-au vindecat dupa ce un om s-a rugat pentru ei. si multe alte evenimente etc.
Iata de ce cred ca inca se mai dau aceste daruri si ca exista un dumnezeu si ca Biblia e Cuvantul lui.
Edit: darul vorbirii in limbi nu il primesti daca esti penticostal. Ucenicii n-au fost penticostali si l-au primit:)

Edited by flaviux, 12 July 2007 - 09:35.


#81
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
pai in afara de penticostali si baptisti cine il mai are?
din cate stiu diferenta dintre baptisti si penticostali nu e prea mare

eu nu  am vazut niciodata nici o minune,
mi-e greu inca sa cred in minuni  , singurul lucru care imi da mintea peste cap deocamdata este  ca , am fost la o biserica de penticostali unde oameni de tot felul se rugau iar din cand in cand scoteau niste propozitii intr-o limba pe care nu o intelegeam.

Flaviux poate ne poti spune mai multe despre ce a vazut tatal tau

#82
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Postionass, on Jul 12 2007, 11:47, said:

Flaviux poate ne poti spune mai multe despre ce a vazut tatal tau
Si eu sunt curios. Am mai auzit de astfel de minuni, insa nu imi mai aduc aminte ce se intamplase...

#83
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Deci , minuni ce a vazut tata sunt multe. Foarte multe vindecari(pe loc).
dar ce ma uimit( as fi vrut sa vad si eu asta), va spun acum:
stiti ca sunt oameni care au un membru mai scurt decat celalalt sau alte probleme la membre. Ei, tatal meu, a vazut intr-o biserica cand se rugau pentru ei, cum pur si simplu li s-a egalat picioarele sau mainile. Mai sunt multe vindecari dar asta ma impresionat cel ai mult.
Dar mi se pare fals sa crezi ca doar penticostalii sau baptistii pot avea daruri. Nu conteaza deloc religia. Nu minunile sunt importante. Dumnezeu arata prin minuni ca exista si ca inca lucreaza printre oameni.
Dumnezeu face aceste miuni prin oameni. Uite cum poti sa iti imaginezi situatia:
Dumnezeu e un lucrator, iar noi oamenii suntem unelte de lucru. Depinde de fiecare daca vrei sa fi folosit de Dumnezeu. Bineinteles, conditia suprema este sa fi copilul lui Dumnezeu. Dar totusi, daca un om vorbeste in limbi nu inseamna ca este copilul lui Dumnezeu. Chiar daca se lasa de credinta, Dumnezeu poate sa nu ii ia darul. Zice in Biblie ca Dumnezeu da daruri din belsug si nu i pare rau de ele. Intelepciunea este tot un dar. Artistii au tot un dar de la Dumnezeu.

#84
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
flaviux, vezi nene ce face caldura asta din oameni? din unii dintre ei adica. incep sa vorbeasca in limbi. ;) auzi, da' pana acum in ce s-a vorbit? in degetele de la picioare? in urechi?
si daca tot ai inceput sa debitezi povesti nemuritoare, poate imi spui si mie, concret,
1 - biserica unde a asistat tatal tau la vindecari si numele preotului.
2 - numele spitalului si numele doctorului care ar fi trebuit sa o opereze pe sora ta
3 - numele si locatia in care batranul s-a vindecat de problema la coloana vertebrala
daca nu poti raspunde punctual si concret, consider ca cele 40 de grade celsius de afara au fost prea multe pentru stabilitatea ta emotionala, fapt pentru care ai inceput, la fel ca ucenicii, sa vorbesti.
in limbi, desigur.

later edit:
eu sunt om. unealta, daca vrei, poti sa fii tu. :) sunt curios... ce te consideri tu? bormasina? cleste? surubelnita? trusa de traforaj? speraclu?

Edited by CapitanuPICARD, 19 July 2007 - 01:11.


#85
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 19 2007, 02:08, said:

flaviux, vezi nene ce face caldura asta din oameni? din unii dintre ei adica. incep sa vorbeasca in limbi. ;) auzi, da' pana acum in ce s-a vorbit? in degetele de la picioare? in urechi?
si daca tot ai inceput sa debitezi povesti nemuritoare, poate imi spui si mie, concret,
1 - biserica unde a asistat tatal tau la vindecari si numele preotului.
2 - numele spitalului si numele doctorului care ar fi trebuit sa o opereze pe sora ta
3 - numele si locatia in care batranul s-a vindecat de problema la coloana vertebrala
daca nu poti raspunde punctual si concret, consider ca cele 40 de grade celsius de afara au fost prea multe pentru stabilitatea ta emotionala, fapt pentru care ai inceput, la fel ca ucenicii, sa vorbesti.
in limbi, desigur.

later edit:
eu sunt om. unealta, daca vrei, poti sa fii tu. :) sunt curios... ce te consideri tu? bormasina? cleste? surubelnita? trusa de traforaj? speraclu?
Ce crezi, atata imi pasa mie daca crezi tu ce am vazut eu sau tatal meu? Si ce rost ar avea sa iti scriu unde s-au intamplat?
La ce te ajuta? Tu oricum niciodata nu o sa crezi pe cineva care iti spune contrariul la ceea ce crezi tu!
Noa daca te ajuta dar nu i vad rostul:
1 In germania, intr-o biserica din Sttutgart de 2000 de persoane. Nu stiu cine era persoana.
2. Spitalul din Alba Iulia.
3. Biserica mea.
Spune-mi ti-a folosit la ceva ca ti-am spus toate acestea? La nimic! Si nu, nu is un nebun innebunit de caldura de afara.
Si te pot asigura ca tatal meu e un om serios. E problema ta daca nu ma crezi. Minuni= lucruri iesite din comun. De ce sa nu existe astfel de lucruri? Daca tu afirmi ca exista un Dumnezeu care are in control lumea, de ce nu ar vindeca el persoanele?
Ce, e asa de greu sa vindece niste persoane?
Si ceea ce am scris  cu uneltele a fost doar o incercare de a arata felul prin care Dumnezeu lucra prin oameni Nu esti amuzant de loc!
Asta i problema cu oamenii din ziua e azi! Nu mai pot fi crezuti pe cuvant numa daca i aduci mura in gura dovezi palpabile.
ei bine, deastea nu am. Am spus doar ce am vazut eu sau tatal meu, e problema ta daca nu ma crezi si nici nu imi pasa.
Din punct de vedere biblic minunile infaptuite de Dumnezeu exista, numa ca tu, nu crezi in Biblie.

#86
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Am auzit si eu mai multe cazuri de vindecari, dar nu neaparat la penticostali sau babtisti, la ortodocsi sau catolici... Oameni bolnav de cancer sau orice boala din asta, cu zilele numarate atunci, traiesc si acum bine mersi si sanatosi. Deci ceva se intampla. Mie nu mi s-a intamplat ceva de genul inca, si nici vreunui apropiat de-al meu, insa... mai am de trait ceva si sper ca in timpul acela sa vad si eu asa ceva.

#87
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostM_r, on Jul 19 2007, 13:11, said:

Am auzit si eu mai multe cazuri de vindecari, dar nu neaparat la penticostali sau babtisti, la ortodocsi sau catolici... Oameni bolnav de cancer sau orice boala din asta, cu zilele numarate atunci, traiesc si acum bine mersi si sanatosi. Deci ceva se intampla. Mie nu mi s-a intamplat ceva de genul inca, si nici vreunui apropiat de-al meu, insa... mai am de trait ceva si sper ca in timpul acela sa vad si eu asa ceva.
Uite ce spune un medic, ateu:

View PostLazyPawn, on Jul 16 2007, 19:32, said:

Să-ți spun eu cum este cu miracolele astea. Se știe că o anumita formă de cancer are o mortalitate de 90%. Din 10 oameni, 9 mor și unul scapa. Ce se intâmplă? Toți 10 se roagă. Boala iși face damblaua după regulile ei, și 9 mor. Al zecelea, cel rămas în viață, strigă triumfător: rugăciunile m-au salvat. Ăilalți 9 nu pot striga nimic, că-s duși. Poți înlocui cancerul cu un anumit tip de accident rutier, poți schimba proporțiile, etc. Ideea este aceeași. Istoria este interpretată de supraviețuitori, care, conform educației religioase primite, consideră că i-a ajutat dumnezeul specific la care se închină. Dacă se prăbușește un avion și "miraculos" există 3 supraviețuitori, fiecare din cei 3 va interpreta în felul său "minunea". Creștinul îi va mulțumi lui Isus, musulmanul lui Allah, superstițiosul va fi și mai convins de puterile magice ale talismanului de la gât... Pentru a putea măcar bănui o intervenție divină ar trebui să existe cel puțin o tendință de favorizare a celor credincioși in defavoarea ateilor, sau a celor buni in defavoarea celor răi, sau a celor care cred într-un anumit tip de dumnezeu față de cei care cred in altul. Ori, ce constatăm în practică? Nici un soi de deosebire. Toți mor în aceleași proporții la aceleași boli sau accidente, toți suferă și se bucură de aceleași lucruri in aceleași proporții. Atunci cum mai poate un om cât de cât inteligent să susțină că rugăciunea adresată unui anumit dumnezeu are efect? Eu unul nu înțeleg.


#88
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMegara, on Jul 19 2007, 15:37, said:

Uite ce spune un medic, ateu:
Poti spune ca sunt ingust la mine sau cum ne mai caracterizati ,dar eu cel putin in ultimii 4 ani merg la biserica de 4 ori pe saptamana si n`am auzit sa anunte la mine in biserica ,cum ca cineva a murit din cauza cancerului. In schimb am vazut multi oameni care au marturisit in fata biserici cum au fost vindecati de cancer in urma rugaciuniilor personale si ale intregii
biserici. Ce mi se pare mai ciudat e ca ,la fel ca in cazul vorbirii in alte limbi, majoritatea care au asa ceva au peste 50 de ani. Ma intreb de ce doar la cei in varsta li se intampla asa ceva ? Oare noi cei tineri sunt chiar asa necredinciosi ?  

De ce pt aria culturilor protestante sunt moderatori 2 persoane atee ?  :D  :)

#89
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postp0cait, on Jul 19 2007, 15:48, said:

Poti spune ca sunt ingust la mine sau cum ne mai caracterizati ,dar eu cel putin in ultimii 4 ani merg la biserica de 4 ori pe saptamana si n`am auzit sa anunte la mine in biserica ,cum ca cineva a murit din cauza cancerului. In schimb am vazut multi oameni care au marturisit in fata biserici cum au fost vindecati de cancer in urma rugaciuniilor personale si ale intregii
biserici. Ce mi se pare mai ciudat e ca ,la fel ca in cazul vorbirii in alte limbi, majoritatea care au asa ceva au peste 50 de ani. Ma intreb de ce doar la cei in varsta li se intampla asa ceva ? Oare noi cei tineri sunt chiar asa necredinciosi ?
Daca tu nu ai auzit de persoane care au murit de cancer, nu inseamna ca nu a murit nimeni de cancer.
Eu ii dau dreptate lui Lazy cu aceasta:
Se știe că o anumita formă de cancer are o mortalitate de 90%. Din 10 oameni, 9 mor și unul scapa. Ce se intâmplă? Toți 10 se roagă. Boala iși face damblaua după regulile ei, și 9 mor.
Cand un om sufera de o boala mortala in faza avansata, toti, inclusiv el, se asteapta sa moara. Cand se intampla acest lucru, nu reprezinta un lucru iesit din comun. In schimb, daca tumoarea se retrage, toti considera ca este o minune. Si "minunea" se raspandeste mult mai repede. :)
Totusi, in ziua de astazi, sunt sanse mari de insanatosire daca cancerul a fost depistat in faza incipienta.

Clima subecuatoriala are doua anotimpuri: unul ploios si unul secetos. Totusi, iarna trecuta, au fost tari subecuatoriale care au avut parte si de zapada... si nu 2-3 fulgi ci a nins in toata regula. Un fapt extrem de rar ce poate fi explicat stiintific. Totusi, multi l-au privit ca pe o minune.

View Postp0cait, on Jul 19 2007, 15:48, said:

De ce pt aria culturilor protestante sunt moderatori 2 persoane atee ?  :D  :)
De unde ai tras tu concluzia ca cei doi moderatori ai ariei de Religie si Spiritualitate (deci nu numai pe subaria cultelor protestante) sunt atei amandoi?

#90
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMegara, on Jul 19 2007, 16:33, said:

Daca tu nu ai auzit de persoane care au murit de cancer, nu inseamna ca nu a murit nimeni de cancer.
Eu ii dau dreptate lui Lazy cu aceasta:
Se știe că o anumita formă de cancer are o mortalitate de 90%. Din 10 oameni, 9 mor și unul scapa. Ce se intâmplă? Toți 10 se roagă. Boala iși face damblaua după regulile ei, și 9 mor.
Cand un om sufera de o boala mortala in faza avansata, toti, inclusiv el, se asteapta sa moara. Cand se intampla acest lucru, nu reprezinta un lucru iesit din comun. In schimb, daca tumoarea se retrage, toti considera ca este o minune. Si "minunea" se raspandeste mult mai repede. :)
Totusi, in ziua de astazi, sunt sanse mari de insanatosire daca cancerul a fost depistat in faza incipienta.

Clima subecuatoriala are doua anotimpuri: unul ploios si unul secetos. Totusi, iarna trecuta, au fost tari subecuatoriale care au avut parte si de zapada... si nu 2-3 fulgi ci a nins in toata regula. Un fapt extrem de rar ce poate fi explicat stiintific. Totusi, multi l-au privit ca pe o minune.
De unde ai tras tu concluzia ca cei doi moderatori ai ariei de Religie si Spiritualitate (deci nu numai pe subaria cultelor protestante) sunt atei amandoi?
Normal nu zic ca e general valabil ce am trait eu. Ziceam asa ca o observatie.

Si in legatura cu moderatorii ,vrei sa zici ca tu si landscape01 sunteti crestini ?! Pt ca eu nu vad nici o diferenta intre Mossoti si landscape :D.
PS : Poate e ochiul meu prea rau   :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate