Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DRM - radio digital pe unde lungi/medii/scurte

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
DRM - Digital Radio Mondiale - sistemul digital de transmisie radio pentru unde lungi, medii si scurte.
Detalii:
http://www.drm.org/
http://en.wikipedia...._radio_mondiale

Se pare ca asta este viitorul undelor lungi, medii si scurte. Eu unul am fost un ascultator pasionat al acestor game de unde, de prin anii '80. Era cam singurul mod de divertisment mass-media accesibil tuturor. In ultimii ani insa, cei care asculta undele scurte au remarcat probabil faptul ca sunt din ce in ce mai putine statii care mai emit. Chiar recent, din 27 martie 2007, BBC si-a incetat transmisiile in limba romana pe unde scurte. Pacat, pentru ca in zona unde locuiesc nu retransmite nimeni pe FM, iar receptia pe 11680 kHz era excelenta.

In Europa exista deja mai multe statii care emit in sistem DRM. Frecventele folosite pot asigura, teoretic, receptia la distante de sute si mii de kilometri. Ati vazut/aveti vreun receptor DRM? A receptionat cineva vreo statie?

#2
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Va mai curge multa apa pe Dambovita pana vom vedea receptoare DRM. Deocamdata dai cu tunul sa gasesti un DAB. Totusi FM-un nu va muri nici dupa 2012, nu exista nici o restrictie in sensul asta asa cum exista la TV terestra.
Ce nu inteleg eu e cum naiba decodeaza un receptor DRM pe o purtatoare in fadding, adica pe un semnal ce variaza puternic ?!

Edited by rvic77, 10 April 2007 - 16:20.


#3
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pana una-alta sa vedeti si ce preturi vor avea si cine isi va permite! Oricum vor mai trece cativa ani buni.

#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postchatnoir401, on Apr 10 2007, 20:40, said:

Pana una-alta sa vedeti si ce preturi vor avea si cine isi va permite! Oricum vor mai trece cativa ani buni.
Pretul nu va fi problema pentru impatimiti. Uita-te la Victor, care am inteles ca a dat pe Sony vreo 6 milioane la vremea la care aparuse. Nu cred ca DAB-ul va depasi aceasta suma, ca doar n-o fi cine stie ce aur. In plus, pana atunci se va mai stabiliza piata, deja au inceput sa fie eliminate taxele vamale la unele produse.
Se zice ca pe timpul comunistilor o antena parabolica mare te costa cat o Dacie noua. Uita-te acum, dupa 20 de ani, nu te costa mai mult de un casetofon auto. :peacefingers:

#5
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004
Se gaseste DAB la Grundig , la Unirea.

#6
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Unul dintre primele receptoare DRM disponibile este Sangean DRM-40 care mai receptioneaza si DAB, si analogic, are RDS, MP3 player/recorder si altele. Totul la vreo 300 EUR.  :huh:  Mai exista si altele, inclusiv o solutie software extrem de interesanta pentru decodarea DRM pe computer. Toate insa sunt foarte scumpe deocamdata.

Receptoarele analogice receptioneaza transmisiile DRM sub forma unui "fâsâit" - l-am detectat si eu pe 13620 kHz, Radio Kuwait :)

#7
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBeavix, on Apr 6 2007, 09:37, said:

DRM - Digital Radio Mondiale - sistemul digital de transmisie radio pentru unde lungi, medii si scurte.
Detalii:
http://www.drm.org/
http://en.wikipedia...._radio_mondiale

Se pare ca asta este viitorul undelor lungi, medii si scurte. Eu unul am fost un ascultator pasionat al acestor game de unde, de prin anii '80. Era cam singurul mod de divertisment mass-media accesibil tuturor. In ultimii ani insa, cei care asculta undele scurte au remarcat probabil faptul ca sunt din ce in ce mai putine statii care mai emit. Chiar recent, din 27 martie 2007, BBC si-a incetat transmisiile in limba romana pe unde scurte. Pacat, pentru ca in zona unde locuiesc nu retransmite nimeni pe FM, iar receptia pe 11680 kHz era excelenta.

In Europa exista deja mai multe statii care emit in sistem DRM. Frecventele folosite pot asigura, teoretic, receptia la distante de sute si mii de kilometri. Ati vazut/aveti vreun receptor DRM? A receptionat cineva vreo statie?

La tine nu "bate" Top 91 pe 104? Ei mai au buletine BBC ... Unde locuiesti?

In alta ordine de idei: eu stiam ca DRM e norma de emisie digitala pe UL/UM/US, si se receptioneaza cu un aparat normal; nu am citit pe nicaieri ca ar fi nevoie de receptor "dedicat" ... Corectati-ma va rog, de am retinut gresit  :notangel:

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostBeavix, on Apr 10 2007, 23:13, said:

Unul dintre primele receptoare DRM disponibile este Sangean DRM-40 care mai receptioneaza si DAB, si analogic, are RDS, MP3 player/recorder si altele. Totul la vreo 300 EUR.  :huh:  Mai exista si altele, inclusiv o solutie software extrem de interesanta pentru decodarea DRM pe computer. Toate insa sunt foarte scumpe deocamdata.
Stai linistit, n-are rost sa investesti banii degeaba in aceast moment. Mai asteapta 2-3 ani pana va scadea pretul si poate vor fi introduse si la noi posturi DRM si DAB, multe, desigur, fiindca asa doar pentru 1-2 posturi clar nu merita!

#9
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmaritus, on Apr 10 2007, 23:17, said:

La tine nu "bate" Top 91 pe 104? Ei mai au buletine BBC ... Unde locuiesti?

Gura Humorului - Radio Top bate, dar numai in anumite zone. De exemplu, in apartamentul meu il receptionez numai pe geamul de la bucatarie :)

#10
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Ia uitati cu ce se joaca baietii astia de aici: http://www.drmrx.org/forum/

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postmaritus, on Apr 10 2007, 23:17, said:

La tine nu "bate" Top 91 pe 104? Ei mai au buletine BBC ... Unde locuiesti?

In alta ordine de idei: eu stiam ca DRM e norma de emisie digitala pe UL/UM/US, si se receptioneaza cu un aparat normal; nu am citit pe nicaieri ca ar fi nevoie de receptor "dedicat" ... Corectati-ma va rog, de am retinut gresit  :notangel:
E digital DRM-ul de care vorbim, vezi link-urile din primul post a lui Beavix ! Nu confunda cu procesarea digitala a sunetului si retransmiterea sa sub forma analogica - sistem implementat de majoritatea radiodifuzorilor de pe scurte ! Se refera numai la partea AM.  E nasol intradevar ca se concureaza aceleasi frecvente, FM-ul si DAB-ul au benzi diferite si pot coexista la nesfarsit fara interferente. Pe partea AM si in banda TV coexistenta simultana a celor 2 sisteme produce perturbatii indiferent de mod si probabil ca grabeste implementarea digitalului !

#12
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postduculeana, on Apr 10 2007, 23:03, said:

Pretul nu va fi problema pentru impatimiti. Uita-te la Victor, care am inteles ca a dat pe Sony vreo 6 milioane la vremea la care aparuse. Nu cred ca DAB-ul va depasi aceasta suma, ca doar n-o fi cine stie ce aur. In plus, pana atunci se va mai stabiliza piata, deja au inceput sa fie eliminate taxele vamale la unele produse.
Se zice ca pe timpul comunistilor o antena parabolica mare te costa cat o Dacie noua. Uita-te acum, dupa 20 de ani, nu te costa mai mult de un casetofon auto. :peacefingers:
Am dat 150 $ cand era 930 ron la Sony Romania. Intre timp diferentele de pret s-au mai micsorat, dar afara de Grundig, e inca rentabil sa aduci de dincolo ! Totusi vorbind de DAB, este inca scump sa dai 60-70 euro in + ca sa auzi pe o arie restransa 6 posturi care oricum se aud f. bine si pe analogic.

#13
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Am sapat un pic pe net si am gasit ca se face un convertor de la 455 kHz la 12 kHz . Intrarea lui conecteaza la iesirea de FI al unui radio iar iesirea la intrarea placii audio de le PC. Decodarea se face cu un soft gratuit.
Am vazut si varianta de receiver DRM pe USB.
Nicaieri nu am vazut niciun pret.

#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostSorin70, on Mar 19 2008, 14:36, said:

Am sapat un pic pe net si am gasit ca se face un convertor de la 455 kHz la 12 kHz . Intrarea lui conecteaza la iesirea de FI al unui radio iar iesirea la intrarea placii audio de le PC. Decodarea se face cu un soft gratuit.
Am vazut si varianta de receiver DRM pe USB.
Nicaieri nu am vazut niciun pret.
vezi ca daca nu esti aproape de statii radio ai un brum de la sursa de la pc , de la chopper de toata frumusetea daia nu se baga si adauga in pc radio de AM . fara caterinca , ia un radio punel langa pc si sa vezi cum e banda !

#15
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBeavix, on 06 aprilie 2007 - 08:37, said:

DRM - Digital Radio Mondiale - sistemul digital de transmisie radio pentru unde lungi, medii si scurte.
Detalii:
http://www.drm.org/
http://en.wikipedia...._radio_mondiale

Se pare ca asta este viitorul undelor lungi, medii si scurte. Eu unul am fost un ascultator pasionat al acestor game de unde, de prin anii '80. Era cam singurul mod de divertisment mass-media accesibil tuturor. In ultimii ani insa, cei care asculta undele scurte au remarcat probabil faptul ca sunt din ce in ce mai putine statii care mai emit. Chiar recent, din 27 martie 2007, BBC si-a incetat transmisiile in limba romana pe unde scurte. Pacat, pentru ca in zona unde locuiesc nu retransmite nimeni pe FM, iar receptia pe 11680 kHz era excelenta.

In Europa exista deja mai multe statii care emit in sistem DRM. Frecventele folosite pot asigura, teoretic, receptia la distante de sute si mii de kilometri. Ati vazut/aveti vreun receptor DRM? A receptionat cineva vreo statie?

S-ar putea, dacă avem la mașină sau acasă un radio care redă mp3 de pe USB, să fie suficient să cumpărăm un adaptor bazat pe tehnologia SDR. [ http://inforadiotv.ro/wp-content/uploads/2017/09/20170915-Adaptor-DRM-DAB-Gospell-GR-227-la-iBCGospell-facebook.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Așa ceva au prezentat chinezii de la Gospell luna asta la IBC, vedeți http://inforadiotv.r...e-radio-cu-usb/
[ http://inforadiotv.ro/wp-content/uploads/2017/09/20170915-Adaptor-DRM-DAB-Gospell-GR-227-la-iBCGospell-facebook.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://inforadiotv.ro/wp-content/uploads/2017/09/20170915-Adaptor-DRM-DAB-Gospell-GR-227-la-iBCGospell-facebook.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate