Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prelungirea cablurilor tuturor perifericelor

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
ok... treaba sta in felul urmator

     Computerul vreau sa il mut la 5 metrii maxim de restul perifericelor... intrebarea mea este:

- Exista prelungitoare de USB 2.0... daca da, unde? si daca exista nu dauneaza perifericelor??? sa se piarda date etc, etc din cauza lungimii cablului
- Exista prelungitoare pentru VGA?? asta stiu ca exista si se pot face ca deja am cablul prelungit.... dar se pierd date sau ceva??!?!
- Dar prelungitoare pentru DVI?? vreau sa fie si LCD-ul destul de departe de el.... exista prelungitor de DVI? tot aceeasi intrebare si cu pierderea de date
- De cablul audio nu e o problema.... ca la asta stiu ca se cam pierd date! :P in sensul ca apar distorsiuni...

Tin sa va anunt ca eu folosesc USB-urile pentru totul... imprimanta... tastatura .... mouse... Storage.... adica hdd-uri externe prin rack externnn... si dvd-rw tot prin rack externn.... TOATE USB, d-asta intrebam mai sus ....


ce parere avetzi? datzi-mi si mie raspunsuri si link-uri daca putetzi, sa pot cumpara chestii d-astea!... prelungitoare intre 3-5 metrii...


VA MULTZUMESC ANTICIPAT

#2
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
...

#3
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Vezi aici pentru USB iar
la VGA aici. Sau mai bine cauta pe Google.

#4
smecheru32

smecheru32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.01.2007
Cablu prelungitor VGA si USB

#5
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
INTREBARI INTREBARI INTREBARI

Edited by pickone, 30 March 2007 - 14:54.


#6
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Noi intrebari:

1. Am gasit prelungitor de USB 2.0 Activ... eu vreau sa prelungesc niste cabluri de usb si vreau sa imi mearga perfect perifericele (rack-urile, imprimanta, tastatura, mouse) http://www.torent.ro...m_5_m_aten.html asta.. ma intereseaza daca imi face probleme cu acest prelungitor, ca am mai luat eu un prelungitor de 3 m dar nu cred ca era activ si  imi arata in windows la dispozitivul prelungit cum ca nu functioneaza la viteza buna! asadar ce parere avetzi despre asta... este perfect functinoabil???

2. Am gasit si prelungitor de SVGA http://www.torent.ro...5t_ecr_5_m.html spunetzi-mi si mie... daca pun 2 d-astea ca sa il pot face de 10 m ... este functionabil? se pierd date? in sensul ca apar interferentze cumva?

3. Cu cablul de curent nu e o problema! :P asta din cate stiu se poate intinde destul! :P

4. Am un sistem Logitech Z5500 cum fac sa prelungesc si eu cu vreo 10 metrii cablurile cu Jack-uri fara sa se piarta, fara sa apara diferentze de claritate a sunetului....

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Offtopic: vad ca ai idei, nu gluma? Poti sa-mi explici si mie, sint tare curios, de ce vrei sa muti toate periferile la distanta de calculator? De ce nu muti si calculatorul?
Ontopic: vezi ca mai era cineva pe aici care vroia s afaca o chestie din asta: sa lase calculatorul intr-o camera si sa mute restul in alta, poate va intelegeti.

#8
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Postqueensoft, on Mar 30 2007, 16:53, said:

Offtopic: vad ca ai idei, nu gluma? Poti sa-mi explici si mie, sint tare curios, de ce vrei sa muti toate periferile la distanta de calculator? De ce nu muti si calculatorul?
Ontopic: vezi ca mai era cineva pe aici care vroia s afaca o chestie din asta: sa lase calculatorul intr-o camera si sa mute restul in alta, poate va intelegeti.


Pey exact asta e ideea... Asta vreau sa fac si eu... Zgomot 0% pentru asta, silentiozitatea, intelegi mai bine... si eram curios cum sa fac prelungirile pentru ca nu sunt adeptul wireless-urilor!


asadar revin la intrebarea de dinainte



Noi intrebari:

1. Am gasit prelungitor de USB 2.0 Activ... eu vreau sa prelungesc niste cabluri de usb si vreau sa imi mearga perfect perifericele (rack-urile, imprimanta, tastatura, mouse) http://www.torent.ro...m_5_m_aten.html asta.. ma intereseaza daca imi face probleme cu acest prelungitor, ca am mai luat eu un prelungitor de 3 m dar nu cred ca era activ si imi arata in windows la dispozitivul prelungit cum ca nu functioneaza la viteza buna! asadar ce parere avetzi despre asta... este perfect functinoabil???

2. Am gasit si prelungitor de SVGA http://www.torent.ro...5t_ecr_5_m.html spunetzi-mi si mie... daca pun 2 d-astea ca sa il pot face de 10 m ... este functionabil? se pierd date? in sensul ca apar interferentze cumva?

3. Cu cablul de curent nu e o problema!  asta din cate stiu se poate intinde destul!

4. Am un sistem Logitech Z5500 cum fac sa prelungesc si eu cu vreo 10 metrii cablurile cu Jack-uri fara sa se piarta, fara sa apara diferentze de claritate a sunetului....

#9
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Salut la toata lumea de pe forum. Am o intrebare legata atat de lungimea cablurilor pt. VGA cat si de comutarea surselor VGA (2 notebookuri) la acelasi monitor / proiector. Multumita linkului de mai sus, cred ca pot sa folosesc cabluri de 3m; dar ce solutie recomandati pentru comutatorul in sine. Am auzit d3 switchuri KVM dar este complicat cu alimentarea care trebuie sa se faca din USB. A auzit cineva de un comutator simplu cu un buton stanga-dreapta, ceva eventual fara electronica activa? Cu mai multi ani in urma existau cutii de comutare a surselor pentru imprimanta, imi aduc aminte de asa ceva pentru cablurile de tip paralel pentru imprimanta. Exista oare ceva similar pentru VGA?

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu sunt convins totusi ca iesi mai ieftin si cu mai putina bataie de cap daca iti iei sursa silentioasa.
te-ai gandit cum e cand bagi un cd, un dvd ? o sa te tot plimbi asa ?

#11
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Posttradux, on Mar 30 2007, 21:47, said:

Salut la toata lumea de pe forum. Am o intrebare legata atat de lungimea cablurilor pt. VGA cat si de comutarea surselor VGA (2 notebookuri) la acelasi monitor / proiector. Multumita linkului de mai sus, cred ca pot sa folosesc cabluri de 3m; dar ce solutie recomandati pentru comutatorul in sine. Am auzit d3 switchuri KVM dar este complicat cu alimentarea care trebuie sa se faca din USB. A auzit cineva de un comutator simplu cu un buton stanga-dreapta, ceva eventual fara electronica activa? Cu mai multi ani in urma existau cutii de comutare a surselor pentru imprimanta, imi aduc aminte de asa ceva pentru cablurile de tip paralel pentru imprimanta. Exista oare ceva similar pentru VGA?


la chestia cu vga-ul o chestie d-asta te rezolva http://www.sfcable.c...001/40H1-A2.jpg

eu totusi revin la problema mea! :P


1. Am gasit prelungitor de USB 2.0 Activ... eu vreau sa prelungesc niste cabluri de usb si vreau sa imi mearga perfect perifericele (rack-urile, imprimanta, tastatura, mouse) http://www.torent.ro...m_5_m_aten.html asta.. ma intereseaza daca imi face probleme cu acest prelungitor, ca am mai luat eu un prelungitor de 3 m dar nu cred ca era activ si imi arata in windows la dispozitivul prelungit cum ca nu functioneaza la viteza buna! asadar ce parere avetzi despre asta... este perfect functinoabil???

2. Am gasit si prelungitor de SVGA http://www.torent.ro...5t_ecr_5_m.html spunetzi-mi si mie... daca pun 2 d-astea ca sa il pot face de 10 m ... este functionabil? se pierd date? in sensul ca apar interferentze cumva?

3. Cu cablul de curent nu e o problema! asta din cate stiu se poate intinde destul!

4. Am un sistem Logitech Z5500 cum fac sa prelungesc si eu cu vreo 10 metrii cablurile cu Jack-uri fara sa se piarta, fara sa apara diferentze de claritate a sunetului....

#12
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Referitor la USB ma intereseaza un prelungitor in care sa nu imi arate "eroarea" ca in imaginea de mai jos...

iar la prelungitorul de vga sa se vada lafel ca pe unul de 2m

iar de audio astept sa imi spunetzi

Attached Files



#13
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Ce mai buna solutie fati sistemul silentios.

#14
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View PostDoru_Neo, on Mar 31 2007, 11:27, said:

Ce mai buna solutie fati sistemul silentios.

nu e cea mai buna, cea mai buna e asta sa il mutzi in alta camera... ca asa chiar daca e total fanless exista cârâitul acela al hdd-urilor!!!

#15
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Te inseli poti sa il faci foarte silentios sistemul si sa nu te deranjeze deloc

#16
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Crede-ma ca stiu ce spun... Are un prieten de-al meu carcasa de 10 milioane, sistem de racire pe apa... hdd-urile suspendate... etc etc, NU SE AUDE NIMIK, doar foarte putzin la hdd-uri ca are tot 4... si ideea e ca tot ce e motor se aude... iar temperatura lui la un overclock bunicel crestea de iti este mila de computer... ASADAR FAZA CU FANLESS PICA, nu numai ca am vazut si acest prieten, insa asa vreau eu, SA MUT COMPUTERUL IN ALTA CAMERA! :P


asadar revin la ceea ce am postat

1. Am gasit prelungitor de USB 2.0 Activ... eu vreau sa prelungesc niste cabluri de usb si vreau sa imi mearga perfect perifericele (rack-urile, imprimanta, tastatura, mouse) http://www.torent.ro...m_5_m_aten.html asta.. ma intereseaza daca imi face probleme cu acest prelungitor, ca am mai luat eu un prelungitor de 3 m dar nu cred ca era activ si imi arata in windows la dispozitivul prelungit cum ca nu functioneaza la viteza buna! asadar ce parere avetzi despre asta... este perfect functinoabil???

2. Am gasit si prelungitor de SVGA http://www.torent.ro...5t_ecr_5_m.html spunetzi-mi si mie... daca pun 2 d-astea ca sa il pot face de 10 m ... este functionabil? se pierd date? in sensul ca apar interferentze cumva? am LCD si functioneaza pe mufa de VGA, nu pe DVI

3. Cu cablul de curent nu e o problema! asta din cate stiu se poate intinde destul!

4. Am un sistem Logitech Z5500 cum fac sa prelungesc si eu cu vreo 10 metrii cablurile cu Jack-uri fara sa se piarta, fara sa apara diferentze de claritate a sunetului....

#17
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postpickone, on Mar 31 2007, 21:10, said:

Are un prieten de-al meu carcasa de 10 milioane, sistem de racire pe apa... hdd-urile suspendate... etc etc, NU SE AUDE NIMIK, doar foarte putzin la hdd-uri ca are tot 4... si ideea e ca tot ce e motor se aude... iar temperatura lui la un overclock bunicel crestea de iti este mila de computer...

Bah da' nu se poate. Ce jmecheri in Teleorman!!!
Nu as da 10 milioane pe o carcasa nici sa ma impusti.
Toata lumea are cite 4 harduri pe acolo? Tot SATA II, cu 16 mb buffer? Numa din astea se gasesc pe acolo, ai ?
Racire  cu apa + overclock + temperatura mare??? Eu stiam ca racirea cu apa e cea mai eficienta (in afara de azot lichid... am vazut io la un prieten... un filmulet de pe net). Cum sa creasca temperatura in cazul asta??
Sper ca nu o sa raspunzi la postul asta iara cu intrebarile alea, ca deja le-ai bagat de 5 ori si tot n-ai primit un raspuns decent.

#18
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

View Postqueensoft, on Apr 1 2007, 09:58, said:

Bah da' nu se poate. Ce jmecheri in Teleorman!!!
Nu as da 10 milioane pe o carcasa nici sa ma impusti.
Toata lumea are cite 4 harduri pe acolo? Tot SATA II, cu 16 mb buffer? Numa din astea se gasesc pe acolo, ai ?
Racire  cu apa + overclock + temperatura mare??? Eu stiam ca racirea cu apa e cea mai eficienta (in afara de azot lichid... am vazut io la un prieten... un filmulet de pe net). Cum sa creasca temperatura in cazul asta??
Sper ca nu o sa raspunzi la postul asta iara cu intrebarile alea, ca deja le-ai bagat de 5 ori si tot n-ai primit un raspuns decent.


Cam asa e ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate