Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Chisturi hidatice (localizare creier)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007
Buna ziua,
ce imi puteti spune despre chisturile hidatice (toxocara si toxoplasma sunt prezenti in organism ) pe creier? Un unchi a fost diagnosticat in luna oct cu chisturi hidatice iar la CT s-au depistat 3 tumori , una din ele situata in zona trunchiului cerebral de dimensiune 7,8 cm si alte 2 occipital de dimensiuni mai mici. A inceput tratamentul impotriva parazitilor insa in luna ian a facut o semipareza pe partea dreapta iar la inceputul lui martie si pe partea stanga. Aseara am primit telefon ca a intrat in coma dar dimineata isi revenise, a cerut de mancare insa isi tine mereu mana la cap si acuza dureri mari in zona capului. Mai exista vreo speranta ?
Multumesc fumos tutror celor care ne vor putea da un sfat.

#2
bellatrix12

bellatrix12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.03.2007
uite aici cum sta treaba. chistul hidatic e o colectie (o punga) de lichid produsa de un parazit. poate sa se localizeze in creier si poate creste progresiv. in trunchiul cerebral sunt mai multe structuri care controleaza functiile de baza ale organismului: respiratia, ritmul inimii, etc. tot pe acolo trec si fibrele nervoase care controleaza musculatura si cele cele care aduc senzatiile din periferie. atunci cand chistul creste, el apasa aceste structuri deranjandu-le functionarea. de aici apar simptomele pe care le descrii. tratamentul antiparazitar poate, dar nu intodeauna se intampla, sa incetineasca sau sa opreasca cresterea chistului. De obicei, atunci cand chistul da fenomene de compresiune din acestea se pune problema eliminarii lui pe cale chirurgicala. Din pacate in trunchiul cerebral nu intodeauna se poate interveni chirurgical (nu se poate ajunge la chist fara a leza structuri vitale).

Pentru un prognostic trebuie sa te adresezi unui medic neurochirurg la care trebuie sa i arati si CT ul efectuat.

Sper sa ti fie de folos aceste informatii.

#3
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 bellatrix12, on Apr 4 2007, 10:12, said:

uite aici cum sta treaba. chistul hidatic e o colectie (o punga) de lichid produsa de un parazit. poate sa se localizeze in creier si poate creste progresiv. in trunchiul cerebral sunt mai multe structuri care controleaza functiile de baza ale organismului: respiratia, ritmul inimii, etc. tot pe acolo trec si fibrele nervoase care controleaza musculatura si cele cele care aduc senzatiile din periferie. atunci cand chistul creste, el apasa aceste structuri deranjandu-le functionarea. de aici apar simptomele pe care le descrii. tratamentul antiparazitar poate, dar nu intodeauna se intampla, sa incetineasca sau sa opreasca cresterea chistului. De obicei, atunci cand chistul da fenomene de compresiune din acestea se pune problema eliminarii lui pe cale chirurgicala. Din pacate in trunchiul cerebral nu intodeauna se poate interveni chirurgical (nu se poate ajunge la chist fara a leza structuri vitale).

Pentru un prognostic trebuie sa te adresezi unui medic neurochirurg la care trebuie sa i arati si CT ul efectuat.

Sper sa ti fie de folos aceste informatii.

A fost internat la Neurochirurgie la Sf.Pantelimon, am fost cu CT-ul la Bagdasar la Profesor si din pacate operatie nu poate fi facuta. S-a sperat in efectul tratamentului antiparazitar. Dupa tratament, dupa prima cura terminata in februarie a fost efectuata o noua CT care a aratat micsorarea tumorii din zona trunchiului cerebral dar aparitia altora. testele efectuate pentru paraziti au indicat in continuare toxocara si toxoplasma. Daca pe cale chirurgicala nu exista solutie iar tratamentul antiparazitar nu a oprit evolutia, la ce anume mai putem spera? In afara lui Dumnezeu care poate face minuni , pe cale medicala se mai poate incerca ceva???????? Este un caz disperat !

#4
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
cred ca va trebui sa ceri intrebari suplimentare medicului pentru ca: chistul hidatic(hidatidoza), nu are nici in clin nici in maneca cu toxocara sau toxoplasma, care sunt cu totul alti paraziti si care nu au nici ei vreo legatura unul cu altul, Toxocara canis este un nematod al cainelui, prin infestarea omului se produce Larva Migrans Visceralis, cu totul altceva fata de ceea ce descrii tu; toxoplasma gondi - este un protozoar parazit al carnivorelor, in special la pisica, infestarea omului se produce destul de rar, cei mai atinsi de boala sunt persoanele imunosupresate. Chistul hidatic - hidatidoza este produsa de forma larvara a teniei echinococus, foarte frecventa este localizarea pulmonara si cea hepatica, rar se intalneste la creier, este posibil, dar foarte rar. O boala frecventa la oi, cenuroza, intalnita si la om, dar rar, are localizare intracerebrala, se produce o vezicula, asemanatoare cu cea descrisa de tine. stiu ca nu te prea incalzesc descrierile mele facute despre parazitii astia, dar nu cred ca e rau sa stii una sau alta si sa te duci sa ii intrebi de 2 ori pe medici. Nu cred ca mai trebuie sa iti spun ca si terapia acestor boli e diferita. In general formele chistice se rezolva de cele mai mult ori chirurgical. multa bafta. sau mai bine zis sanatate

#5
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

 m4v3rick, on Apr 4 2007, 18:55, said:

cred ca va trebui sa ceri intrebari suplimentare medicului pentru ca: chistul hidatic(hidatidoza), nu are nici in clin nici in maneca cu toxocara sau toxoplasma, care sunt cu totul alti paraziti si care nu au nici ei vreo legatura unul cu altul, Toxocara canis este un nematod al cainelui, prin infestarea omului se produce Larva Migrans Visceralis, cu totul altceva fata de ceea ce descrii tu; toxoplasma gondi - este un protozoar parazit al carnivorelor, in special la pisica, infestarea omului se produce destul de rar, cei mai atinsi de boala sunt persoanele imunosupresate. Chistul hidatic - hidatidoza este produsa de forma larvara a teniei echinococus, foarte frecventa este localizarea pulmonara si cea hepatica, rar se intalneste la creier, este posibil, dar foarte rar. O boala frecventa la oi, cenuroza, intalnita si la om, dar rar, are localizare intracerebrala, se produce o vezicula, asemanatoare cu cea descrisa de tine. stiu ca nu te prea incalzesc descrierile mele facute despre parazitii astia, dar nu cred ca e rau sa stii una sau alta si sa te duci sa ii intrebi de 2 ori pe medici. Nu cred ca mai trebuie sa iti spun ca si terapia acestor boli e diferita. In general formele chistice se rezolva de cele mai mult ori chirurgical. multa bafta. sau mai bine zis sanatate

Un punct de vedere decent.
Hidatidoza, boala manifestata prin dezvoltarea chisturilor hidatice in varii organe, are la origine infestarea cu un virme lat, o tenie. Pe de alta parte, nu este exclusa o infestare multipla, daca pacientul a trait suficient de mult in contact cu animale purtatoare.
Pe de alta parte, pentru tratamentul lor se folosesc cam aceleasi medicamente, asa incat ar fi posibila, teoretic, o vindecare simultana a tuturor celor trei parazitoze. Singurele probleme raman gradul de afectare neurologica, impreuna cu riscul vital imediat, generat de leziunea localizata in trunchi, si raspunsul pozitiv al chisturilor la tratament. Pe care il dorim cu totii.

#6
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 Thagar, on Apr 4 2007, 22:08, said:

Un punct de vedere decent.
Hidatidoza, boala manifestata prin dezvoltarea chisturilor hidatice in varii organe, are la origine infestarea cu un virme lat, o tenie. Pe de alta parte, nu este exclusa o infestare multipla, daca pacientul a trait suficient de mult in contact cu animale purtatoare.
Pe de alta parte, pentru tratamentul lor se folosesc cam aceleasi medicamente, asa incat ar fi posibila, teoretic, o vindecare simultana a tuturor celor trei parazitoze. Singurele probleme raman gradul de afectare neurologica, impreuna cu riscul vital imediat, generat de leziunea localizata in trunchi, si raspunsul pozitiv al chisturilor la tratament. Pe care il dorim cu totii.



Multumesc mult pentru informatii. Medicul ne-a comunicat ca aceste chisturi le-a facut de la carnea de oaie consumata neverificata. Pe de alta parte analizele parazitologice indicau si prezenta toxoplasma si toxocara care nu am stiut daca au sau nu legatura cu asta.
problema mare este ca rasp organismului la tratamentul antiparazitar nu a dat roade, starea pacietntului degradandu-se de la o zi la alta. La spitalul 9 ni s-a comunicat ca localizare chistului nu permite interventia chirurgicala. Intrebarea mea este daca exista speranta de viata si de recuperare partiala a functiilor .
Multumesc mult de tot

#7
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 bellatrix12, on Apr 4 2007, 10:12, said:

uite aici cum sta treaba. chistul hidatic e o colectie (o punga) de lichid produsa de un parazit. poate sa se localizeze in creier si poate creste progresiv. in trunchiul cerebral sunt mai multe structuri care controleaza functiile de baza ale organismului: respiratia, ritmul inimii, etc. tot pe acolo trec si fibrele nervoase care controleaza musculatura si cele cele care aduc senzatiile din periferie. atunci cand chistul creste, el apasa aceste structuri deranjandu-le functionarea. de aici apar simptomele pe care le descrii. tratamentul antiparazitar poate, dar nu intodeauna se intampla, sa incetineasca sau sa opreasca cresterea chistului. De obicei, atunci cand chistul da fenomene de compresiune din acestea se pune problema eliminarii lui pe cale chirurgicala. Din pacate in trunchiul cerebral nu intodeauna se poate interveni chirurgical (nu se poate ajunge la chist fara a leza structuri vitale).

Pentru un prognostic trebuie sa te adresezi unui medic neurochirurg la care trebuie sa i arati si CT ul efectuat.

Sper sa ti fie de folos aceste informatii.


Multumesc foarte mult. Din pacate nu mai este nimic de facut decat a discuta pe acest subiect care iata, in cazul cunoscut si prezentat de mine a dus la deces in 4 luni de la depistare. Cred ca ar fi foarte interesant de discutat pe un forum aceasta boala care iata, in secolul 21 a dus la un deces atat de rapid. Discutam cu un prieten veterinar si imi spunea ca atunci cand recomanda proprietarilor de pacienti patrupezi deparazitarea periodica acestia "se cam zbarlesc" , considerand investitia fara rost. Dar iata cat de mult rost are aceasta deparazitare. De asemenea tot el recomanda sa nu hranim animalele de companie cu mate sau carne cruda de oaie ....Atentie tuturor !
Cat priveste cazul prezentat , medicul veterinar imi spune ca un chist hidatic de diam ~ 8 cm pe creier este format in ceva vreme si ca probabil ca respectiva persoana nu s-a plans de dureri de cap, ameteli si lipsa de echilibru sau le-a pus pe seama oboselii. Descoperite in stadii mai putin avansate ar fi existat sanse.
In orice caz, foarte curios a fost ca acestei persoane, desi i s-au administrat medicamente anti paraziti efectul parca a fost de accelerare si nicidecum de ameliorare. Nici cel mai mic efect !!!!
S-a crezut ca exista metastaze cerebrale insa toate analizele cu exceptia celor parazitologice au iesit PERFECT , inclusiv ecografiile si RMN-ul care nu a depistat nici o tumora primara .

#8
bellatrix12

bellatrix12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.03.2007
Imi pare rau, sonso.

De fapt boala e foarte rara in vestul europei. numai pe la noi se mai intampla. Nu stiu care e legislatia la noi in domeniu dar credeam ca vaccinarea si deparazitarea animalelor e obligatorie. Probabil daca s-ar si aplica legile...

#9
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006

 bellatrix12, on Apr 11 2007, 17:27, said:

Imi pare rau, sonso.

De fapt boala e foarte rara in vestul europei. numai pe la noi se mai intampla. Nu stiu care e legislatia la noi in domeniu dar credeam ca vaccinarea si deparazitarea animalelor e obligatorie. Probabil daca s-ar si aplica legile...

Singurul vaccin "obligatoriu" pentru carnivorele domestice este cel antirabic, restul, vaccinari si deparazitari profilactico-curative sunt optionale, ramanand la latitudinea proprietarului. Din pacate, acestia se sperie de costuri, care sa fim seriosi nu sunt exagerate, recunosc ca pentru unii sunt mari, dar daca te gandesti cat poti pierde... unele boli ale cainelui sau pisicii nu sunt asa de grave pentru ele, evoluand subclinic, dar pot fi foarte grave ptr. om, asa cum, din pacate unii dintre voi si-au dat seama pe propria piele sau pe cea a apropiatilor.

#10
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 m4v3rick, on Apr 11 2007, 19:29, said:

Singurul vaccin "obligatoriu" pentru carnivorele domestice este cel antirabic, restul, vaccinari si deparazitari profilactico-curative sunt optionale, ramanand la latitudinea proprietarului. Din pacate, acestia se sperie de costuri, care sa fim seriosi nu sunt exagerate, recunosc ca pentru unii sunt mari, dar daca te gandesti cat poti pierde... unele boli ale cainelui sau pisicii nu sunt asa de grave pentru ele, evoluand subclinic, dar pot fi foarte grave ptr. om, asa cum, din pacate unii dintre voi si-au dat seama pe propria piele sau pe cea a apropiatilor.


Din pacate cred ca este si o lipsa majora de informare a posesorilor de animale de companie care au impresia ca deparazitarea ajuta animalele si nici decum ca previne astfel de boli la om. Poate ca ar fi indicate niste campanii de informare.

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 sonso, on Apr 12 2007, 09:25, said:

Din pacate cred ca este si o lipsa majora de informare a posesorilor de animale de companie care au impresia ca deparazitarea ajuta animalele si nici decum ca previne astfel de boli la om. Poate ca ar fi indicate niste campanii de informare.
chestia e ca toxoplasmoza are drept cale principala de transmitere , contrar credintei populare ( gresite) intelenite in mintile multor medici, consumul de carne insuficient preparata termic sau cruda. Mai rar se transmite prin ingestie de oochisti, transfuzii, transplant ( foarte rar pentru ultimele doua). Majoritatea medicilor, cind vad ca ai IgG toxoplasma si ca ai pisica , zic " gata, clar, de la pisica e". Cit se poate de fals. Daca stai la bloc, in apartament, si ai pisica ta proprie si personala pe care o hranesti cu boabe d-alea ucate, care nu iese afara ( deci nu vineaza), NU ARE DE UNDE sa fie infectata. Cel putin in Romania, unde toxoplasmoza e o boala FOARTE frecventa, cam 70% din cazuri au dobindit-o pe cale digestiva prin consum de carne insuficient preparata...
Nici nu va dai seama citi sunteti purtatori. :) ( noi am facut, de curiozitate, un test la praziti) Faptul ca majoritatea nu au nimic  se datoreaza caracterului oportunist al toxoplasmei, insa la imunodeprimati e redutabila...

#12
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 rox, on Apr 12 2007, 12:01, said:

chestia e ca toxoplasmoza are drept cale principala de transmitere , contrar credintei populare ( gresite) intelenite in mintile multor medici, consumul de carne insuficient preparata termic sau cruda. Mai rar se transmite prin ingestie de oochisti, transfuzii, transplant ( foarte rar pentru ultimele doua). Majoritatea medicilor, cind vad ca ai IgG toxoplasma si ca ai pisica , zic " gata, clar, de la pisica e". Cit se poate de fals. Daca stai la bloc, in apartament, si ai pisica ta proprie si personala pe care o hranesti cu boabe d-alea ucate, care nu iese afara ( deci nu vineaza), NU ARE DE UNDE sa fie infectata. Cel putin in Romania, unde toxoplasmoza e o boala FOARTE frecventa, cam 70% din cazuri au dobindit-o pe cale digestiva prin consum de carne insuficient preparata...
Nici nu va dai seama citi sunteti purtatori. :) ( noi am facut, de curiozitate, un test la praziti) Faptul ca majoritatea nu au nimic  se datoreaza caracterului oportunist al toxoplasmei, insa la imunodeprimati e redutabila...


Sa intelegem ca ceea ce s-a intamplat unchiului meu (chisturi hidatice localizate pe creier- fatale in 4 luni) se datoreaza consului de carne insuficient preparata? Carnea carui animal transmite acesti paraziti ?

#13
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
sper ca n-a inteles careva ca se transmite consumind carne de pisica... :huh:
sa fiu mai clara....
toxoplasmoza e o zoonoza, adica e comuna si omului si animalelor.
Parazitul care determina boala are nevoie in ciclul lui evolutiv de 2 gazde: una definitiva, care e pisica, si una intermediara  care poate fi omul sau orice organism cu singe cald. La gazda definitiva, adica la pisica, parazitul exista sub forma de oochisti, care se elimina cu materiile fecale. La restul ( gazde intermediare), poate exista sub 2 forme, de chist tisular ( sunt celule proprii ale organismului gazdei, in care s-au multiplicat parazitii, si pot fi localizate oriunde), si trofozoit ( asta e forma in care parazitul intra in celule).
Gazdele intermediare ingera fie chisti tisulari sau trofozoiti din carnea altor gazde intermediare, fie oochisti eliminati de pisica. In mucoasa intestinului, are loc deschistarea, si parazitii intra in macrofagele din tubul digestiv, unde continua sa se multiplice pina le sparg. Apoi , pe cale circulatorie, disemineaza ...cam peste tot. Intra iar in celule, iar se multiplica, devin chisti tisulari, chisti care se sparg si elibereaza paraziti, care iar intra in celule si iar se multiplica, si tot asa....
Pisica maninca animale infectate,care prezinta chisti tisulari ( vrabiute, soricei, diverse animale, carne infectata), si apoi alimina oochisti cu fecalele.  Oochisti care pot fi ingerati de om sau de alte animale, si tot asa.
Insa, asa cum ziceam, calea asta de infectie, prin ingestie de oochisti, e mai putin frecventa decit cea prin consum de carne cruda/nepreparata suficient, mai ales pentru cei care au pisici care nu vineaza, nu ies afara, nu maninca decit din conserve/bobite...
Pe de alta parte, chistul hidatic e dat de alt parazit, care se numeste Echinococcus granulosus, asa cum s-a mentionat si mai sus de catre ceilalti useri. Si asta are 2 gazde: cea definitiva e cainele, iar cea intermediara poate fi omul, dar la fel de bine si porcul, vaca, oaia sau camila. Transmiterea e tot digestiva, cainele ingera oua de parazit, pe care le elimina apoi cu fecalele in mediu ( adultul parazitului traieste cam 2 ani in intestinul cainelui, timp in care acesta elimina oua gata infectioase, pe toata perioada). Gazdele intermediare inghit ouale, care ajung pe cale circulatorie in diferite organe. Cel mai frecvent in ficat sau in plamin, dar practic pot ajunge oriunde, chiar in creier ( 1%- foarte rar). Daca ajung in creier, se formeaza un chist, chist ce creste cam 2-4 cm pe an...Chistul asta are mai multe...optiuni, ca sa zic asa. Ori imbatrineste si moare,ori se suprainfecteaza , ori se poate fisura si astfel raspindi infectia, formindu-se un alt chist hidatic.
Toate infectiile astea, la un loc, pot da manifestari destul de grave. Mai ales ca asa cum am spus, toxoplasmoza, care nu e foarte periculoasa la imunocompetenti, la imunodeprimati este

Edited by rox, 12 April 2007 - 12:33.


#14
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 rox, on Apr 12 2007, 13:29, said:

sper ca n-a inteles careva ca se transmite consumind carne de pisica... :huh:
sa fiu mai clara....
toxoplasmoza e o zoonoza, adica e comuna si omului si animalelor.
Parazitul care determina boala are nevoie in ciclul lui evolutiv de 2 gazde: una definitiva, care e pisica, si una intermediara  care poate fi omul sau orice organism cu singe cald. La gazda definitiva, adica la pisica, parazitul exista sub forma de oochisti, care se elimina cu materiile fecale. La restul ( gazde intermediare), poate exista sub 2 forme, de chist tisular ( sunt celule proprii ale organismului gazdei, in care s-au multiplicat parazitii, si pot fi localizate oriunde), si trofozoit ( asta e forma in care parazitul intra in celule).
Gazdele intermediare ingera fie chisti tisulari sau trofozoiti din carnea altor gazde intermediare, fie oochisti eliminati de pisica. In mucoasa intestinului, are loc deschistarea, si parazitii intra in macrofagele din tubul digestiv, unde continua sa se multiplice pina le sparg. Apoi , pe cale circulatorie, disemineaza ...cam peste tot. Intra iar in celule, iar se multiplica, devin chisti tisulari, chisti care se sparg si elibereaza paraziti, care iar intra in celule si iar se multiplica, si tot asa....
Pisica maninca animale infectate,care prezinta chisti tisulari ( vrabiute, soricei, diverse animale, carne infectata), si apoi alimina oochisti cu fecalele.  Oochisti care pot fi ingerati de om sau de alte animale, si tot asa.
Insa, asa cum ziceam, calea asta de infectie, prin ingestie de oochisti, e mai putin frecventa decit cea prin consum de carne cruda/nepreparata suficient, mai ales pentru cei care au pisici care nu vineaza, nu ies afara, nu maninca decit din conserve/bobite...
Pe de alta parte, chistul hidatic e dat de alt parazit, care se numeste Echinococcus granulosus, asa cum s-a mentionat si mai sus de catre ceilalti useri. Si asta are 2 gazde: cea definitiva e cainele, iar cea intermediara poate fi omul, dar la fel de bine si porcul, vaca, oaia sau camila. Transmiterea e tot digestiva, cainele ingera oua de parazit, pe care le elimina apoi cu fecalele in mediu ( adultul parazitului traieste cam 2 ani in intestinul cainelui, timp in care acesta elimina oua gata infectioase, pe toata perioada). Gazdele intermediare inghit ouale, care ajung pe cale circulatorie in diferite organe. Cel mai frecvent in ficat sau in plamin, dar practic pot ajunge oriunde, chiar in creier ( 1%- foarte rar). Daca ajung in creier, se formeaza un chist, chist ce creste cam 2-4 cm pe an...Chistul asta are mai multe...optiuni, ca sa zic asa. Ori imbatrineste si moare,ori se suprainfecteaza , ori se poate fisura si astfel raspindi infectia, formindu-se un alt chist hidatic.
Toate infectiile astea, la un loc, pot da manifestari destul de grave. Mai ales ca asa cum am spus, toxoplasmoza, care nu e foarte periculoasa la imunocompetenti, la imunodeprimati este



Am inteles . Care ar putea fi manifestarile destul de grave date de aceste infectii si cand apar ele ? Apar si in cazuri incipiente caci  in cazul persoanei  de cate va povesteam, primul simptom a fost vedere dubla (cam oct-nov) si in urma CT deja chistul din zona trunchiului cerebral avea ~ 8 cm iar celelalte 2 cam 3 cm fiecare. Deci iata ca simtomele nu apar in stadiul incipient al infectiei sau cel putin nu in cazul de fata........ Localizarea in creier a acestor chisturi este chiar atat de rara??????

#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Depinde.
Simptomatologia pentru toxoplasmoza e diferita functie de infectie.
La imunocompetenti pot exista forme inaparente cu serologie pozitiva, descoperite intimplator la pacienti asimptomatici ( de aceea ziceam ca majoritatea populatiei este / a fost infectata cu toxoplasma, conform statisticilor )  sau se poate manifesta o toxoplasmoza acuta benigna, mai frecvente fiind formele ganglionara si cutanata. Manifestari...adenopatie (inflamatia ganglionilor), in general cervicala, dar si axilara sau inghinala, adenopatie care dupa ~ 1 an se remite, febra moderata sau stare subfebrila, care dureaza citeva saptamini,astenie, care caracteristic persista si citeva sapt dupa remisia adenopatiei, eruptii cutanate si manifestari oculare.
La imunodeprimati, pot exista mai multe situatii: daca infectia cu toxoplasma apare peste o imunodepresie, apare o toxoplasmoza generalizata febrila, severa, cu afectarea mai multor organe. Daca imunodepresia se instaleaza peste o infectie cronica cu toxoplasma, se produce reactivarea infectiei vechi, si , in functie de statusul imun, se pot reactiva mai ales chistii tisulari din creier, cu declansarea unei encefalite acute ( la pacientii HIV+) sau, preferential chistii din ochi, determinind corioretinite, la ceilalti imunodeprimati
Cit despre chistul hidatic, semnele generale -astenie, adinamie, transpiratii nocturne, anxietate, stari subfebrile-preced cu 1-2 ani diagnosticul, iar majoritatea cazurilor ( 40-50%) se depisteaza intimplator, prin investigatii imagistice , restul prin complicatiile aparute.
Iar localizarea intracerebrala a chistului hidatic...in carti e dat 1%; fata de 60% hepatic si ceva mai putin pulmonar ( undeva la 30-40%), splenic, renal, osos ( toate rare dar totusi mai frecvente decit cerebral )

#16
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Am și eu două întrebări:
1. Dacă ești imunodeprimat, cum poți să afli asta (înainte de a face vreo infecție oportunistă, evident).
2. Cum poți deveni imunocompetent.

Edited by evilone, 12 April 2007 - 13:34.


#17
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
In general imunodeficientele se diagnosticheaza in urma infectiilor repetate cu oportunisti, care reprezinta un semn de imunodeficienta. Sa zicem ca poti face o hemoleucograma si o electroforeza a proteinelor, dar pot fi neconcludente. Exista foarte multe tipuri de imunodeficiente, si pentru fiecare dintre ele se efectueaza analize specifice.
Cum poti deveni imunocompetent? Depinde de cauza imunodeficientei.

Cauta si tu pe Wikipedia sau aici.

#18
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007

 antigen, on Apr 12 2007, 22:28, said:

In general imunodeficientele se diagnosticheaza in urma infectiilor repetate cu oportunisti, care reprezinta un semn de imunodeficienta. Sa zicem ca poti face o hemoleucograma si o electroforeza a proteinelor, dar pot fi neconcludente. Exista foarte multe tipuri de imunodeficiente, si pentru fiecare dintre ele se efectueaza analize specifice.
Cum poti deveni imunocompetent? Depinde de cauza imunodeficientei.

Cauta si tu pe Wikipedia sau aici.


Sa intelegem de aici ca daca nu esti o pers care se ingrijeste de sanatatea ei (adica acea pers care face investigatii periodice) nu prea ai cum depista o astfel de boala. Si mai inteleg ca simptomele mai alarmante apar cand boala deja este foarte avansata? In cazul de care v-am vorbit a fost descoperita intr-un stadiu in care nu s-a mai putut face nimic si decesul a survenit in 4 luni.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate