Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"afacere" IT -> deschidere firma ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
salutare tuturor.
as avea rugamintea a mi se raspunde la o intrebare simpla:
daca am domeniu cumparat(.com)+server de mail, iar eu impun taxe pt. serviciul de e-mail furnizat   - eventual si alte servicii pe langa mail, ESTE NEVOIE DE DESCHIDEREA UNEI FIRME PT. ASA CEVA   ??????..
ca mentiune: sa zicem ca plata pt. servicii se va face intr-un cont bancar in valuta(persoana fizica-asta in cazul in care NU ar fi necesara deschiderea unei firme).

eventual, daca situatia e mai complicata decat cred eu, va rog sa-mi dati detalii necesare  & critice !

multumesc anticipat !

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ceea ce vrei tu tine de oniric (paraerea mea), deoarece firmele care platesc pentru mail, de obicei aleg servicii corporate (ex: FX)

In plus, firmele doresc sa lucreze cu persoane juridice, care scriu factura.

Persoanele fizice NU cred ca se vor inghesui sa cumpere casute de e-mail !
Prin urmare, care este targetul tau in materie de clienti ?

Teoretic poti lucra fara firma, dar sincer cred ca ideea este falimentara din fasa. La ora actuala preturile pentru webhosting si mail sunt atat de mici, incat profitul tinde catre 0.

#3
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
target-ul <=> pers. fizice ! ideea mea era urmatoare: nu daca ar fi "mai bine"(fezabilitate ridicata etc :))  sa fie totul facut pe firma sau cum le-ar placea clientilor daca le dau sau nu chitante :). CI ma refeream la aspectul LEGAL al acestei treburi: profit, virarea banilor in cont de pers. fizica=problema etc. etc. got it ?...

so.. waiting for ur reply..pls:).. sa ma lamuresc definitiv!

#4
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
De ce ar plati un user persoana fizica pt o adresa de email, cand poate lua una (de fapt, sute!) free, in Ro sau in afara?

Ce aduci in plus fata de ei?

Ca sa incerc un raspuns la intrebarea ta (ce cred eu ): poti sa faci, ca si persoana fizica, un contract de colaborare cu persoana juridica careia ii acorzi o casuta de mail.

Ca sa faci un cont de mail (si sa ceri bani) unei pers fizica, pur si simplu inchei un contract, semnat de ambele parti si gata. Nu stiu insa darile la stat, probabil printr-o declaratie de venit?

#5
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
vasyvasy: "contract"->te rog fii mai explicit daca poti. mai ales ca multe persoane ce vor fi clienti sunt la cateva mii de km prin europa !

anyway. astept si alte pareri, eventual lucruri SIGURE-pe cat posibil !

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Persoanele juridice nu se vor juca cu tine.
Nu dai factura = nu au acoperire la chletuieli, nu-si pot recupera TVA.

Persoanele fizice... nu vor fi interesate.
Daca tii mortis sa ai un serviciu de mail strasnic, atunci da 2$/luna la yahoo! cu suport pop3.
Din pct de vedere legal, tu trebuie la sfarsitul anului sa-ti declari veniturile...

#7
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
mai . eu nu pricep ceva. de ce tot incepeti cu treaba cu nu e nimeni interesat?. eu am ALTA "afacere", in sensul ca respectivii clienti SE STIU deja. daca acesti fac reclame la altii , treaba lor. nu ca mi s-a pus mie in cap peste noapte sa ofer casute de mail la popoarele lumii si alte treburi ! vreau sa se clarifice chestia asta. pur si simplu vroiam sa stiu daca este vreo reglementare la noi care sa te oblige sa ai firma pt. practicarea unui astfel de serviciu.
intr-un final, daca spuneti ca e necesar doar sa declar veniturile la sf. de an si atata tot. "fie" asa, multam pt. explicatii  & the  topic's closed !. dar daca nu, astept lamuriri in continuare !

#8
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
//offtopic

PLZ nu-ti mai pune avatarul ala. Mi se zbarleste pielea pe mine.... THANKS ! //

#9
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
cred ca exista deoarece tu desfasori o activitate comerciala trebuie sa fi comerciant si nu doar o simpla persoana fizica

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate