Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Caini (Fotografiile trebuie sa aiba caracter artistic, altfel vor fi sterse)

- - - - -
  • Please log in to reply
1205 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_2940b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_3199b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_3286b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_3366b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_3409b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ma gandesc ca pozele tale apar in publicatii pt ca sunt bune... nu am cum sa le comentez ca nu stiu cum trebuie sa iasa efectiv (ca incadrare, pozitii .. sunt sigur ca exista anumite "etichete") ...

la bokeh, pot sa comentez ca e cam la fel ca al 50-ului meu de la pentax :P (cel putin asa pare pe iarba)

Edited by shobi, 04 April 2007 - 13:27.


#3
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Super poze!!!

#4
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
ceva Akita n-ai?


de la concursul din weekend de la cireshari?

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
pai dpdv al compozitiei e relativ simplu: CAT MAI SIMPLU...tre sa se vada cainele si nu artistul fotograf, nu e vorba ca nici nu sunt asa ceva :D....cam ca la manechine si prezentarile de moda: conteaza sa arati haina si nu pe tine ...
de bune ma rog e discutabil, din punctul meu de vedere se paote mult mai bine

akita nu am apucat sa fac, o sa fac la craiova peste 2 saptamani, stau vreo 3 zile pe acolo.

da, de la CAC bucuresti sunt astea.
ps: dpdv al compozitiei se paote mult mai bine. problema e ca astia se msica si nu stau, asta a fsot un fel de reportaj de la expo si nu un shooting. cand tragi un caine sau mai multi pt un catalog, atunci ai vreme si nervi sa stai sa prinzi cadrul compus mai cu grija...
in situatia cnad au fost facute aceste poze practic o compozitie buna tine mult de noroc...

#6
majj

majj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 07.03.2007
Cu ingaduintza parintelui, postez si eu cateva poze cu un setter irlandez :)
  Cea mai buna cura de slabire este ingrijirea unui asemenea caine, GARANTAT :D

Attached Files



#7
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Tot cu ingaduinta parintelui postez si eu 2 poze cu Samy (samoyede) :

#8
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
fadăr, ai bagat blityul pe cainii negri? cum ai focalizat? compensarea expunereii pe la -1 pe caine?

#9
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Sa contribui si eu la crescatorie... :)

Attached Files



#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Faine pozele (ale parintelui si meios4us), la celelalte ma abtin. Astept si eu cu nerabdare o expozitie aici la BV.

Meios4us, sunt facute cu 24-70-ul?

#11
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
chiar asa, parinte :) am si eu un schnauzer negru ca taciunele si un carpatin cam alb-maroniu-gri si mereu ori primul iese subexpus ori al doilea supraexpus. ai vre'un sfat disponibil pt mine ? :P merci anticipat

#12
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Skin, la cainii negri, compensarea expunerii poate cu + daca a masurat evaluativ, dar am o impresie ca a masurat Spot pe caine (daca-s trase cu 5D-ul) cu compensare spre -2.

Oricum, nu conteaza cat a compensat, depinde cum lucreaza fiecare. Important e sa fie facuta treaba corect.

#13
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
meios: a treia poza e mortala :D

#14
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Multam de aprecieri. Da, cu 24-70 sunt facute. Eu personal am aplicat metoda mea pe care am mai explicat-o. Am vazut cam ce timp si diafragma am nevoie sa imi iasa, in cazul asta, negrul, cat mai negru fara sa fie subexpus. Am facut niste poze de test si m-am uitat pe histograma sa am negrul catelului aproape de marginea din stanga dar sa nu fie toti pixelii ingramaditi in jumatatea aia ca dai in subexpunere :). Asa iese mereu catelul cum vrei, negru, fara sa iti bati capul de metering functie de cadru, ca pui camera in M.

LE: IMHO, la ceva negru compensezi in - nu in +, pt ca negrul iti va iesi 18% gray, adica mai deschis, daca lasi camera de capul ei. Ca sa ii spui "ba, vezi ca scena asta nu e ton mediu cum crezi tu, e chiar inchisa, negru, capisci", tre sa compensezi in minus. La zapada ii zici invers, si compensezi in plus.

Edited by meios4us, 05 April 2007 - 09:30.


#15
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Intr-o poza in care ai 20% din suprafata un caine negru si 80% iarba verde-galbuie, luminata de soare, si faci masurare evaluative (adica pe tot cadrul), aparatul va calcula expunerea astfel incat media luminozitatii sa fie gri 18%. Si asta inseamna ca in mare, va expune corect pentru iarba (adica va subexpune cainele, care e negru, sau il va supraexpune pe cel care e alb). In astfel de cazuri, compensarea expunerii trebuie sa tina cont de proportia dintre dintre zonele cu alta iluminare decat subiectul si subiect. Daca e invers, si cainele ocupa 80% din cadru, aparatul va expune corect cainele (il va face gri, indiferent ca e alb sau negru). Deci in acest caz, compensarea expunerii e invers fata de primul caz. De asta exista masurarea spot ($#@^#% Canon, ca nu au pus-o pe toate aparatele). Daca masori Spot pe un caine negru, atunci vei compensa cu - ca sa iasa negru, si daca masori spot pe un caine alb, compensezi cu + in functie de cat de alb vrei sa iasa.

Daca n-ai spot, cel mai simplu e sa faci un cadru de proba, apoi sa treci pe manual ca sa nu mai ai probleme cu expunerea. Oricum, si masurarea asta spot e aiurea, pentru ca o face doar in centrul frame-ului si nu in jurul punctului de focus. Trebuie experienta multa sa intelegi toate povestile astea cu expunerea, ca sa o scoti cum trebuie din camera. Orice retusari ulterioare strica din calitatea initiala. Astfel, e f. important sa se faca expunerea bine de la inceput, din camera.

Eu as vrea o camera care sa imi permita expunere Spot pe punctul de focus selectat, care sa aiba puncte de focus distribuite mai bine in cadru decat sunt alea de la 5D de ex (inghesuite in mijloc). Oricum, a face expunere corecta, tine de fotograf in mod exclusiv. Camera niciodata nu va sti ce vrea fotograful si incearca sa faca un compromis acceptabil (adica povestea cu gri 18%).

Revenind la pozele cu caini, imi place bokeh-ul dat de 24-70-ul ala :D. Oricum, am facut alaltaieri niste poze la ceva jucarii colorate cu 17-40 si 70-200 si dincolo de sharpness, saturatia culorilor si contrastul (mai ales pe rosu, unde pana acum aveam probleme) m-au dat pe spate, aproape perfecte.

Apropo de caini, stie cineva ceva expozitii,concursuri, etc prin zona brasovului, care sa aiba loc in weekend? Ca mi-ati deschis apetitul pentru poze cu caini... :D

#16
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Da, asa e cum zici, cu expunerea. Eu cand fac testul umplu cadrul cu negru, alb, dupa caz. Ma rog, cu ceva ce tine loc de... Afara, daca faci expunerea pe iarba ai sanse sa iti iasa ok fara nici o compensare. Cica iarba ar fi ton mediu.

#17
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 adipelcz, on Apr 5 2007, 09:16, said:

Faine pozele (ale parintelui si meios4us), la celelalte ma abtin.


adipelcz

chiar te rog sa nu te abti cel putin la ale mele.
DPDV tehnic pozele stiu ca sunt o catastrofa.
Poate peste o luna sa reusesc ceva mai convingator.
Ca si compozitie am incercat ce tocmai citisem :
in prima, nailonul respectiv si cu corpul ciinelui sunt pe diagonala, iar in cea de-a doua,
capul ciinelui este pe unul din cele 4 puncte (the rule of thirds), dulapul si corpul ciinelui fiind o diagonala.
Ca si incadrare sunt chiar asa groaznice ?

#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
:tooth:
1. ce ma amuza pe mine copios este ca atunci cand discutam despre pozatul cainilor si a pisicilor se suparau unii si considerau ca a le spune ca x aparat e bun pt caini era o jignire...ca de domne, doar pt atat...

    uite ca asa cum ziceam, incet incet oamenii isi dau seama ca e un gen destul de dificil si asta daca vrei sa iti iasa bine...
2. ca sa va raspuns, in mare parte adi si meios au dreptate, ambele abordari sunt corecte....
la un caine negru care ocupa mare parte din cadru trebuie sa subexpui  un stop daca e lumina slaba sau doua daca e lumina puternica , sau undeva intre..asta tine de instinct si sau de uitatul pe histograma...
la alb e invers....
   daca javretul reprezinta o mica parte din cadru , corectiile nu mai sunt necesare dar uneori e nevoie de blitz...
  la un full body stapan caine sau un stapan pe ciuci cu cainele tinut in fata, evident ca nu iti permiti sa subexpui cainele ca sa iasa stapanul sau backgoundul... si dai cu blitz...

pe manual e cum zice meios...

acuma stiti cum e, depinde si de la caz la caz....


spre exemplu la un caine negru nu stii CAT va ocupa din cadru cand incadrezi..daca ala se mai si misca nu ai timp intai sa incadrezi si dupa sa compensezi..


de data asta nu am compensat mare lucru si nu am folosit nici blitz pt ca am fost super obosit si am tras ma lejer..

ps: ca mi-am adus aminte 2 chestii:
- pe soare dau cu blitz ca sa tai umbrele
- sa te feareasca sfantul sa ai nevoie sa daci cu blitzul :)) arde limba...si cum cand e soare ai nevoie sa tai umbrele dar tot pe soare cainii scot limboacele de 3 cotzi, va imaginati ce dsitractiv e :))

Edited by parintele, 05 April 2007 - 12:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate