Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pocaiti-va caci Imparatia Cerurilor este aproape!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

Poll: Pocainta ... (109 member(s) have cast votes)

Trebuie sa te pocaiesti ?

  1. DA ! sa am o Căința pentru păcatele săvârșite; sa regret pentru o faptă rea, o greșeală; Mărturisire a păcatelor; (61 votes [55.96%])

    Percentage of vote: 55.96%

  2. nimeni nu ma poate ierta ! (6 votes [5.50%])

    Percentage of vote: 5.50%

  3. NU (42 votes [38.53%])

    Percentage of vote: 38.53%

Vote Guests cannot vote

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Luca 17:20-21
Matei 3:2
Matei 7:13-14
Matei 5:6
Matei 12:50
Matei 18:20
Luca 13:29
Matei 5-7 (Predica de pe Munte) - atat de pura
Incerc sa o citesc zilnic sa imi intre in minte, sa fie o parte din mine.
Iar cand diavolul va veni sa il infrunt ca ISUS, cu citate.

Edited by Megara, 17 April 2007 - 08:31.
s-a spus de o gramada de ori ca acest forum este unul de discutii nu unul de publicare a bibliei... citatele biblice trebuie sa fie intotdeauna insotite de comentarii


#2
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Post***MIHAI***, on Apr 12 2007, 13:29, said:

Matei 5-7 (Predica de pe Munte) - atat de pura
Incerc sa o citesc zilnic sa imi intre in minte, sa fie o parte din mine.
Iar cand diavolul va veni sa il infrunt ca ISUS, cu citate.
Predica de pe munte e frumoasa.
Dar e foarte posibil ca citatele sa nu il afecteze prea tare pe satan.
Nu de alta dar a avut timp sa se blindeze dupa cati crestini or fi ajuns in iad.
As zice ca diavolul trebuie infruntat cu iertare si dragoste.
Si poti sa-l saluti din partea mea, fiu-su!

#3
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatman, on Apr 12 2007, 13:41, said:

Dar e foarte posibil ca citatele sa nu il afecteze prea tare pe satan.
l-au afectat si il vor afecta, cel putin asa a plecat de la Isus si asa va pleca de la noi

View Postkatman, on Apr 12 2007, 13:41, said:

Nu de alta dar a avut timp sa se blindeze dupa cati crestini or fi ajuns in iad.
crestini cu numele, da. insa pocaiti cu adevarat, nu exista acolo

View Postkatman, on Apr 12 2007, 13:41, said:

As zice ca diavolul trebuie infruntat cu iertare si dragoste.
daca ai citi predica de pe munte, ai vedea ca esenta ei e chiar dragoste si iertare :D

View Postkatman, on Apr 12 2007, 13:41, said:

Si poti sa-l saluti din partea mea, fiu-su!
no comment !

#4
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

Quote

daca ai citi predica de pe munte, ai vedea ca esenta ei e chiar dragoste si iertare
N-am citit-o dar stiu mihai, tocmai d-aia. In loc sa dai citate mai bine lucrezi in spiritul ei. Asta pentru ca e foarte probabil ca diavolul sa fi citit biblia in ultimii 2000 de ani nu? Chiar, oare stie sa citeasca? S-o fi prapadit de ras de cate prostii sunt prin ea?
Oricum. Decat citate mai bine spiritul.

#5
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatman, on Apr 12 2007, 20:50, said:

N-am citit-o dar stiu mihai, tocmai d-aia. In loc sa dai citate mai bine lucrezi in spiritul ei. Asta pentru ca e foarte probabil ca diavolul sa fi citit biblia in ultimii 2000 de ani nu? Chiar, oare stie sa citeasca? S-o fi prapadit de ras de cate prostii sunt prin ea?
Oricum. Decat citate mai bine spiritul.
vezi, ti-am mai zis, tie si altora, nu citesti dar indraznesti sa te pronunti in privinta ei
oare criticii nu citesc intai cartea, o data, de n ori apoi o critica ?
pana si carturarii si fariseii stiau legea

fara auzire nu poate fi credinta
fara credinta degeaba e spiritul
fara spirit credincios degeaba s-a nascut (omul)

Edited by ***MIHAI***, 12 April 2007 - 21:24.


#6
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Nu am citit totul pentru ca mi se topea creierul de cate prostii intalneam.
Am citit in baie carti mai interesante.
Exista totusi fragmente foarte bune printre care si predica respectiva. Mai sunt cateva pilde.
Si am mai citit si cartea asta care este o traducere a asteia
Editura a fost foarte faina cu trimiterea.
Deci vezi tu am niste pregatire pentru a fi crestin. Faza e ca tot nu ma convinge. Mesajul lui isus e grozav, e fantastic il pot urma cu drag.
Dar nu inseamna ca sunt crestin ci doar ca accept niste percepte morale. perceptele morale nu ma fac sa cred in dumnezeu.
Asta e tot.

#7
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

katman said:

Predica de pe munte e frumoasa.As zice ca diavolul trebuie infruntat cu iertare si dragoste.

***MIHAI*** said:

daca ai citi predica de pe munte, ai vedea ca esenta ei e chiar dragoste si iertare

View Postkatman, on Apr 13 2007, 10:09, said:

N-am citit-o dar stiu mihai, tocmai d-aia.

View Postkatman, on Apr 13 2007, 10:09, said:

Nu am citit totul pentru ca mi se topea creierul de cate prostii intalneam.
imi pare rau katman.
imi pare rau pentru tine.
ma simt atat de prost, eu ... ca inca mai dau reply-uri la postarile tale.
ti se topea creierul de cate prostii intalneai in Biblie.
aham ,... inteleg ... acum ...

E o prostie katman sa pazesti poruncile lui Dumnezeu ?
Inteleg, esti adeptul haosului. Totusi crezi in evolutionism. In orice lucru, ai vedea ca tinde spre haos nu spre evolutie, si asta daca lasi la mila randomizarii cateva minute nu milioane de ani.
Totusi daca ti se topea creierul de cate prostii intalneai in Biblie de ce iti asculti parintii/bunicii/copiii ? cum de te supui acelorasi reguli ? (forumul, Constitutia au aceeasi forma ca regulile lui Dumnezeu).
Pricepi ca fara legea lui Dumnezeu e haos ?
Dar ce intrebari pun eu unui nebun ?
Adios.

Edited by ***MIHAI***, 13 April 2007 - 16:31.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 12 2007, 13:29, said:

Luca 17:20-21
      Matei 3:2 "El zicea : "Pocaiti-va caci Imparatia Lui Dumnezeu este aproape.""
Asta este parte din Lege? Este. Uite ce scrie Dumnezeu despre posibilitatea noastra de a asculta Legea INAINTE de salvare.
Romani 8
7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Scrie nu poate, nu ca nu vrea.

#9
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Post***MIHAI***, on Apr 17 2007, 01:44, said:

chiar nu vad unde vrei sa bati ...

nu unde, ci ce e intrebarea

#10
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 12 2007, 13:29, said:

Iar cand diavolul va veni sa il infrunt ca ISUS, cu citate.

    Un verset din evanghelie spune foarte clar : "impaca-te cu parasul tau pe drum, inainte sa ajungi in fata scaunului de judecata". Alt verset spune ca, daca ti-ai adus darul in fata lui Dumnezeu si iti aduci aminta ca fratele tau are ceva importriva ta, sa-ti lasi darul la altar si sa te duci mai intai sa te impaci cu fratele tau.
    Ori, diavolul este fratele tau, pentru ca este facut de acelasi tata, adica Dumnezeu, si, daca il parasti pe el la Dumnezeu, nu ar trebui sa uiti ca tocmai el este parasul despre care se vorbeste in evanghelii, care paraste pe toti oamenii in fata scaunului de judecata al lui Dumnezeu.
    Tocmai de aceea, daca nu te impaci cu diavolul pe drum, adica inainte sa mori, va trebui sa platesti toate datoriile pe care le-ai facut pe lumea asta, si stiu sigur ca ai multe si ca nu-ti va veni deloc usor.
    As putea sa-ti mai dau ca exemplu si pilda robului nemilostiv, dar cred ca deocamdata sunt de ajuns astea doua.

    Ca sa nu fiu cumva acuzat ca as fi offtopic, arat ca ceea ce am spus are legatura cu pocainta, pentru ca pocainta inseamna in primul rand sa te judeci pe tine insuti si sa lasi in seama lui Dumnezeu pacatele celorlalti, chiar daca este vorba de Satana in persoana, sau, mai bine zis, mai ales daca este vorba de Satana in persoana si ingerii lui.

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 13 2007, 17:19, said:

Dar ce intrebari pun eu unui nebun ?
Adios.

     Matei 5
22 Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său, va cădea sub pedeapsa judecății; și oricine va zice fratelui său: ,Prostule!' va cădea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: ,Nebunule', va cădea sub pedeapsa focului gheenei.


     Cum poti vorbi de pocainta cand indraznesti sa faci nebun pe cineva care este facut de acelasi Dumnezeu, deci iti este frate?
     Referitor la focul gheenei despre care vorbeste versetul biblic, nu este focul iadului cu cazane cu smoala, ci este un foc asemenea limbilor de foc ce au stat pe apostoli, un foc ce nu mistuie, ci doar arde gunoiul si rautatea din inima ta. Ca sa dau un exemplu, un an petrecut intr-o puscarie, pe patul unui spital, sau in camasa de forta la nebuni, este un astfel de foc al gheenei. Pentru ca ai spus fratelui tau nebunule, oricum vei avea parte de un foc al gheenei, inca din aceasta viata, doar marimea pocaintei tale pentru cuvantul scapat din gura poate fi indirect proportionala cu marimea pedepsei. Supliciu usor!

#12
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Oh prea fain.
Uite ca e buna si biblia aia la ceva cand vrei sa dai peste nas infumuratilor (ca sa nu zic ipocritilor).

#13
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttudorel666, on Apr 17 2007, 16:49, said:

Un verset din evanghelie spune foarte clar : "impaca-te cu parasul tau pe drum, inainte sa ajungi in fata scaunului de judecata". Alt verset spune ca, daca ti-ai adus darul in fata lui Dumnezeu si iti aduci aminta ca fratele tau are ceva importriva ta, sa-ti lasi darul la altar si sa te duci mai intai sa te impaci cu fratele tau.
    Ori, diavolul este fratele tau, pentru ca este facut de acelasi tata, adica Dumnezeu, si, daca il parasti pe el la Dumnezeu, nu ar trebui sa uiti ca tocmai el este parasul despre care se vorbeste in evanghelii, care paraste pe toti oamenii in fata scaunului de judecata al lui Dumnezeu.
    Tocmai de aceea, daca nu te impaci cu diavolul pe drum, adica inainte sa mori, va trebui sa platesti toate datoriile pe care le-ai facut pe lumea asta, si stiu sigur ca ai multe si ca nu-ti va veni deloc usor.
    As putea sa-ti mai dau ca exemplu si pilda robului nemilostiv, dar cred ca deocamdata sunt de ajuns astea doua.

    Ca sa nu fiu cumva acuzat ca as fi offtopic, arat ca ceea ce am spus are legatura cu pocainta, pentru ca pocainta inseamna in primul rand sa te judeci pe tine insuti si sa lasi in seama lui Dumnezeu pacatele celorlalti, chiar daca este vorba de Satana in persoana, sau, mai bine zis, mai ales daca este vorba de Satana in persoana si ingerii lui.
continui sa ma uimesti prin interpretarile tale ... imi place ca ajungi la niste afirmatii ce vin de la tine, asta e mai bine decat sa copiezi :) insa nu de multe ori ... adevarate
totusi ... ar trebui sa le cizelezi ... ceva mai bine de tot :D

>>>nu ar trebui sa uiti ca tocmai el este parasul despre care se vorbeste in evanghelii, care paraste pe toti oamenii in fata scaunului de judecata al lui Dumnezeu.
eu spun ca nu mai e parasul - gata cu el - nu mai are acces in cer =  a fost aruncat pe pamant diavolul impreuna cu 1/3 din ingeri
>>> Ori, diavolul este fratele tau, pentru ca este facut de acelasi tata, adica Dumnezeu,
>>>"impaca-te cu parasul tau pe drum, inainte sa ajungi in fata scaunului de judecata".

ÎMPĂCÁ,  împác, vb. I. 1. Tranz. și refl. recipr. (De obicei urmat de determinări introduse prin prep. „cu“) A restabili raporturi de prietenie, de înțelegere cu cineva; a (se) reconcilia, a (se) împăciui. ♦ Refl. recipr. A se înțelege cu cineva (într-o chestiune bănească), a se învoi, a conveni. ♦ Refl. A se obișnui, a se deprinde cu ceva (de obicei o idee, un gând). 2. Tranz. A liniști, a potoli, a calma pe cineva mulțumindu-l, dându-i satisfacție. 3. Refl. recipr. A trăi în bună înțelegere cu cineva; a se învoi, a se îngădui cu cineva. – Lat. *impacare.

dupa cum stii si in NTestam Isus nu prea se impaca cu Satan si nici cu diavolii sai, sau invers
si dupa cum vezi mai sus : cum pot sa ii dau satisfactie lui Satan si diavolilor sai si totusi sa IL slavesc pe EL ?
>>> fratele tau are ceva importriva ta, sa-ti lasi darul la altar si sa te duci mai intai sa te impaci cu fratele tau.
scrie sa-ti iubesti dusmanii si sa te rogi pentru ei
nu vad ce rost are asta aici ...
te referi la katman, are ceva impotriva mea ? poate nu e de acord cu "credinta" mea. ok nici eu cu a lui. niciodata nu vom fi impacati, dar asta nu spune ca trebuie sa-mi cer scuze, mi-am facut datoria si i-am spus parerea mea, el pe=a lui
>>>    Tocmai de aceea, daca nu te impaci cu diavolul pe drum, adica inainte sa mori, va trebui sa platesti toate datoriile pe care le-ai facut pe lumea asta, si stiu sigur ca ai multe si ca nu-ti va veni deloc usor.

???? aberatie ???? cum se poate impaca binele cu raul ? ce datorii ? ale raului ? vezi mai sus ... explicatii
>>>primul rand sa te judeci pe tine insuti si sa lasi in seama lui Dumnezeu pacatele celorlalti, chiar daca este vorba de Satana in persoana, sau, mai bine zis, mai ales daca este vorba de Satana in persoana si ingerii lui.

eu am mustrat, UNUL e judecatorul

#14
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttudorel666, on Apr 17 2007, 16:58, said:

Matei 5
22 Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său, va cădea sub pedeapsa judecății; și oricine va zice fratelui său: ,Prostule!' va cădea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: ,Nebunule', va cădea sub pedeapsa focului gheenei.


     Cum poti vorbi de pocainta cand indraznesti sa faci nebun pe cineva care este facut de acelasi Dumnezeu, deci iti este frate?
     Referitor la focul gheenei despre care vorbeste versetul biblic, nu este focul iadului cu cazane cu smoala, ci este un foc asemenea limbilor de foc ce au stat pe apostoli, un foc ce nu mistuie, ci doar arde gunoiul si rautatea din inima ta. Ca sa dau un exemplu, un an petrecut intr-o puscarie, pe patul unui spital, sau in camasa de forta la nebuni, este un astfel de foc al gheenei. Pentru ca ai spus fratelui tau nebunule, oricum vei avea parte de un foc al gheenei, inca din aceasta viata, doar marimea pocaintei tale pentru cuvantul scapat din gura poate fi indirect proportionala cu marimea pedepsei. Supliciu usor!
cine judeca acum ? sau mustra ?
imi e frate ? katman se considera evoluat din maimuta, eu din Tatal
deci prin teoria sa ar fi sanse mai mici ca sa fim frati
cauta nebun in Biblie ... vei vedea despre ce sens vorbeste Biblia si eu ...
restul citatului tau e ... interpretarea ta a versetului
Uiti un lucru ... Biblia se interpreteaza prin ea insasi
gheena e acea "afara e scrasnirea dintilor" - nu stiu ce e cu focul acela cu cazane si smoala, de unde ai scos-o ...
Succes in interpretarea bibliei

#15
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Culmea e ca atat prin teoria evolutiei cat si prin cea a creatiei sansele de a fi "frate" cu Mihai sunt destul de mari. Adica mergand cateva mii de ani in trecut existau doar cateva zeci/sute de mii de oameni. Ca ei sa nasca in timp 6 miliarde sunt necesare combinari care cu o probabilitate destul de mare ne fac pe toti locuitorii pamantului un fel de veri foarte foarte indepartati.
Dar deh, eu nu pot sa-i explic.

Totusi, in afara de discutia initiala care e scopul topicului?

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 19 2007, 01:36, said:

>>>    Tocmai de aceea, daca nu te impaci cu diavolul pe drum, adica inainte sa mori, va trebui sa platesti toate datoriile pe care le-ai facut pe lumea asta, si stiu sigur ca ai multe si ca nu-ti va veni deloc usor.

???? aberatie ???? cum se poate impaca binele cu raul ? ce datorii ? ale raului ? vezi mai sus ... explicatii
>>>primul rand sa te judeci pe tine insuti si sa lasi in seama lui Dumnezeu pacatele celorlalti, chiar daca este vorba de Satana in persoana, sau, mai bine zis, mai ales daca este vorba de Satana in persoana si ingerii lui.

Dumnezeu a spus lui Adam si Evei sa nu manance din pomul cunoasterii binelui si raului. Satana se gasea in acel pom, dar nu facea parte din el, ceea ce inseamna ca e un simplu inger, asa cum stie toata lumea, si nu e nici bun si nici rau! El doar implineste poruncile lui Dumnezeu, indiferent ca asta inseamna sa inalte sau sa distruga o fiinta umana!
Dupa cum vezi, Satana nu are legatura nici cu binele si nici cu raul, dar iti este frate mai mare, pentru ca e facut tot de acelasi Dumnezeu, cu mult inaintea ta, deci, inca o data, te sfatuiesc sa te impaci cu el!

View Post***MIHAI***, on Apr 19 2007, 01:36, said:

eu am mustrat, UNUL e judecatorul

     Biblia, pe care te lauzi ca ai cunoaste-o, spune ca, dupa prima si a doua mustrare sa te indepartezi de cel care nu vrea sa asculte! De vreme ce nu ai  fost in stare sa faci asta, cam e timpul sa inveti sa te mai mustri si pe tine insuti !

#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 19 2007, 01:43, said:

imi e frate ? katman se considera evoluat din maimuta, eu din Tatal

     Teoria evolutiei spune ca oamenii au evoluat din maimute. Teoria Creatiei, spune ca oamenii au evoluat din...lut!

#18
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttudorel666, on Apr 19 2007, 17:48, said:

Dumnezeu a spus lui Adam si Evei sa nu manance din pomul cunoasterii binelui si raului. Satana se gasea in acel pom, dar nu facea parte din el, ceea ce inseamna ca e un simplu inger, asa cum stie toata lumea, si nu e nici bun si nici rau! El doar implineste poruncile lui Dumnezeu, indiferent ca asta inseamna sa inalte sau sa distruga o fiinta umana!
Dupa cum vezi, Satana nu are legatura nici cu binele si nici cu raul, dar iti este frate mai mare, pentru ca e facut tot de acelasi Dumnezeu, cu mult inaintea ta, deci, inca o data, te sfatuiesc sa te impaci cu el!
     Biblia, pe care te lauzi ca ai cunoaste-o, spune ca, dupa prima si a doua mustrare sa te indepartezi de cel care nu vrea sa asculte! De vreme ce nu ai  fost in stare sa faci asta, cam e timpul sa inveti sa te mai mustri si pe tine insuti !
Tudorele, pentru a mia oara iti spun, Biblia se interpreteaza prin ea insasi.

sunt aberatii ce spui tu

>>>>>>>Dupa cum vezi, Satana nu are legatura nici cu binele si nici cu raul, dar iti este frate mai mare, pentru ca e facut tot de >>>>>>>acelasi Dumnezeu, cu mult inaintea ta, deci, inca o data, te sfatuiesc sa te impaci cu el!

>>>>     Biblia, pe care te lauzi ca ai cunoaste-o, spune ca, dupa prima si a doua mustrare sa te indepartezi de cel care nu vrea sa >>>>asculte! De vreme ce nu ai  fost in stare sa faci asta, cam e timpul sa inveti sa te mai mustri si pe tine insuti !

de multe ori ma mustru spunandu-mi: ce ma mai stresez cu asta ? cand pot sa imi pun talentele in miscare :D am examene si nu vad de ce stau cu un amarat ca tine explicandu-ti ca trebuie sa interpretezi biblia prin ea insasi, biblia se interpreteaza singura.
cred k incepand cu aberatiile astea te ignor si pe tine ... o tii una si buna ca ce zici tu e adevarat
o intrebare: ce e raul ? daca Satana nu are legatura nici cu binele nici cu raul ?
cugetare placuta :D bye

si o kestie de gandire: fii oamenilor si fii lui DUmnezeu (geneza) fii lui Dumnezeu (ce spune Biblia despre fii Lui ?)
Apocalipsa 21
7 Cel ce va birui, va moșteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, și el va fi fiul Meu.
Galateni 4
7 Așa că nu mai ești rob, ci fiu; și dacă ești fiu, ești și moștenitor, prin Dumnezeu.
Luca 15
21 Fiul i-a zis: ,Tată, am păcătuit împotriva cerului și împotriva ta, nu mai sunt vrednic să mă chem fiul tău.'

Edited by ***MIHAI***, 19 April 2007 - 17:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate