Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

caramida de sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
SECTIUNEA III
Despre vederea în proprietatea vecinului

            Art. 611. Unul din vecini nu poate face, fãrã consimtãmântul celuilalt, nici într-un chip, fereastrã sau deschidere într-un zid comun.
       Art. 612. Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietãtii îngrãdite sau neîngrãdite a vecinului sãu, de nu va fi o distantã de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecinã.
       Art. 613. Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distantã de sase decimetri.
       Art. 614. Distanta de care este vorba în cele douã articole precedente se socoteste de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea, si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafarã, pânã la linia de despãrtire a celor douã proprietãti
Am construit o casa la 0.8m fata de limita de proprietare, iar pe fatada cu aceasta limita am 3 geamuri de baie cu sticla mata si 3 geamuri de 40/140cm zidite cu caramida de sticla, vecina imi face reclamatie la primarie si ma tot ameninta ca ma da in judecata daca nu zidesc cele 6 goluri, din cate vad eu codul civil prin articolul 612 imi cere sa nu am ferestre sau deschideri cu vedere catre vecin si de aici trag concluzia ca eu nu am gresit, astept si parerea voastra
Va multumesc.

#2
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Daca ai autorizatie de la primarie, eu cred ca nu are ce sa-ti mai faca.

#3
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
autorizatie am si culmea ca in proiect am prinse ferestre cu geam si eu baiat bun am facu cu sticla mata si tot am probleme, asa i vecinu daca nu face putina gura nu i sanatos :D

#4
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Lasa-l sa se agite atunci.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
din cate stiu, daca ai usa/ geam pe fata catre vecin, trebuie sa lasi 1.9 m pana la hotar. daca primaria ti-a dat aprobarea cu 0.8 m (din cate stiu, daca ai fatada fara geam trebuie sa lasi 0.9m! ), e treaba primariei; vecinul sa se judece cu primaria

#6
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Articolul 613 scris mai sus din Codul Civil zice ca poti sa construiesti la 0,6m fata de limita de proprietate numai sa nu ai vedere la vecinul decat vedere piezis.

#7
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 cioko80, on Mar 30 2007, 11:35, said:

SECTIUNEA III
Despre vederea în proprietatea vecinului

            Art. 611. Unul din vecini nu poate face, fãrã consimtãmântul celuilalt, nici într-un chip, fereastrã sau deschidere într-un zid comun.
       Art. 612. Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietãtii îngrãdite sau neîngrãdite a vecinului sãu, de nu va fi o distantã de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecinã.
       Art. 613. Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distantã de sase decimetri.
       Art. 614. Distanta de care este vorba în cele douã articole precedente se socoteste de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea, si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafarã, pânã la linia de despãrtire a celor douã proprietãti
Am construit o casa la 0.8m fata de limita de proprietare, iar pe fatada cu aceasta limita am 3 geamuri de baie cu sticla mata si 3 geamuri de 40/140cm zidite cu caramida de sticla, vecina imi face reclamatie la primarie si ma tot ameninta ca ma da in judecata daca nu zidesc cele 6 goluri, din cate vad eu codul civil prin articolul 612 imi cere sa nu am ferestre sau deschideri cu vedere catre vecin si de aici trag concluzia ca eu nu am gresit, astept si parerea voastra
Va multumesc.

1. Daca pe autorizatie sint trecute ferestre cu geam clar la 80cm de limita de proprietate atunci ea este emisa cu incalcarea codului civil. Nici un act nu poate fi contrar cu o lege. Valoarea ei este egala cu zero in caz de proces.


2.Codul civil interzice practicarea de ferestre spre vedere la mai putin de 1.9m fata de proprietatea vecinului. Un geam mat dar care este mobil iar prin deschidere permite vederea este ilegal dupa parerea mea. Singura solutie legala este golul zidit cu caramida de sticla.

#8
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
geamurile care se deschid sunt cele de la baie si au numai deschidere in plan vertical deci nu sunt de vedere, si eu cred ca la baie nu se pune problema de vedere ci de aerisire ca doar nu ma urc pe scaun sa ma uit pe geam :D

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 cioko80, on Apr 4 2007, 08:38, said:

geamurile care se deschid sunt cele de la baie si au numai deschidere in plan vertical deci nu sunt de vedere, si eu cred ca la baie nu se pune problema de vedere ci de aerisire ca doar nu ma urc pe scaun sa ma uit pe geam :D
Iti dai seama ca asta o va stabili judecatorul...

#10
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Art. 613. Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanta de sase decimetri.
Prin geamurile termopan care se deschid in plan vertical numai o vedere piezisa poti sa ai, si eu am opt decimetri fata de vecinu, deci stau foarte linistit.

#11
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 cioko80, on Apr 4 2007, 14:24, said:

Art. 613. Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanta de sase decimetri.
Prin geamurile termopan care se deschid in plan vertical numai o vedere piezisa poti sa ai, si eu am opt decimetri fata de vecinu, deci stau foarte linistit.
Nu ai inteles notiunea de vedere piezisa. Pe scurt, se aplica peretilor care sint perpendiculari pe limita de proprietate cu vecinul. Deci daca vrei sa-ti dai geam intr-un perete care e perpendicular pe limita de proprietate, intre geam si vecin trebuie sa lasi minim 60 cm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate