Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#11071
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Deci, Jake, tu nu crezi în spiritele rele, despre care Biblia vorbește, dar crezi și accepți ca fiind divine, toate porcăriile pe care le faceți la penticostali...Posted Image

#11072
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Desigur că eu cred că există spirite rele.
Cine altcineva v-ar conduce pe voi, sataniștii care vă pretindeți atei?

Dar aceste spirite nu au ce căuta în Biserica lui Hristos, penticostală :nonobad:

#11073
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 30 martie 2023 - 12:23, said:

Desigur că eu cred că există spirite rele.


Cu câteva zile în urmă, ai scris altceva:

View PostSfantul Jakob, on 29 martie 2023 - 10:01, said:

Necromanția e un fake fără nicio putere, doar pretenții. Nu există spiritele alea, te înșeli. Fă un bine sufletului tău și nu mai crede în satana!
Cât despre biserica penticostală, ea este întemeiată de Hristos.
El își zidește Biserica lui. Și astăzi. De 2000 de ani încoace.
Lăudat să-i fie Numele!

Nu există spiritele care pot fi chemate prin diferite procedee oculte? Ba da, Biblia afirmă că da.

Levitic 19:31. Sa nu va duceti la cei ce cheama duhurile mortilor, nici la vrajitori: sa nu-i intrebati, ca sa nu va spurcati cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

Deci dacă te duci la necromanți, te spurci. Deci ... aceste ocupații oculte, nu sunt doar o simplă păcăleală, așa, cum ai zis tu...

#11074
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Astăzi am ajuns cu citirea la:

Deuteronom 18

Drepturile preoților și leviților

1 Preoții, leviții și toată seminția lui Levi

să nu aibă nici parte de moșie, nici moștenire în Israel;

OK, cum s-ar acualiza asta?
Să nu aibă serviciu laic, să nu aibă salariu de la stat.
Să nu aibă proprietăți.

să se hrănească din jertfele mistuite de foc în cinstea Domnului și din darurile aduse Domnului.

Deci, din jertfe animale și din daruri de mâncare vegetale.

2 Să nu aibă moștenire în mijlocul fraților lor: Domnul va fi moștenirea lor, cum le-a spus.

Se repetă interdicția deținerii moșiilor și se explică motivația: Domnul însuși le va purta de grijă slujitorilor Lui

3 Iată care va fi dreptul preoților de la popor: cei ce vor aduce o jertfă, fie bou, fie miel, să dea preotului spata, fălcile și pântecele.

Era stabilit cu claritate ce părți ale animalului jertfit trebuia să-i revină slujitorului lui Dumnezeu

4 Să-i dai cele dintâi roade din grâul tău, din mustul tău și din untdelemnul tău și pârga din lâna oilor tale,

Cele dintâi roade sau "pârga" înseamnau tot cei mai bun. Tot ce-i mai bun pentru Domnul, adică pentru slujitorul Lui.

5 căci pe el l-a ales Domnul Dumnezeul tău dintre toate semințiile, ca să facă slujba în Numele Domnului, el și fiii lui, în toate zilele.

Se explică de trebuia să se procedeze în acest fel: alegerea specială. Și se și precizează că slujba respectivă se moștenește din tată-n fiu.

6 Când va pleca un levit din una din cetățile tale, din locul unde locuiește el în Israel, ca să se ducă, după deplina dorință a sufletului său, în locul pe care-l va alege Domnul 7și va face slujbă în Numele Domnului Dumnezeului tău, ca toți frații lui leviți care stau înaintea Domnului, 8va primi ca hrană o parte la fel cu a lor și, pe lângă ea, se va bucura și de veniturile ieșite din vânzarea averii lui părintești.

Deci totuși părinții strângeau o avere și aveau posesiuni pe care le lăsau copiilor lor.

Ghicirea și vrăjitoria

9După ce vei intra în țara pe care ți-o dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te înveți să faci după urâciunile neamurilor acelora. 10Să nu fie la tine nimeni care să-și treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meșteșugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, 11de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morți. 12Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului și din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul Dumnezeul tău pe aceste neamuri dinaintea ta. 13Tu să te ții în totul totului tot numai de Domnul Dumnezeul tău. 14Căci neamurile acelea pe care le vei izgoni ascultă de cei ce citesc în stele și de ghicitori, dar ție, Domnul Dumnezeul tău nu-ți îngăduie lucrul acesta.

După ce au ieșit din Egipt, evreii au primit Legea și în ea era interzisă ghicitoria, citirea în stele, necromanția și celelalte activități oculte.
Pe un topic aiurea, un iehovist fixist se întreba besmetic de ce Iosif ghicea. Păi, dragi studenți, în primul rând legea încă nu fusese dată. Iar noi știm că ceea ce nu este interzis este permis. Iar apoi, treaba cu "paharul de ghicit" era o simplă stratagemă. Nu se poate afirma cu siguranță că Iosif ar fi ghicit. Măcar că pe vremea lui nu exista interdicția.

Un mare proroc

15Domnul Dumnezeul tău îți va ridica din mijlocul tău, dintre frații tăi, un proroc ca mine: să ascultați de el! 16Astfel, el va răspunde la cererea pe care ai făcut-o Domnului Dumnezeului tău la Horeb, în ziua adunării poporului, când ziceai: ‘Să nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu și să nu mai văd acest foc mare, ca să nu mor.’ 17Atunci, Domnul mi-a zis: ‘Ce au zis ei este bine. 18Le voi ridica din mijlocul fraților lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele în gura lui și el le va spune tot ce-i voi porunci Eu. 19Și dacă cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune el în Numele Meu, Eu îi voi cere socoteală. 20Dar prorocul care va avea îndrăzneala să spună în Numele Meu un cuvânt pe care nu-i voi porunci să-l spună sau care va vorbi în numele altor dumnezei, prorocul acela să fie pedepsit cu moartea.’ 21Poate că vei zice în inima ta: ‘Cum vom cunoaște cuvântul pe care nu-l va spune Domnul?’ 22Când ceea ce va spune prorocul acela în Numele Domnului nu va avea loc și nu se va întâmpla, va fi un cuvânt pe care nu l-a spus Domnul. Prorocul acela l-a spus din îndrăzneală: să n-ai teamă de el.

Acest mare proroc este desigur Hristos. Avem pe forum un musulman undercover care scrie Isus cu i mic și pretinde că Incil-ul a fost modificat. Așa cred islamicii, ei consideră că acest mare profer ar fi fost Mahomed. Însă aceasta nu poate fi argumentat nici măcar cu Coranul. Pentru că, inclusiv în Coran:
– Isus s-a născut dintr-o virgină și a fost celibatar. Pe când profetul Mahomed s-a născut normal și a avut 12 neveste.
– Lui Isus i se spune „Mesia” pe când lui Mahomed nu.
– Isus a fost fără păcat pe când profetul Mahomed a păcătuit şi avea nevoie de iertare.
– Isus a înfăptuit miracole, inclusiv a dat viață unei păsări făcute din lut. Pe când Mahomed n-a înfăptuit niciun miracol
– Isus a fost înălțat la cer și va reveni pe pământ. Pe când profetul Mahomed a murit și a fost îngropat în Medina.

#11075
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Un predicator renumit, mare vedetă a cultului Penticostal, care are cont și pe acest forum, a scris, vedeți mai sus:

După ce au ieșit din Egipt, evreii au primit Legea și în ea era interzisă ghicitoria, citirea în stele, necromanția și celelalte activități oculte.

Păi matale nu cunoști Biblia! Iacob luase atitudine contra idolilor înainte de a se da legea lui Moise:


Iacov a zis casei lui si tuturor celor ce erau cu el: "Scoateti dumnezeii straini care sunt in mijlocul vostru, curatati-va si schimbati-va hainele, (Fac.35:2)


Aici se includ și dumnezeii furați de soția sa, Rahela, de la Laban!
Și cum continuă Iacob, într-o perioadă mult înainte de ghiceala lui Iosif, fiul său?Posted Image


3. ca sa ne sculam si sa ne suim la Betel; caci acolo voi ridica un altar Dumnezeului care m-a ascultat in ziua necazului meu si care a fost cu mine in calatoria pe care am facut-o."
4. Ei au dat lui Iacov toti dumnezeii straini care erau in mainile lor si cerceii pe care-i purtau in urechi. Iacov i-a ingropat in pamant sub stejarul de langa Sihem.

Iosif, până la 17 ani când a fost vândut madianiților /ismaeliților, fusese educat bine, zic eu, de către Iacob. Și atunci? :huh:

View PostSfantul Jakob, on 01 aprilie 2023 - 09:30, said:

Nu se poate afirma cu siguranță că Iosif ar fi ghicit. Măcar că pe vremea lui nu exista interdicția.

Asta spui doar tu! Biblia nu face niciun comentariu, deși, firesc ar fi ca taică-su, Iacob, auzind că Iosif, fiul lui, are putere să ghicească, ar fi trebuit să se ocupe de problema aceasta, prima dată! Ce om al lui Dumnezeu ar trece cu vederea faptul că unul din copiii lui se ocupă cu ocultismul? Bah, sunteți normali la cap? Ocultism = demonism

#11076
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Când Iacob decretează ”scoateți dumnezeii străini din mijlocul vostru”, Iosif, fiul lui, avea cam 3 ani iar Beniamin nici nu era născut! Cum își explică un penticostal, faptul că, la 39 de ani, Iosif se prezintă ca fiind unul care are puterea de a „ghici”, și cui, tocmai fraților săi...? :dontgetit:

#11077
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Jake, tu aici înveți Biblia, cu mine, căci Rick Cunningham AoG mai mult îți ia banii....:unsure:...

#11078
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Doar predici de... 2, maxim 4 minute, anul acesta, Jakob? :huh:

#11079
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Trebuie să fim în fluxul modernității, Darkule!
Să gândim cu 10 ani în avans și să acționăm ca atare.

Biserica nu-și poate permite să fie cu mai puțin de 10 ani înaintea societății pentru că și-ar pierde influența uriașă și i-ar scădea numărul cotizanților... :habarnam:

#11080
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Aș fi vrut să audiez din partea ta... mai mult de 4 minute. Odinioară obișnuiai să ”presari” în predică și idei interesante...:unsure:...

#11081
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Audiază atunci d'aici:
https://www.facebook...244664924614906

#11082
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Și încă: https://www.tvrplus....xrDeXjZL268paXo

#11083
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Și de ce, pe facebook, ai scris această inepție: ”Acasă la Isus - Concert Extraordinar de Înviere”, care ... casă a lui Isus? unde? :huh:

#11084
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Iată ce mai scrie Jake, pe facebook, cum cere bani fără rușine, fără frică de Dumnezeu:

Dumnezeu vrea mai mult decât firimituri din rugăciunile tale, mai mult decât firimituri din banii tăi, mai mult decât din firimituri din viața ta. Pentru că și El ți-a dăruit pâinea întreagă, Pâinea Vieții.

[ https://i.ibb.co/vd2CFZ9/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11085
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Ăla nu e Jake!
Dar le zice mai bine decât el.

#11086
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Deci pocăiții să dea la biserică, mai mulți bani! :unsure:...

#11087
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Toți banii.
Așa era în biserica primară.

Să dea tot ce au, inclusiv să-și dea viața dacă e necesar.
Ăsta e creștinismul autentic.

#11088
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Învierea Mântuitorului Isus Hristos 16.04.2023
Mesaj Bibiblic - Dovezile Invierii

-------------------------

Ce dovezi s-au adus, frate? :dontgetit: Din perspectivă penticostală, te rog!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate