Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Chisturi hidatice (localizare creier)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Vroiam de fapt sa spun ca investigatiile periodice de rutina uneori nu sunt de ajuns, pentru ca nu sunt destul de specifice, de tintite.

Imi pare rau pentru unchiul tau. La el hidatidoza a fost fatala prin localizare. Cum acele chisturi se gaseau in trunchiul cerebral, probabil au interferat cu/au distrus centrii respirator si cardiac. Se poate ca un chist sa se fi rupt, iar parazitii sa fi produs un soc anafilactic. Oricum, nu inseamna ca a fost imunodeprimat. Rox vorbea de legatura dintre toxoplasmoza si imunodepresie, nu despre hidatidoza si imunodepresie.

#20
BeKind

BeKind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2014
Buna ziua,

Incerc sa readuc in discutie chisturile hidatice. In luna decembrie a anului trecut socrul meu a fost depistat in urma unui RMN cu chisturi hidatice. Desi initial ne-au spus ca sunt metastaze cerebrale, la finalizarea analizelor totale a fost diagnosticat cu Toxocaroza cerebrala, capatata in urma imunitatii foarte scazute. Are aceleasi simptome pe care le-am citit mai sus. Stari febrile, vedere dubla...dar fara dureri de cap (rare). Face tratament cu Duador (contine Albendazolum). Dupa o luna de tratament i-au depistat si o turberculoza , care ingreuneaza continuarea tratamentului medicamentos. Transaminaze marite. Am constatat ca este primul caz intalnit de medicii care il trateaza, nu au absolut nicio siguranta in ceea ce fac .Are aproape 4 luni de tratament si in urma ultimului RMN aceste chisturi au stagnat (cateva s-au diminuat ). Nimic concret. Va rog sa ma ajutati cu informatii! Putem inlocui acest medicament? Aveti informatii detaliate despre Dietilcarbamazina?

Va multumesc anticipat!

#21
adrian77ene

adrian77ene

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2021
Salut

Am făcut contul special pentru a scrie despre experienta mea ca pacient cu chist hidatic. Am citit multe postari pe diverse forumuri de la oameni disperati lasati "în aer" de doctori, oameni care intca mai cautau o scapare dupa tratamente nereușite.

Chistul hidatic alveolar este o boala aproape necunoscuta de medicii de la noi, în cazul fericit în care ești diagnosticat se prescrie Albendazol (Duador) 600-800 mg pe zi.

Problema e ca la aceasta doza Albendazol este toxic pentru ficat. Eu am făcut 5 cure de 28 de zile cu pauza 14 zile după care nu am mai putut continua din cauza durerilor de ficat. Chiar dacă în tot acest timp am luat Liv52 cu ceai hepatic și regim vegan strict.

Forma alveolara necesita un tratament de lunga durata  (un an și mai mult) cu substanțe mai blânde pentru organism.

Am descoperit intre timp remediile naturiste care au avantajul ca parazitul nu dezvolta rezistență și în plus acționează sinergic cu chimioterapia. Regimul e de asemenea foarte important, exclus carne, oua și lactate, cu pește doar o data pe săptămână.

În prezent folosesc mebendazol (sau analogul sau fenbendazol) 150 mg de trei ori pe zi. Doza toxica la aceste substante este de 5-10 grame. Fenbendazol nefalsificat gasiti in produsul Panacur suspensie orala
10%. Pentru o buna absorbție se administrează dizolvat 1:10 în ulei de peste, untura, unt.

Pe parcursul zilei 100 g usturoi crud și un gram de ulei de cimbru (thymol). Uleiul de cimbru de la Aromscience Cluj este autentic și da rezultate bune, eu îl dizolv 1:10 în ulei de gătit ca sa fie mai ușor de înghițit.


Multa sănătate, sper ca experienta mea sa ajute pe cei aflați la nevoie.




Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate