Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Minorii cu buletinul in europa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
laura_tm

laura_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.01.2007
Intrebarea mea este..Ca un minor sa calatoreasca in Europa doar cu buletinul trebuie sa fie insotit de ambii parinti sau daca primeste un act poate si singur?     :peacefingers:

#2
Doru-01

Doru-01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.02.2007
Din cate stiu eu daca ai peste 16 ani si primesti procura de la parinti poti sa pleci singur

#3
cristisialex

cristisialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.03.2007
minorul poate calatori insotit de o persoana majora daca detine imputernicire din partea parintilor data in fata unui notar sau in strainatate la oficiul consular. Singura exceptie este cazul imbolnavirii grave cand minorul poate calatori neinsotit.Persoana care-l insoteste trebuie sa aiba si o copie a cazierului personal.

#4
shoricel

shoricel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2007

 laura_tm, on Apr 1 2007, 12:21, said:

Intrebarea mea este..Ca un minor sa calatoreasca in Europa doar cu buletinul trebuie sa fie insotit de ambii parinti sau daca primeste un act poate si singur?     :peacefingers:
1.In primul rand, depinde ce varsta are minorul.
2.In al doilea rand, depinde de legislatia in vigoare a tarii al carei cetatean este.
Asadar:
1. Pentru compania aeriana, persoana care a implinit 12 ani si are carte de identitate au pasaport (depinde de nationalitate), este un pasager normal si poate calatori singur unde doreste. Compania ii asigura asistenta doar daca este solicitata.
2. Daca minorul este cetatean roman poate calatori numai:
a. cu ambii parinti, fara probleme
b. cu unul dintre parinti, avand nevoie de acordul celuilalt parinte (daca sunt casatoriti), de hotararea de divort definitiva si irevocabila (daca parintii sunt divortati) sau de certificatul de deces al celuilalt parinte
c.cu orice alta ruda, avand nevoie de actele specificate mai sus plus cazierul persoanei care il insoteste
d.insotit de un reprezentant al companiei aeriene, avand nevoie de acordul ambilor parinti sa calatoreasca, legalizat la notar.

Ce am scris mai sus e valabil daca minorul calatoreste cu avionul, in cazul in care alege alt mijloc de transport, nu stiu in ce masura difera.  
Sper ca iti folosesc aceste informatii. Succes!

#5
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Fara pasaport nu se poate.

http://www.mae.ro/

#6
inocelat

inocelat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.02.2007
http://www.politiadefrontiera.ro/
conditii de calatorie

#7
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
orice minor care are peste varsta de 14 ani poate pleca oriunde in europa doar cu buletinul dar trebuie neeaparat procura de la ambii parinti ca sunt de acord cu asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate