Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Idei de afaceri?Parteneriate?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
Un sfat ptr cei care au bani si nu stiu ce face cu ei inca.In primul rand evitati sa marturisiti asta public,e mai sanatos si evitati shansa de a fi abordati de eventualii escroci.In al doilea rand,daca chiar vreti sa dezvoltati ceva care sa va aduca un profit,incercati sa va documentati.Abonati-va la ziarele financiare unde exista rubrici cu fel de fel de idei de afaceri ptr toate bugetele,informati-va despre cererile pietei,si incercati pe cit posibil sa va apucati de ceva la care va pricepeti cit de cit si cel mai important care va place.Sa faceti cu placere o activitate,nu numai ptr bani.Apoi luati in calcul faptul ca piata romaneasca este un pic atipica.Ceva ce merge intr-un loc de cele mai multe ori nu merge in alt loc,chiar el apropiat.Romanul inca nu a invatat sa caute pretul cel mai mic,el este fidel unul loc unde s-a obisnuit sa cumpere,sau cumpara ptr ca e mai aproape de el,nu ptr ca acolo pretul este mai bun,calitatea de asemenea sau serviciul este mai ieftin.
  In orice vreti sa intreprindeti,nu puteti problema simplist.Ia\u cu atat si vand cu atat si diferenta este profitul meu.Ioi,ce de bani fac!!! Incercati sa depistati cit mai mult eventualele cheltuieli neprevazute,toate taxele care trebuie sa le platiti,inclusiv spagile de rigoare si cel mai important puneti-va la punct cu legislatia in domeniu.Si cel mai important poate...Ganditi pe termen mediu si lung!


#20
euph0ric

euph0ric

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 25.01.2007

 archimex2002, on May 13 2007, 09:14, said:

Un sfat ptr cei care au bani si nu stiu ce face cu ei inca.In primul rand evitati sa marturisiti asta public,e mai sanatos si evitati shansa de a fi abordati de eventualii escroci.In al doilea rand,daca chiar vreti sa dezvoltati ceva care sa va aduca un profit,incercati sa va documentati.Abonati-va la ziarele financiare unde exista rubrici cu fel de fel de idei de afaceri ptr toate bugetele,informati-va despre cererile pietei,si incercati pe cit posibil sa va apucati de ceva la care va pricepeti cit de cit si cel mai important care va place.Sa faceti cu placere o activitate,nu numai ptr bani.Apoi luati in calcul faptul ca piata romaneasca este un pic atipica.Ceva ce merge intr-un loc de cele mai multe ori nu merge in alt loc,chiar el apropiat.Romanul inca nu a invatat sa caute pretul cel mai mic,el este fidel unul loc unde s-a obisnuit sa cumpere,sau cumpara ptr ca e mai aproape de el,nu ptr ca acolo pretul este mai bun,calitatea de asemenea sau serviciul este mai ieftin.
  In orice vreti sa intreprindeti,nu puteti problema simplist.Ia\u cu atat si vand cu atat si diferenta este profitul meu.Ioi,ce de bani fac!!! Incercati sa depistati cit mai mult eventualele cheltuieli neprevazute,toate taxele care trebuie sa le platiti,inclusiv spagile de rigoare si cel mai important puneti-va la punct cu legislatia in domeniu.Si cel mai important poate...Ganditi pe termen mediu si lung!
Curiozitate de moment : castigi peste 2000 EUR/month ?

Daca da, esti in masura sa dai sfaturi. Daca nu, citeste ce`ai scris de 3 ori.... si prefa`te ca nu`i utopie.

#21
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

 euph0ric, on May 13 2007, 11:38, said:

Curiozitate de moment : castigi peste 2000 EUR/month ?

Daca da, esti in masura sa dai sfaturi. Daca nu, citeste ce`ai scris de 3 ori.... si prefa`te ca nu`i utopie.

Eu zic ca a scris bine, de aceea subscriu la ceea ce a spus archimex2002. Este totusi deplasat sa intrebi pe cineva cat castiga sau ca el sa se laude cu asta. Probabil ca venitul lui este mai mare decat suma pe care ai amintit-o, poate si al meu e mai mare. Nu are atata relevanta daca sfatul este bun.  :peacefingers:

#22
euph0ric

euph0ric

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 25.01.2007

 radumiki, on May 13 2007, 09:49, said:

Eu zic ca a scris bine, de aceea subscriu la ceea ce a spus archimex2002. Este totusi deplasat sa intrebi pe cineva cat castiga sau ca el sa se laude cu asta. Probabil ca venitul lui este mai mare decat suma pe care ai amintit-o, poate si al meu e mai mare. Nu are atata relevanta daca sfatul este bun.  :peacefingers:
Teoria arareori coincide cu practica. Pretu`, si in cazu` asta, e cel mai bun indiciu. sa nu ma`ntrebi acum, care...

#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

 euph0ric, on May 13 2007, 11:55, said:

Teoria arareori coincide cu practica. Pretu`, si in cazu` asta, e cel mai bun indiciu. sa nu ma`ntrebi acum, care...

pretul este un factor important, doar ca mai trebuie sa si stii sa vinzi. ex: sa spunem ca am un discount de la coca-cola de 25%, un termen de plata lung,  astfel incat pot vinde la un pret sub fabrica si sa mai am  profit. daca nu vand nici o sticla, ce folos? trebuie sa si ajung pe piata, iar acest lucru e mai greu decat negocierea cu coca-cola. crede-ma!  :)

#24
euph0ric

euph0ric

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 25.01.2007

 radumiki, on May 13 2007, 10:10, said:

pretul este un factor important, doar ca mai trebuie sa si stii sa vinzi. ex: sa spunem ca am un discount de la coca-cola de 25%, un termen de plata lung,  astfel incat pot vinde la un pret sub fabrica si sa mai am  profit. daca nu vand nici o sticla, ce folos? trebuie sa si ajung pe piata, iar acest lucru e mai greu decat negocierea cu coca-cola. crede-ma!  :)
mi`era teama c`ai putea intelege. mi`ar fi placut sa nu gresesc. :)

#25
Giliolala

Giliolala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2007

 radumiki, on May 13 2007, 12:10, said:

pretul este un factor important, doar ca mai trebuie sa si stii sa vinzi. ex: sa spunem ca am un discount de la coca-cola de 25%, un termen de plata lung,  astfel incat pot vinde la un pret sub fabrica si sa mai am  profit. daca nu vand nici o sticla, ce folos? trebuie sa si ajung pe piata, iar acest lucru e mai greu decat negocierea cu coca-cola. crede-ma!  :)


O intrebare off-topic, dar in legatura cu citatul tau: ce tot are lumea cu votul uninominal, care NU EXISTA NICAIERI IN LUME?

Chiar nu vedeti ca romanii in majoritate vor confunda cele doua simple variante de la referendumul asta, cei care il vor pe Base vor vota DA pt demiterea lui, si cei care nu-l suporta vor vota adesea NU, contrar dorintei lor...

10% din romani nu stiu sa citeasca, iar 30% nu sunt in stare sa inteleaga un text scris, chiar daca il pot silabisi. Adesea partide inexistente au mii de voturi pt ca lumea greseste, confunda sigle sau voteaza la intamplare.

Daca fiecare partid din cele 30 care apar pe buletinul de vot mai baga cate 10 nume separate, cu loc la fiecare pentru stampila, confuzia va fi totala, iar uninominalii candidati pot candida aleator pe locul oricarui partid, sansa lor de a iesi parlamentari fiind egala.

E adevarat ca intr-o societate normala asa ar fi normal, sa se voteze in cunostintza de cauza, dupa un studiu aprofundat si CUNOSCAND OMUL. Dar chiar daca omul da bine pe poza, si iese bine in prezentarile sale la TV, platite cu bani negri, sansa ca la votul uninominal sa alegi acelasi escroc ramane. Tot analfabetzii pe care primarul ii conduce in cabina de vot dicteaza rezultatul, nu cei 10 % intelectuali documentati de la TV si presa usor de cumparat.

#26
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

 euph0ric, on May 13 2007, 11:38, said:

Curiozitate de moment : castigi peste 2000 EUR/month ?

Daca da, esti in masura sa dai sfaturi. Daca nu, citeste ce`ai scris de 3 ori.... si prefa`te ca nu`i utopie.

Nu pot sa spun cit castig lunar ca nu stiu exact,stiu asa in mare,oricum nu are importanta si nici relevanta dar iti pot spune ca doar telefoanele lunar ma costa mai mult decit 2000 euro.  ;)

#27
euph0ric

euph0ric

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 25.01.2007

 archimex2002, on May 13 2007, 13:16, said:

Nu pot sa spun cit castig lunar ca nu stiu exact,stiu asa in mare,oricum nu are importanta si nici relevanta dar iti pot spune ca doar telefoanele lunar ma costa mai mult decit 2000 euro.  ;)
Daca intr`adevar n`are toate cele, de ce mi`ai condimentat ziua cu telefoanele ? Simt civic, garantez.
Io vorbeam de profit, nu de cifra de afaceri :D

se apreciaza onestitatea raspunsului. Si modestia sa.

Ma inclin...

#28
only i

only i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.04.2007
Si partenerul unde e?:)))).Din nou sunt nevoit sa spun ca toate discutiile sunt off topic.Ptr domnul care a spus de eventualii escroci:am eu grija sa isi plateasca din venitul propriu 3 luni de spitalizare.Nu asta e important,important e sa pui mana de la mana sa faca mai multe maini...stiti cum e.Multumesc!

#29
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

 only i, on May 13 2007, 16:56, said:

Si partenerul unde e?:)))).


Partenerii adica! Pai sint si ei bine sanatosi.Multumesc si dvs.Cineva sustinea mai sus ca cel mai bine si singur sa conduci caruta,etc.Asa e ideal numai ca la fel ca orice ideal e greu de atins.Depinde si de noroc.Nu poti sa bagi mana in foc ptr nimeni.Eu sint patit cu oameni pe care ii credeam mai presus de orice banuiala.In schimb am avut surprize placute din partea unora pe care i-am privit cu multa suspiciune.In general banii schimba un om si de cele mai multe ori in rau.Asta e,cum spune neamtul: Shit happens ;) Dar jigodiile se cern incet incet si raman oamenii de valoare.Trebuie sa ai rabdare

#30
xantius

xantius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2006

 euph0ric, on May 13 2007, 11:38, said:

Curiozitate de moment : castigi peste 2000 EUR/month ?

Daca da, esti in masura sa dai sfaturi. Daca nu, citeste ce`ai scris de 3 ori.... si prefa`te ca nu`i utopie.

True. Sau nu.
Nu am reusit sa citesc tot, pentru ca mi-a fugit mintea la o compunere, in antiteza un pic:

Eu nu ma gandesc intotdeauna sa cumpar ieftin, ci mai ales bun. Totul e sa renteze, dar sa fie conform standardelor mele. Am produs anumite legume, stiu ce e bun. Dar altii nu stiu asta. Imi pasa ca nu stie oraseanul? Nu, de cele mai multe ori. Nici nu prea am fata de taran, ca sa fiu un sfatuitor bun. A fost un exemplu. Continui si spun altceva:
Ma chinui, ca sa nu zic, ma straduiesc sa castig bani, nu sa ii cheltui. Cam asta e esenta pietei, sa circule banul. Daca ai mult prea multi ori ii pui deoparte, ori ii investesti daca ai chef si pricepere. Altfel traim cu toti intr-o mare si bine gestionata saracie. Din pmdvr., chiar si aia din west (statele occidentale), si ma refer la marea majoritate care muncesc si au cam ce vor, traiesc tot intr-o mare saracie, numai ca acolo gestiunea e mai sofisticata. Managementul se face de foarte mutli ani computerizat. Cine crede altfel sa nu incerce sa ma contrazica! De ce saracie? Avantaje si dezavantaje. Bineinteles, sunt cateva comunitati ceva mai bine dezvoltate care au luat in calcul factorul social de mult timp. Un mic exemplu: rromii. De ce? Pt ca au inteles ca tb sa o ia mai usor...

Realitatea e ca acum sunt somer si nu mai am ce cheltui. Ce o sa fac? O sa ma duc, bineinteles, sluga, la 1 care a avut o idee mai buna, sau s-a nascut mai tarziu decat tataie. Ideal ar fi sa am 1 fiu bogat. Deci, totusi, cum fac si eu asta??? Cred ca o sa incerc pana o sa reusesc. Totusi, prea multi ani am fost mai inteligent; o data si odata, tot o sa conteze si Qul meu. 'Speranta moare ultima, sau mor eu inaintea ei.'

Suntem idioti, idealisti, ideali, idoli, niste ID, ideodemagogi, ideomaniaci, idei-afaceristi, aFACE-RISTI sau doar niste copii destepti? Mai bine nu faci, nu? De ce sa risti cu munca ta si sa te fure 1 sau 2? Ca e plina lumea de asa ceva. Patitii ii stiu. Sau ne facem si noi ca gandim, asa cum batranii 'fac politica'?

Altfel: incercam, poate o sa reusim si noi sa ne pierdem in oaza cu bogati. Dar, asa, nu suntem decat niste bieti nisipi.
Si mai altfel: -Banii ca banii, dar eu ce mananc, nevasta? Copilu'? Io zic sa ne suim in caruta si sa plecam de aici, ca am incercat cam totul. Doar cu ideile de afaceri am ramas. Apropo. <VAND IDEI> Ce nu vand, postez; dar sigur nu vor mai fi la fel. nici eu, nici ele. silviu_alin@Y

#31
xantius

xantius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2006

 archimex2002, on May 13 2007, 15:16, said:

Nu pot sa spun cit castig lunar ca nu stiu exact,stiu asa in mare,oricum nu are importanta si nici relevanta dar iti pot spune ca doar telefoanele lunar ma costa mai mult decit 2000 euro.  ;)

Ori ai o matusa prin state. Ceea ce nu prea cred ca e centul si cu statele acuma.
Poate ai un butic de GSM uri, si atata ai factura la nokii?
Ori tu esti destept cat 100 oameni, ca atatia sunt in compania noastra, si cam atata ne vine factura fonica. Bine, nu vb toata lumea, unii mai si muncesc.
Altfel, poate esti un filantrop din aia... Daca ai atatia bani,nene, ce mai pierzi timpul cu tineri din astia, noi? Adica suntem cam saraci pt tine?!
Altfel, esti o minciuna. Adevereste-te, sau nu te mai lauda!
Sau esti un biet investitor, si tocmai mi-am pierdut farama de sansa? Lasa, ca ma fac scriitor. Si eu. Mi-e cam lene acum sa vad ce am si ce ai scris. Poate m-am ambalat ca trabantul. Frustrari, nereusite...., e greu sa respiri acuma. Pfu!
Dar, parerea mea, ramane cea mai tare chestie pe lumea asta, dupa altele sacre: <<Sa iti vezi VISUL cu ochii.>>
Da' chiar! Idei de afaceri. Idee=vis~imaginatie~imagini+>imagini de afaceri:Dreams Dealler. Ca si studiile de caz... <- asta e Promo! Pt cei care nu s-au prins, e o idee, exista de mult, dar nu in forma asta.

#32
xantius

xantius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2006

 archimex2002, on May 13 2007, 18:18, said:

Partenerii adica! Pai sint si ei bine sanatosi.Multumesc si dvs.Cineva sustinea mai sus ca cel mai bine si singur sa conduci caruta,etc.Asa e ideal numai ca la fel ca orice ideal e greu de atins.Depinde si de noroc.Nu poti sa bagi mana in foc ptr nimeni.Eu sint patit cu oameni pe care ii credeam mai presus de orice banuiala.In schimb am avut surprize placute din partea unora pe care i-am privit cu multa suspiciune.In general banii schimba un om si de cele mai multe ori in rau.Asta e,cum spune neamtul: Shit happens ;) Dar jigodiile se cern incet incet si raman oamenii de valoare.Trebuie sa ai rabdare

Mai, nene, scrii prea frumos despre nimic. Deci esti exceptia?! Ciurul asta e general, sau propriu si poersonal? Ca vad ca se inmultesc, ca sa nu zic altceva! Eu pe unde am fost, am vazut asa: lipitorile in fata, muncitorii in spate. Ei la distractie, noi acasa. Ei cu banii, noi cu nimic. Deci? Na, ca am zis! Poate nu suntem noi in partea buna a lumii...? Mai bine tac, ca numai prostii zic.

#33
xantius

xantius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2006
Citesc glumita de reclama de mai sus:
Un nene, o palarie, o mare, un credit, o banca, grup, Euro, o casa. DA! Asta vreau: o casa. Dar vreau printr-o schema prof: o cariera, bani, apoi casa. Numai ca au intervenit niste minuni... Familie, deh, ce sa-mi fac, daca mi-a plcaut asa. citesc mai departe:
vine, vine, casa, dar e mica, desi e un gigacredit. :( Te multumesti cu insulita ta? sau cu orice RISC, un credit la posta? Ce mare e marea!!!
Deci: ori beau toata marea, ori sap un tunel, si asa si fac o insula mai mare, ori las barba sa creasca si cu ubrela poate incropesc de o pluta. Ori imi bag p... si zic ce vreau sa zic: Nu credite! Teapa! Ca eu ma multumesc cu orice! Important e sa fiu multumit asa cum vreau, nu vreau un mega-giga-risc. (e o reclama la bancapost)

Altfel: duce-ti-va, luati creditul, si dati-ne si noua de munca! ca casa aia oricum nu o faci singur, ca nu stii decat sa faci bani tu, ca sa platesti ratele. Lasa pe noi creditul, caramida, cimemtul, muncitorii, afacerilii astea... Sau, altfel, dati-ne noua banii din credit, domnilor investitori, ca noi avem idei:
*
Anul asta incep lucrul la o veche (vreo 07-99=~8 ani) idee: invatamant alternativ. unul mai aproape de realitate. nu jaful asta de acum, care e bun doar pentru nepasatori. Ce am gandit si cum o sa fac:
Ding, o idee, bazata pe o experienta placuta: invatamantul ro
Am gandit mai multe variante, apoi am gandit alte idei convergente. apoi altele care nu au legatura directa. Asa am incept sa imi dezvol schemele.
Deci, o sa iau cativa tineri profesori si o sa ii pun sa munceasca niste scheme gandite de mine si cativa batrani profi. Deh, ce sa fac, daca am parinti si prienteni... Tb sa le intorc intr-1 fel favorul, cunostintele si timpul lor. Oricum au niste salarii de tot stresul.
In final, sper sa reusesc sa creez o Academie de Inventica. Pare destul de simplu, dar cat am muncit sa o aduc pana anul asta... Si nu am pus nimic pe hartie. Scopul nu e 1 concurent pt siveco. E ceva maiiii... nobil.
*
Acum citesc glumita de la Google:

Ce romanie! Gratis, film, anunturi, G, munca, descarca!, lege, cadou, rosu, verde. NOAPTE BUNA!... Vedeti, scurt si la obiect! ???! Numai ca te imbie, nu te amageste.

PS: Sa nu inceapa careva cu "mai lasa-ne..." Discutam, ca daia e forum, e pt fun. Eu pot fi rautacios, pt ca am motive, dar nu vreau sa le spun, si nici sa fiu rau sau bun. Si postam idei. Sper sa le spun pe toate! Sa nu ma lasati. Cumparati, deci! :D

#34
xantius

xantius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2006
Ce prost sunt, era cotetul cainelui!!! Si il cheama Rex. Si mai naspa. Asta ne ureaza: va aspteapta rex daca nu luati megagiga

#35
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

 xantius, on May 14 2007, 03:56, said:

Daca ai atatia bani,nene, ce mai pierzi timpul cu tineri din astia, noi? Adica suntem cam saraci pt tine?!

   Nu vreau sa polemizez cu frustrarile din tine,dar iti doresc bafta in ce o sa intreprinzi,asta in caz ca vrei sa intreprinzi ceva in afara sa te lamentezi ca esti somer.Nu ma intereseaza cine cit e de sarac,si aici nu vine nimeni aici sa isi masoare conturile cu ceilalti.Apoi nu imi pierd timpul pe aici,intru pentru ca gasesc lucruri interesante despre diferite probleme de la oameni care sint in domeniu.Apoi intru pentru ca eu imi permit sa pierd si timpul in comparatie cu altii ;)
  Referitor la factura telefonica,nu e nimic iesit din comun tinand cont ca vorbesc in jur de 17.000 minute lunar si o mare parte din ele sint in roaming sau sun international.Pe de alta parte factura telefonica este pentru 2 telefoane,dar sa zicem ca 70% este felia mea din ea.Si ca sa te dumiresc de ce ajunge aici iti spun ca am in jur de 120 clienti constanti care fac comenzi la mine,si le raspund chiar daca sint plecat in prin Europa unde am drumuri des.Daca nu esti in clar,iti trimit o copie dupa factura in privat <_<

Edited by archimex2002, 14 May 2007 - 17:59.


#36
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

 xantius, on May 14 2007, 03:56, said:

Ori ai o matusa prin state.


   Matusa nu am,dar am cetatenie americana.Se pune?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate