Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Atentie! Denunt!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
b_adi

b_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.10.2006
Vreau sa le retin aici atentia acelora dintre voi care detin siteuri de anunturi gratuite (sau sectiuni de acest fel pe siteurile lor): exista de ceva vreme pe net un site (am sa-i dau si numele, insa daca nu procedez corect am sa rog un moderator sa ma corecteze; este vorba de http://www.anunturipedia.com ) care incearca sa profite de munca celor care ofera servicii de anunturi gratuite.
Ce face el mai exact? Pretinde utilizatorilor bani pt a le publica anunturile intr-o lista de cateva zeci de siteuri romanesti de anunturi gratuite! Va invit sa studiati lista publicata pe siteul lui si poate veti avea supriza sa va gasiti siteul acolo: eu am avut deja aceasta surpiza neplacuta si am considerat ca ar fi corect din partea mea sa-i anunt si pe cei care nu au descoperit acest lucru pana acum.
De ce ma deranjeaza "bunele intentii" ale individului?
1. Profita de pe urma naivitatii acelor utilizatori care ar putea sa creada ca anunturile gratuite trebuie totusi platite..!
2. Prin cele enumerate mai sus creeaza o imagine negativa asupra siteurilor din lista prezentata.
3. NU ARE ACORDUL MEU (cel putin!) pentru includerea siteului pe care il detin in acea lista.
4. Obtine in mod ilegal venituri folosindu-se de imaginea siteurilor din lista pe care o prezinta.
5. ... sa mai continui ?!

Am postat aici pt ca, personal, ma simt lezat de atitudinea individului. Daca insa printre voi exista detinatori de siteuri care si-au dat acordul pt aparitia lor in lista cu pricina, va rog sa postati aici; eu insa, nu-mi amintesc sa-mi fi dat acordul pt aparitia siteului meu acolo. De asemenea, daca vi se pare ca nu ar fi nimic nefiresc/ilegal in ce se petrece pe acel site si ca reactia mea este nepotrivita, va invit sa postati aici. Astept, bineinteles, si parerile celor care vor avea o surpiza vizitand siteul de mai sus!

Ce e culmea: tipul are si pagina de contact cu toate detaliile!!

Sper sa nu-mi fie luat in nume de rau acest denunt, insa consider, pana la dovedirea contrariului, ca am procedat corect avertizandu-va. De asemenea, daca aveti cunostinta de organe abilitate care ar putea sa ia atitudine in aceasta situatie, va rog sa faceti ce credeti de cuviinta. Personal voi incerca sa il contactez pe tip si sa-i cer explicatii.

Astept cu interes reactiile voastre.

#2
orixweb

orixweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.12.2006
Nu am site de anunturi dar pot spune ca este o magarie ce face acest tip. E plin www-ul romanesc de astfel de site-uri care spun ca te imbogatesti peste noapte daca le cumperi lor tot felul de porcari.

#3
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001
Din punctul meu de vedere, nu face absolut nimic ilegal. Cere bani pentru serviciul de a posta pe o gramada de siteuri de anunturi. Un serviciu platit, absolut corect. Daca eu am un anunt de postat, si nu am timp sa stau sa iau la rind toate cele 100 de siteuri, sunt dispus sa platesc pe cineva sa faca asta in locul meu.
In plus, tipu e cinstit pentru ca afiseaza pagina de contact cu toate detaliile.
Deci , poate cineva sa-mi explice UNDE e ilegalitatea/imoralitatea ?

#4
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postarhimede, on Apr 6 2007, 01:27, said:

Din punctul meu de vedere, nu face absolut nimic ilegal. Cere bani pentru serviciul de a posta pe o gramada de siteuri de anunturi. Un serviciu platit, absolut corect. Daca eu am un anunt de postat, si nu am timp sa stau sa iau la rind toate cele 100 de siteuri, sunt dispus sa platesc pe cineva sa faca asta in locul meu.
In plus, tipu e cinstit pentru ca afiseaza pagina de contact cu toate detaliile.
Deci , poate cineva sa-mi explice UNDE e ilegalitatea/imoralitatea ?

sunt mai mult ca sigur ca pt serviciile oferite nu ofera factura sau bon fiscal  :naughty: uite o ilegalitate  :rolleyes:

#5
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

View Postavramseby, on Apr 6 2007, 01:33, said:

sunt mai mult ca sigur ca pt serviciile oferite nu ofera factura sau bon fiscal  :naughty: uite o ilegalitate  :rolleyes:
ioi da, asta e buna ...
Esti mai mult ca sigur ?
Uau , si eu is mai mult ca sigur ca obisnuieste sa fure mere din Piata de pe tarabe.

#6
creanga

creanga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.03.2007
Nu vreau sa te dezamagesc dar eu nu vad nici o problema in asta. In afara sunt multe site-uri de genul asta. Cazul asta e similar cu cel in care cand te duci la o companie unde platesti ca ei sa te inscrie in motoare de cautare sau directoare web(multe la numar). Eu ca si client castig foarte mult timp iar compania castiga muncind pentru ca se ocupa sa imi inscrie site-ul peste tot. Tot ce ai putea tu sa faci este sa implementezi in site-ul tau un sistem prin care sa poti elimina astfel de inscrieri.

#7
funnky

funnky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2007
Chiar nu va illegalitatea. Ofera un serviciu in schimbul unor bani? Care-i problema? Ca esti si tu printre site-uri? ... bucura-te, iti intra mai multe anunturi pe site ... alti vizitatori au din ce alege.

      E chiar corect, si asta e viitorul... presari servicii. Si eu as da ceva $$$ cuiva sa fac un lucru pe care nu am timp sa-l fac eu. E normal!


S.C. Bed-Com S.R.L. - baiatu' are firma, asadar presupun ca da si factura, bon fiscal. Eventual daca il prinzi ca nu da bon fiscal/factura, il poti denunta pentru evaziune fiscala, dar faptul ca cere bani pentru a face ceva e perfect legal. Lasa frate omu' sa munceasca, a gasit nisa bravo lui.

Edited by funnky, 06 April 2007 - 01:11.


#8
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Mare-i gradina lu' Dumnezeu. In loc sa te bucuri ca exista cineva care, prin serviciul prestat, iti asigura permanent umplerea site-ului, tu faci taraboi. Presupun ca ai aceleasi idei cretze si despre servicii precum:

- inscrierea in directoare web (sa se inscrie domne' singuri!)
- brokeraj in asigurari (sa se asigure domne' singuri!)
- avocatura
etc.

Nu?

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Mentalitate tipic romaneasca.
Venituri ilicite, sa-l dam pe mana securitatii.
Si ne miram de ce nu merg multe afaceri in RO.

#10
b_adi

b_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.10.2006
vad ca prea putini dintre voi au prins ideea:

1. eu am un site de anunturi GRATUITE si nu mi se pare normal ca altcineva sa ia bani de la oameni pentru a le oferi  SERVICUL MEU GRATUIT!
2. nu am nevoie de promovare din partea unuia care castiga bani din ravanzarea serviciilor mele, FARA acordul meu.

Acelora dintre voi care habar nu au cand sunt furati sau care isi fura caciula singuri crezand ca, de fapt, beneficiaza de reclama gratuita le supun atentiei un pasaj din capitolul "Termeni si Conditii de utilizare a site-ului" de pe site-ul meu, pasaj pe care acest individ il incalca (sau cel putin il ignora): "Sunteti de acord sa nu modificati, inchiriati, cedati, imprumutati, vindeti, distribuiti sau sa creati materiale derivate bazate pe serviciile sau pe programele folosite in cadrul site-ului, doar daca nu este stipulat altfel, in mod expres, in paginile site-ului www. ...... .ro". Inca mai credeti ca procedeaza corect?

Nu ma pretind vreun expert in domeniul legislativ, dar judecand dupa regulile bunul simt, sunt convins ca tipul nu procedeaza corect. Prea putin conteaza ca are o firma si ca emite factura pt serviciile lui, ATAT TIMP CAT REVINDE ALTE SERVICII FARA ACORDUL PRESTATORULUI DE FAPT. Apropo: chiar asta este unul din motivele pt care nu merg treburile la romani: in loc sa producem prin propriile forte, preferam sa furam, tipic romaneste, si sa vindem mai departe!

Va multumesc pt parerile expuse aici pana acum si astept si alte pareri (eventual mai avizate, sau macar care sa vina din partea detinatorilor unor siteuri din respectiva lista).

#11
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
El nu vinde serviciul tau, care este de gazduire a anunturiilor, ci vinde serviciul de a posta, pe care tu nu-l oferi, daca nu ar fi el atunci clientul ar tb sa faca singur chestia asta, ca nu cred ca o faci tu in locul lui. Deci in final voi doi oferiti servici diferite (asta nu o spun din lege ci tot asa dupa regula bunului simt. :D )
    Ce a raspuns atunci cand l-ai contactat in legatura cu faptul ca site-ul tau este in lista lui? ca presupun ca l-ai contacta, asa era normal.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
adi, tu nu înțelegi un lucru: „infractorul” nu vinde ceva pe site-ul tău, sau al altuia. Un potențial client plătește STRICT serviciul de adăugare. Și da, TU ești beneficiarul nr. doi, după „infractor”, chiar dacă tu nu vezi asta... Cu ce diferă un vizitator ce adaugă anunțuri pentru el de cineva care adaugă anunțuri pentru alții?

#13
b_adi

b_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.10.2006

View Postozrind, on Apr 6 2007, 11:16, said:

El nu vinde serviciul tau, care este de gazduire a anunturiilor, ci vinde serviciul de a posta, pe care tu nu-l oferi, daca nu ar fi el atunci clientul ar tb sa faca singur chestia asta, ca nu cred ca o faci tu in locul lui. Deci in final voi doi oferiti servici diferite (asta nu o spun din lege ci tot asa dupa regula bunului simt. :D )
    Ce a raspuns atunci cand l-ai contactat in legatura cu faptul ca site-ul tau este in lista lui? ca presupun ca l-ai contacta, asa era normal.

Am impresia ca vorbesc in chineza...!

Ca sa nu crezi ca regulile astea de conduita publicate in capitole gen "Termeni si Conditii de utilizare a site-ului" sunt doar asa, de florile marului, sau ca sa poata fi interpretate dupa bunul plac al fiecaruia, am sa citez din nou din capitolul cu pricina pe care il supun atentiei fiecarui utilizator de pe site-ul meu, si de respectarea caruia conditionez utilizarea serviciilor GRATUITE prestate:

"DESCRIEREA SERVICIILOR
Serviciile gratuite:
-...
-inscrierea de anunturi de mica publicitate in baza de date a site-ului www. ..... .ro
-publicarea acestor anunturi pe Internet
..."

Deci, ca sa recapitulam:
-ofer utilizatorilor posibilitatea de inscriere (postare) gratuita a anunturilor lor, folosind contul de utilizator nominal - serviciu pe care tipul despre care vorbim IL VINDE!
-public (gazduiesc, cum ai spus tu) aceste anunturi.

Nu, nu am reusit inca sa il contactez: ambele telefoane sunt inchise.. deocamdata. Poate voi veti avea mai mult noroc.

#14
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
La postat ma refeream a tasta efectiv, sau omul iti trimite anuntul prin email, scrisoare, porumbel calator, etc si il introduci tu, il postezi? (poate intelegem diferit actiunea de a posta, e foarte posibil sa o inteleg gresit eu,  consider ca a posta != a afisa, la mine a posta  = a introduce efectiv textul, este ceea ce fac eu acum pe SP si poate maine il pun pe unul sa posteze in locul meu, ii dau telefon si ii zic ce si cum.)
     Oricum e dreptul tau sa te simti lezat si sa te informezi ce spune legea cu privire la asta (PS: Nu tot ce scrie la Termeni si conditii se si poate impune, chiar si prin lege.) si daca legea e de partea ta atunci nu ai decat sa lupti pentru a fi respectata.



LE: Ma ofer sa postez in locul vostru pe SP  atunci cand nu aveti acces la internet nu trebuie decat sa trimiteti un SMS cu textul dorit. Nu imi ramne decat sa fac un user de genul "POST by SMS" si sa imi iau un numar de SMS de ala scurt (desigur cu suprataxa) si gata afacerea.
     Sper sa nu te supere prea mult gluma (care poate nu e o idee chiar asa de rea) dar am vrut sa mai destind atmosfera :)

Edited by ozrind, 06 April 2007 - 11:13.


#15
b_adi

b_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.10.2006
Ma rog ... pana la urma fiecare e liber sa ia sau nu atitudine la ce i se intampla, dupa cum il taie capul.

Gluma nu m-a deranjat, pt ca postand aici nu am intentionat nici sa creez vreo atmosfera tensionata si nici sa-mi manifest vreo suparare: am crezut ca pot face un bine celor care imi vor fi impartasit punctul de vedere, atragandu-le atentia asupra unui lucru pe care, personal, il vad in continuare ca incorect.
Oricum, cred si eu ca o atitudine ironic/neutra si cu un usor iz de superioritate te poate scoate basma curata din orice situatie, asa ca cel mai bine ma voi preface si eu ca nu s-a intamplat si nu mi se poate intampla nimic; sau, si mai mult, sa incerc sa-mi fac dreptate singur, fara sa ma mai intereseze daca si altii o patesc fara sa stie.

Multumesc pt raspunsuri.
Toate bune  :peacefingers:

#16
mihhu

mihhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.11.2005
Daca as oferi eu un astfel de serviciu de intermediere, cum fac cei de la anunturipedia, as face contract cu tine. Aici ai dreptate, pentru ca presupun ca asta vrei. Dar ti-as cere bani, in niciun caz nu ti-as da. Pentru ca iti aduc anunturi actualizate. Si astea sunt f importante pe un astfel de site. Pana la urma, tu cand ti-ai facut site-ul, din ce te-ai gandit sa castigi bani? Nu din publicitatea afisata? Ca doar anunturile sunt gratuite.

#17
b_adi

b_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.10.2006

View Postmihhu, on Apr 6 2007, 13:25, said:

Daca as oferi eu un astfel de serviciu de intermediere, cum fac cei de la anunturipedia, as face contract cu tine. Aici ai dreptate, pentru ca presupun ca asta vrei. Dar ti-as cere bani, in niciun caz nu ti-as da. Pentru ca iti aduc anunturi actualizate. Si astea sunt f importante pe un astfel de site. Pana la urma, tu cand ti-ai facut site-ul, din ce te-ai gandit sa castigi bani? Nu din publicitatea afisata? Ca doar anunturile sunt gratuite.

:w00t:  tocmai cand credeam ca le-am auzit pe toate!  :coolspeak:
Dar nu ai vrea sa-ti fac si reclama pe site-ul meu si sa te si premiez lunar, asa, pentru serviciile nepretuite pe care mi le-ai face?! Ce zici?  :naughty:

#18
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
o agentie imobiliara stii cum functioneaza?

ei presteaza un serviciu, te scutesc pe tine de umblat pe net dupa site-uri de anunturi gratuite. deci ei iau banii pentru ca iti publica anuntul, nu pentru ca le-ar cere bani cei cu site-urile gratuite ;)

Edited by crst_g, 06 April 2007 - 13:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate