Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#127
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Blitz: De fapt am facut testul chiar acuma, pot face poze cu flashul una dupa alta aproape fara pauza - pauza necesara scrierii pe card si refocus este suficienta pentru reincarcare - maxim 4 secunde. In nici un caz A530 nu este capabil de asta. Nu stiu cum sta A610...
Poate tu esti pe baterii si sunt cam consumate deja?
Card: Cand stergi de pe card cu cablul USB si windows-ul, stergerea se face instant. Animatia aia este cred de vina. Este drept ca nu am incercat sa sterg din memoria interna, dar presupun ca aia este cel putin la fel de rapida - este folosita ca buffer cand ai carduri de tip M, mai lente.

Edited by SuperDuper, 01 June 2007 - 02:30.


#128
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostSuperDuper, on Jun 1 2007, 02:55, said:

Bai termina ca te crede cineva... A530 am si eu si blitzul cu 2 acumulatoare dureaza cam 12-15 secunde.

E luat din America? Fiindcă astea din România încarcă blitzul în maximum 5-6 secunde.  ;)
A610 avea nevoie de maximum 2 secunde, deși foloseam rar blitzul, cum probabil o s-o fac și cu 6500-le, așa că e irelevant, for me. Dar de amorul artei trebuie precizat. Folosesc acumulatori de 2700 mAh, de-abia încărcați. Bateriile Energizer cu care a venit scula sunt deja într-o telecomandă și la două ceasuri de perete, pe cuarț.  :D
BACH, ăia de la carduridememorie n-au pe stoc ce vrei, că am comandat eu și-aștept de dinainte de a-mi veni aparatul și nici nu au precizat o dată când vor aduce.
Vorba ta, m-am îndrăgostit și eu puțin de Fujică și mă simt un pic curvă, fiindcă încă țin la Canonel.  :coolspeak: Imbatabile în gama lor fiecare.
Lumină bună tuturor. Amin!  :photo:

Edited by ursamajor, 01 June 2007 - 05:46.


#129
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSuperDuper, on Jun 1 2007, 02:55, said:

Bai termina ca te crede cineva... A530 am si eu si blitzul cu 2 acumulatoare dureaza cam 12-15 secunde. Sa nu imi zici ca atata dureza si la S6500... Al meu dureaza cam 4 secunde, tot cu acumulatori.

SuperDupere esti aberant
Blitul se incarca in 5-6 secunde la cannon A530. (sunt posesor de A530)
Daca tu numeri din doua in doua secunde e problema ta.
Dar nu mai mintii lumea ca sa scoti aparatele Fujii pe primul loc.

#130
andreimihnea

andreimihnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2007
Salutare

Am nevoie de inca un sfat, azi as vrea sa imi iau aparatul ( Fuji S 6500 ), am gasit pe www.dm.ro o oferta interesanta 969 RON, card de memorie H1 1 GB 93 RON si incarcator Lenmar pe la 60 RON, eu sunt fan emag si as dori sa stiu daca acest site e de incredere sau daca a mai luat cineva de aici ... la emag nu am gasit card H decat M ...

Multumesc

#131
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View Postandreimihnea, on Jun 1 2007, 09:39, said:

Salutare

Am nevoie de inca un sfat, azi as vrea sa imi iau aparatul ( Fuji S 6500 ), am gasit pe www.dm.ro o oferta interesanta 969 RON, card de memorie H1 1 GB 93 RON si incarcator Lenmar pe la 60 RON, eu sunt fan emag si as dori sa stiu daca acest site e de incredere sau daca a mai luat cineva de aici ... la emag nu am gasit card H decat M ...

Multumesc

Ia-le pe fiecare din alta parte.
Aparatul e cu siguranta acelasi peste tot. Alege-l pe ala mai ieftin cu garantie cat mai mare.
Cauta card-ul cel mai rapid si mai ieftin
La accumulatori ti-as recomanda sa te orientezi catre o marca buna. Exista un topic dedicat in aria Foto.
Succes!

#132
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View Postursamajor, on Jun 1 2007, 06:45, said:

Vorba ta, m-am îndrăgostit și eu puțin de Fujică și mă simt un pic curvă, fiindcă încă țin la Canonel.

Subscriu..... :lookoflove:

6500 iti ofera mult mai multe posibilitati, insa nu poti sa nu iubesti felul in care merge 610-le.

#133
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostCorbul2004, on Jun 1 2007, 07:40, said:

SuperDupere esti aberant
Blitul se incarca in 5-6 secunde la cannon A530. (sunt posesor de A530)
Daca tu numeri din doua in doua secunde e problema ta.
Dar nu mai mintii lumea ca sa scoti aparatele Fujii pe primul loc.

Măi, nu te ambala așa. 5-6 secunde e minimum ideal, când ai acumulatorii full. Încarcă și-n mai mult. Să nu ne jignim. Fiecare vine cu câte o opinie aici. Să i-o respectăm. Aici nu e vorba de ce marcă e pe primul loc, ci ce neajunsuri și ce avantaje oferă ele.  :kisstogether:
A610-le e câteva clase peste A530. Cel din urmă, la banii pe care îi dai pe el, e jenant. La toate capitolele. E bun doar pentru point & shot-iști. Dacă-l compari cu 6500-le ești deja... dus cu sorcova (la modul general, nu tu).  ;)
Pe de altă parte, markarian, A610 depășește net la funcții Fuji 6500FD, dar NUMAI CU CHDK INSTALAT. Citește, dacă nu crezi, topicul meu despre CHDK, link în semnătură. În schimb Fuji vine cu un senzor mai bun, cu zoom-ul excelent și (ce e mai important pentru mine) cu ACCESIBILITATE mai bună. Ai acces la setări muuuult mai ușor decât la compacte. Evident, se poate considera comparația aberantă (și chiar este) dar... postăm și noi.
O să fac o listă cu ce mi-aș dori să fie schimbat la meniuri și o să scriu un e-mail la Fuji, poate vor face vreun nou release la firmware și vor ține seama de el.
Aș începe cu:
- RAW pe butonul F,
- dezactivare preview (mă scoate din minți),
- continuous shooting > 3 buc.

Astea sunt în top.
Hai să fim sănătoși și să ne bucurăm de ele, că tare-s bune! :D

Edited by ursamajor, 01 June 2007 - 11:00.


#134
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006

View Postandreimihnea, on Jun 1 2007, 09:39, said:

Salutare

Am nevoie de inca un sfat, azi as vrea sa imi iau aparatul ( Fuji S 6500 ), am gasit pe www.dm.ro o oferta interesanta 969 RON, card de memorie H1 1 GB 93 RON si incarcator Lenmar pe la 60 RON, eu sunt fan emag si as dori sa stiu daca acest site e de incredere sau daca a mai luat cineva de aici ... la emag nu am gasit card H decat M ...

Multumesc


Aparat foto s6500 + Card Sandisk 512 MB = 950 RON pe fotopedia.ro !

#135
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De pe fotopedia l-am luat și eu. E foarte serios, înțelegător și prompt tipul de acolo. Fiți fără grijă. Bravo lui!

Edited by ursamajor, 01 June 2007 - 12:07.


#136
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
ursamajor, in completare la ce vrei tu, eu as pune pe F si balansul de alb.
ISO pus pe butonul de zoom digital(in locul zoom-ului).
timerul sa nu se mai dezactiveze dupa fiecare utilizare.
faza cu fotografierea continua(sau mai mult de 3 poze) e mai nasol de facut(poate necesita modificari hard, buffere mai mai). restul se pot face modificind softul.
in privinta focalizarii: l-am comparat cu un s3 care parca focaliza ceva mai repede. insa in conditii mai grele de focalizare 6500 focaliza si s3 nu focaliza. nu am avut nicio situatie in care s3 sa focalizese si 6500 nu. invers au fost.

#137
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostCorbul2004, on Jun 1 2007, 00:40, said:

SuperDupere esti aberant
Blitul se incarca in 5-6 secunde la cannon A530. (sunt posesor de A530)
Daca tu numeri din doua in doua secunde e problema ta.
Dar nu mai mintii lumea ca sa scoti aparatele Fujii pe primul loc.
Da, si eu si Ken Rockwell:

Quote

The flash always takes about 5 seconds to recycle with Alkaline or Ni-MH batteries, even at close distances. At long distances, the flash needs more power, and can take 12 seconds to recharge for the next photo.
This could drive you nuts if you use the flash a lot.
Often the LCD turns off and the camera locks up while the flash recharges. This is normal and you'l see an orange blinking light while this happens.
Daca nu ai folosit aparatul, lasa-te de comentarii despre cine este mincinos...


View Postursamajor, on Jun 1 2007, 04:59, said:

- continuous shooting > 3 buc.
Cred ca nu ai citit postul meu anterior...
Pune un card in aparat si vei avea mod continuu, mai mult de 3 poze. Cand apesi (si tii apasat) pe butonul de multicadre (sus, in stanga declansatorului), in menul aparut poti face scroll si alege Off, Top3, Auto Braketing (nu este disponibil pe Auto), Last 3, si... Long Period. La tine nu apar cele 4 selectii posibile?

Edited by SuperDuper, 01 June 2007 - 12:24.


#138
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ai dreptate, pentru aproape 5-6 s, pentru departe behăi pân'se-ncarcă. :) La A610 nu-i așa.

Să continuăm cu 6500-le, aparat de aparat.  :D
Da, zc, adăugăm în wish list ce zici tu, deși e destul de accesibil și acolo pe F.

View PostSuperDuper, on Jun 1 2007, 13:11, said:

Pune un card in aparat si vei avea mod continuu, mai mult de 3 poze. Cand apesi (si tii apasat) pe butonul de multicadre, in menul aparut poti face scroll si alege Off, Top3, Last 3, Braketing (nu este diponibil pe Auto), si... Long Period. La tine nu apar cele 4 selectii posibile?

N-am card (încă), prietene. Poate de-asta n-apare în meniu opțiunea. Atunci e bine, dacă cu cardul există. ;)

P.S. La tine nu-i noapte acum? Ești pe Coasta de Est sau Vest? Just curious.

Edited by ursamajor, 01 June 2007 - 12:25.


#139
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Amigos, editorul ăla de RAW-uri de la Fuji nu se poate instala singur? N-aș vrea să bag purcoiul ăla de softuri de pe CD, că am unele third party mult mai bune.

#140
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postursamajor, on Jun 1 2007, 06:21, said:

N-am card (încă), prietene. Poate de-asta n-apare în meniu opțiunea. Atunci e bine, dacă cu cardul există. ;)
P.S. La tine nu-i noapte acum? Ești pe Coasta de Est sau Vest? Just curious.
1. M-ai facut curios, am scos cardul din camera si optiunea aia este inca disponibila. Se cheama "Long Period" si este ultima din lista aia de pe ecran. M-ar mira ca 6500 sa nu o aiba... Butonul pe care il tii apasat este ala marcat in poza - sper ca vorbim de acelasi lucru. Scroll cu sageata sus/jos, tinand butonul ala apasat. Oricum, eu folosesc "Last 3" - tin apasat pana cand am o poza ok si ridica degetul. Ultimele 3 vor fi salvate si vor cuprinde si aia pe care speram sa o fac :)
2. Sunt pe East Coast. Uneori postez dimineata inainte de a pleca la servici. Sau in pauza de masa, desi nu prea le place sa folosim netul in particular.

Edited by SuperDuper, 01 June 2007 - 22:33.


#141
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
M-ai facut sa imi scot A530-ul de la naftalina sa fac o poza la meniul ala. Scuza calitatea, da nu am vaut TV-tunerul la PC-ul la care scriam.
Am tras vreo zece poze continuu pana m-am plictisit. Stergerea in grup dureaza la fel ca ca individuala (tot patratelele alea albastre)...

Edited by SuperDuper, 01 June 2007 - 23:50.


#142
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ai dreptate, acolo apare, dar în meniul principal, nu. Good job!  ;)

#143
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Singura problema e ca in "Long Period" face cam o poza la 1,7 - 2 secunde.

#144
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mda, nu e rafală... Nașpa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate