Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

contuzie nerv in palma

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
m-am taiat in podul palmei   acum 2 saptamani...am fost la spital..mi-a pus 2 copci......iar acum nu mi se mai dezumfla degetele  ....ce sa fac ce sa iau ?in cele 2 saptamani palma am tinut-o in "repaus"
a si am avut contuzie de nerv...mai exact a fost ciupit un pic nervul

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 schumy1502, on Mar 26 2007, 22:04, said:

m-am taiat in podul palmei   acum 2 saptamani...am fost la spital..mi-a pus 2 copci......iar acum nu mi se mai dezumfla degetele  ....ce sa fac ce sa iau ?in cele 2 saptamani palma am tinut-o in "repaus"
a si am avut contuzie de nerv...mai exact a fost ciupit un pic nervul


cei de la spital nu ti-au recomandat un antiinflamator, ceva? nu te-au programat la un control?

#3
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
am luat oxacilina si ketonal si un unguent indometacin....maine trebuie sa merg sa imi scoata atele.l-am cautat pe doctor si nu era la spital iar ceilalti doctori au spus ca sa-l caut pe doctorul care m-a cusut ,cand i-am intrebat de ce nu mi s-a dezumflat inca .:((

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 schumy1502, on Mar 26 2007, 22:16, said:

am luat oxacilina si ketonal si un unguent indometacin....maine trebuie sa merg sa imi scoata atele.l-am cautat pe doctor si nu era la spital iar ceilalti doctori au spus ca sa-l caut pe doctorul care m-a cusut ,cand i-am intrebat de ce nu mi s-a dezumflat inca . :( (

din pacate tot asta-ti spun si io, ca el stie ce-a cusut acolo.

#5
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
deci a fost contuzie de nerv.....si in mod normal cand ar trebui sa se dezumfle?

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 schumy1502, on Mar 26 2007, 22:36, said:

deci a fost contuzie de nerv.....si in mod normal cand ar trebui sa se dezumfle?


e vorba de vasele sangvine si limfatice din zona, despre care el stie cat de afectate au fost. in plus, daca inteleg eu bine ca ai spus ca de atunci ai mentinut in repaus mana, e normal ca intoarcerea venoasa nu s-a desfasurat corespunzator, nemaifiind stimulata de miscari.

#7
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
aaa..si am uitat ...mi se duce pielea de pe palma...asta din cauza la tinctura de iod?sau de ce ?

#8
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
am fost la doctor mi-a scos atele si  spus ca e ok.dar s-a umflat din cauza ca nu am tinut mana legata la gat ca si cum as fi  avuto rupta :(

#9
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
efectele sunt:
nu simt bine cu primele 3 degete
inca simt o stare de amorteala in cele 3 degete ..ca si cum s-ar dezmorti
intrebarea este:mai se poate reveni la normal ..adica sa simt cu degetel ca inainte si sa nu mai am senzatia de amorteala???

#10
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 schumy1502, on Jun 27 2007, 23:53, said:

efectele sunt:
nu simt bine cu primele 3 degete
inca simt o stare de amorteala in cele 3 degete ..ca si cum s-ar dezmorti
intrebarea este:mai se poate reveni la normal ..adica sa simt cu degetel ca inainte si sa nu mai am senzatia de amorteala???

Exista posibilitatea de a ramane asa, sau chiar mai rau, daca nervul lezat este prins intr-o cicatrice care in timp se retracta.
Mergi la un neurochirurg.

#11
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
si totusi de ce am senzatia de amortit a degetelor?
nu cred sa fie prins nervul in cicatrice.

Attached Files


Edited by schumy1502, 28 June 2007 - 13:47.


#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 schumy1502, on Jun 28 2007, 14:46, said:

si totusi de ce am senzatia de amortit a degetelor?
nu cred sa fie prins nervul in cicatrice.


cat de important crezi ca este ceea ce crezi tu?

#13
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 schumy1502, on Jun 28 2007, 14:46, said:

si totusi de ce am senzatia de amortit a degetelor?
nu cred sa fie prins nervul in cicatrice.

Simti degetele amortite datorita lezarii fibrelor nervoase senzitive.
Ipoteza prinderii nervului in cicatrice era exact asta, o ipoteza. Leziunea nervului e certa, si s-a produs atunci cand te-ai taiat.

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 schumy1502, on Mar 28 2007, 15:01, said:

am fost la doctor mi-a scos atele si  spus ca e ok.dar s-a umflat din cauza ca nu am tinut mana legata la gat ca si cum as fi  avuto rupta :(



      Eu cred ca in ceea ce spui mai sus este raspunsul la intrebarile tale .
      Mi se pare normal sa fie un pic umflata mana si un pic amortita dupa o asemenea plaga si dupa o perioada lunga de imobilizare .
   Treaba cu nervul "ciupit " sau "agatat " pe undeva mi se pare artificiala mai ales ca imi dau seama ca si simt tactil si poti misca degetele in cauza .

#15
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Furnicaturile, amortelile, etc, sunt senzatii, care sunt transmise de nerv. Cauza primara poate fi lezarea nervului sau altele.
Daca vrei sa ne dam cu parerea incearca sa ne spui care dintre degete sunt amortite, eventual detailind pe care fete ale degetelor simti aceasta amorteala.
Altceva important: aceste senzatii au diminuat sau s-au accentuat sa zicem fata de a treia zi de la accident?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate