Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

What do you like/dislike about .NET

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Bagati mare.....tot ce va place / nu va place legat de .NET Framework.

#2
visitor

visitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.11.2003
+ ierarhia de clase (de cand o asteptam... )
- pacat ca nu poate fi instalat si pe win9x

#3
psycho too

psycho too

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2003

Quote

Originally posted by visitor
- pacat ca nu poate fi instalat si pe win9x

vrei sa zici ca VS.NET nu poate fi instalat pe Win9x (!), fiindca eu am folosit SharpDevelop cu .NET 1.1 sub Win98SE, iar Antechinus C# Editor + .NET 1.1 sub Win98SE chiar pe un laptop cu P120 MHz, 24MbRAM, si se misca acceptabil.

#4
Gizmo

Gizmo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.09.2003
Cea mai mare nemultumire e ca design-erul pentru aspx-uri ( html ) e slab si trebuie sa folosesc Macromedia D. pentru design ....

#5
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Gizmo: Ce zici tu se refera probabil la IDE-ul VS.NET si nu la .NET Framework.

#6
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Gizmo nemultumirea ta n-are legatura cu topicu' de fata.
Stay on topic ppl...stay on topic. :D :D

Legat de 98...pe linga ce a zis psycho. Poti sa instalezi DOAR redistul (fara SDK) sub 98. Asta contine csc  + Notepad.. asa ca...wahoooo..look at me...i'm rolling on Win98.  :D :D

#7
Gizmo

Gizmo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.09.2003

Quote

Originally posted by pstdgt
Gizmo: Ce zici tu se refera probabil la IDE-ul VS.NET si nu la .NET Framework.


Scuze de devierea de la subiect ....... sti cum e ... fiecare de ce-l doare q ; - ))))

#8
psycho too

psycho too

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2003
c# (era sa zic Klamath :)  prietenii stiu de ce!),
inteleg. eu am apucat sa testez un butonel acolo cu un MessageBox, iarta-ma ca pun urmatoarea intrebare, fiindca s-ar putea sa ti se para cam stupida... ce NU pot face, referitor la ce ai precizat, adica in lipsa SDK-ului.
Vreau sa vad cat ma ajuta ca am .NET si Antechinus, caz concret. Inteleg ca nu am acees la o gramada de servicii, dar... lamureste-ma tu te rog.

#9
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Cu (sau fara SDK) sub Win98 n-ai cum sa faci ASP.NET Apps si Webservices (pt ca lipseste IIS).  Si nici Windows Services.  
Ar merge console/winforms apps. Dar atentie ca exista "locuri" in .NET Framework unde anumite clase merg numai sub NT5 or higher (de ex FileSystemWatcher).

De asemenea, fara SDK, n-ai access la utilitarele care vin cu el (aici sint incluse si cele 2 debuggere).  Pentru chestii mici ar merge sa "te joci" sub 98. Pentru ceva serios insa....

Poti sa incerci si Visual SlickEdit. It's kind of cool.  Desi, lasind VS.NET la o parte, tot #D e cel mai capabil IDE pt C#.

#10
psycho too

psycho too

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2003

Quote

Desi, lasind VS.NET la o parte, tot #D e cel mai capabil IDE pt C#.
te cred, vreau sa accentuez ca pe un Pentium 1 (laptop-ul de care ziceam e P120 cu 24Mb RAM) #Develop este inutil dpdv al vitezei cu care se misca, iar in acelasi timp Antechinus merge acceptabil.
Ma gandesc ca sub Win98 pot lucra la unele module in caz de forta majora (cand sunt offcity :) ).

Presupun ca PWS este istorie si nu suporta decat ASP 3.0 in cel mai bun caz.

offtopic:
nu m-am lasat pana nu am gasit un compilator de C portat pe Palmtop, facut de un rus.

daca ar fi ceva ce ma deranjeaza la .NET este ca .NET 2.0 se lasa asteptat si cred ca ar intari pozitia .NET/C# pe piata, dar vad ca in ultima vreme MS nu se mai grabeste sa scoata pe banda produse cu versiuni noi (vezi Windows Longhorn) si asta ar trebui sa fie un lucru bun.

cel mai mult in legatura cu .NET-ul imi surade ideea ca daca voi stapani bine FCL si altii vor face VM pe cine-stie-ce platforma eu nu mai trebuie sa iau totul de la zero.

Chiar vroiam sa te intreb, ai testat Mono? Eu vreau sa il incerc zilele urmatoare.

#11
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
.NET este amazing, dar din pacate ASP.NET 1.x reflecta indiferenta fata de web as a medium a MS-ului si partiala inertie mentala de a trata web-ul ca o aplicatie desktop care se executa peste HTML.

Ma refer la lipsa unui suport de web templates (ceea ce se cheama MasterPages sau BasePages) si la codul HTML weird generat de controale.

Ambele probleme de sus vor fi corectate in ASP.NET 2.0, dar acela o sa se shippeze de abia la anul.

Of course, editarea de pagini web din VS.NET este o *rusine* si in general trebuie sa va feriti de aceasta actiune. Dar cum arhitectura de Code Behind e optimizata pentru folosirea de IDE, se creeaza un nod gordian.

#12
psycho too

psycho too

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2003
+ se pot folosi Performance Counters si WMI (Managed Extensions) in loc WinAPI
- lipsa suportului pt WinAPI (nu ma refer la faptul ca n-ar putea fi folosit cu DllImport!)


C#,
crezi ca suportul pt functii WinAPI (wrappere) lipseste intentionat? Tinand cont ca in Longhorn va fi schimbat WinAPI cu un alt API (managed?) vrea MS sa ne "dezobisnuiasca"?

#13
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002

Quote

Originally posted by psycho too

C#,crezi ca suportul pt functii WinAPI (wrappere) lipseste intentionat? Tinand cont ca in Longhorn va fi schimbat WinAPI cu un alt API (managed?) vrea MS sa ne "dezobisnuiasca"?



   Nope. Aminteste-ti ca atunci cind a fost shipped .NET Framework nu se luase inca hotarirea ca WINFX o sa fie managed code. Deci nu se pune problema "dezobisnuirii".  ;)
   Ar fi fost citeva probleme cu includerea de win32 wrappere in .NET Framework :
- parti din .NET Framework nu sint decit Win32 wrappere (Windows Forms fiind cel mai elocvent exemplu).
- sint diferente importante intre WinNT si 9x.
- parti din WIN32 API sint fixed o data cu lansarea de service packuri.  De asemenea sint adugate noi fct cu releasul fiecarui OS( ok...WIN2K3 a fost ultimul....o data cu Longhorn WIN32APIo sa intre pe linie moarta). Ar fi fost aiurea sa updateze si .NET Frameworkul ca sa includa noile fct.
- au inclus citeva ceva(registry stuff)  in Microsoft.Win32
  Ar fi fost frumos din partea lor sa scoata o librarie separata care sa nu fie shipped cu .NET Framework si sa includa astea. Dar deh....

Am incercat Mono. Chestii mici, teste etc....e ok. Sa vedem ce o sa "ship" in Mono 1.0. Faptul ca nu vor avea o implementare a Windows.Forms (cu Wine sau fara)  va conta foarte mult . La asta se adauga si lipsa suportului pt EnterpriseServices. Ma rog....daca remoting, webservices, sockets, threading, ado.net o sa fie ok.... :)
Insa personal cred, chiar si "backed up" de Novell vor fi intodeauna in "catch me" mode fata de implementarea Microsoft.

@stilnox
"partiala inertie mentala de a trata web-ul ca o aplicatie desktop care se executa peste HTML. "

Ce e atit de wrong cu asta ?! Poti sa faci asta si cu smart clients.
De fapt....cu smart clients si mai ales cu ClickOnce sint sigur ca, in intranet, applicatiile "normale" vor fi preferate fata de cele web.


"Of course, editarea de pagini web din VS.NET este o *rusine* si in general trebuie sa va feriti de aceasta actiune. Dar cum arhitectura de Code Behind e optimizata pentru folosirea de IDE, se creeaza un nod gordian."

Nu e o rusine. OK....nu e la nivelul Macromedia  dar nu e o rusine. Iar code behind e super.....iti cam bati capul cu "designul" dar macar stii ca nu faci "spagheti code".  ;)


Hai c-am aberat destul.... :cya:

#14
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Win32 to .NET reference

#15
psycho too

psycho too

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2003
foarte util!
pacat ca nu se poate downloada lista intr-un format mai accesibil...

#16
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
cele mai mari nemultumiri ale mele sunt legate de limbajul c#:
-nu are parametri impliciti
-nu are functii cu numar variabil de parametri
-overlodarea operatorilor este cam primitiva (c++ still rules!)

#17
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
@Dizzy.exe

-nu are parametri impliciti
Mda...si eu cred ca ar trebui sa suporte const pt a pasa immutable reference types. De parametri impliciti...hmm...function overloading mi se pare o solutie mult mai eleganta.

-nu are functii cu numar variabil de parametri
E pe naiba :cool: . Da keywordul "params" la ce e folosit ? :drac:

-overlodarea operatorilor este cam primitiva (c++ still rules!)
In ce sens "primitiva" ?

#18
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
@c#
-faza cu function overloading nu mi se pare deloc eficienta (am o functie cu o carca de parametri si pentru fiecare parametru implicit trebuie sa creez o alta functie care sa o cheme pe aia mare)

-pentru numarul variabil de parametrii: ai dreptate, aici am vorbit numai ca sa ma aflu in treaba

-de exemplu am incercat sa overlodez operatorul << astfel incat sa trimit o clasa generica in baza de date (de exemplu db << produs), insa am vazut ca al doilea parametru trebuie sa fie obligatoriu int
In c++ poti sa faci overloading la mult mai multi operatori si poti si sa-i schimbi cum vrei tu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate