Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vecinul si teava lui de gaze. De stiut...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
petrep

petrep

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2007
Sal.Vreau sa racordez locuinta la o conducta de gaze existenta pe strada.Problema este ca vecinii
(propietari ai conductei de gaze) au hotarat sa-mi ceara suma de 1500 Eur pentru aprobare,in
conditiile in care toata conducta a costat 6000 Eur iar la ea mai sant racordate alte 10 case.
Nu stiu care este procedura si de aceia va cer parerea.Multumesc.

#2
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 petrep, on Apr 11 2007, 16:49, said:

Sal.Vreau sa racordez locuinta la o conducta de gaze existenta pe strada.Problema este ca vecinii
(propietari ai conductei de gaze) au hotarat sa-mi ceara suma de 1500 Eur pentru aprobare,in
conditiile in care toata conducta a costat 6000 Eur iar la ea mai sant racordate alte 10 case.
Nu stiu care este procedura si de aceia va cer parerea.Multumesc.

Pai nu prea ai alta solutie mai ieftina, ei sunt proprietarii si cer cat vor, sub 1500 nu ai cum sa-ti tragi tu singur...mai negociaza cu ei...deh...

#3
oibo

oibo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2006
Te duci la firma care se ocupa cu distributia. Iti explica ei cum sta treaba cu despagubirea asta. Vecinii tai nu pot cere oricat vor ei.

#4
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 oibo, on Apr 17 2007, 11:27, said:

Te duci la firma care se ocupa cu distributia. Iti explica ei cum sta treaba cu despagubirea asta. Vecinii tai nu pot cere oricat vor ei.


Ei pot cere oricat vor, dar nu vor primi mai mult decat face. Totusi acest lucru, daca nu exista intelegere, este stabilit de judecator.

Edited by X-plane, 18 April 2007 - 19:51.


#5
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
Cand m-am racordat la gaz, distribuitorul - E-ON Gaz Romania, nu mi-a cerut nici o aprobare de la propietarii conductei, insa am dat o declaratie pe care o atasez. Cine are rabdare si interes poate se uita prin legile la care face referire declaratia. Se pare ca este o procedura mai nou, am facut si un contract de cofinantare cu E-ON Gaz ei au suportat niste taxe si eu am platit lucrarea, cam 60 RON/ml executata din tub PHd gros cam cat mana.

Attached Files



#6
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
Confirm. Alaturi de tot proiectul de racordare la gaze, se da o declaratie la notar ce contine si urmatorea prpozitie, citez din memorie: "ma oblig sa platesc cota parte, numai in baza documentelor justificative ale celorlalti..."

#7
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006
Parerea mea este ca vei plati exact cat cer ei. Am patit acelasi lucru dar cu o conducta din bloc, si judecatorul a decis ca nu conteaza suma ci obligatia mea de a plati, si am platit 600 E pentru 2 m de teava cat a avut primul proprietar trasa, la Distrigaz nu te primesc fara acordul proprietarilor semnat.

#8
b77cpo

b77cpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2007

 boty, on May 6 2007, 22:40, said:

Parerea mea este ca vei plati exact cat cer ei. Am patit acelasi lucru dar cu o conducta din bloc, si judecatorul a decis ca nu conteaza suma ci obligatia mea de a plati, si am platit 600 E pentru 2 m de teava cat a avut primul proprietar trasa, la Distrigaz nu te primesc fara acordul proprietarilor semnat.

Salut. Sunt intr-o situatie asemanatoare. Poti sa-mi spui te rog pe scurt ce si cum ai facut in situatia asta? L-ai dat in judecata? Si judecatorul a zis ca trebuie sa platesti cat vrea el? Adica nu exista o posibilitate de a limita pretentiile de despagubire in functie de valoarea investitie / nr. de participanti, ca sa fie corect ?
Stie cineva in cazul unui abuz de genul asta ce se poate face?
Multumesc.

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai nou se pare ca a aparut o noua prevedere prin care vecinul cu teava lui de gaze nu mai poate emite nicio pretentie :)
adica cine trage teava primul nu e stapanul ei, nu poatecere nimic vecinului care se inteapa in ea...deci ar face bine sa puna una groasa ca la captul unde e racordat el sa mai ajunga ceva
romania....
nu stiu cat e de adevarata treaba asta....

#10
b77cpo

b77cpo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2007
Multumesc pentru informatie. La gaze deci n-ar trebui sa fie probleme.
Eu am insa o problema asemanatoare si la canalizare si m-ar interesa in princiu pentru un domeniu care nu e asa de reglemantat, care e procedura si ce solutii as avea. E normal sa suporte toti consturile pt ca primul care a facut instalatia sa nu plateasca tot, dar in limita unei impartiri corecte a consturilor si nu uno r pretentii pausale "abuzive".  ma interesaza daca in isntanta s-ar putea obtine o astfel de imaprtire sau legea nu ne poate ajuta aici.
Multumesc.

#11
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Dar s-a gandit cineva la primul care intotdeauna a platit o groaza de bani, pe niste devize umflate de niste nesimtiti de la compania de gaze/canal/curent? Si ca poate el cu banii putea sa faca vreo afacere? Sau cel putin la faptul ca el a blocat banii in ceva care nu ii produce?

Eu am vrut sa imi trag curent la tara si desi aveam stalpul in fata portii, nu au vrut sa imi dea nici macar 1KW sa pot sa pun cateva becuri de lumina. Mi-au cerut 2.000.000.000 (2 MILIARDE) de lei, adica 61000 EUR ca trebuie sa modernizeze reteaua pe banii mei, ca apoi sa vina altii la mocangeala.

Daca cuiva i se pare ca proprietarul cere prea mult decat face, este pt ca si el a platit la fel preturi umflate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate