Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine suporta cheltuielile de jude...

Apartament Grecia - Kavala

obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo
 Diferenta suprafata teren

Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...
 Invertor Victron Easysolar-II 48/...

"Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco
 Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Tableta grafica Graphire

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

Morphy

Morphy

Member

• Grup: Members

View Postnanashu, on Apr 13 2007, 17:53, said:

eu am un prieten care a zis ca si la eMag are tot 24 luni garantie, ca atita da importatorul

cel mai bine intra pe site si intreaba despre produs.

eu am luat-o tot de la aia de unde vrei sa o iei si tu ("deschis-it")si am aflat despre garantia de la eMag dupa cumparare (iar aia de care zici tu sunt intr-o casa pe o straduta de pe linga Gaze)

Importatorul din cate stiu e MGT Educational.
Iar firma de la care cumpar este firma la care lucrez (nu e deschis IT). E mai scump decat la ei, dar mai ieftin decat la Emag, insa am lucrat aici si la vanzari, si la gestiune/garantii, asa ca sunt sigur ca nu am probleme cu garantia.
Inca ma gandesc daca sa iau A6 sau A5. Ma gandesc sa nu aleg pe cea mai mica si apoi sa regret ca nu am ales-o pe cealalta, A5.

stracer

stracer

Junior Member

View Postnanashu, on Apr 13 2007, 16:39, said:

... frumoase, bravo

dar cum de reusesti sa le importi in PS, ca la mine nu vrea?

si ce font ai folosit la logoul pt fame source?

dar la organic compost...

si de ce primele trei au mark de sample

...

cele bune si Inspiratie

Mersi de urari !

Pai le export din Corel Draw, in format .psd, cu elementele pe layere separate (daca e necesar) si cand import fisierul in Photoshop, totul imi apare ca si cum l-as fi inceput in PS, nu e nici o diferenta.

La Famesource e o combinatie: majoritatea literelor sunt din font-ul "tomorrow people", dar nu mi-a placut cum erau literele "f" si "e", asa ca le-am inlocuit cu cele din "Howie's funhouse".
La Organic Compost Tumblers, stai sa ma uit ... "Arial Rounded MT Bold".

Primele trei au watermark pt. ca era prima oara cand lucram cu clientii respectivi, si mi s-a mai intamplat ca variantele astea, pe care le puneam online sa le arat cum arata logo-urile originale (vector, format .cdr), au fost copiate pur si simplu cu copy/paste, si puse pe site-ul respectivilor. De atunci folosesc watermark, pentru a-mi proteja proprietatea intelectuala, bineinteles, atunci cand este nevoie.

stracer

stracer

Junior Member

View PostMorphy, on Apr 13 2007, 20:32, said:

Inca ma gandesc daca sa iau A6 sau A5. Ma gandesc sa nu aleg pe cea mai mica si apoi sa regret ca nu am ales-o pe cealalta, A5.

Iti spun eu, merita diferenta. Cel putin mie A5 mi se pare perfecta ca supratafa activa, exact cat trebuie.

Azi a ajuns coletul in Constanta, si chiar daca nu am primit nici un aviz de la posta, m-am grabit sa-l ridic.

E prima oara cand folosesc o tableta grafica, asa ca nu am cu ce sa o compar. Scriu ce mi se pare relevant.
Driverele se instaleaza imediat, daca vrei te registrezi online pe site-ul Wacom. Pe CD-ul de instalare are tutoriale video in format flash care iti arata cum sa folosesti tableta si cum sa accesezi toate functiile.
Modelul asta are o chestie de plastic care protejeaza "the actual tablet", ceea ce e foarte bine. Stylus-ul, fara baterii, are un grip bun, si ca sa misti cursorul pe ecran nu este necesar sa atingi tableta, ci doar sa o tii deasupra tabletei; daca atingi tabeta o data, atunci dai click o data. Pt dublu click, dai de doua ori repede cu varful, sau apesi unul din cele doua butoane pe care le are stylus-ul (butoane pa care le poti seta sa indeplineasca orice combinatie de taste).
Stylus-ul are doua moduri de pozitionare a cursorului: absolut, adica fiecare arie de pe tableta reprezinta o arie de pe ecran, si relativ, adica modul de functionare al mouse-ului. Chestiile uzuale, precum "nimerirea" unui fisier cu stylus-ul nu mi-au luat prea mult timp de acomodare, cateva minute sunt suficiente.

Desenul e cu totul alta poveste. La inceput mi se parea mai usor sa desenez cu mouse-ul. Dupa un timp, am inceput sa scrijelesc ceva cat de cat inteligibil, dar e dificil sa trag o linie dreapta, sau sa inchid un cerc in acelasi punct in care l-am inceput, mai ales ca atunci cand desenez nu ma uit la tableta, ci la ecran. Trebuie sa mai exersez...
Cred ca dupa o saptamana-doua, cu putin exercitiu n-am sa mai folosesc deloc mouse-ul.

Marimea este ideala, nu cred ca am nevoie de o suprafata mai mare. A4 mi se pare prea mare, chiar si cand desenez pe hartie. A6 cred ca m-ar incomoda, as iesi destul de desin afara suprafetei active, incercand sa trag o linie dreapta mai lunga. Dar astea sunt simple speculatii, pentru ca nu am fost in situatia de a avea vreo tableta A4 sau A6.

Cam asta e. Daca aveti intrebari...NU ? Atunci, multumesc, si pe data viitoare, eventual cu ceva desene facute cu tableta. :coolspeak:

Edited by stracer, 13 April 2007 - 20:46.

nanashu

nanashu

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Poststracer, on Apr 13 2007, 21:43, said:

Iti spun eu, merita diferenta. Cel putin mie A5 mi se pare perfecta ca supratafa activa, exact cat trebuie.

Azi a ajuns coletul in Constanta, si chiar daca nu am primit nici un aviz de la posta, m-am grabit sa-l ridic.

E prima oara cand folosesc o tableta grafica, asa ca nu am cu ce sa o compar. Scriu ce mi se pare relevant.
Driverele se instaleaza imediat, daca vrei te registrezi online pe site-ul Wacom. Pe CD-ul de instalare are tutoriale video in format flash care iti arata cum sa folosesti tableta si cum sa accesezi toate functiile.
Modelul asta are o chestie de plastic care protejeaza "the actual tablet", ceea ce e foarte bine. Stylus-ul, fara baterii, are un grip bun, si ca sa misti cursorul pe ecran nu este necesar sa atingi tableta, ci doar sa o tii deasupra tabletei; daca atingi tabeta o data, atunci dai click o data. Pt dublu click, dai de doua ori repede cu varful, sau apesi unul din cele doua butoane pe care le are stylus-ul (butoane pa care le poti seta sa indeplineasca orice combinatie de taste).
Stylus-ul are doua moduri de pozitionare a cursorului: absolut, adica fiecare arie de pe tableta reprezinta o arie de pe ecran, si relativ, adica modul de functionare al mouse-ului. Chestiile uzuale, precum "nimerirea" unui fisier cu stylus-ul nu mi-au luat prea mult timp de acomodare, cateva minute sunt suficiente.

Desenul e cu totul alta poveste. La inceput mi se parea mai usor sa desenez cu mouse-ul. Dupa un timp, am inceput sa scrijelesc ceva cat de cat inteligibil, dar e dificil sa trag o linie dreapta, sau sa inchid un cerc in acelasi punct in care l-am inceput, mai ales ca atunci cand desenez nu ma uit la tableta, ci la ecran. Trebuie sa mai exersez...
Cred ca dupa o saptamana-doua, cu putin exercitiu n-am sa mai folosesc deloc mouse-ul.

Marimea este ideala, nu cred ca am nevoie de o suprafata mai mare. A4 mi se pare prea mare, chiar si cand desenez pe hartie. A6 cred ca m-ar incomoda, as iesi destul de desin afara suprafetei active, incercand sa trag o linie dreapta mai lunga. Dar astea sunt simple speculatii, pentru ca nu am fost in situatia de a avea vreo tableta A4 sau A6.

Cam asta e. Daca aveti intrebari...NU ? Atunci, multumesc, si pe data viitoare, eventual cu ceva desene facute cu tableta. :coolspeak:

Ai dreptate. la inceput iti pare incomod dar cu timpul incepi sa ajungi dependent de ea. O sa ne spui tu peste 2-3 saptamani cit de minunata este tableta.

Chestia aia de plastic se scoate si poti sa bagi sub ea o poza ca sa o "trasezi" pe deasupra ca sa zic asa. Intra in helpul de la Photoshop si dai sa-ti caute pressure level (din pacate pe calc asta nu am PS ca sa-ti fac un print screen sa-ti arat unde sa schimbi asta dar esti baiat destept si-ti dai tu seama)... o sa vezi tu cum se schimba lucrurile, in bine. Apesi usor, abia traseaza, apesi voiniceste si ... dar te las sa descoperi singur

Fontul ala chiar este Arial Rounded ... iar eu il iubesc maxim

celalalt font poarte diverse denumiri. ideea cu fonturile este ca poti "fura" orice font si prin mici sau mari modificari sa-ti creezi unul nou pe care sa-l botezi dupa bunul plac. eu am pe calculator fonturi care se cheama "Suzana", "Maricica", "Saveta", etc. :)

roshky

roshky

Junior Member

Ok, am ajuns si eu pe postul asta si vreau sa va pun niste intrebari legate de utilizarea unei tablete grafice (s-ar putea sa vi se para prostesti)

Eu pana acum n-am mai folosit o tableta grafica dar ma gandesc foarte serios sa-mi cumpar. Problema vine cu suprafata activa. In principal vreau s-o folosesc pentru ceea ce as putea numi "picturi pe computer", adica vreau sa fac ceea ce as putea face si pe hartie, dar in Photoshop. As merge de la a face picturi artistice pana la design vestimentar. Intrebarea mea de baza era daca ar trebui sa-mi iau una cu suprafata activa cat mai mare sau merge si una mai mica. Am citit ca voi preferati a6-a5 pentru logo-uri si bannere, dar alea nu pot spune ca au o marime foarte mare. Daca as vrea sa fac o schita pe masura unei foi A4 trebuie neaparat o placa cu suprafata activa de A4 (sau apropiata) sau merge si mai mica?

As lua una mica sa vad cum ma descurc intai, dar daca ar fi mai buna una mai mare, mai repede as lua-o direct pe aia. Deci... ce marime credeti ca ar fi potrivita?

Morphy

Morphy

Member

Am posibilitatea as iau

Wacom A6 Clasic - 342 ron
Wacom A5 XL Clasic - 685 ron

Merita sau nu varianta XL. Ca nu ma pot hotari de nici o culoare. As lua-o pe cea A6, insa ma gandesc ca mai tarziu s-ar putea sa regret. Si sa stau sa o vand pe cea A6, sa mai pun bani pt A5, mai bine ma gandesc sa o iau direct pe cea A5. Ce ziceti ?

stracer

stracer

Junior Member

View PostMorphy, on Apr 19 2007, 13:09, said:

Am posibilitatea as iau

Wacom A6 Clasic - 342 ron
Wacom A5 XL Clasic - 685 ron

Merita sau nu varianta XL. Ca nu ma pot hotari de nici o culoare. As lua-o pe cea A6, insa ma gandesc ca mai tarziu s-ar putea sa regret. Si sa stau sa o vand pe cea A6, sa mai pun bani pt A5, mai bine ma gandesc sa o iau direct pe cea A5. Ce ziceti ?

Eu in situatia ta as merge fara ezitare pe A5. ;)

Morphy

Morphy

Member

View Poststracer, on Apr 19 2007, 16:07, said:

Eu in situatia ta as merge fara ezitare pe A5. ;)

Exista ceva care s-ar putea desena pe A5 si nu se poate desena si pe A6? :naughty:
As ramane totusi la A6, mai ales ca momentan nu am nici un buget prea mare. Azi imi comand una. Sa vad ce decizie iau.

Morphy

Morphy

Member

Mi-a venit azi Tableta grafica. Am ales A6 pana la urma si la prima vedere nu sunt dezamagit. Stiu ca un A5 inseamna o zona mai mare activa, insa cred ca ma voi descurca foarte bine si cu aceasta. Daca voi reusi sa fac si bani cu ea, atunci voi trece probabil la vreun intuos. Va multumesc de sfaturi.

stracer

stracer

Junior Member

View PostMorphy, on Apr 24 2007, 14:30, said:

Mi-a venit azi Tableta grafica. Am ales A6 pana la urma si la prima vedere nu sunt dezamagit. Stiu ca un A5 inseamna o zona mai mare activa, insa cred ca ma voi descurca foarte bine si cu aceasta. Daca voi reusi sa fac si bani cu ea, atunci voi trece probabil la vreun intuos. Va multumesc de sfaturi.

S-o stapanesti sanatos !  :D

Cum ai platit coletul ? Prin card, sau "cash", la curier ?
Ma gandeam si eu sa cumpar ceva de la un magazin online din ro, si ma intrebam care este cea mai avantajoasa modalitate de plata.

Morphy

Morphy

Member

View Poststracer, on Apr 25 2007, 22:31, said:

S-o stapanesti sanatos !  :D

Cum ai platit coletul ? Prin card, sau "cash", la curier ?
Ma gandeam si eu sa cumpar ceva de la un magazin online din ro, si ma intrebam care este cea mai avantajoasa modalitate de plata.

Cash la sefa mea. Am luat-o de la magazinul unde lucrez. Momentan de fapt nici nu am platit-o  B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate