Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Navigatie maritima

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Bineinteles ca e strategie de marketing ca doar nu o sa iti bage pe gat gps 10 de 200 dolari in loc sa iti vanda un chartplotter de 1500 dolari la care trebuie sa cumperi si card GARMIN de memorie ...

PS: pe pagina de download a lui nRoute scrie foarte clar ca BlueChart functioneaza cu nRoute dar ca are cateva minusuri

Notes:

Brings Garmin's award-winning auto-routing navigation to your laptop, utilizing the larger screen to display a large map and easy-to-read directions.
Performs turn-by-turn route assistance and previewing, including spoken turn reminders and automatic recalculation when off-route.
Tracks your location using either north-up orientation or vehicle-direction up.
Finds places and easily routes to all points of interest and addresses that your MapSource product provides.
Allows you to customize the places that you want to find and route to quickly using 'Find'; for example, 'Nearest Gas' or 'Nearest Italian Food'.
Provides driver with information, including upcoming cross-streets, street addresses, speed, bearing, and elevation.
Provides multiple trip computers that allow you to track distance, time, and speeds for business or personal use.
Allows importing and exporting of user data to and from MapSource files.
Works with all MapSource products. Note that BlueChart and MetroGuide 5 or greater will not support some features.
Designed for use with the GPS 18 and GPS 10, but will work with almost any Garmin GPS over serial or USB.
Available to MapSource owners as a significant improvement and expansion of the real-time tracking capability. Takes advantage of your installed map product's capabilities. For example, you can find an address and it will auto-route on any auto-routing map, like City Navigator.
This version of nRoute no longer supports Windows 98, Windows Me, and Windows NT



Asa ca mai studiati

Edited by alexpreda, 25 September 2007 - 10:06.


#20
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Ce mi-o fi venit ideea cu topicu asta...  ? :huh:

Intre timp am mai gasit si  asta ceva. Bine ca nu-i "pea scump"  :wallbash: .Si aici un demo de la dKart. Cool.

PS. Multumesc pt toate opiniile onoratilor membri! :thumbup:

Edited by alexpreda, 25 September 2007 - 09:46.


#21
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Pina acum am prezentat cele afirmate de Garmin, dar se pare ca nu e suficient, stim noi mai bine. Hai sa o iau altfel.

Navig de 24 ani, am permis B maritim si ma pregatesc pentru A, asa ca am pretentia sa pot emite o parere autorizata.

Mai intii, orice receptor definit ca si clasa IPX7 inseamna ca obiectul respectiv poate fi scufundat la 1 metru sub apa (din punct de vedere al presiunii maxime suportate, ceea ce oricum nu intereseaza) timp de 30 de minute. Pot asigura pe oricine ca acest interval de timp in care receptorul ia contact cu apa poate fi considerat rizibil relativ la navigatie marina.

In alta ordine de idei, multiple facilitati ESENTIALE navigatiei off-route NU se regasesc in nRoute. Nu are nici un fel de alerte de proximitate, sa nu mai povestesc de setarea razei, nu are trackback, nu are route to track, nu are Bearing Pointer/Course Pointer si asa mai departe. De LORAN, tide info, shallow/deep water alarms nu mai zic nimic. Cu alte cuvinte, asocierea GPS10+nRoute cu Bluechart inseamna ca:
- receptorul risca sa isi dea duhul daca ia mai mult contact cu apa; pentru ca nu are conector de antena trebuie sa stea expus;
- pentru banii dati pe Bluechart nu se obtin decit o parte din beneficiile presupuse de investitia asta, si inca nu cea mai interesanta pentru scopul propus; daca cineva vrea doar sa vada unde e, e suficient sa ia un eTrex (care si ala inca e mai dotat pentru navigatie off-route) si e destul de ieftin. Dar la urma urmei e alegerea fiecaruia.

In ceea ce ma priveste prefer sa imi asigur gradul maxim de securitate pentru activitatile mai riscante pe care le desfasor, astfel incit sa ma pot relaxa linistit si sa ajung inapoi sanatos si in siguranta. Pentru chestia asta inteleg sa platesc niste bani suplimentari. De asemenea, cine are cit de cit legatura cu domeniul cunoaste ca nu orice obiect adaptat
folosintei terestre poate fi folosit in siguranta pe mare. Ca il distrugi ar mai fi ce-ar mai fi, dar ramii fara el cind ti-e lumea mai draga. Nici nu incerc sa imi inchipui ce-ar face apa de mare dintr-o tastatura de laptop. Dar, iarasi, e decizia fiecaruia.

In alta ordine de idei, da, afirm raspicat ca sint un sustinator al Garminului - cu citeva mentiuni. Folosesc produsele lor de cind pe piata exista doar Garmin si Magellan si mai nimeni nu stia nimic (sau nu era interesat de subiectul asta). Accept oricind un sistem alternativ cu conditia sa fie mai bun - nu l-am gasit inca. Cit despre subiectul ca as fi platit de ei, nu pot decit sa rid. Nu sint din fericire in situatia de a dori sa imi iau de exemplu un BMW de o mie de ani cu 400 de euro, dar sa nu am banii astia decit peste vreo 10 zile poate... Propaganda Garmin-ista? Hai ca asta e tare. Nu fac si propaganda Toyotista, ca am un topic deschis la jurnal de bord? Nu fac si propaganda pentru scuba diving? Si daca?

Imi exprim niste opinii. Nu ma poate opri nimeni, si atita vreme cit nu am incercat vreodata macar sa dau vreo referinta comerciala nu incalc nici un regulament. Ar fi si inutil sa o fac, pentru ca obiectul meu principal de activitate este cu totul altul si in acest moment imi asigura o existenta suficient de confortabila.

Acum, citeva cuvinte despre Ro.A.D. (aici chiar voi fi off topic). In primul rind pe de o parte apreciez atitudinea lui cyrus33 care a sustinut discutia in general fara atacuri la persoana (sau cel putin nu atit de directe si de repetate :-)) si precizind exact limitele in care a testat, spre deosebire de nicuabc ale carui idei fixe (sint pe dinafara, platit de Garmin, etc.) imi indica niste probleme mari pe care nu le pot enunta insa ca nu am pregatirea medicala necesara:
- nu o sa deschid subiectul despre necesitatea cumpararii lui, imi e evident ca e cutia Pandorei; ce nu inteleg insa: sint suficiente metode LEGALE de a intra in posesia lui foarte ieftin sau chiar gratis; la urma urmei cine nu are nevoie ralmente de el e liber sa nu il cumpere. Niste oameni au muncit sa il faca. Da, are imperfectiuni dar reprezinta un pas inainte pentru Romania. Oricum la cel piratat (desi numai piratare nu se poate numi aia) nu se pot obtine vreodata caracteristicile si avantajele produsului original.

Acum citiva ani, toata lumea se plingea ca nu e soft pentru Romania. A aparut Ro.A.D. nerutabil, de ce e nerutabil. A aparut Ro.A.D. rutabil, iGo si altele, imediat au explodat cererile de crack-uri si, mai jalnic decit atit, comertul cu copii piratate. Cit timp o sa isi permita cei de la iGo (care conduce detasat in topul copiilor ilegale) sa mai sustina dezvoltarea acestui produs? Nu le comentez politica comerciala, nu e treaba mea de ce nu dau update-uri gratuite de exemplu, dar pot intelege de ce nu scade pretul - pentru ca la citiva fraieri care platesc se gasesc "desteptii" care au bani de masina, au bani de PDA dar daca pot fura ceva de ce nu la o adica?! Fix mentalitatea care face ca in Romania sa nu poti lasa fata de la casetofon in masina, si aia care se ocupa de asa ceva sint inca infractori calificati, pe cind astia cu softul sint niste domni, ce naiba!

Intr-un final, cred ca semnatura lui bluehunt (despre care sustin parerea lui cyrus33: "Bluehunt - Un om caruia ii face placere sa ajute si sa dea sfaturi in domeniu...GPS-urile fiind una din pasiunile lui...virtual il cunosc") spune multe si din pacate adevarate - inclusiv despre personajul care afirma ca e 100% sigur ca e platit de Garmin. Realmente chestia asta ma face sa rid.

nicuabc: incearca sa nu mai fii asa sigur de nimic. Este evident ca nu il cunosti pe bluehunt, ai doar impresia asta si nu iti inteleg inversunarea. Ai aparut pe forum de la 1 martie si ai citeva posturi in care din pacate nu am gasit ceva realmente de folos, spre deosebire de posturile lui bluehunt. Sint de acord ca vechimea pe forum nu reprezinta un criteriu si nici numarul de posturi, dar calitatea lor da. Nu mai avea aerul superior ca stii toate hartile de la Garmin si ca altii (eu in speta) sint pe afara; vino cu argumente concrete, iar aceasta este o rugaminte pe bune serioasa. Spune-ne lucruri interesante, cum ar fi despre harta ta. Atitudinea ta actuala nu va face decit sa genereze flame-uri care sa iti aduca deservicii pe acest forum. Ai gasit o metoda ca harta ta sa mearga pe mai multe receptoare? OK. Povesteste-o si atunci sincer pe mine ma vei pune pe ginduri in sensul bun al cuvintului. Am inteles ca nu va avea orase detaliate si POI - ok, ce o va diferentia atunci. Crede-ma ca atit eu cit si bluehunt, ca sa nu ma refer decit la cei pe care i-ai atacat direct sintem niste tipi rezonabili si gata sa acceptam puncte de vedere, atita vreme cit ele sint prezentate civilizat si logic.

Sper ca m-am facut mai bine inteles de data asta.

#22
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostGreuceanu, on Apr 5 2007, 14:41, said:

.
.
.


In primul rand koldun a cerut ceva pe bluetooth si i-am recomandat ceva ce stiam sigur ca merge. In al doilea rand pe mare oricum trebuie sa pleci cu harti si compase. Dealtfel koldun ti-a zis ca merge cu laptop pe mare de un an si jumatate asa ca e destul de rezistent.
Nu stiu ce nevoie ai de trackback ca pe laptop poti sa inregistrezi trackuri si waypointuri nelimitat si poti sa iti faci ruta dupa ele si altfel te poti intoarce fara probleme de unde ai plecat.
GPS 10 dupa cum vezi mai jos are standardul IPX 7 dar bineinteles ca iar esti pe DINAFARA si te incapatanezi sa spui ca ai dreptate pt ca mori de oftica ca unul care s-a inscris pe forum de o luna e mai documentat ca tine.

Receiver: WAAS-enabled; 12 parallel channel GPS receiver
Unit dimensions: 1.77 "W x 3.46 "H x .75 "D
Weight: 2.8 ounces
Battery: Up to 12 hours (typical use); rechargeable lithium-ion battery
Waterproof: IEC 60529 IPX7 standards (submersible in one meter of water for up to 30 mins.)
Minimum Pocket PC requirements: Pocket PC 2002 (enabled with Bluetooth wireless technology) or Windows Mobile for the Pocket PC 2003 operating system, 16 MB program memory minimum

Minimum PC requirements: Pentium-class processor or compatible; Windows 2000 or XP operating system; minimum 500 MB hard drive space, DVD-ROM drive; 16-bit color display adapter and monitor; mouse or other pointing device; Internet access recommended

Ar mai fi multe de spus dar nu am timp si o sa iti dau un raspuns ulterior.

PS: o sa te invat totusi cate ceva si despre BlueChart si nRoute. Diseara o sa ma ocup sa instalez nRoute si BlueChart ca sa iti trimit niste screenshot-uri dar asta cand o sa am timp.

Edited by alexpreda, 25 September 2007 - 10:10.


#23
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Nu am negat ca GPS10 are IPX7, am spus doar ca nu e suficient.
Ma bucur ca trebuie sa instalezi mai intii nRoute si Bluechart (nu te intreb de unde) ca sa poti pe urma sa vorbesti de ele. Pina acum sa inteleg ca nu ai folosit asa ceva?

Virsta intr-adevar nu are legatura, tot ceea ce incerc sa fac este sa te determin sa fii mai rezonabil.

Da' nu stiu daca o sa reusesc.

#24
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostGreuceanu, on Apr 5 2007, 15:36, said:

Nu am negat ca GPS10 are IPX7, am spus doar ca nu e suficient.
Ma bucur ca trebuie sa instalezi mai intii nRoute si Bluechart (nu te intreb de unde) ca sa poti pe urma sa vorbesti de ele. Pina acum sa inteleg ca nu ai folosit asa ceva?

Virsta intr-adevar nu are legatura, tot ceea ce incerc sa fac este sa te determin sa fii mai rezonabil.

Da' nu stiu daca o sa reusesc.


Nu l-am folosit pe mare dar de vazut l-am mai vazut si inainte sa ma intrebi de unde il am (oricum il detin legal) intreaba-l pe Patriciu de unde are bani nu face tu pe politistu' cu mine.

Toate discutiile acestea tu le-ai provocat daca stau sa ma gandesc bine. Ai intrat pe topicu' asta si te-ai dat destept. Daca aveai bun simt trebuia sa spui ca ii recomanzi sa foloseasca alt device de la GARMIN si nu ca nu functioneaza GPS 10 cu bluechart. Oricum i-am recomandat solutia asta pt ca el sigur cauta ceva mai ieftin.

PS: si device-urile dedicate navigatiei marine au tot standard IPX7 asa ca nu te mai contrazice singur. Igo nu isi protejeaza softul pt ca nu vor. Ei de fapt castiga la vanzarea de gps-uri Mio fapt pt care primesc niste bonusuri consistente de la LCP

Bafta si "fir intins" daca tot esti pescar

Edited by nicuabc, 05 April 2007 - 14:52.


#25
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Asa e, dar alea au conector de antena exterioara nu stau ele in bataia valurilor.

#26
cyrus33

cyrus33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.07.2005

View Postnicuabc, on Apr 5 2007, 14:49, said:

Daca aveai bun simt trebuia sa spui ca ii recomanzi sa foloseasca alt device de la GARMIN si nu ca nu functioneaza GPS 10 cu bluechart. Oricum i-am recomandat solutia asta pt ca el sigur cauta ceva mai ieftin.

nicuabc ..acum sa nu bagam in rahat device-urile Garmin totusi sunt printre cele mai bune de pe piata mondiala...daca m-ar intreba cineva ce sa isi ia pt offroad( MTB,ATV,Moto) cu siguranta as recomanda Garmin...pt ca nu conosc o alta varianta mai fiabila ( poate Magellan dar stau prost la capitolul harti )din pacate nu pot recomanda Garmin pt navigatie rutiera...sunt cu mult depasiti de concurenta.Eu personal pt mountain bike folosesc Garmin Etrex CX cu Ro.AD sunt perfect multumit de el si nu cred ca ar exista alt device care sa-l montez pe ghidon sa reziste la coborari pe munte si sa aiba si harta Romaniei.Un PDA sau PNA daca l-ai pune pe ghidonul unui motor sau ATV s-ar alege praful de el in primele zile.Din pacate ei cam detin monopolul la capitolul asta...cine are un yaht sau un crosser nu cred ca se mai zgarceste la 5-600 USD pt un GPS fiabil.
    Despre ce harta vorbea Greuceanu ca ai fi implicat??

#27
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostGreuceanu, on Apr 5 2007, 15:51, said:

Asa e, dar alea au conector de antena exterioara nu stau ele in bataia valurilor.

Bine domne si daca te prinde o furtuna sau o ploaie torentiala unde dracu' mai pui  antena ca nu e mai etansa decat un gps. Mai jos ai un link unde vezi cum arata antena (em avut in mana modelul din imagine si pot sa iti spun ca nu e mai etansa decat un gps)

http://shop.garmin.c...ku=010-00174-03


PS: ca sa ai ultimul cuvant trebuie sa vii cu un argument foarte serios, sau vrei sa vezi cat de bine ma pricep la garmin? ca o sa ne ciondanim pina o sa vina cineva si o sa spuna ca de fapt eu sunt ala care fac reclama

Edited by alexpreda, 25 September 2007 - 09:53.


#28
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostGreuceanu, on Apr 6 2007, 11:10, said:

Pentru ca ai abordat de aceasta data un ton normal si firesc, mai intii iti multumesc si apoi iti voi raspunde si eu la fel - asta ca sa aratam ca se poate dialoga si asa.

Nu faceam nici o aluzie la tine cind am scris despre Ro.A.D. piratat sau altceva, la altcineva ma refeream dar pentru ca oricum nu pot eu judeca pe cineva se stie el (ei) cine; prefer sa nu dau nume pentru ca in alte aspecte respectiva persoana mi se pare ok, fara a o cunoaste insa in lumea reala. Ca l-a "copiat" mai treaca mearga - dar m-a deranjat o expresie de genul "... doar nu cumparat ..." sau asa ceva.

Nici nu am afirmat ca ai spus ceva rau de el (nu ca asta ar fi fost o problema) ba mai mult ma mir cum apreciema aceleasi tehnologii si aceleasi produse da' ne certam ca chiorii pe forum degeaba; in acest sens o sa incerc sa scriu citeva rinduri despre navigatia marina, fara a implica produse sau marci, doar generalitati, astfel ca cei care vor mai citi pe aici sa inteleaga totusi ceva din topicul asta.

Iar la partea cu virsta n-ai nimerit-o. Hint: sint din Constanta si am fost la iachclubul de acolo din copilarie; asa ca adauga anii de navigatie la o virsta foarte frageda. Chiar am incercat sa si fug de doua ori din tara cu o barcuta, dar m-au prins de fiecare data si nu mai vreau sa povestesc mai departe :rolleyes:  dar asta e alta poveste.

Si daca din ultimul paragraf ai elimina termenul "ridicol" poate chiar mi-ai face ziua mai frumoasa.

O zi buna, oricum.

singura lipsa care o are BlueChart pe nRoute este ca nu are rutare dar nici nu ar putea pt ca BlueChart nu face rute automate ci manuale. In rest are de toate, proximitati, bearing... Ruta o stabilesti prin 2 waypoint-uri si stabilesti puncte de via, dupa care vei naviga pe aceasta ruta. Deci Bluechart pe nRoute nu are nimic in minus

Edited by nicuabc, 10 April 2007 - 09:25.


#29
sergiu_jecan

sergiu_jecan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 13.12.2006
Salut.

Poate ati rezolvat problema.... dar puteti sa va uitati si la gpstuner

http://www.gpstuner.com

Foloseste orice fisier jpg (practic poti scana orice harta maritima pe care o ai).

#30
camazga

camazga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.03.2007

View Postkoldun, on Mar 28 2007, 05:10, said:

Am cautat si nu am gasit un astfel de topic. Deci...   cum spuneam, ma intereseaza un soft pt. laptop + GPS bluetooth pt navigatie maritima. Profesional sau macar turistic. Poate gasesc ceva opinii de la respectabilii membri.
Cu respect.


koldun,
softurile profesionale pentru navigatie maritima le gasesti sub denumirea generica de ECDIS. electronic chart display
sint extrem de scumpe, unless esti suficient de abil in ale downloadului ca sa te descurci
nume consacrate: SPERRY MARINE, TRANSAS.
salutari.

cererea ta a dat nastere la polemici dure, oarecum off-topic.

#31
skipper

skipper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.03.2006

View Postkoldun, on Mar 28 2007, 04:10, said:

Am cautat si nu am gasit un astfel de topic. Deci...   cum spuneam, ma intereseaza un soft pt. laptop + GPS bluetooth pt navigatie maritima. Profesional sau macar turistic. Poate gasesc ceva opinii de la respectabilii membri.
Cu respect.
Uite ce am folosit eu vreo doi ani prin Adriatica si Ionica si am fost f f f multumit: un laptop IBM de 300USD (pentium de 466!!!) cu un receptor GPS pe port serial si rulam Fugawi 3.0. Pt backup un Garmin GPS 12!
Incearca Fugawi si nu o sa-ti para rau!

#32
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postskipper, on Apr 26 2007, 04:39, said:

Uite ce am folosit eu vreo doi ani prin Adriatica si Ionica si am fost f f f multumit: un laptop IBM de 300USD (pentium de 466!!!) cu un receptor GPS pe port serial si rulam Fugawi 3.0. Pt backup un Garmin GPS 12!
Incearca Fugawi si nu o sa-ti para rau!

Exact ce va spuneam in posturile anterioare! Nu va trebuie neaparat scule dedicate.

Edited by nicuabc, 26 April 2007 - 09:14.


#33
jacobo

jacobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.02.2006
Io am folosit MaxSea cu harti din 2003. nu or mai fi balizele ca pe atumci dar iti da un indicu cel putin.

#34
koandy1983

koandy1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2004
In legatura cu navigatia maritima am un PDA MIO P350 pt care am IGO 2006 Europe cu licenta. Sunt foarte multumit de el, se descurca foarte bine.

Ma intereseaza un soft cu care se poate naviga pe Dunare. Exista asa ceva ?

Multumesc anticipat!

#35
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Merg pe Tsunamis 99 dar abia astept ziua cand voi putea sa lucrez cu MaxSea Time Zero (vezi aici) care din prezentare m-a incantat!

#36
skipper

skipper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.03.2006

View Postkoandy1983, on Jun 1 2007, 19:33, said:

In legatura cu navigatia maritima am un PDA MIO P350 pt care am IGO 2006 Europe cu licenta. Sunt foarte multumit de el, se descurca foarte bine.

Ma intereseaza un soft cu care se poate naviga pe Dunare. Exista asa ceva ?

Multumesc anticipat!
Incearca o solutie neortodoxa: Google Earth cu cache mare sa poti lua in memoria laptopului cat mai multe imagini. Si mai bine, treci pe Google Earth Pro, merita toti banii pt sub 30 USD.
Nu exista nici un alt software comparabil in precizie topografica cu Google Earth! Pana si hartile militare (atat cele romanesti 1:100000 cat si cele rusesti 1:100000 & 1:200000) dau eroare de ordinul sutelor de metri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate