Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Navigatie maritima

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 skipper, on Apr 25 2008, 10:09, said:

Incearca o solutie neortodoxa: Google Earth cu cache mare sa poti lua in memoria laptopului cat mai multe imagini. Si mai bine, treci pe Google Earth Pro, merita toti banii pt sub 30 USD.
Nu exista nici un alt software comparabil in precizie topografica cu Google Earth! Pana si hartile militare (atat cele romanesti 1:100000 cat si cele rusesti 1:100000 & 1:200000) dau eroare de ordinul sutelor de metri.
Cred ca acum se poate folosi ceva foarte ortodox, respectiv Garmin Mobile PC cu BlueChart Atlantic (asta pentru navigatie in toata Europa). Mobile PC-ul merge pus pe orice laptop, nu trebuie sa fie ultima generatie (eu l-am pus pe un HP PIII de o suta de ani). Cel putin in zona noastra hartile din BlueChart sunt 'compilate' din British Admirality Charts, avand informatii despre numerele lor, ultimul NTM din harta, etc.
E chiar misto sa stai acasa si sa te 'plimbi' pe Bosfor. Iar in navigatia reala (chiar si cu yachtul) cred ca sunt de un ajutor imens

#38
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Si se pot pune waypointuri, salva rute, etc? sau e mai mult o navigatie tip "auto" transpusa pe harti marine? Multam!

#39
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 koldun, on Apr 26 2008, 01:46, said:

Si se pot pune waypointuri, salva rute, etc? sau e mai mult o navigatie tip "auto" transpusa pe harti marine? Multam!
Este exact ca pe mare...waypointuri, rute, etc. Trebuie totusi sa ii acorzi ciscumstante atenuante pentru ca nu este un soft dedicat navigatiei maritime.
Eu doar m-am jucat, nu l-am testat (ca nu mi-a venit yachtul :rolleyes: )

#40
skipper

skipper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.03.2006

 koldun, on Apr 26 2008, 00:46, said:

Si se pot pune waypointuri, salva rute, etc? sau e mai mult o navigatie tip "auto" transpusa pe harti marine? Multam!
iata un exemplu despre cum se poate folosi GEarth la navigatie: deschideti attachmentul cu GE si vedeti un track zilnic din Grecia.

Edited by skipper, 26 April 2008 - 15:49.


#41
skipper

skipper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.03.2006

 skipper, on Apr 26 2008, 15:47, said:

iata un exemplu despre cum se poate folosi GEarth la navigatie: deschideti attachmentul cu GE si vedeti un track zilnic din Grecia.
Am tot incercat si vad ca nu vrea sa ia attachmentul cu terminatia originala (.kmz) asa ca am dat un printscreen. Prima imagine e trackul zilnic si a doua e un exemplu de detaliu in care se poate vedea precizia topografica. Datele primare au fost inregistrate pe un Magellan Maridian Marine si apoi descarcate in laptop si transpuse cu GPS Visualizer.

Attached Files


Edited by skipper, 26 April 2008 - 19:17.


#42
saradera

saradera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2012
http://www.bidbuy.ro...auction_details

#43
Adyla28

Adyla28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2007
Buna seara!

Prietenul meu este momentan in voiaj si m-a rugat daca as putea sa ii gasesc programul MaxSea...versiunea 10 (nu vrea Time Zero, ca cica nu e bun). Am cautat peste tot si nu am gasit pe nicaieri MaxSea v10, presupun ca e mai vechiut. Rugamintea mea este: daca are cineva aceasta versiune sau un link sa pot downloada, ma poate ajuta si pe mine? Mi-a zis ca ar exista un torrent de genul Maxsea 10 + cm93 + crack, dar nu am gasit nimic...poate nu am stiut unde sa caut. Mi-a mai scris ca as putea sa downloadez un fisier "msea10kg.exe", dar singurele rezultate de pe google sunt ca acest .exe este o eroare in windows.

Multumesc anticipat pentru orice ajutor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate