Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Suzuki SX4

- - - - -
  • Please log in to reply
2720 replies to this topic

#1
dan_el

dan_el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.01.2007
Buna,
Caut si eu sa-mi cumpar o masina iar oferta de la Suzuki pentru SX4 13000 EURO mi se pare tentanta.
Poate cineva care are sau atestat o astfel de masina sa-mi dea mai multe detalii/sfaturi?
Multumesc

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
e o masina cu specificatii excelente (practic este cel mai ieftin 4x4 serios de pe piata), insa are o problema mare (din punctul meu devedere): dimensiunea infima a portbagajuli (200 si ceva de l ... cat un matiz! )

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cel mai ieftin 4x4 serios de pe piata cred ca e lada niva :lol:

#4
plictys

plictys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.09.2005

 romaximusro, on Apr 1 2007, 06:30, said:

cel mai ieftin 4x4 serios de pe piata cred ca e lada niva :lol:

   crezi? ar putea fi serios..... ii lipsesc multe. un sh cred ca e mai nimerit la banii respectivi.
    oricum SX4 e un mini suv care la drum nu suporta termeni de comparatie cu lada, iar pe zapada sau teren alunecos s-ar putea descurca exemplar datorita diferentialului central blocabil

#5
plictys

plictys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.09.2005

 Tyby, on Apr 1 2007, 02:18, said:

e o masina cu specificatii excelente (practic este cel mai ieftin 4x4 serios de pe piata), insa are o problema mare (din punctul meu devedere): dimensiunea infima a portbagajuli (200 si ceva de l ... cat un matiz! )

  tractiunea integrala nu estandard. 4wd e 17000 E. pret de Jimny, care e mult mai serios off road.
   SX4 e masina de sosea mai ales.

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 plictys, on Apr 1 2007, 10:19, said:

tractiunea integrala nu estandard. 4wd e 17000 E. pret de Jimny, care e mult mai serios off road.
   SX4 e masina de sosea mai ales.

sefu', cred ca se discuta de preturi CIP mai sus :

http://www.suzukiaut...D-GS-5-usi.html

SX4 - 1.6 4WD GS 5 usi: PRET FARA TVA: 14.310 € | PRET CU TVA: 17.029 €

Jimny - 1.3 JLX 3 usi: PRET FARA TVA: 14.534 € | PRET CU TVA: 17.295 €

Nu cred ca se compara (mai ales ca - la capitolele MOTORIZARE, spatiu interior si design Jimny pierde de departe!)

Lada Niva este ... altceva. Pentru detalii - vedeti topicul de Niva :)

#7
dan_el

dan_el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.01.2007
Preturile la dealerul din oras sunt :
SX4 1.5 GLX 100CP (2WD) 13685 euro cu TVA inclus
SX4 1.6 GS 107CP (2WD) 14875
SX4 1.6 GS (4WD) 17029
SX4 1.9 TD (4WD) 20107
Cele doua variante mai ieftine 2WD nu au anumite dotari prezente in celelalte cazuri.
Portbagajul mic nu ar fi o problema, in caz de nevoie cu scaunele din spate rabatate se ajunge la 1000l.
Problema e ca am doar bani pt prima varianta... :angry:

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
cred ca merita pentru 4WD ... altfel - incearca alte solutii ..

#9
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006
eu ma SX4, 1.6 4WD am facut revizia la 10000, sunt multumit de masina, mai ales de tractiune, a facut fata cu brio

#10
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

 maxutu, on Apr 6 2007, 10:46, said:

eu am SX4, 1.6 4WD am facut revizia la 10000, sunt multumit de masina, mai ales de tractiune, a facut fata cu brio
Poate faci si tu un JURNAL la masina ta , ca este ceva nou si poate ai si poze cu ea.

10x

#11
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006

 imblanzitoruldelei, on Apr 6 2007, 14:38, said:

Poate faci si tu un JURNAL la masina ta , ca este ceva nou si poate ai si poze cu ea.

10x
nu prea le am cu povestitul, dar cred ca pot raspunde la orice intrebare reforitor la aceasta masina

Attached Files



#12
ssxx4

ssxx4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.08.2006

 maxutu, on Apr 11 2007, 14:16, said:

nu prea le am cu povestitul, dar cred ca pot raspunde la orice intrebare reforitor la aceasta masina

Daca poti,  ofera-ne ceva detalii privind modul de achizitie, avans,  greutati intimpinate etc, cit si dotarile de care ai beneficiat in acest pret, eventual ce discount-uri ti s-au oferit. Probleme la achizitie, firma de la care ai luat-o (te-ai interesat la mai multe sau ai ales-o pe prima/cea mai aproape/cea mai buna din cite ai auzit etc), service-ul, costuri, intretinere, aspecte mai putin placute (am inteles ca vreo 40.000 de SX4 fabricate inainte de inceputul lui decembrie 2006 vor fi rechemate pentru ceva probleme la frina de mina).
Multumim anticipat!

#13
adyx3mbmx

adyx3mbmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.04.2007

 ssxx4, on Apr 22 2007, 12:17, said:

Daca poti,  ofera-ne ceva detalii privind modul de achizitie, avans,  greutati intimpinate etc, cit si dotarile de care ai beneficiat in acest pret, eventual ce discount-uri ti s-au oferit. Probleme la achizitie, firma de la care ai luat-o (te-ai interesat la mai multe sau ai ales-o pe prima/cea mai aproape/cea mai buna din cite ai auzit etc), service-ul, costuri, intretinere, aspecte mai putin placute (am inteles ca vreo 40.000 de SX4 fabricate inainte de inceputul lui decembrie 2006 vor fi rechemate pentru ceva probleme la frina de mina).
Multumim anticipat!


Mai io m-am gandit la modelu 1.5 GLX la 12500 de euro mi se pare super k lumea dotata. inca nu am ajuns la nici un dealer ca din pacate nu am in oras. Poate sa-mi spuna cineva cam cat e perioada de asteptare? A si fiabilitatea masinii, nu am citit lucruri rele despre Suzuki, atunci de c naiba nu se vand mai multe, d c pe tarile patriei vedem frantzuze, despre care oamenii "rai" zic ca-s de cacao. Am vazut un Ignis de vreo 2 ani, avea un zgomot ciudat in spate, acum si masina a fost cam palita poate si de aia, in rest era ok. spunetzi mai astia care v-atzi luat masina, e ok. Ma intereseaza, imi place in poze, numai pot dormi noaptea, sper sa ajung cat mai repede la un dealer sa o  vad sa ma conving. Dak nu ma gandeam la o Corsa (mare diferentza in sensu de spatiu)  stiu da na ori mica si sportiva ori mai mae si de teren, am vazut si Fiatul GP, sau chiar  Peugeot 207. Dammit prea multe si numai stiu.

#14
rcolos_38

rcolos_38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
Nu mai zice nimeni ninic despre sx4? Daca cineva are aceasta masina ...sa ne lumineze si pe noi...poate intarim randurile posesorilor de SX4

#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Tyby, on Apr 1 2007, 03:18, said:

e o masina cu specificatii excelente (practic este cel mai ieftin 4x4 serios de pe piata), insa are o problema mare (din punctul meu devedere): dimensiunea infima a portbagajuli (200 si ceva de l ... cat un matiz! )

Intamplator am un Matiz de 8 ani si un SX4 din decembrie. Portbagajul nu spun ca este foarte mare insa este de aproate 3 ori mai mare decat la Matiz (Matizul are un portbagaj de 104 l !!! fata de 280 l la SX4) deci ...nu se compara absolut deloc. Oricum eu cu matizul m-am descurcat pana acum binisor in trei persoane asa ca la SX4 nu am nici un fel de probleme cu bagajul....chiar m-am obisnuit sa car dupa mine tot felul de lucruri inutile.

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 alexpet, on May 7 2007, 11:02, said:

Intamplator am un Matiz de 8 ani si un SX4 din decembrie. Portbagajul nu spun ca este foarte mare insa este de aproate 3 ori mai mare decat la Matiz (Matizul are un portbagaj de 104 l !!! fata de 280 l la SX4) deci ...nu se compara absolut deloc. Oricum eu cu matizul m-am descurcat pana acum binisor in trei persoane asa ca la SX4 nu am nici un fel de probleme cu bagajul....chiar m-am obisnuit sa car dupa mine tot felul de lucruri inutile.

104?! :w00t: Atat are Matizul?! :) Sorry, am crescut cu portbagaje mari (5-600 l) si acum cei aproape 400l pe care ii am sunt la limita la un drum ceva mai lung ... Nu am cum practic sa ma intorc la 280 l ... Iar cand vine si un copil ... deja iti inchiriezi un tren :D

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 rcolos_38, on May 5 2007, 23:24, said:

Nu mai zice nimeni ninic despre sx4? Daca cineva are aceasta masina ...sa ne lumineze si pe noi...poate intarim randurile posesorilor de SX4

Am 10000 km cu aceasta masina (model jlx)
Aspecte negative
- cauciucurile Continental de vara (voarte proaste pe vreme rece ) se poate aranja desigur, numai ca eu am luat masina in decembrie, practic ianuarie, (fiind si cald afara) si am prefrat sa incerc sa trec ce mai ramasese din iarna cu aceste cauciucuri.
- semnalizarea ticaie foarte slab deci risti sa o uiti asa
- si cel mai enervant lucru... datorita reglajelor multiple la scaunul soferului se aude un clik in curbe...sper sa o rezolv cumva

Aspecte pozitive RESTUL...sunt foarte multumit de masina...este agila in oraj, demaraj foarte bun, pe drum prost nu atingi cu ea absolut nimic, echipare f. buna la banii dati

Chestiuni generale
- suspensie destul de rigida, chiar prea rigida, dar este foarte stabila, pozitie inalte de condus....imi place
- consum mare la inceput (ma cam speriasem) dar scade dupa primii mii de km (acum dupa primul schimb de ulei a ajuns de la 10,5 in oras ma refer aici la Bucuresti si 6,5 afara la 8,5-8,7 in oras -acelasi Bucuresti- si 5,5 in afara). Consumul mediu indicat de bord foarte exact (verificat la pompa aproape de fiecare data)
- despre fiabilitate- mi s-a marturisit la service, de catre mecanic, ca daca nu ar fi reviziile ar murii de foame. Intradevar serviceul Suzuki era plin cu alte marci de masini...deh mai scoteau si ei un ban

#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Mda ..ce sa zic...chestie de gust si preferinta. Eu am vandut un Logan cu portbagaj de 510 l ca sa-mi iau SX4. La Logan nu am reusit niciodata sa-l incarc pana in spatele portbagajului! Asa ca am considerat inutil sa car dupa mine atata tabla mai ales in oras (Matizul il conduce altcineva momentan).
Si eu am un copil de 7 ani (am trecut de varsta carutului  :D ) si ne descurcam foarte bine cu bagajul.... in vacante iau cu mine doar strictul necesar obisnuit fiind inca de pe vremea cand plecam la munte cu rucsacul in spate. Oricum in caz de nevoie bancheta este rabatabila 2/3, deci in 3 persoane se poate ajunge la un volum al portbagajului mult mai mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate