Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Pocaiti-va caci Imparatia Cerurilor este aproape!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

Poll: Pocainta ... (109 member(s) have cast votes)

Trebuie sa te pocaiesti ?

  1. DA ! sa am o Căința pentru păcatele săvârșite; sa regret pentru o faptă rea, o greșeală; Mărturisire a păcatelor; (61 votes [55.96%])

    Percentage of vote: 55.96%

  2. nimeni nu ma poate ierta ! (6 votes [5.50%])

    Percentage of vote: 5.50%

  3. NU (42 votes [38.53%])

    Percentage of vote: 38.53%

Vote Guests cannot vote

#37
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Intelepciune este atunci cand esti capabil sa-ti folosesti cunostintele, pentru a crea ceva util care sa duca la prosperitate. Un nebun genial a inventat bomba atomica, dar nu a avut intelepciunea sa o tina doar pentru el.

#38
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

 Cristisp, on Jun 15 2007, 01:01, said:

Intelepciune este atunci cand esti capabil sa-ti folosesti cunostintele, pentru a crea ceva util care sa duca la prosperitate. Un nebun genial a inventat bomba atomica, dar nu a avut intelepciunea sa o tina doar pentru el.


so in concluzie intelepciunea omului inainteaza ff mult(ceea ce spune biblia)!!! o sa caut acasa, si o sa iti mai dau versete din biblie unde scrie despre intelepciune,cunoastere si altele...acum nu am biblia la mine si nici timp sa caut

#39
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Asa cum spuneam mai sus, am fost educat sa respect opiniile si credintele celor din jurul meu. Tocmai de aceea eu nu incerc sa fac prozeliti, sa conving pe cineva ca cea ce eu cred este obligatoriu si adevarat.
Nu vreau neaparat sa discut in contradictoriu cu tine. Sunt doar putin suparat, din cauza a cea ce am sa-ti povestesc acum.
Astazi am stat de vorba cu o fata (la aproape 20 de ani, femeie in toata regula) foarte speriata de furtuna cu fulgere si traznete care s-a abatut asupra Bucurestiului. La incercarile mele repetate de a o calma am primit o replica care m-a lasat masca.
Reproduc aproximativ:
" -Tu stii ce inseamna cand trazneste?
- Pai, descarcarea energiei.... incerc eu.
- Nuuuuu, este Sfantul Ilie care pocneste din bici."
Incerc sa-i explic ca, cunosc povestea cu Ilie si cu pacaleala cu ziua lui. La care replica ei a fost:
"- Nu este nici o poveste, este adevarat, mi-a zis mie mama si eu cred." Si nu glumea.

Este poate un caz extrem acesta, insa totusi, traim in secolul XXI nu in evul mediu.

Edited by Cristisp, 15 June 2007 - 00:24.


#40
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

 Cristisp, on Jun 15 2007, 01:24, said:

Asa cum spuneam mai sus, am fost educat sa respect opiniile si credintele celor din jurul meu. Tocmai de aceea eu nu incerc sa fac prozeliti, sa conving pe cineva ca cea ce eu cred este obligatoriu si adevarat.
Nu vreau neaparat sa discut in contradictoriu cu tine. Sunt doar putin suparat, din cauza a cea ce am sa-ti povestesc acum.
Astazi am stat de vorba cu o fata (la aproape 20 de ani, femeie in toata regula) foarte speriata de furtuna cu fulgere si traznete care s-a abatut asupra Bucurestiului. La incercarile mele repetate de a o calma am primit o replica care m-a lasat masca.
Reproduc aproximativ:
" -Tu stii ce inseamna cand trazneste?
- Pai, descarcarea energiei.... incerc eu.
- Nuuuuu, este Sfantul Ilie care pocneste din bici."
Incerc sa-i explic ca, cunosc povestea cu Ilie si cu pacaleala cu ziua lui. La care replica ei a fost:
"- Nu este nici o poveste, este adevarat, mi-a zis mie mama si eu cred." Si nu glumea.

Este poate un caz extrem acesta, insa totusi, traim in secolul XXI nu in evul mediu.


ai vazut tu padure fara uscaturi? chiar si in biblie scrie ca in orice padure sunt si uscaturi....
vezi? toate astea ne spun ca imparatia Cerurilor este aproape! anticristul dupa pe ff multa lume in eroare!!!
nici eu nu incerc sa te conving, si cum am spus si intr-un alt topic, nu condamn nici o religie, nici o credinta, dar eu am datoria sa spun despre biblie, despre Dumnezeu pt ca in ziua judecatii nimeni sa nu poata spune "nu am stiut"

#41
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Eu stiu. Insa voi merge pe drumul meu.
Pace.

#42
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

 Cristisp, on Jun 15 2007, 01:36, said:

Eu stiu. Insa voi merge pe drumul meu.
Pace.

nice to talk to u... :peacefingers:

#43
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

 tudorel666, on Apr 19 2007, 20:23, said:

Exista un topic special cu acest titlu! Important e insa ca Satana nu trebuie confundat cu raul! Sunt lucruri cu totul deosebite! Satana este o fiinta, raul este o abstractie, o stare a mintii omenesti sau ingeresti!

:coolspeak:  in sfarsit un mesaj frumos

Lumea are obiceiul sa confunde conceptele de bine si rau cu entitati.

#44
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
sa mori tu ca satana e o fiinta? :rolleyes:
ai vazut-o? unde? cand? cu ce ocazie? are buletin? carte de identitate ceva? ca grupa sangvina are? este o fiinta terestra sau extraterestra? daca este terestra, in ce tara s-a nascut? cand? din ce parinti? cu ce se ocupau / ocupa respectivii? daca este extrateresta, de pe ce planeta este? din ce sistem solar? cum a ajuns pe pamant? cum functiona motorul mijlocului de transport? din cati oameni era format echipajul? care erau principiile constructive si de zbor? cum functionau sistemele de mentinere a vietii? cum a aflat de viata existenta pe Pamant?
dupa ce a aterizat aici, cum se delpaseaza? atmosfera de aici ii asigura viata sau are nevoie de costum de protectie? presiunea atmosferica este mai mare sau mai mica decat pe planeta natala? viata de acolo se bazeaza tot pe carbon? solventul este tot apa? daca nu este apa, atunci ce este?

bai tudorele, pe bune, aia chiar ti-au dat drumu' de acolo sau ai evadat? hai, ca daca recunosti, ai parte de circumstante atenuante.

#45
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

 CapitanuPICARD, on Jun 16 2007, 01:24, said:

sa mori tu ca satana e o fiinta? :rolleyes:
ai vazut-o? unde? cand? cu ce ocazie? are buletin? carte de identitate ceva? ca grupa sangvina are? este o fiinta terestra sau extraterestra? daca este terestra, in ce tara s-a nascut? cand? din ce parinti? cu ce se ocupau / ocupa respectivii? daca este extrateresta, de pe ce planeta este? din ce sistem solar? cum a ajuns pe pamant? cum functiona motorul mijlocului de transport? din cati oameni era format echipajul? care erau principiile constructive si de zbor? cum functionau sistemele de mentinere a vietii? cum a aflat de viata existenta pe Pamant?
dupa ce a aterizat aici, cum se delpaseaza? atmosfera de aici ii asigura viata sau are nevoie de costum de protectie? presiunea atmosferica este mai mare sau mai mica decat pe planeta natala? viata de acolo se bazeaza tot pe carbon? solventul este tot apa? daca nu este apa, atunci ce este?

bai tudorele, pe bune, aia chiar ti-au dat drumu' de acolo sau ai evadat? hai, ca daca recunosti, ai parte de circumstante atenuante.


Ce inseamna pentru tine cuvantul fiinta?

#46
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006
http://www.100prophecies.org/
http://www.therefine...nt_prophecy.htm
http://www.jefflinds...rophecies.shtml
http://www.reasons.o.../prophecy.shtml

Io zic sa lasati la o parte mandria, ochelarii de ateu si atitudinea subiectiva si sa priviti adevarul asa cum este el. Nu va mai bagati la discutii fara sfarsit sarind de la un subiect la altul, ca nu ajungeti nicaieri. Chiar asa de greu poate fi sa recunosti ca tot ce ai sustinut pana acum poate fi gresit? Sau egoul tau nu concepe ca tu sa nu ai dreptate?

#47
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Da!
Vreau sa ma pocaiesc sincer, da n-am gasit nici un poll din asta la ortodocsi... Se poate sa ma pocaiesc la protestanti?

Deci io as vota, problema e -unde e optiunea din poll cu "DA!, dar astept super-oferta de sarbatori" ?...  :confused:
Ca am auzit ca scap mai ieftin la judecata aia de dinapoi...

:OK:

Edited by sexterminator, 09 July 2007 - 12:09.


#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 hanibal, on Jul 8 2007, 13:00, said:

Io zic sa lasati la o parte mandria, ochelarii de ateu si atitudinea subiectiva si sa priviti adevarul asa cum este el. Nu va mai bagati la discutii fara sfarsit sarind de la un subiect la altul, ca nu ajungeti nicaieri. Chiar asa de greu poate fi sa recunosti ca tot ce ai sustinut pana acum poate fi gresit? Sau egoul tau nu concepe ca tu sa nu ai dreptate?

iar eu zic sa aprindeti o luminare ca sa va luminati mintea. chiar asa de greu e sa recunosti cinstit "ba ce dobitoc am fost, ce tzapa mi-au tras popii aia grasi cu imparatia cerului si alte promisiuni ce se vor implini dupa moarte :lol: ". chiar nu puteti concepe ca nu poate exista "imparatia cerului", mai ales ca de citeva zeci de ani oameni zboara constant prin cer si n-au dat de nici un dzeu sau cristos sau diverse maici sfinte si virgine, dimpotriva, au dat de dracu in cazul in care nu le-a mai functionat zburatoarea?  B)

#49
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 sexterminator, on Jul 9 2007, 13:08, said:

Da!
Vreau sa ma pocaiesc sincer, da n-am gasit nici un poll din asta la ortodocsi... Se poate sa ma pocaiesc la protestanti?

Deci io as vota, problema e -unde e optiunea din poll cu "DA!, dar astept super-oferta de sarbatori" ?...  :confused:
Ca am auzit ca scap mai ieftin la judecata aia de dinapoi...

:OK:
sa nu crezi ca numa protestantii sau ortodocsii ajung in rai... putin conteaza unde te pocaiesti... important e sa o faci cu adevarat.... si sa lasi glumele pe seama asta ca e in joc vesnicia sufletului tau !

 Mosotti, on Jul 9 2007, 13:51, said:

iar eu zic sa aprindeti o luminare ca sa va luminati mintea. chiar asa de greu e sa recunosti cinstit "ba ce dobitoc am fost, ce tzapa mi-au tras popii aia grasi cu imparatia cerului si alte promisiuni ce se vor implini dupa moarte :lol: ". chiar nu puteti concepe ca nu poate exista "imparatia cerului", mai ales ca de citeva zeci de ani oameni zboara constant prin cer si n-au dat de nici un dzeu sau cristos sau diverse maici sfinte si virgine, dimpotriva, au dat de dracu in cazul in care nu le-a mai functionat zburatoarea?  B)

Mosotti draga... fi atent aici: Dumnezeu a creat universul. El nu are cum sa locuiasca in propria sa creatie. Locasul sau e dincolo de stele, in afara creatie sale, a universului. E cam greu de inteles, insa asta e adevarul.Biblia spune ca cerurile nu Il pot cuprinde. El nu poate fi captiv in propria Sa creatie.
iar daca aia au dat de dracu inseamna ca exista si opusul, nu? adica Dumnezeu!

#50
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

 hanibal, on Jul 9 2007, 15:18, said:

sa nu crezi ca numa protestantii sau ortodocsii ajung in rai... putin conteaza unde te pocaiesti... important e sa o faci cu adevarat.... si sa lasi glumele pe seama asta ca e in joc vesnicia sufletului tau !
nu-mi amintesc sa fi pus ceva la bataie :lol:

 hanibal, on Jul 9 2007, 15:18, said:

Mosotti draga... fi atent aici: Dumnezeu a creat universul. El nu are cum sa locuiasca in propria sa creatie. Locasul sau e dincolo de stele, in afara creatie sale, a universului. E cam greu de inteles, insa asta e adevarul.Biblia spune ca cerurile nu Il pot cuprinde. El nu poate fi captiv in propria Sa creatie.
iar daca aia au dat de dracu inseamna ca exista si opusul, nu? adica Dumnezeu!
Mosotti, da-te batut: aici te-a incuiat!

:P

#51
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 hanibal, on Jul 9 2007, 14:18, said:

sa nu crezi ca numa protestantii sau ortodocsii ajung in rai... putin conteaza unde te pocaiesti... important e sa o faci cu adevarat.... si sa lasi glumele pe seama asta ca e in joc vesnicia sufletului tau !
Mosotti draga... fi atent aici: Dumnezeu a creat universul. El nu are cum sa locuiasca in propria sa creatie. Locasul sau e dincolo de stele, in afara creatie sale, a universului. E cam greu de inteles, insa asta e adevarul.Biblia spune ca cerurile nu Il pot cuprinde. El nu poate fi captiv in propria Sa creatie.
iar daca aia au dat de dracu inseamna ca exista si opusul, nu? adica Dumnezeu!

mosotti, esti mancat nene! aleluia! nu mai ai nici o scapare! :lol:

bre hanibale, io am voie sa glumesc? sau si vesnicia sufletului meu e in joc?
auzi, da' asta cine-o zice? tu? esti cumva vreun profet? ca te vad de asta care detine adevarul suprem si unic. :)
si da, e al dracului de greu de inteles de ce Dumnezeu nu ar putea sa locuiasca in propria lui creatie.

adica tu, daca ai fi in stare si-ai construi o casa, de ce n-ai putea sa locuiesti in ea? :lol: iar daca te-as baga inauntru si ti-as pune zabrele la usa si la ferestre, de ce zici ca n-ai putea sa fii captiv in propria ta creatie? mai dai o bidinea cu var pe pereti, mai repari teava de la baie... de astea :rolleyes:

Edited by CapitanuPICARD, 09 July 2007 - 16:43.


#52
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 CapitanuPICARD, on Jul 9 2007, 17:42, said:

mosotti, esti mancat nene! aleluia! nu mai ai nici o scapare! :lol:

bre hanibale, io am voie sa glumesc? sau si vesnicia sufletului meu e in joc?
auzi, da' asta cine-o zice? tu? esti cumva vreun profet? ca te vad de asta care detine adevarul suprem si unic. :)
si da, e al dracului de greu de inteles de ce Dumnezeu nu ar putea sa locuiasca in propria lui creatie.

adica tu, daca ai fi in stare si-ai construi o casa, de ce n-ai putea sa locuiesti in ea? :lol: iar daca te-as baga inauntru si ti-as pune zabrele la usa si la ferestre, de ce zici ca n-ai putea sa fii captiv in propria ta creatie? mai dai o bidinea cu var pe pereti, mai repari teava de la baie... de astea :rolleyes:

nu detin si nu vreau sa par ca detin adevarul suprem si absolut. doar imi sustin convingerile. daca Biblia sustine ceva, eu unul o cred. iar Biblia sustine ca singurul care conteaza e sufletul omului, pt ca e vesnic. de asemenea, Biblia sustine ca cerurile si pamantul nu pot sa-L cuprinda pe Dumnezeu. deci n-are cum sa isi aiba locuinta in universul omului, pe care il cunoastem noi, pentru ca atunci ar fi ingradit in limitele noastre omenesti. Deci clar ca locuinta Lui e undeva in afara Universului. ilustratia cu casa nu e viabila. e cu totul altceva. Da, e greu de inteles asta pt. ca (,) cunoastem si stim in parte, iar mintea noastra uneori nu poate cuprinde adevarurile "ceresti". dar pt moment tre sa acceptam adevarul asa cum ni s-a dat.

Edited by hanibal, 09 July 2007 - 19:03.


#53
Stefan Andrei

Stefan Andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.07.2007

Quote

daca Biblia sustine ceva, eu unul o cred
bineinteles ca o crezi, ca doar e al naibi de greu sa gandesti putin si pe cont propriu. E greu si e periculos sa ai si ideei propri nu? Eu ii inteleg pe multi fanatici din astia fie ei crestini protestanti,catolici sau ortodoxsi. Au nevoie sa se agate de ceva in lumea asta si au gasit Biblia ca raspuns la toate intrebarile lor. De obicei sunt oameni simpli fara prea multe pretentii intelectuale care sunt amagiti usor de preotii sau pastorii care vad treaba asta ca pe o uriasa afacere iar masa de credinciosi ca pe un capital care trebuie folosit. Voi puteti sa credeti sincer in Dumnezeu si poate faceti bine, insa cineva intodeauna se imbogateste pe baza credulitatii voastre. Religia organizata e doar o forma de a acumula putere si averi  pentru un grup restrans de oameni.
Spiritualitatea intodeauna e individuala si nu are nevoie de Biblie si de biserici..

#54
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 Stefan Andrei, on Jul 24 2007, 11:11, said:

bineinteles ca o crezi, ca doar e al naibi de greu sa gandesti putin si pe cont propriu. E greu si e periculos sa ai si ideei propri nu? Eu ii inteleg pe multi fanatici din astia fie ei crestini protestanti,catolici sau ortodoxsi. Au nevoie sa se agate de ceva in lumea asta si au gasit Biblia ca raspuns la toate intrebarile lor. De obicei sunt oameni simpli fara prea multe pretentii intelectuale care sunt amagiti usor de preotii sau pastorii care vad treaba asta ca pe o uriasa afacere iar masa de credinciosi ca pe un capital care trebuie folosit. Voi puteti sa credeti sincer in Dumnezeu si poate faceti bine, insa cineva intodeauna se imbogateste pe baza credulitatii voastre. Religia organizata e doar o forma de a acumula putere si averi  pentru un grup restrans de oameni.
Spiritualitatea intodeauna e individuala si nu are nevoie de Biblie si de biserici..

fiecare vede lucrurile prin prisma lui... arata-mi o dovada sau adu-mi un argument prin care sa pui la indoiala cuvintele Bibliei.

tu vezi religia ca pe o forma de a acumula puterea ??? nu generaliza...

spiritualitatea e individuala? cum arde mai bine o flacara? singura, sau in compania alteia?

nu are nevoie de Biblie? doar cineva care subestimeaza puterea Bibliei sau nu o cunoaste vorbeste astfel...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate