Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Atentie la camerele foto digitale ceva mai vechi, probleme la ccd

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Din cauza ca A70-ul meu nu mai are imagine atunci cand vreu sa fac poze, ci doar niste dungi mov foate ciudate pe ecran, am sondat net-ul si am gasit ceva  interesant:

Quote

Service Notice: CCD Image Sensor Advisory (Updated 10/31/2006)

PowerShot A40
PowerShot A40

This Service Notice will update Canon U.S.A., Inc.'s previous CCD Image Sensor Advisory, dated October 6, 2005.

It has come to our attention that the vendor-supplied CCD image sensor used in certain Canon digital cameras and digital video camcorders may cause the following malfunction: When the product is used in recording or playback mode, the LCD screen and/or electronic viewfinder may exhibit either a distorted image or no image at all. While reports of this malfunction have been rare in the United States, we have determined that it may occur if the product is exposed to hot and humid environments.

Notice of Additional Affected Products:
As a result of our continuing investigation of this malfunction, we have determined that the 11 models listed below, in addition to the 16 models listed in our Service Notice concerning this malfunction, dated October 6, 2005, may be affected.

Affected products:

- Camcorders: ZR60, ZR65 MC, ZR70 MC, ZR80, ZR85, ZR90, ELURA 40 MC, ELURA 50
- Digital Cameras A60, A70, A75, A300, A310, S230, SD100, SD110, A40(*), A80(*), A85(*), A95(*), S1 IS(*), S60(*), S200(*), S330(*), S400(*), S410(*), S500(*)

*Models added as of Oct.31, 2006


Malfunction:
It has been confirmed that the connecting parts of the internal wiring of the CCD used in affected products may become disconnected, especially if the affected products are stored or used in high-temperature and high-humidity environments. If this occurs, the signal is not output from the CCD normally in Shooting Mode, which may cause a distorted image or the absence of an image. This malfunction can be confirmed on the LCD monitor screen during shooting. The same malfunction also appears on the recorded image.

Canon's Response:
Effective immediately, and regardless of warranty status, Canon will repair, free of charge, the products listed above exhibiting the above-mentioned malfunction if Canon determines that the malfunction is caused by the CCD image sensor. Canon will also cover the cost of shipping and handling in connection with this repair.

U.S. residents are kindly directed to contact the Canon Customer Support Center for further assistance at 1-800-828-4040. Support hours are Monday thru Friday - 8:00 AM to 12:00 midnight; and Saturday 10:00 AM to 8:00 PM (all times EST). Alternatively, if electronic support is preferred, please send your email to [email protected]

This information is for residents of the United States of America and Puerto Rico only. If you do not reside in the USA or Puerto Rico, please contact the Canon Customer Support Center in your region.

We sincerely apologize for any inconvenience caused by this issue, and appreciate your understanding in this matter. Thank you for your support and patronage of Canon products.

http://www.usa.canon...l...12&id=29819

Mai grav este ca problema nu este numai la canon, ci la toti producatorii care au folosit acel tip de ccd ; proleme similare au si  Sony, Fujifilm,Konica Minolta, Nikon, Ricoh,Olympus. Lista cu toate aparatele "infestate" o gasiti aici: http://www.imaging-r...om/badccds.html
Sa le fie tarana usoara, in romania nu cred ca le repara nimeni gratis asa cum se intampla in afara...

#2
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Mie nu mi l-au reparat gratis (a70-ul). L-au schimbat cu un a530 nou. Din alta discutie despre un s1 is, se pare ca nu se mai intampla inlocuirea.

#3
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdragos_avram, on Apr 2 2007, 14:39, said:

Mie nu mi l-au reparat gratis (a70-ul). L-au schimbat cu un a530 nou. Din alta discutie despre un s1 is, se pare ca nu se mai intampla inlocuirea.
Problema e ca eu am presupus ca e de la conectorul ZIF dintre cablul de la ccd si placa cu circuite, asa ca am desurubat totul pana amajuns la respectivul conector. Problema e insa la capatul celalalt al firului, la conexiunea dintre cablu si ccd, panglica  este intr-un fel lipita cu plastic de ccd. Oricum aparatul era luat din franta de vreo 4 ani asa ca nu imi faceam prea mari sperante.
[ http://www.artecdesign.ee/~jan/Kaamerad/PowerShotA70/60.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.artecdesign.ee/~jan/Kaamerad/PowerShotA70/61.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

oricum daca vreti sa vedeti cum atata o "sapuniera" pe dinauntru : http://www.artecdesi...tA70/index.html

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cred ca e a nu stiu cata oara cand discutam problema... Si vad ca se tot adauga modele, se pare ca pe langa CCD-ul de 3.2 e afectat si CCD-ul de 4. :(

P.S. La mine inca nu face dungile alea tot timpul, inca merge metoda "bobarnac din stanga". :)

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostAlexIP, on Apr 4 2007, 01:38, said:

Cred ca e a nu stiu cata oara cand discutam problema... Si vad ca se tot adauga modele, se pare ca pe langa CCD-ul de 3.2 e afectat si CCD-ul de 4. :(

P.S. La mine inca nu face dungile alea tot timpul, inca merge metoda "bobarnac din stanga". :)
Daca s-a mai discutat muta te rog postarile in threadul dedicat. Eu abia acum am aflat.
Cat despre bobarnace, la mine nu mai tine, probabil ca s-au desfacut conexiunile sub plasticul ala transparent, vad ca 9 sint la vedere si 9 sint in partea opusa ascunse - sau poate nu, din unghiul asta nu se vede, iar eu n-am putut sa desurubez ccd-ul pt ca era nevoie de un inbus extrem de mic. Fie-i tarana usoara  :(

#6
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
pana la urma a fost cineva cu canon-ul la service-ul autorizat de la noi? se poate repara "regardless of warranty status, ......, free of charge"? precizez ca al meu a fost cumparat din afara, deci nu am avut garantie la noi in tara. stie cineva mai multe? chiar imi pare rau dupa el, pt ca am facut o gramada de poze cu el, si nu am avut ce sa ii reprosez, a60 ramane un clasic :)

#7
MIRUNA2CORNEL

MIRUNA2CORNEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2007
Salut.Am si eu mare nevoie de ajutor.Am o camera digitala Panasonic Lumix LZ2  ,pe care a trantit-o destul de tare fiul meu pe gresie,direct in obiectiv.Urmarea este ca zoom-ul nu mai intra la loc si a si crapat un pic;se misca doar in fata si in spate.Am reusit totusi sa descarc ultimele poze facute si de aceea tind sa cred ca partea de soft nu a fost afectata.Sunt super trista ,caci aparatul era un cadou de la cineva f. drag si vreau neaparat sa o repar.Eu sunt din Timisoara si as fi vrut sa fac rost de niste adrese utile unde as putea sa o repar.Voi incerca si la reprezentanta ,dar imi e frica de preturile de acolo......Adresa mea de mail este:miruna_cornel@yahoo. com.       Si inca ceva,din descrierea de mai sus,credeti ca se mai poate repara? :huh:  :mellow:

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postrenderman, on Apr 2 2007, 00:44, said:

Din cauza ca A70-ul meu nu mai are imagine atunci cand vreu sa fac poze, ci doar niste dungi mov foate ciudate pe ecran, am sondat net-ul si am gasit ceva  interesant:

http://www.usa.canon...l...12&id=29819

Mai grav este ca problema nu este numai la canon, ci la toti producatorii care au folosit acel tip de ccd ; proleme similare au si  Sony, Fujifilm,Konica Minolta, Nikon, Ricoh,Olympus. Lista cu toate aparatele "infestate" o gasiti aici: http://www.imaging-r...om/badccds.html
Sa le fie tarana usoara, in romania nu cred ca le repara nimeni gratis asa cum se intampla in afara...

sa ii f*t in gura cu senzorii lor fabricati in china.
stiti cumva daca la noi se repara acest defect de fabricatie, ptr ca de fapt aceasta este?

#9
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

oricum daca vreti sa vedeti cum atata o "sapuniera" pe dinauntru : http://www.artecdesi...tA70/index.html
Doua chestii le-am remarcat:
1) circuitul blitzului e complet separat de restul aparatului, ceea ce e o chestie desteapta...si s-ar putea sa fie interschimbabil de la un model de aparat la altul, asa ca aviz amatorilor de depanari
2) o gramada de chestii in aparatul asta sunt facute de Sony...practic ar fi mai multe motive sa scrie Sony pe el decat Canon.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai Canon vine cu senzorul si cu procesorul de imagine si Sony vine cu senzorul, ecranul, etc. :D

#11
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Senzorii de sapuniere Canon mi se pare ca tot de Sony sunt facuti. Corectati-ma daca gresesc.

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
la g6, cel putin, asa stiam si eu ca e.

#13
asilviu

asilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.03.2007

View PostTaxon, on Apr 17 2007, 09:47, said:

la g6, cel putin, asa stiam si eu ca e.
Oare noile camere canon tot asa de slabe sunt la capitolul asta ? La Canon A70-ul meu defectul a aparut dupa 3 ani respectiv 2000 de poze, ceea ce este f. putin si ma gindesc sa imi iau altceva dar sunt derutat de posibila defectare dupa iesirea din garantie .

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Despre Sony pot spune ca au fost fair, au schimbat senzorul free of charge, anul trecut in 7-10 zile, nu mai retin.

#15
dorub

dorub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.12.2003
domnilor si eu am aceeasi problema cu un A75. Pana la urma stie cineva care este pozitia oficiala a celor de la Canon Romania ? A primit cineva raspuns de la ei in legatura cu aceasta problema?

#16
babymotan

babymotan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2007

View PostAlexIP, on Apr 16 2007, 23:34, said:

Pai Canon vine cu senzorul si cu procesorul de imagine si Sony vine cu senzorul, ecranul, etc. :D



nici macar

senzorii la compacte sunt tot de la Sony

doar SLR Canon au senzori Canon
si CMOS, nu CCD

#17
babymotan

babymotan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2007

View Postdorub, on May 13 2007, 15:42, said:

domnilor si eu am aceeasi problema cu un A75. Pana la urma stie cineva care este pozitia oficiala a celor de la Canon Romania ? A primit cineva raspuns de la ei in legatura cu aceasta problema?


raspuns oficial nu, din pacate

dar stiu ca in restul Europei se repara/schimba gratuit
chiar daca l-ai cumparat din State

nici nu iti cer factura

asa ca poate reusesti sa il trimiti undeva in Germania prin cineva

bafta!

#18
bobobo

bobobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.03.2007

View Postdorub, on May 13 2007, 15:42, said:

domnilor si eu am aceeasi problema cu un A75. Pana la urma stie cineva care este pozitia oficiala a celor de la Canon Romania ? A primit cineva raspuns de la ei in legatura cu aceasta problema?

Nu stiu pozitia oficiala. Dar am avut si eu probleme cu un A75 (dungi, virare spre verde), l-am dus la CRIS (repr. canon) si au zis ca e CCD-ul. Mi-au spus ca e cca 200RON si ca daca vor vedea ca nu e din cauza unei lovituri il vor inlocui gratis. M-au sunat peste 2 zile si au zis sa vin sa-l iau, reparatia intra in garantie. Mentionez ca aparatul l-am luat la mina a doua, mai demult si nici vorba de acte sau certificat de garantie. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate