Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pocaiti-va caci Imparatia Cerurilor este aproape!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

Poll: Pocainta ... (109 member(s) have cast votes)

Trebuie sa te pocaiesti ?

  1. DA ! sa am o Căința pentru păcatele săvârșite; sa regret pentru o faptă rea, o greșeală; Mărturisire a păcatelor; (61 votes [55.96%])

    Percentage of vote: 55.96%

  2. nimeni nu ma poate ierta ! (6 votes [5.50%])

    Percentage of vote: 5.50%

  3. NU (42 votes [38.53%])

    Percentage of vote: 38.53%

Vote Guests cannot vote

#19
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 19 2007, 18:48, said:

o intrebare: ce e raul ? daca Satana nu are legatura nici cu binele nici cu raul ?

Exista un topic special cu acest titlu! Important e insa ca Satana nu trebuie confundat cu raul! Sunt lucruri cu totul deosebite! Satana este o fiinta, raul este o abstractie, o stare a mintii omenesti sau ingeresti!

#20
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postkatman, on Apr 12 2007, 13:41, said:

Predica de pe munte e frumoasa.

Iar "frumusetea" ei aparte consta in faptul ca a fost scrisa cu mai bine de 100 de ani inainte de nasterea lui Isus (asa cum stim din manuscrisele de la Qumran) !
Sa mai zica cineva ca Isus nu era profet!

A scris o predica cu 100 de ani inainte de a se naste!
:fight:

#21
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postblinky heart, on Apr 22 2007, 15:41, said:

Iar "frumusetea" ei aparte consta in faptul ca a fost scrisa cu mai bine de 100 de ani inainte de nasterea lui Isus (asa cum stim din manuscrisele de la Qumran) !
Sa mai zica cineva ca Isus nu era profet!

A scris o predica cu 100 de ani inainte de a se naste!
:fight:
invatati0va sa dati si sursa
daca zici ceva trebuie sa aibe o baza ...

#22
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 23 2007, 23:52, said:

invatati0va sa dati si sursa
daca zici ceva trebuie sa aibe o baza ...

Pai daca am pomenit de Manuscrisele de la Qumran ...ce alta sursa mai vrei?...ca doar acelea sunt originalele!

#23
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View Posttudorel666, on Apr 19 2007, 20:23, said:

Exista un topic special cu acest titlu! Important e insa ca Satana nu trebuie confundat cu raul! Sunt lucruri cu totul deosebite! Satana este o fiinta, raul este o abstractie, o stare a mintii omenesti sau ingeresti!

satana este intruchiparea raului! altfel spus, satana reprezinta raul!

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post***MIHAI***, on Apr 12 2007, 13:29, said:

Iar cand diavolul va veni sa il infrunt ca ISUS, cu citate.
Succes ! :death:

#25
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Mai bine iti vezi de examene. Pana la dreapta judecata mai trebuie sa si mananci.

#26
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCristisp, on Jun 14 2007, 20:25, said:

Mai bine iti vezi de examene. Pana la dreapta judecata mai trebuie sa si mananci.


da daca mori maine? atunci iti spun sigur ca nu iti mai trebe nici mancare nici examene....eu zic mai intai sa iti vezi de viata spirituala, apoi de cele pamantesti!

#27
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007

View PostmariAZ, on Jun 14 2007, 20:51, said:

da daca mori maine? atunci iti spun sigur ca nu iti mai trebe nici mancare nici examene....eu zic mai intai sa iti vezi de viata spirituala, apoi de cele pamantesti!

Daca mor maine cui ii mai pasa.
Este foarte posibil, prin prisma vietii pe care am dus-o sa fiu inaintea multora, credinciosi declarati. Asta in cazul in care as crede vre-o iota despre rai sau iad.

#28
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCristisp, on Jun 14 2007, 23:17, said:

Daca mor maine cui ii mai pasa.
Este foarte posibil, prin prisma vietii pe care am dus-o sa fiu inaintea multora, credinciosi declarati. Asta in cazul in care as crede vre-o iota despre rai sau iad.


daca tu te crezi asa grozav, si inaintea multora, lasa-i in pace pe cei care incearca sa mai urce cate o treapta! si nu ii mai du in eroare!!

si daca nu crezi nimic despre rai sau iad, banuiesc ca nu crezi nimic din ce spune biblia...dar hai sa iti pun o intrebare(care defapt am pus-o si in alt topic) daca biblia nu e adevarata, cum se face ca desii scrisa cu fff multi ani in urma se implineste in zilele noastre???(ex: in biblie scrie ca la sfarsitul vremurilor vor fi razboaie-ceea ce azi vedem cu ochii nostri; mai scrie si ca multi il vor nega pe Dumnezeu- nu trebuie sa te uiti mai departe decat pe acest forum! si exemplele ar putea continua) so...daca biblia e adevarata inseamna ca totusi exista rai si iad, si dupa cum vedem toate semnele ne spun ca imparatia Cerurilor este aproape!

PS: atunci vom vedea inaintea cator credinciosi vei fi

#29
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007

View PostmariAZ, on Jun 14 2007, 23:30, said:

(ex: in biblie scrie ca la sfarsitul vremurilor vor fi razboaie-ceea ce azi vedem cu ochii nostri; mai scrie si ca multi il vor nega pe Dumnezeu-

Tu nu citesti ce scrii.
Deschide ochii prietene. Razboaie au fost intotdeauna. Frunzareste putin cartea de istorie si ai sa constati ca majoritatea razboaielor au drept cauza diferentele dintre credintele diverselor culturi.
Cat despre Dumnezeu (observi ca am scris cu litera mare nu pentru ca as crede in existenta lui ci pentru ca prin educatie, am fost invatat sa respect opinia celui de langa mine), nu poti nega ceva ce (ca ateu)sti ca nu exista.

Quote

PS: atunci vom vedea inaintea cator credinciosi vei fi
Era o figura de stil  ;)

Si inca ceva: nimic din ce scrie in biblie nu se "adevereste" acum mai mult decat secolul trecut sau peste doua milenii.

#30
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCristisp, on Jun 14 2007, 23:50, said:

Tu nu citesti ce scrii.
Deschide ochii prietene. Razboaie au fost intotdeauna. Frunzareste putin cartea de istorie si ai sa constati ca majoritatea razboaielor au drept cauza diferentele dintre credintele diverselor culturi.
Cat despre Dumnezeu (observi ca am scris cu litera mare nu pentru ca as crede in existenta lui ci pentru ca prin educatie, am fost invatat sa respect opinia celui de langa mine), nu poti nega ceva ce (ca ateu)sti ca nu exista.
Era o figura de stil  ;)

Si inca ceva: nimic din ce scrie in biblie nu se "adevereste" acum mai mult decat secolul trecut sau peste doua milenii.


hai sa iti mai dau doar un exemplu: in biblie scrie despre poporul sfant (poporul Israel) ca va fi imprastiat pt o lunga perioada de timp dar va veni si timpul cand va fi recunoscut ca si popor in lume! ceea ce s-a intamplat in 1948 daca nu ma insel(nu stiu data exacta) asta cum o mai explici?

#31
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Desigur ca stii ca necesitatea statelor unite de a avea un aliat puternic in orientul mijociu (precum si interesele in obtinerea petrolului arab) a dus la crearea statului Israel si nu vreo minune cereasca a stat la baza proclamarii la 14 mai 1948 a unui stat evreu pe teritoriu PALESTINIAN.

Sursa aici..

#32
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCristisp, on Jun 15 2007, 00:14, said:

Desigur ca stii ca necesitatea statelor unite de a avea un aliat puternic in orientul mijociu (precum si interesele in obtinerea petrolului arab) a dus la crearea statului Israel si nu vreo minune cereasca a stat la baza proclamarii la 14 mai 1948 a unui stat evreu pe teritoriu PALESTINIAN.

Sursa aici..


eu nu ti-am spus ca s-a format printr-o minune! dar crearea statului Israel sta scris de mii de ani in biblie...chiar crezi ca asta a fost asa la nimereala???

#33
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Si nici nu am pomenit de faptul ca sta in puterea oamenilor sa manipuleze evenimentele in favoarea lor, tocmai pentru a crea senzatia ca "asa a fost scris".
Scrie cumva in biblie ca omul va pune vreodata piciorul pe luna?
Sau ca sonda Voyager inca mai cauta raiul undeva dincolo de sistemul nostru solar?

#34
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCristisp, on Jun 15 2007, 00:42, said:

Si nici nu am pomenit de faptul ca sta in puterea oamenilor sa manipuleze evenimentele in favoarea lor, tocmai pentru a crea senzatia ca "asa a fost scris".
Scrie cumva in biblie ca omul va pune vreodata piciorul pe luna?
Sau ca sonda Voyager inca mai cauta raiul undeva dincolo de sistemul nostru solar?

scrie ca intelepciunea oameniilor va creste ff mult!!!

#35
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Corect, numai ca eu vorbesc despre cunoastere(stiinta) nu despre intelepciune.

#36
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCristisp, on Jun 15 2007, 00:49, said:

Corect, numai ca eu vorbesc despre cunoastere(stiinta) nu despre intelepciune.


ok...in primul rand cum au ajuns oamenii pe luna??mai intai au avut nevoie de intelepciune ca sa poata face toate aparaturile de care au avut nevoie(nu le am cu mersu pe luna sau alte legate de genu asta) cum puteau ajunge la "cunoastere"fara intelepciune?? poti sa ii spui unui nebun despre cunoastere si stiinta, daca nu are intelepciune, vb degeaba...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate